Προς το περιεχόμενο

HP OMEN 15-dc1000 (8750H/8GB/2060/256SSD/1TB HDD/144HZ)


CaptainGR10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα αγόρασα πρόσφατα το συγκεκριμένο laptop του τίτλου από τη πρόσφατη προσφορά του πλαισίου, στα 1070 ευρώ.

Αναμφίβολα είναι καλό μηχάνημα και value για αυτά που δίνει στα χρήματα που κόστιζε.

Το laptop το θέλω κυρίως για να τρέχει προγράμματα τύπου ANSYS, MATLAB, MATHCAD, AUTOCAD, OFFICE, WEB, και άμα υπάρχει χρόνος κανένα παιχνίδι (όχι τρελές απαιτήσεις).

Το ήθελα γενικά ψιλό "overkill"  για να "κρατήσει" κάποια χρόνια. Με ενδιαφέρει και η φορητότητα, για αυτό οτιδήποτε πάνω από τις 15' απορρίφθηκε αυτόματα.

Ωστόσο, με προβληματίζουν κάποια πράγματα:

Εκ των υστέρων ανακάλυψα πως δεν υποστηρίζεται το Nvidia Optimus  (μόνο στις 10-series & 16-series υφίσταται), πράγμα που ενδεχομένως να μειώνει σημαντικά τη διάρκεια με τη μπαταρία.

Επίσης σκέφτομαι "μήπως ήταν αρκετό για τη δουλειά μου κανένα Lenovo Legion Y530-15ICH (i7-8750H/8GB/512GB/GeForce GTX 1050/FHD/No OS) στα 870 ευρώ ή το Lenovo Ideapad L340-15IRH Gaming (i7-9750H/8GB/512GB/GeForce GTX 1050/FHD/No OS)" με τον 9750 για 30 ευρώ παραπάνω, και έδωσα "τσάμπα 170 ευρώ παραπάνω.

Τι λέτε;

EDIT: Να προσθέσω ότι δε με τρελαίνει και ιδέα πως με περιορίζει το υπερβολικά απλό BIOS και πως, αν είναι εφικτό θα ήθελα κάποια στιγμή να περάσω κανένα hackintosh, just for fun.

 

 

Spoiler

ηπ.jpg

 

Επεξ/σία από CaptainGR10
Προσθήκη πληροφοριών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, CaptainGR10 είπε

Εκ των υστέρων ανακάλυψα πως δεν υποστηρίζεται το Nvidia Optimus

Και τι υποστηριζει δηλ? Πρεπει να υποστηριζει κατι αναλογο του optimus . Δεν νομιζω να λειτουργει η 2060 συνεχως και μονιμα αλλιως θα μιλαγαμε για τοστιερα και οχι φορητο.
Απαξ και εχει 2 καρτες (ιντελ και την nvidia) με καποιον τροπο εναλλασονται ...δεν εχω εμπειρια με την 20x0 σειρα αλλα η λογικη λεει αυτο που εγραψα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Και τι υποστηριζει δηλ? Πρεπει να υποστηριζει κατι αναλογο του optimus . Δεν νομιζω να λειτουργει η 2060 συνεχως και μονιμα αλλιως θα μιλαγαμε για τοστιερα και οχι φορητο.
Απαξ και εχει 2 καρτες (ιντελ και την nvidia) με καποιον τροπο εναλλασονται ...δεν εχω εμπειρια με την 20x0 σειρα αλλα η λογικη λεει αυτο που εγραψα...

Το ίδιο σκεφτόμουν/υπολόγιζα και εγώ, όμως η Intel δεν υπάρχει ούτε στο device manager ούτε στης Nvidia το μενού. 

Όσο για τη Gpu, καμία δεν δουλεύει σε μαξ φορτίο συνέχεια. Είτε σε laptop είτε σε desktop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CaptainGR10 είπε

Το ίδιο σκεφτόμουν/υπολόγιζα και εγώ, όμως η Intel δεν υπάρχει ούτε στο device manager ούτε στης Nvidia το μενού. 

