Προς το περιεχόμενο

Master finance στο Uk. Πληροφορίες για αιτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Σκοπεύω να ξεκινήσω να κάνω αιτήσεις για μεταπτυχιακό στο ΗΒ. Έχω ως στόχο να μπω σε καλό πανεπιστήμιο και όχι τα τελευταία που σε παρακαλάνε διότι στόχος είναι να μην γυρίσω πίσω , και να κάνω μια αξιοπρεπή δουλειά εκεί και να μου βγάζει καλές αποδοχές . Εννοείται έχω τελειώσει με το πτυχίο και θα πάρω το IELTS το συντομότερο. 

Τώρα , έχω πτυχίο ΤΕΙ λογιστικής και χρηματοοικονομικης με 6.5 , έχω προϋπηρεσία εδώ στην Ελλάδα 2 χρόνια σε λογιστήριο και μέχρι να φύγω θα συνεχίσω να δουλεύω εκεί που είμαι , όποτε θα έχω 3 χρόνια αν ξεκινήσω Σεπτέμβρη του 2020. Επίσης ήμουν και σε πόστο γραφείου  στον στρατό , πηρα βεβαίωση όταν απολύθηκα . 
1) μεταφρασεις που τις κάνατε ; Υπουργείο ή  British council ? 
2) Βεβαίωση προϋπηρεσίας για την εργασία να βάλω ;

3) συστατικές επιστολές μια από εργοδότη και μια από καθηγητή ; Ή 2 από καθηγητές και μια από εργοδότη ; 
4) τι περίπου γράφετε στο letter , υπάρχει κάτι που έγραψε κάποιος σας και σας πήρανε ; 
5) Gmat ? Αξίζει να ασχοληθώ ή χαμένα λεφτά ; 
6) καλύτερη περίοδος αιτήσεων για μένα , να περιμένω στο τέλος μήπως και έχει καμία ανοιχτή θέση και θέλουν να γεμίσουν το προγραμμα ή να κάνω τώρα , αλλά αν τώρα με κόψουν με την προοπτική ότι μέχρι το καλοκαίρι θα βρεθεί κάποιος «καλύτερης» υποψήφιος ; 
6) το master in finance αξίζει ; Ή να δω τίποτα άλλο 

Αυτά τα ολιγα από μένα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειές πάνω στον κλάδο του finance στο ΗΒ θα βρεις σε 3-4 συγκεκριμένες πόλεις και ο ανταγωνισμός είναι πάρα πολύ έντονος, ιδίως από Ασία μεριά. Πιθανότατα  πρώτο μου κριτήριο θα ήταν η πόλη ώστε παράλληλα με τις σπουδές να στήσω το "network" μου και θα τις επέλεγα με την εξής σειρά : Λονδίνο , Manchester , Edinburgh , Glasgow ,Birmingham, . Gmat δεν είναι υποχρεωτικό για τα περισσότερα πανεπιστήμια αλλά από την στιγμή που έχεις χαμηλό μέσο όρο ( συνήθως ζητάνε minimum 6.5-7 από ΑΕΙ , 7.5-8 από ΤΕΙ) ένα καλό gmat μαζί με την προϋπηρεσία σου ίσως αντισταθμίσει αυτό το πρόβλημα. Η καλύτερη λύση πιστεύω είναι να ξεκινήσεις τις αιτήσεις  νωρίς και αν αρχίσουν τα rejects στέλνεις κατευθείαν μήνυμα στο πανεπιστήμιο και τους ρωτάς αν ένα καλό gmat θα άλλαζε την απάντηση τους. Γενικά μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή, θα τρέχεις να καλύψεις τις παραξενιές του κάθε πανεπιστήμιου ,θα αγχώνεσαι και προφανώς θα έχεις θέμα και με την εύρεση σπιτιού.

