Προς το περιεχόμενο

Προσωπικό 'cloud' γιa backup κ streaming.


SavvasNavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Θέλω να κάνω backup τα αρχεία μου και να βάλω τις ταινίες, μουσική και φωτογραφίες σε ένα προσωπικό cloud, έτσι ώστε να είναι streamable και προσβάσιμα από παντού.

Έχω διαβάσει αρκετά νήματα στο forum για backup, nas servers και computers servers, αλλά δε μπόρεσα να αποφασίσω πιο είναι καλύτερο για μένα και γενικά χανόμουν, μιας και δεν έχω αρκετές γνώσεις στο τομέα.

 

Θέλω ένα cloud (αν είναι ο σωστός όρος να το πω), για παράδειγμα σαν το dropbox που δημιουργεί στον υπολογιστή σου ένα φάκελο και έχει πρόσβαση στα αρχεία σου από παντού. Άμα μπορεί να γίνονται αυτόματα εκεί backup οι υπολογιστές (και κινητά αν γίνεται) ακόμα καλύτερα.

Τα παραπάνω πιστεύω ότι είναι αρκετά ‘εύκολα’ εφικτό αλλά στα παρακάτω είναι που αρχίζουν οι απορίες μου.

Άμα γίνεται αυτό που θα χρησιμοποιώ σαν ‘cloud’ να χρησιμοποιείται και για να κατεβάζει ταινίες, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή και αν τα αρχεία (ταινίες) που θα έχω αποθηκευμένα είναι streamable σε TV box, κινητά, tablet κτλ.

Τα αρχεία που έχω είναι λίγο παραπάνω από 1tb, και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω 2 σκληρούς από 3TB ο καθένας, να γράφουν και οι δύο ακριβώς τα ίδια αρχεία, ώστε στη περίπτωση που ένα από τους δύο χαλάσει να υπάρχει ο άλλος σαν ασφάλεια. Δε γνωρίζω από raid και από τα λίγα που έχω διαβάσει και καταλάβει, προτιμώ να μην ασχοληθώ.

Άρα με λίγα λόγια αυτό που ψάχνω είναι σε hardware, κάτι που να μου δημιουργεί ένα προσωπικό ‘cloud’ κάτι σε στιλ nass, σε software ένα πρόγραμμα που να κάνει αυτά που έγραψα παραπάνω (όχι μόνο ένα αποκλειστικά).

Δεν έχω ένα συγκεκριμένο budget, δε θέλω κάτι σε τρελές τιμές και η λογική είναι του καλού και φθηνού.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λογισμικό των Synology κάνει όλα αυτά που θέλεις out of the box. 
Δες εδώ.

Προσβάσιμο από παντού (κινητά κλπ) με backup και download station. 
Διάβασε λίγο το user guide του λειτουργικού. DSM 6.2

Μετά επιλέγεις το hardware που θέλεις. 
Ένα που παίρνει  δύο δίσκους δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό. 
Τωρα βέβαια θα ακούσεις για Xpenology, Microservers κλπ. Όλα αυτά παίζουν αλλά είναι high maintenance ... απαιτούν γνώσεις και χρόνο.

Οπότε θεωρώ ότι το Synology, μαζί με αντίστοιχες λύσεις από QNAP και DROBO είναι ότι απλούστερο και καλύτερο. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν εχεις καποιο παλιο PC και χρονο μπορεις να πειραματιστεις με Linux, FreeNAS και Plex για streaming κλπ αλλα οπως ειπε ο φιλος Jiakometi απαιτουν γνωσεις και χρονο (δεν ειναι και τοσο high maintenance, πιο πολυ ο αρχικος χρονος που πρεπει να επενδυσεις).