Όσο για τη Gpu, καμία δεν δουλεύει σε μαξ φορτίο συνέχεια. Είτε σε laptop είτε σε desktop 

Κοιτα , οντως διαβαζω οτι δεν υποστηριζει optimus.Για μενα αυτο ειναι ονειρικο σεναριο.Μια ζωη αναρωτιομουν γιατι να βαλουν 2 καρτες και να μην εχουν τα φορητα απλα μια και να ριχνουν τους χρονισμους τραγικα χαμηλα οταν δεν υπαρχει φορτος εργασιας.Οοοοοχι παρτε το optimus στην μαπα και καντε την ζωη σας δυσκολη.
Αν οντως συμβαινει αυτο που περιγραφω , δηλ να παιζει η 2060 μονη της και απλα να ανεβοκατεβαινουν οι χρονισμοι της αναλογως τον φορτο ..στα παπακια σου...δεν εχεις κατι να προβληματιζεσαι.

Κατεβασε το gpu-z (ουτε καν install δεν θελει η portable εκδοση) και δες τους χρονισμους/θερμοκρασιες πως συμπεριφερονται κανοντας διαφορες εργασιες..δες και αν σου βγαζει και 2η καρτα που χλωμο αν δεν βλεπεις 2η καρτα σε device manager...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπαινεις στο bios και ενεργοποιεις το optimus ...

Aναιρω τον λογο μου, για καποιο περιεργο λογο στην σειρα αυτη αποφασισαν οτι δεν χρειαζεται το optimus

"The dc1000 series no longer supports Optimus (switchable graphics).

περιεργο διοτι η lenovo στο legion y540 το οποιο εχω εχει optimus με την 1660ti. απενεργοποιημενο φυσικα αλλα ενεργοποιειται απο το bios

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CaptainGR10 είπε

Εκ των υστέρων ανακάλυψα πως δεν υποστηρίζεται το Nvidia Optimus  (μόνο στις 10-series & 16-series υφίσταται), πράγμα που ενδεχομένως να μειώνει σημαντικά τη διάρκεια με τη μπαταρία.

@forgotten

 

4 ώρες πριν, forgotten είπε

περιεργο διοτι η lenovo στο legion y540 το οποιο εχω εχει optimus με την 1660ti. απενεργοποιημενο φυσικα αλλα ενεργοποιειται απο το bios

Αυτός είναι και ο προβληματισμός μου, μήπως έτσι καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

Για τα άλλα δυο λαπτοπάκια τι γνώμη έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, CaptainGR10 είπε

@forgotten

Αυτός είναι και ο προβληματισμός μου, μήπως έτσι καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

Για τα άλλα δυο λαπτοπάκια τι γνώμη έχεις;

η διαφορα σε μπαταρια ειναι απειροελαχιστη πλεον γιατι εχουν σκαμπανεβασματα δυναμης αναλογως του πως δουλευει και τι τρεχει το λαπτοπ , τα λεγομενα pstate θεωρητικα τρωει μπαταρια η 2060 ωστοσο σε σεναριο μπαταριας δουλευει σε χαμηλο χρονισμο και παιρνει το ελαχιστο ρευμα ,υπαρχει και τροπος να δημιουργησεις και καποιο profile για να εχει καλυτερη συμπεριφορα παντως . Οπως και να χει πιστευω οτι ως επιλογη το hp ειναι τιμιο για οτι προσφερει , ιδιαιτερα σε αυτα τα λεφτα τα οποια το πηρες.