Τέλος η συμβουλή μου,μην περιορίζεσαι μόνο ΗΒ,έχει κορεστεί αρκετά ο κλάδος και έρχεται και το brexit να κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα. Πόλεις όπως το Δουβλίνο,Στοκχόλμη,Κοπεγχάγη,Ρότερνταμ κλπ  προσφέρουν ήδη πολλές ευκαιρίες στο finance και αναμένεται να επωφεληθούν περαιτέρω από το  brexit, καθώς σύντομα θα δούμε μεταναστεύσεις επιχειρήσεων από ΗΒ σε ευρωπαϊκό έδαφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση, εγω πιστευω δεν θα συμβει brexit και το ξερουν και οι επιχειρησεις και για αυτον τον λογο δεν εχουν  μετεγκατασταθει σε αλλη χωρα ΕΕ .
Λονδινο το πεταω εξω λογω κοστους ζωησ και δεν μ'αρεσε κιολας, τα υπολοιπα τα εχω στα υποψιν μου.
Προτεινεις Russel group πανεπιστημια ή και τα διαφορα αλλα που εχουν ανοιξει θα προσφερουν ευκαιριες στην τοπικη αγορα εργασιας.
Επισης η μεταβαση σε μη αγγλοφωνη χωρα , παρολο που το μεταπτυχιακο ειναι στα αγγλικα ειναι "ευκολη"  και για την αγορα εργασιας της εκεινης χωρας, θα μπορεσω να εισχωρησω ή ? γιατι στην αρχη σαν junior θα ξεκινησω και θα πρεπει να εχω επαφη με τοπικο κοσμο ( λογικα ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πρώτη σου πρόταση είσαι λάθος , στο λέω από πρώτο χέρι.Δες για παράδειγμα την Barclays , η οποία μετακόμισε τεράστιο αριθμό καταθέσεων στο Δουβλίνο. Καμία σοβαρή εταιρεία δεν θέλει να βρεθεί προ τετελεσμένων γεγονότων και όλες έχουν ήδη αναλάβει τα μέτρα τους. Άλλωστε μεγάλο μέρος του finance ασχολείται με αυτό το κομμάτι, risk management.

Υπάρχουν πολλά αξιόλογα business schools  που δεν ανήκουν στο russel group όπως το Cranfield,Reading και Lancaster. Δεν έχουν κάτι να ζηλέψουν από τα υπόλοιπα.Το πρόβλημα είναι πως πολλά πανεπιστήμια βρίσκονται σε κωμοπόλεις και δεν υφίσταται τοπική αγορά εργασίας ειδικά στο finance .Σαν λογιστής θα βρεις πιο εύκολα δουλεία σε μικρή πόλη. 

Θεωρώ πως έχεις ένα τρομερό advantage σε μη αγγλόφωνη χώρα .Αναγκάζεσαι να εξασκήσεις τα αγγλικά σου , κάτι που οι ντόπιοι δεν πράττουν.Όταν όμως έρθει η ώρα της συνέντευξης,η οποία προφανώς γίνεται στα αγγλικά, εσύ θα ξεχωρίσεις καθώς θα έχεις μια ευχέρεια που πιθανών δεν θα έχουν οι ντόπιοι.Αυτό ισχύει ιδιαιτέρα για κεντρική /ανατολική Ευρώπη όπου τα αγγλικά πραγματικά ανοίγουν πόρτες.

Επεξ/σία από gianniskou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ερωτήσεις που τέθηκαν αρχικά είναι αρκετές τυπικές (όπως περί μεταφράσεων) αλλά δεν θέλω να σταθώ σε αυτό. Θέλω να σταθώ λίγο σε ζητήματα ουσίας. 
1,2 και ενδεχομένως τρίτης διαλογής πανεπιστήμια τα ξεχνάς. Μιλάμε για από εκεί και κάτω. Γιατί; Για τους παρακάτω λογους: 

1) τα πανεπιστήμια πρώτης γραμμής διαλέγουν υποψήφιους που έχουν πρώτο πτυχίο από κορυφαία πανεπιστήμια του πλανήτη με βαθμό άριστα. Συνεπως, είναι σε μεγάλο βαθμό αδύνατο να δεχθούν κάποιον με βαθμό 6,5 από ΤΕΙ (που παρεμπιπτόντως τα περισσότερα από τα κορυφαία πανεπιστήμια το λένε σαφώς ότι θέλουν απόφοιτο ΑΕΙ και μόνο). 
 