 

Εαν προσπαθεις να κανεις streaming π.χ. 1080p μεσω ADSL, ξεχασε το χωρις transcoding και χαλια ποιοτητα. Για streaming απο το σπιτι σου π.χ. μεσω Plex χρειαζεσαι τουλαχιστον 5mbps upload speed για 1080p και εαν τα media που εχεις πανω εχουν bitrate πανω απο 3-4 mbps, τοτε ο "server" σου θα πρεπει να εχει το hardware για να κανει transcoding σε μια χειροτερη ποιοτητα, κατι που ενα NAS που αγοραζεις απο το Plaisio μπορει να μην εχει.

 

Για disclosure: Κατασκευαζω τετοια συστηματα για τετοιες χρησεις, δεν προσπαθω να διαφημιστω, απλα να σε ενημερωσω πως εαν δεν εχεις ενα καλο upload speed δε θα μπορεσεις να καταφερεις αυτο που θελεις ή θα πρεπει να συμβιβαστεις.

 

Edit: Τιποτε απο αυτα δε θεωρειται cloud εφοσον αποθηκευεις τα δεδομενα σε δικη σου τοποθεσια. Αλλο το να εχεις προσβαση στα δεδομενα που εχεις αποθηκευμενα σε δικο σου φυσικο χωρο μεσω internet και αλλο εαν τα εχεις στο cloud. Οπως θα λειτουργουσε ενα τετοιο συστημα στην κατοικια σου, ετσι θα μπορουσε να λειτουργει και στο cloud αλλα εκει θα ειχες τρεχουμενα εξοδα για εναν μισθωμενο server και αποθηκευτηκο χωρο. Τα εξηγω απλα για να γνωριζεις την ορολογια.

Επεξ/σία από sotthes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotthes είπε

Εαν εχεις καποιο παλιο PC και χρονο μπορεις να πειραματιστεις με Linux, FreeNAS και Plex για streaming κλπ αλλα οπως ειπε ο φιλος Jiakometi απαιτουν γνωσεις και χρονο (δεν ειναι και τοσο high maintenance, πιο πολυ ο αρχικος χρονος που πρεπει να επενδυσεις).

Εαν προσπαθεις να κανεις streaming π.χ. 1080p μεσω ADSL, ξεχασε το χωρις transcoding και χαλια ποιοτητα. Για streaming απο το σπιτι σου π.χ. μεσω Plex χρειαζεσαι τουλαχιστον 5mbps upload speed για 1080p και εαν τα media που εχεις πανω εχουν bitrate πανω απο 3-4 mbps, τοτε ο "server" σου θα πρεπει να εχει το hardware για να κανει transcoding σε μια χειροτερη ποιοτητα, κατι που ενα NAS που αγοραζεις απο το Plaisio μπορει να μην εχει.

Για disclosure: Κατασκευαζω τετοια συστηματα για τετοιες χρησεις, δεν προσπαθω να διαφημιστω, απλα να σε ενημερωσω πως εαν δεν εχεις ενα καλο upload speed δε θα μπορεσεις να καταφερεις αυτο που θελεις ή θα πρεπει να συμβιβαστεις.

Edit: Τιποτε απο αυτα δε θεωρειται cloud εφοσον αποθηκευεις τα δεδομενα σε δικη σου τοποθεσια. Αλλο το να εχεις προσβαση στα δεδομενα που εχεις αποθηκευμενα σε δικο σου φυσικο χωρο μεσω internet και αλλο εαν τα εχεις στο cloud. Οπως θα λειτουργουσε ενα τετοιο συστημα στην κατοικια σου, ετσι θα μπορουσε να λειτουργει και στο cloud αλλα εκει θα ειχες τρεχουμενα εξοδα για εναν μισθωμενο server και αποθηκευτηκο χωρο. Τα εξηγω απλα για να γνωριζεις την ορολογια.

Για τον όρο cloud δεν ήξερα αν ήταν σωστός να πω την αλήθεια, σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. 

Για τη ταχύτητα upload θα κάνω αναβάθμιση σε πακέτο με 120 upload, οπότε νομίζω πως θα είμαι οκ. 

