Προς το περιεχόμενο

Αγορα σπιτιου Προβληματισμος


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεθελα να ακούσω γνώμες για μια σκέψη που με απασχολεί. Μου έπεσε μια κληρονομιά ένα σπίτι μονοκατοικία με οικόπεδο /για πόλη  επαρχείας μιλάμε  / και εγώ στην ίδια πόλη μένω /το θέμα είναι ότι ενώ  έχω την επικαρπεια εχει σαν όρο  η διαθήκη να μένει μέσα ένα συγγενικό πρόσωπο του θανόντα όσο ζει και χωρίς να μπορώ να πάω και εγώ να μείνω εκεί.  Δηλαδή χοντρικά όταν αποδόμηση ης κύριων ο άνθρωπος που μένει μέσα τότε μόνο μπορώ εγώ με την οικογένεια μου μπορώ να μείνω εκεί. Μιλάμε τουλάχιστον για 10 με 15 χρόνια ακόμα.. Εγώ τώρα μένω στο ενοίκιο. Τώρα το ερώτημα πιο είναι. Επιδει έχω μαζέψει ένα ποσό χρηματικό περίπου τα 2/3 για να αγοράσω ένα σπίτι και το 1/3να το βάλω δάνειο Αλλά το σπίτι  ειναιτου 1985 βέβαια καλή κατασκευή, να προχωρήσω στην αγορά και εκεί που έδινα ενοίκιο να πληρώνω την δόση της τράπεζας η να περιμένω μετά από 10  15 χρόνια να έχω μαζέψει και άλλα χρήματα να σηκώσω ένα όροφο στην μονοκατοικια που είναι κατασκευής του 2005. Να πω ότι θα αφήσω και εγώ από ένα σπίτι στα παιδια μου. Γιατί όσο και να είναι το άλλο είναι 35 χρονών σπίτι που θα αγόραζα τώρα. Αλλά ξεμπλεκω από το ενοίκιο άμεσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 λεπτά πριν, nik416 είπε

Θεθελα να ακούσω γνώμες για μια σκέψη που με απασχολεί. Μου έπεσε μια κληρονομιά ένα σπίτι μονοκατοικία με οικόπεδο /για πόλη  επαρχείας μιλάμε  / και εγώ στην ίδια πόλη μένω /το θέμα είναι ότι ενώ  έχω την επικαρπεια εχει σαν όρο  η διαθήκη να μένει μέσα ένα συγγενικό πρόσωπο του θανόντα όσο ζει και χωρίς να μπορώ να πάω και εγώ να μείνω εκεί.  Δηλαδή χοντρικά όταν αποδόμηση ης κύριων ο άνθρωπος που μένει μέσα τότε μόνο μπορώ εγώ με την οικογένεια μου μπορώ να μείνω εκεί. Μιλάμε τουλάχιστον για 10 με 15 χρόνια ακόμα.. Εγώ τώρα μένω στο ενοίκιο. Τώρα το ερώτημα πιο είναι. Επιδει έχω μαζέψει ένα ποσό χρηματικό περίπου τα 2/3 για να αγοράσω ένα σπίτι και το 1/3να το βάλω δάνειο Αλλά το σπίτι  ειναιτου 1985 βέβαια καλή κατασκευή, να προχωρήσω στην αγορά και εκεί που έδινα ενοίκιο να πληρώνω την δόση της τράπεζας η να περιμένω μετά από 10  15 χρόνια να έχω μαζέψει και άλλα χρήματα να σηκώσω ένα όροφο στην μονοκατοικια που είναι κατασκευής του 2005. Να πω ότι θα αφήσω και εγώ από ένα σπίτι στα παιδια μου. Γιατί όσο και να είναι το άλλο είναι 35 χρονών σπίτι που θα αγόραζα τώρα. Αλλά ξεμπλεκω από το ενοίκιο άμεσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβάτο.

Αντί να πληρώνεις ενοίκιο για 10-15 χρόνια ή να πάρεις δάνειο για να αγοράσεις ένα σπίτι του 1985, γιατί δεν σηκώνεις όροφο τώρα και σε 1-2 χρόνια να μπεις στο δικό σου σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nik416 είπε

Γιατί έχει σαν όρο η διαθήκη να μη μπορώ να κάνω τίποτα όσο ζει και μένει μέσα  ο άλλος ανθρωπος

Αν ο άλλος άνθρωπος δώσει την συγκατάθεσή του?

Απακλείεται ή απαγορεύεται και αυτό?

 

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνετε δεν θέλει  ούτε καν να με βλεπει.

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αν ο άλλος άνθρωπος δώσει την συγκατάθεσή του?

Απακλείεται ή απαγορεύεται και αυτό?

Επίσης, λες έχεις την επικαρπία εσύ.

Δηλαδή σου πληρώνει ενοίκιο αυτός που μένει μέσα?

Μήπως εχεις εσύ την ψιλή κυριότητα κι εκείνος την  επικαρπία?

Σωστά όπως το είπες τα μπερδεψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nik416 είπε

Δεν γίνετε δεν θέλει  ούτε καν να με βλεπει.

Άρα δεν σου πληρώνει ενοίκιο αυτός που μένει μέσα.

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nik416 είπε

Όχι έχω την ψυλη κυριότητα και το άλλο πρόσωπο επικαρπια

Είναι πράγματι μεγάλο δίλημμα και δύσκολο να αποφασίσεις τι να κάνεις.

Αν υπήρχε καλή σχέση με τον συγγενή δεν θα προβληματιζόσουν.

Κρίμα.

Στο οικόπεδο που είναι η μονοκατοικία δεν χωράει να κτίσεις άλλο σπίτι ή και αυτό απαγορεύεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nik416 είπε

Δεν είναι συγγενής μου. Όχι δεν χωράει να χτίσεις όλο σπίτι δίπλα. Μόνο να σηκώσεις από επάνω οροφο

Πραγματικά πολύ άτυχος είσαι. Αυτός που σου το κληρονόμησε τί ακριβώς είχε στο μυαλό του?

Μήπως να ρωτήσεις κανένα δικηγόρο τί μπορείς να κάνεις?

Η διαθήκη δηλαδή λέει ρητά και ξεκάθαρα ότι δεν επιτρέπεται ούτε να κτίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νοικια με τις σημερινες τιμες ειναι πεταμενα λεφτά. Αγορασε το σπιτι να γλυτωσρις τα νοικια, και οταν μπεις στο αλλο σπιτι τοτε νοικιαζεις πουλας το παλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθησε να έρθεις σε συμβιβασμό μαζί με αυτό το άτομο,δώστου κάποιο χρηματικό ποσό για να πάρεις την επικαρπία.

Αυτο έκανε φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα.

Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις τώρα σπίτι και σε 10-15 χρόνια (όπως λες) θα έχεις δύο σπίτια. 

Μένεις στο ένα, νοικιάζεις το άλλο.

Όταν (ξανά)μαζέψεις λεφτά αποφασίζεις αν θες να χτίσεις και τον επιπλέον όροφο, να πάρεις ένα άλλο διαμέρισμα κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...