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τοσο για την 2060 παντως την 1070 'φοβηθηκα': δες ποσες high end, προηγουμενες
ενεργοβορες vga εχουν πεθανει η μαλλον εχουν....απομεινει (!) ζωντανες απο Nvidia & Amd 😖
Τοσες και τοσες: στα προηγουμενα χρονια και μετα απο 2-3 χρησης τους. Γιατι λοιπον, να μην
επαναληφθει κατι τετοιο? Απλως δεν ξερω τωρα: σε ποια μοντελα θα το δουμε να συμβαινει💀

Τα τελευταια "θυματα" που φαινονται πλεον καθαρα και μετα απο καποια
χρηση ειναι τοσο απο την σειρα 9 της Nvidia οσο και τη σειρα 8 της Amd...
Γιατι να σταματησει εκει το κακο οταν τεντωνεται το σχοινι στα λαπτοπ?
👽
Εγω δεν αγοραζω κατι, εαν δεν υπαρχει και το διχτυ ασφαλειας Intel vga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Δεν ξερω τοσο για την 2060 παντως την 1070 'φοβηθηκα': δες ποσες high end, προηγουμενες
ενεργοβορες vga εχουν πεθανει η μαλλον εχουν....απομεινει (!) ζωντανες απο Nvidia & Amd 😖
Τοσες και τοσες: στα προηγουμενα χρονια και μετα απο 2-3 χρησης τους. Γιατι λοιπον, να μην
επαναληφθει κατι τετοιο? Απλως δεν ξερω τωρα: σε ποια μοντελα θα το δουμε να συμβαινει💀

Τα τελευταια "θυματα" που φαινονται πλεον καθαρα και μετα απο καποια
χρηση ειναι τοσο απο την σειρα 9 της Nvidia οσο και τη σειρα 8 της Amd...
Γιατι να σταματησει εκει το κακο οταν τεντωνεται το σχοινι στα λαπτοπ?
👽
Εγω δεν αγοραζω κατι, εαν δεν υπαρχει και το διχτυ ασφαλειας Intel vga

τρομαζεις τον αγοραστη ανευ λογου... 

εχω τρια λαπτοπ με 1070, 1080 και 2070 τα δυο χωρις optimus ,χρηση περιπου 20 ωρες τον μηνα και απο το 2017 εως σημερα ειναι ζωντανα και χαιρουν ακρας υγιας, περισοτερες πιθανοτητες εχεις να καψεις μητρικη παρα gpu πλεον....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, forgotten είπε

τρομαζεις τον αγοραστη ανευ λογου... 

εχω τρια λαπτοπ με 1070, 1080 και 2070 τα δυο χωρις optimus ,χρηση περιπου 20 ωρες τον μηνα και απο το 2017 εως σημερα ειναι ζωντανα και χαιρουν ακρας υγιας, περισοτερες πιθανοτητες εχεις να καψεις μητρικη παρα gpu πλεον....

20 ωρες τον μηνα ειναι πολυ λιγο για να βγαλει προβλημα μια καρτα γραφικων, προβληματα βγαινουν συνηθως σε μια καρτα με πολυ περισσοτερες και καθημερινες ωρες παιξιματος, οποτε λογικο που δεν σου εβγαλε προβλημα καμια

Ο φιλος @TheDevilMayCare εχει δικιο οπως το λεει, η καρτα γραφικων ειναι που συνηθως παραδιδει πνευμα οταν ζοριζεται πολυ συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, makhs5 είπε

20 ωρες τον μηνα ειναι πολυ λιγο για να βγαλει προβλημα μια καρτα γραφικων, προβληματα βγαινουν συνηθως σε μια καρτα με πολυ περισσοτερες και καθημερινες ωρες παιξιματος, οποτε λογικο που δεν σου εβγαλε προβλημα καμια

Ο φιλος @TheDevilMayCare εχει δικιο οπως το λεει, η καρτα γραφικων ειναι που συνηθως παραδιδει πνευμα οταν ζοριζεται πολυ συχνα

διαφωνω ,  οταν μια καρτα δουλευει σε φουλ ταχυτητες  οτι προβλημα εχει θα το παρουσιασει , οπως και να χει εαν εχεις τετοιες ανησυχιες τοτε δεν αγοραζεις τπτ και παραμενεις ευτυχης  με ενα απλο λαπτοπ , ή πας σε λυση με mxm 3.b οπου  αλλαζεις πανω τα παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...