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο καλό υπολογιστή να χρησιμοποιήσω και δε ξέρω άμα θα καταφέρω να φτιάξω μια λύση όπως λες, άμα δεν εξαρτάται από ένα δύο προγράμματα και καμιά δύό μικρό ρυθμίσεις, γενικά δυστυχώς δεν έχω πολλές γνώσεις σε αυτό το τομέα. 

Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες σου. 

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Το λογισμικό των Synology κάνει όλα αυτά που θέλεις out of the box. 
Δες εδώ.

Προσβάσιμο από παντού (κινητά κλπ) με backup και download station. 
Διάβασε λίγο το user guide του λειτουργικού. DSM 6.2

Μετά επιλέγεις το hardware που θέλεις. 
Ένα που παίρνει  δύο δίσκους δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό. 
Τωρα βέβαια θα ακούσεις για Xpenology, Microservers κλπ. Όλα αυτά παίζουν αλλά είναι high maintenance ... απαιτούν γνώσεις και χρόνο.

Οπότε θεωρώ ότι το Synology, μαζί με αντίστοιχες λύσεις από QNAP και DROBO είναι ότι απλούστερο και καλύτερο. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα τα δω αύριο και θα κάνω ένα update με το τι έχω σκεφτεί και καταλάβει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σε ευχαριστω, απλα ηθελα να σε ενημερωσω για βασικα πραγματα για να μη ξοδεψεις χρηματα χωρις να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Να εχεις στο νου σου πως η συσκευη απο μονη της ισως να μην ειναι αρκετη αλλα να χρειαζεσαι καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις ή στο υλικο στο δικτυο/router σου.

 

120 mbps μου θυμιζουν HCN Θεσσαλονικη. Εγω βρισκομαι Θεσσαλονικη οποτε εαν τυχον ενδιαφερεσαι να σου κατασκευασω κατι ειμαι προθυμος να βρεθουμε και να το συζητησουμε.

 

Εαν παλι εχεις καποια γενικη απορια ειμαι διατεθιμενος να σου τη λυσω προφανως δωρεαν εαν αφορα κατι που γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Το λογισμικό των Synology κάνει όλα αυτά που θέλεις out of the box. 
Δες εδώ.

Προσβάσιμο από παντού (κινητά κλπ) με backup και download station. 
Διάβασε λίγο το user guide του λειτουργικού. DSM 6.2

Μετά επιλέγεις το hardware που θέλεις. 
Ένα που παίρνει  δύο δίσκους δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό. 
Τωρα βέβαια θα ακούσεις για Xpenology, Microservers κλπ. Όλα αυτά παίζουν αλλά είναι high maintenance ... απαιτούν γνώσεις και χρόνο.

Οπότε θεωρώ ότι το Synology, μαζί με αντίστοιχες λύσεις από QNAP και DROBO είναι ότι απλούστερο και καλύτερο. 

Διάβασα το user guide για το synology (DSM 6.2) και μπορώ να πω ότι φαίνεται πολύ καλύτερο από όσο το φανταζόμουν. Σου δίνουν πάρα πολλές δυνατότητες που δεν ήξερα καν.

Δεν είδα παραπάνω για τα QNAP & DROBO να πω την αλήθεια και νομίζω ότι αν αγοράσω κάτι, θα πάω σε ένα synology, μιας και από ότι βλέπω προτείνεται αρκετά στο forum και το μενού που είδα είναι αρκετά απλό και πολύ ωραίο.

Μου άρεσε αρκετά η δυνατότητα του cloud, με το τρόπο που το δείχνει, μου θύμισε πάρα πολύ dropbox και google drive (τα χρησιμοποιώ και τα δύο) και νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για αυτά που θέλω να κάνω.

Επίσης ξέρεις άμα γίνεται να μπορώ να γράφω τα δεδομένα ταυτόχρονα σε δύο σκληρούς και να είναι και οι δύο ακριβώς το ίδιο, για πιθανότητα που ο ένας απο τους δύο χαλάσει.

Κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω είναι το άμα μπορώ να δω τις ταινίες που έχω απευθείας στο kodi η γενικά με μια εφαρμογή σε TV boxes. (προτιμάω το kodi να πω την αλήθεια) και γενικά αν υπάρχει κάποιος περιορισμός ή πρόβλημα αν κάποιος το χρησιμοποιεί το NAS μου, από άλλη χώρα.

Και αν όλα αυτά καλύπτονται, που νομίζω ότι καλύπτονται, πιο NAS έχεις να μου προτείνεις και ποιους σκληρούς?

19 ώρες πριν, sotthes είπε

Και εγω σε ευχαριστω, απλα ηθελα να σε ενημερωσω για βασικα πραγματα για να μη ξοδεψεις χρηματα χωρις να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Να εχεις στο νου σου πως η συσκευη απο μονη της ισως να μην ειναι αρκετη αλλα να χρειαζεσαι καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις ή στο υλικο στο δικτυο/router σου.

120 mbps μου θυμιζουν HCN Θεσσαλονικη. Εγω βρισκομαι Θεσσαλονικη οποτε εαν τυχον ενδιαφερεσαι να σου κατασκευασω κατι ειμαι προθυμος να βρεθουμε και να το συζητησουμε.

Εαν παλι εχεις καποια γενικη απορια ειμαι διατεθιμενος να σου τη λυσω προφανως δωρεαν εαν αφορα κατι που γνωριζω.

Ναι, Θεσσαλονίκη HCN, η λύτρωση που περίμενα τόσα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι  τα apps του DSM κάνουν σχεδόν τα πάντα. 
Ας τα πάρουμε ένα - ένα

 Με app σε κινητό το NAS συμπεριφέρεται σαν Cloud (Dropbox). Μπορείς να συνδεθείς από οπουυδήποτε από το κινητό ή το tablet σου. 
Φυσικά μπορεί να γράφει τα δεδομένα σε περισσότερο από ‘έναν δίσκους, σε RAID 1. ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!  Αυτό ΔΕΝ θεωρείται back up. Απλώς τα δεδομένα σου είναι πάντα διαθέσιμα. (Redundancy).

Βέβαια μπορεί να συνδεθεί κάποιος άλλος από το εξωτερικό. Θα φτιάξεις έναν δεύτερο user με τα δικαιώματα που θέλεις να δώσεις (πχ Read only συγκεκριμένο folder), και θα κάνει login με δικό του  username & pass.

Κάποια όπως αυτό κάνουν transcode ακόμη και 4Κ video οπότε και η τηλεόραση σου αν έχει DLNA παίζει χωρίς ιδιαίτερο λογισμικό.

Επίσημα δεν είναι συμβατό με Kodi αλλά αν ψάξεις στο διαδύκτιο θα βρεις λύση. Μπορείς για ευκολία να χρησιμοποιήσεις PLEX. 

Τέλος λίγη προσοχή στα ζητήματα ασφαλείας. (Αλλαγή default ports κλπ). Άλλωστε σου προτείνει μόνο  του τις βέλτιστες ρυθμίσεις. 
 

Τώρα για δίσκους τι μπορώ να σου πω.....

Χρησιμποιούσα WD Red αλλά χωρίς ιδιαίτερο λόγο τώρα έχω μετακινηθεί προς Seagate Baracuda.

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Ναι  τα apps του DSM κάνουν σχεδόν τα πάντα. 
Ας τα πάρουμε ένα - ένα

 Με app σε κινητό το NAS συμπεριφέρεται σαν Cloud (Dropbox). Μπορείς να συνδεθείς από οπουυδήποτε από το κινητό ή το tablet σου. 
Φυσικά μπορεί να γράφει τα δεδομένα σε περισσότερο από ‘έναν δίσκους, σε RAID 1. ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!  Αυτό ΔΕΝ θεωρείται back up. Απλώς τα δεδομένα σου είναι πάντα διαθέσιμα. (Redundancy).