2) τα περισσότερα αν όχι όλα για τον τομέα του finance ζητάνε gmat η gre υποχρεωτικά.  Όποτε κατάλαβαινεις ότι όταν γεμίζουν με αιτήσεις από όλο τον κόσμο από πτυχιούχους κορυφαίων πανεπιστημίων με άριστα βαθμό πτυχίου με gmat και εργασιακή εμπειρία σε κορυφαίους χρηματοοικονομικούς οργανισμούς οι πιθανότητες να δεχθούν υποψήφιο με 6,5 βαθμό από ίδρυμα που ενδεχομένως ούτε καν έχουν ξανά ακούσει και με εργασιακή εμπειρία από τον στρατό η το λογιστικό γραφείου του κυρ Βαγγέλη είναι αμελητέες. Άρα λοιπόν ψάξε πρώτα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα όπου και εκεί όμως ζητάνε υψηλότερο βαθμό πτυχίου η σκέψου πανεπιστήμιο εκτός των πανεπιστήμων 1 και 2 γραμμής όπου εκεί όμως θα επιβαρυνθείς έξοδα εκπαιδευτικού τουρισμού στο ΗΒ με πολύ αμφίβολες πιθανότητες μεγάλης καριέρας.

και επειδή ξέρω ότι πολλοί θα πέσετε να με φάτε, δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και δεν χαϊδεύω αυτιά  διότι στα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν κατά μέσο όρο 100 αιτήσεις  περίπου για 1 θέση, συνεπως δεν ψάχνουν για «πελάτες» με την έννοια ότι πληρώνω και πάω.

 

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω ακούσει και ξέρω πολλούς φοιτητές από ΤΕΙ που έγιναν δεκτοί με 6.5-7 σε πανεπιστήμια πρώτης  και δεύτερης διαλογής στο ΗΒ,  
βέβαια δεν πήραν καμία υποτροφία, μεταπτυχιακό στην Ελλάδα τσάμπα λεφτά , θα πληρώσεις 10.000 για να πάρεις ένα χαρτί και να συνεχίζεις και παίρνεις βασικό μισθό ή λίγο παραπάνω . 

Στόχος  μου είναι μα ενταχθώ στην τοπική αγορά εργασίας και να μην ξαναγυρίσω στην ελληνική μιζέρια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, fabiars said:

Εγώ πάντως έχω ακούσει και ξέρω πολλούς φοιτητές από ΤΕΙ που έγιναν δεκτοί με 6.5-7 σε πανεπιστήμια πρώτης  και δεύτερης διαλογής στο ΗΒ

Ισχύει, γνωρίζω προσωπικά πολλές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2019 στις 12:12 ΜΜ, marmagia είπε

Οι ερωτήσεις που τέθηκαν αρχικά είναι αρκετές τυπικές (όπως περί μεταφράσεων) αλλά δεν θέλω να σταθώ σε αυτό. Θέλω να σταθώ λίγο σε ζητήματα ουσίας. 
1,2 και ενδεχομένως τρίτης διαλογής πανεπιστήμια τα ξεχνάς. Μιλάμε για από εκεί και κάτω. Γιατί; Για τους παρακάτω λογους: 

1) τα πανεπιστήμια πρώτης γραμμής διαλέγουν υποψήφιους που έχουν πρώτο πτυχίο από κορυφαία πανεπιστήμια του πλανήτη με βαθμό άριστα. Συνεπως, είναι σε μεγάλο βαθμό αδύνατο να δεχθούν κάποιον με βαθμό 6,5 από ΤΕΙ (που παρεμπιπτόντως τα περισσότερα από τα κορυφαία πανεπιστήμια το λένε σαφώς ότι θέλουν απόφοιτο ΑΕΙ και μόνο). 
 

