Προς το περιεχόμενο

HP OMEN 15-dc1000 (8750H/8GB/2060/256SSD/1TB HDD/144HZ)


CaptainGR10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Ο φιλος @TheDevilMayCare εχει δικιο οπως το λεει, η καρτα γραφικων ειναι που συνηθως παραδιδει πνευμα οταν ζοριζεται πολυ συχνα

Σε κατι παλια φορητα που οι καρτες κατασκευαστικα ειχαν θεμα και σηκωναν μεγαλες θερμοκρασιες.Στο φορητο μου με 1050 οταν παιζω παιχνιδια μεγαλυτερη θερμοκρασια σηκωνει ο επεξεργαστης παρα η gpu.Ειναι το συστημα ψυξης των φορητων τετοιο που η θερμοτητα ξεκιναει να απαγεται απο τις gpu και πριν βγει απο τις γρυλλιες συσσωρευεται στον επεξεργαστη που συνηθως ειναι λιγο πριν τις εξοδους...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, forgotten είπε

διαφωνω ,  οταν μια καρτα δουλευει σε φουλ ταχυτητες  οτι προβλημα εχει θα το παρουσιασει , οπως και να χει εαν εχεις τετοιες ανησυχιες τοτε δεν αγοραζεις τπτ και παραμενεις ευτυχης  με ενα απλο λαπτοπ , ή πας σε λυση με mxm 3.b οπου  αλλαζεις πανω τα παντα..

Αλλο να το δουλευεις 20 ωρες το μηνα κι αλλο 1000 ωρες το μηνα, εννοειτε οτι εχει τεραστια διαφορα, με 20 ωρες το μηνα πρεπει να χει θεμα για να παθει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CaptainGR10 είπε

Εν τέλει πιστεύετε ότι έκανα καλή επιλογή ή να το πουλήσω και να πάρω κάποιο από τα άλλα δυο;

Μια χαρα laptop ειναι και το πηρες και σε πολυ καλη τιμη, εννοειτε να το κρατησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα τι θα εκανα εγω και μονο, η μαλλον, τι δεν θα εκανα..! Και μαλιστα οχι στη θεωρια.
Δεν θα ξανακρατησω λαπτοπ μονο με..1 καρτα γραφικων, Nvidia η Amd (πλην apu), που
να εχει disabled την Intel.. Better safe than sorry, αλλα ειναι απλως η δικη μου επιλογη!😎

Υποψιν οτι: αν επαιζε πακετακι επεκτασης εγγυησης +3 = δηλαδη που να φτανει 5ετια,
διχως να ζητουν...1/3-1/5 της τιμης του λαπτοπ, μπορει αυτο να ειναι διχτυ ασφαλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Αλλο να το δουλευεις 20 ωρες το μηνα κι αλλο 1000 ωρες το μηνα, εννοειτε οτι εχει τεραστια διαφορα, με 20 ωρες το μηνα πρεπει να χει θεμα για να παθει κατι.

Αποψη μου οτι το λαπτοπ ειναι για χρηση σε μετακινησεις , εαν σκοπευα να το χρησιμοποιω καθημερινα τοτε κακως πηρα λαπτοπ.

για καθημερινη εξοντωτικη χρηση εχω desktop το 20αρο που αναφερωη σε χρηση  ειναι οταν ειμαι βαρδιες νυκτα και δεν κουβαλαω μαζι μου tower οθονη κλπ για να περασω ως το πρωι. Προφανως αρκετοι θεωρειται οτι τα gaming laptop εμειναν στην γενια που ετρωγαν και ρευμα και καιγονταν ευκολα κατι που δεν ισχυει με τις τωρινες γενιες  των οποιων τυγχαινει να ειμαι κατοχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  Εκτος δουλειας εχω μιλησει με υπευθυνο service:
- οταν η επεκταση 3ετιας στοιχιζει περισσοτερο απο 1/6 της τιμης
εν πολλοις παει να πει πως δεν τα <πολυεμπιστευεστε> και εσεις...!
- εννοειται (sic) οτι δεν τα εμπιστευομαστε τοσο! 🤣

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Σε κατι παλια φορητα που οι καρτες κατασκευαστικα ειχαν θεμα και σηκωναν μεγαλες θερμοκρασιες.Στο φορητο μου με 1050 οταν παιζω παιχνιδια μεγαλυτερη θερμοκρασια σηκωνει ο επεξεργαστης παρα η gpu.Ειναι το συστημα ψυξης των φορητων τετοιο που η θερμοτητα ξεκιναει να απαγεται απο τις gpu και πριν βγει απο τις γρυλλιες συσσωρευεται στον επεξεργαστη που συνηθως ειναι λιγο πριν τις εξοδους...

Προφανως πρεπει να βλεπουμε ολους τους φορητους ως διαφορετικες περιπτωσεις!
Εξατομικευμενα δηλαδη. Απο την αλλη σημασια εχει: τι γινεται εκει οπου ανεβαινουνε
τα παντα ολα => ετσι δεν θα φοβομουν καταρχην ποσο θα επιζησει για παραδειγμα μια
Nvidia 950M: -εκτος και συμβει βλακεια @ κατασκευη-, ε απλως δεν θα πεθανει, χιχι!😎

Ενω αν ηταν μια 980M-970M, ενδεχομενως να της ειχα ηδη στειλει...στεφανι στην κηδεια!
😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 6:39 ΜΜ, TheDevilMayCare είπε

Ειπα τι θα εκανα εγω και μονο, η μαλλον, τι δεν θα εκανα..! Και μαλιστα οχι στη θεωρια.
Δεν θα ξανακρατησω λαπτοπ μονο με..1 καρτα γραφικων, Nvidia η Amd (πλην apu), που
να εχει disabled την Intel.. Better safe than sorry, αλλα ειναι απλως η δικη μου επιλογη!😎

Υποψιν οτι: αν επαιζε πακετακι επεκτασης εγγυησης +3 = δηλαδη που να φτανει 5ετια,
διχως να ζητουν...1/3-1/5 της τιμης του λαπτοπ, μπορει αυτο να ειναι διχτυ ασφαλειας

Αυτό που έδινε το Πλάισιο, ουσιαστικά ήταν +1 (3 έτη σύνολο) και κόστιζε 220€. Εννοείται πως δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...