Βέβαια μπορεί να συνδεθεί κάποιος άλλος από το εξωτερικό. Θα φτιάξεις έναν δεύτερο user με τα δικαιώματα που θέλεις να δώσεις (πχ Read only συγκεκριμένο folder), και θα κάνει login με δικό του  username & pass.

Κάποια όπως αυτό κάνουν transcode ακόμη και 4Κ video οπότε και η τηλεόραση σου αν έχει DLNA παίζει χωρίς ιδιαίτερο λογισμικό.

Επίσημα δεν είναι συμβατό με Kodi αλλά αν ψάξεις στο διαδύκτιο θα βρεις λύση. Μπορείς για ευκολία να χρησιμοποιήσεις PLEX. 

Τέλος λίγη προσοχή στα ζητήματα ασφαλείας. (Αλλαγή default ports κλπ). Άλλωστε σου προτείνει μόνο  του τις βέλτιστες ρυθμίσεις. 
 

Τώρα για δίσκους τι μπορώ να σου πω.....

Χρησιμποιούσα WD Red αλλά χωρίς ιδιαίτερο λόγο τώρα έχω μετακινηθεί προς Seagate Baracuda.

Έψαξα λίγο παραπάνω, μιας και είχα χρόνο σήμερα.

Είδα αρκετά από τα αντικείμενα που με ενδιαφέρουν και γενικά μπορώ να πω, πως νομίζω ότι ένας synology nas και ειδικά με όλα αυτά τα app και τις ευκολίες που έχει, είναι ότι έψαχνα.

Θα ήθελα να απαντήσω σε αυτά που μου είπες και να προσθέσω κάποιες απορίες που έχω.

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάρω 2 δίσκους και να γράφουν ακριβώς τα ίδια ο ένας με τον άλλο, ώστε στη περίπτωση που ο ένας χαθεί να υπάρχει ο άλλος σαν backup. Αυτό γίνεται με το raid 1 ή πρέπει να το ψάξω κάπως αλλιώς. Άμα έχεις κάποια άλλη πρόταση, θα ήθελα να την ακούσω. 

Μου πρότεινες το DS218+ για 4k streaming. Αλλά για να είμαι ειλικρινείς δεν ενδιαφέρομαι για 4k και δε νομίζω να ενδιαφερθώ στο μέλλον. Οπότε πιστεύεις ότι ο DS218(278 ευρώ) ή DS218play (250 ευρώ) ή ακόμα και ο DS218J(175 ευρώ) θα με καλύπτουν; Αν όμως με τα έξτρα λεφτά για τον DS218+ αξίζει για μελλοντικές χρίσεις, μπορεί να τα δώσω τα εξτρά λεφτά.

Έψαξα και βρήκα πως να το συνδέσω με kodi, αλλά και κάτι σαν Plex, μάλλον θα μου είναι οκ.

Στο ζήτημα ασφαλείας αν αναφέρεις για VPN, έχω ψάξει πως να προσθέτω το δικό μου VPN με OPENVPN, αν εννοείς κάτι άλλο, θα δω τις προτάσεις που κάνει το πρόγραμμα και θα πράξω αναλόγως.

Κάτι έξτρα και λίγο πιο περίπλοκο. Ένα άτομο που θα χρησιμοποιεί για να κάνει streaming τις ταινίες, ζει στην Αγγλία, θα μπορούν να δουν τη κάνει streaming και να μου γυρίσει μπούμερανγκ ή επειδή δε θα μοιράζεται σε παραπάνω και θα είναι μόνο μεταξύ μας θα είμαστε καλυμμένοι. 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που μου έχεις αφιερώσει και συγνώμη αν έχω γίνει κουραστικός με όλες αυτές τις ερωτήσεις. 

 

EDIT. Λογικά θα χρησιμοποιήσω WD Red σκληρούς.