2) τα περισσότερα αν όχι όλα για τον τομέα του finance ζητάνε gmat η gre υποχρεωτικά.  Όποτε κατάλαβαινεις ότι όταν γεμίζουν με αιτήσεις από όλο τον κόσμο από πτυχιούχους κορυφαίων πανεπιστημίων με άριστα βαθμό πτυχίου με gmat και εργασιακή εμπειρία σε κορυφαίους χρηματοοικονομικούς οργανισμούς οι πιθανότητες να δεχθούν υποψήφιο με 6,5 βαθμό από ίδρυμα που ενδεχομένως ούτε καν έχουν ξανά ακούσει και με εργασιακή εμπειρία από τον στρατό η το λογιστικό γραφείου του κυρ Βαγγέλη είναι αμελητέες. Άρα λοιπόν ψάξε πρώτα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα όπου και εκεί όμως ζητάνε υψηλότερο βαθμό πτυχίου η σκέψου πανεπιστήμιο εκτός των πανεπιστήμων 1 και 2 γραμμής όπου εκεί όμως θα επιβαρυνθείς έξοδα εκπαιδευτικού τουρισμού στο ΗΒ με πολύ αμφίβολες πιθανότητες μεγάλης καριέρας.

και επειδή ξέρω ότι πολλοί θα πέσετε να με φάτε, δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και δεν χαϊδεύω αυτιά  διότι στα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν κατά μέσο όρο 100 αιτήσεις  περίπου για 1 θέση, συνεπως δεν ψάχνουν για «πελάτες» με την έννοια ότι πληρώνω και πάω.

Δεν ξέρω τις εμπειρίες σου ή το επίπεδο σου και συγνώμη αν κατάλαβα λάθος , αλλά πιστεύω πως έχεις υπερεκτιμήσει το Finance.Είναι και λίγο από τα χαρακτηριστικά του κλάδου μας το ψώνιο,τι να κάνουμε.

Όπως και να 'χει,σε καμιά περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό το GMAT με εξαίρεση τα top 3-4 πανεπιστήμια.Σίγουρα ο TS δεν στόχευε Οξφόρδη με 6.5 από ΤΕΙ , οπότε μπορούμε να προσπεράσουμε αυτό το κομμάτι.Προσωπικά όταν έκανα τις αιτήσεις μου για μεταπτυχιακό και δη στο finance,έλαβα offers και από τα 3 UK πανεπιστήμια που αιτήθηκα (manch,edinb,glasg) χωρίς gmat. Στην μετέπειτα πορεία μου ανακάλυψα πως πολλά από τα requirements είναι για τα μάτια του κόσμου (π.χ πολλοί Κινέζοι με 5-6 ielts που δεν μπορούσαν να αρθρώσουν πρόταση) και , γενικά, υφίσταται ένας υπερκορεσμός των τμημάτων εις βάρος της ποιότητας των μαθημάτων.

Το να μπεις σε Russel Group uni με πτυχίο ΤΕΙ θεωρώ πως μόνο ακατόρθωτο δεν είναι μετά από αυτά που συνάντησα.

Επεξ/σία από gianniskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gianniskou είπε

Δεν ξέρω τις εμπειρίες σου ή το επίπεδο σου και συγνώμη αν κατάλαβα λάθος , αλλά πιστεύω πως έχεις υπερεκτιμήσει το Finance.Είναι και λίγο από τα χαρακτηριστικά του κλάδου μας το ψώνιο,τι να κάνουμε.

Όπως και να 'χει,σε καμιά περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό το GMAT με εξαίρεση τα top 3-4 πανεπιστήμια.Σίγουρα ο TS δεν στόχευε Οξφόρδη με 6.5 από ΤΕΙ , οπότε μπορούμε να προσπεράσουμε αυτό το κομμάτι.Προσωπικά όταν έκανα τις αιτήσεις μου για μεταπτυχιακό και δη στο finance,έλαβα offers και από τα 3 UK πανεπιστήμια που αιτήθηκα (manch,edinb,glasg) χωρίς gmat. Στην μετέπειτα πορεία μου ανακάλυψα πως πολλά από τα requirements είναι για τα μάτια του κόσμου (π.χ πολλοί Κινέζοι με 5-6 ielts που δεν μπορούσαν να αρθρώσουν πρόταση) και , γενικά, υφίσταται ένας υπερκορεσμός των τμημάτων εις βάρος της ποιότητας των μαθημάτων.

Το να μπεις σε Russel Group uni με πτυχίο ΤΕΙ θεωρώ πως μόνο ακατόρθωτο δεν είναι μετά από αυτά που συνάντησα.

Σε ποιο πανεπιστήμιο μπήκες εσυ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...