Επεξ/σία από SavvasNavr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά αυτήν στιγμή δεν μπορώ να δω αναλυτικά όλα τα χαρακτηριστικά των τριών συσκευών  που αναφέρεις να σου πω πιο σου κάνει...

Αφιέρωσε λίγο χρόνο απόψε και δες το. 
Όσο για το streaming.....

Ανέφερα ότι μπορεί να φτάσει να κάνει transcode, δηλαδή να «παίξει» χωρίς να χρειάζεσαι player από την άλλη μεριά. 
Τελος πάντων γενικά όσο πιο καινούργιο τόσο πιο future proof.

Για το θέμα του φίλου σου από την Αγγλία δεν γνωρίζω αν μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα. Θα κάνει stream περιεχόμενο για δική του χρήση, η θα το διαμοιράζει αλλού ?

Το δεύτερο είναι μάλλον πρόβλημα.....

Οι WD Red είναι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Λυπάμαι αλλά αυτήν στιγμή δεν μπορώ να δω αναλυτικά όλα τα χαρακτηριστικά των τριών συσκευών  που αναφέρεις να σου πω πιο σου κάνει...

Αφιέρωσε λίγο χρόνο απόψε και δες το. 
Όσο για το streaming.....

Ανέφερα ότι μπορεί να φτάσει να κάνει transcode, δηλαδή να «παίξει» χωρίς να χρειάζεσαι player από την άλλη μεριά. 
Τελος πάντων γενικά όσο πιο καινούργιο τόσο πιο future proof.

Για το θέμα του φίλου σου από την Αγγλία δεν γνωρίζω αν μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα. Θα κάνει stream περιεχόμενο για δική του χρήση, η θα το διαμοιράζει αλλού ?

Το δεύτερο είναι μάλλον πρόβλημα.....

Οι WD Red είναι μια χαρά. 

Όχι ξεκάθαρα για προσωπική χρήση είναι. Θα τα ψάξω λίγο παραπάνω και μπορεί να πάρω αυτό που πρότεινες για να είμαι σίγουρος. 

Για το θέμα το mirror τους σκληρός υπάρχει μόνο το raid 1, σαν έξτρα ασφάλεια για αν χαλάσει ο ένας να υπάρχει ο άλλος. Και γενικά άμα κάνεις raid σε σκληρούς τα δεδομένα διαβάζονται κανονικά άμα βάλεις το σκληρό σε έναν υπολογιστή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SavvasNavr είπε

Όχι ξεκάθαρα για προσωπική χρήση είναι. Θα τα ψάξω λίγο παραπάνω και μπορεί να πάρω αυτό που πρότεινες για να είμαι σίγουρος. 

Για το θέμα το mirror τους σκληρός υπάρχει μόνο το raid 1, σαν έξτρα ασφάλεια για αν χαλάσει ο ένας να υπάρχει ο άλλος. Και γενικά άμα κάνεις raid σε σκληρούς τα δεδομένα διαβάζονται κανονικά άμα βάλεις το σκληρό σε έναν υπολογιστή? 

Όχι .....

Οταν καταρρεύσει ο ένας δίσκος θα βάλεις έναν καινούργιο (ίσης ή μεγαλύτερης χωριτικότητας) και το NAS θα «ξαναχτίσει» το RAID δηλαδή θα επαναφέρει τις πληροφορίες στον νέο δίσκο ώστε να υπάρχουν πάντα δύο δίσκοι με τα ίδια δεδομένα. 

Οπως σου έγραψα και σε άλλο post μου παραπάνω, το RAID  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Backup.  Για ασφάλεια εγώ παίρνω back up όλο το NAS σε εξωτερικό usb δίσκο με μία από τις εφαρμογές της SYNOLOGY. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα. Ποιο προγραμμα χρησιμοποιήσεις για εξωτερικό σκληρό για backup? Επίσης αυτός ο σκληρός μετά μπορεί να συνδεθεί κάπου κ να δω τα αρχεία του όπως τα έβλεπα στο Synology? Ευχατιστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...