Προς το περιεχόμενο

Αγορα σπιτιου Προβληματισμος


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Πώς μπορεί να προστατευτεί ο φίλος αν ο επικαρπωτής μαμίσει το σπίτι και το αφήσει ερείπιο πριν αποδημήσει εις Κύριον;

ΜΟΝΟ, αν ξέρει την ημερομηνία θανάτου του ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτά ρε παιδιά μόνο ο Θεός τα ξέρει. Τώρα μιλάμε για Πράγματα φυσιολογικά τώρα τη μπορεί να τύχη στον καθένα δεν ξέρεις και εγώ. Μπορεί αύριο να πάθω κάτι δε περνούμε αυτές τις περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cumulus είπε

https://mercenaries.pw/

Περαν της πλακας ,υπαρχει καμια περιπτωση να βγαλεις τη διαθηκη ακυρη ;

Και ΤΙ θα βγει !!!!

Ύστερα, θα είναι ο ΙΔΙΟΣ κληρονόμος ????

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω αυτό.

Λέω έστω οικεία με επικαρπωτη και ψιλό κύριο που είναι διαφορετικά και ασύνδετα μεταξύ τους πρόσωπα. Ο επικαρπωτης έχει δικαίωμα χρήσης και νομής του ακινήτου όσο ζει, αλλά δεν μπορεί να το πουλήσει. Ο ψιλός κύριος θα γίνει πλήρης κύριος όταν ο επικαρπωτης αφήσει τα εγκόσμια.

Πώς εξασφαλίζεται ότι η χρήση που κάνει ο επικαρπωτης δεν υποβαθμίζει την αξία του ακινήτου δυσανάλογα ως προς τη φυσιολογική φθορά, προκαλώντας έτσι έμμεσα ζημιά στον ψιλό κύριο; Πχ αν ο επικαρπωτης το κάνει στάβλο ή αφήνει ασυντηρητο τον εξοπλισμό ή κάνει χρήση που πχ καταστρέφει τα πανάκριβα πατώματα ή άλλα στοιχεία του ακινήτου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Δεν λέω αυτό.

Λέω έστω οικεία με επικαρπωτη και ψιλό κύριο που είναι διαφορετικά και ασύνδετα μεταξύ τους πρόσωπα. Ο επικαρπωτης έχει δικαίωμα χρήσης και νομής του ακινήτου όσο ζει, αλλά δεν μπορεί να το πουλήσει. Ο ψιλός κύριος θα γίνει πλήρης κύριος όταν ο επικαρπωτης αφήσει τα εγκόσμια.

Πώς εξασφαλίζεται ότι η χρήση που κάνει ο επικαρπωτης δεν υποβαθμίζει την αξία του ακινήτου δυσανάλογα ως προς τη φυσιολογική φθορά, προκαλώντας έτσι έμμεσα ζημιά στον ψιλό κύριο; Πχ αν ο επικαρπωτης το κάνει στάβλο ή αφήνει ασυντηρητο τον εξοπλισμό ή κάνει χρήση που πχ καταστρέφει τα πανάκριβα πατώματα ή άλλα στοιχεία του ακινήτου;

Δεν είμαι νομικός, αλλά θεωρώ ότι έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικαίωμα στην χρήση.

ΥΓ. Δηλαδή, ο γονιός που δίνει στο παιδί του ψιλή κυριότητα και ΚΡΑΤΑ την επικαρπία, αλλάζει κάτι στα δικαιώματα που είχε ΠΡΙΝ το γράψει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nik416 είπε

Τώρα το ερώτημα πιο είναι.

A.  να αγοράσω ένα σπίτι και το 1/3να το βάλω δάνειο  η

B. να περιμένω μετά από 10  15 χρόνια να έχω μαζέψει και άλλα χρήματα να σηκώσω ένα όροφο στην μονοκατοικια που είναι κατασκευής του 2005. 

To A

Το αλλο σπιτι ξεχνα το τελειως, σα να μην υπαρχει μεχρι να γινει αποκλειστικα δικο σου. Τοτε θα ξαναβαλεις τις επιλογες σου στο τραπεζι

Το σημαντικο επι του παροντος ειναι να τοποθετησεις τα λεφτα που μαζεψες και καθονται, ωστε να εξοικονομησεις το ενοικιο. 

Αν στο μελλον θες σωνει και καλα να χτισεις οροφο στο αλλο, πουλα αυτο που θα παρεις τωρα και χτισε

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, archer100 είπε

To A

Το αλλο σπιτι ξεχνα το τελειως, σα να μην υπαρχει μεχρι να γινει αποκλειστικα δικο σου. Τοτε θα ξαναβαλεις τις επιλογες σου στο τραπεζι

Το σημαντικο επι του παροντος ειναι να τοποθετησεις τα λεφτα που μαζεψες και καθονται, ωστε να εξοικονομησεις το ενοικιο. 

Αν στο μελλον θες σωνει και καλα να χτισεις οροφο στο αλλο, πουλα αυτο που θα παρεις τωρα και χτισε

Σωστό αυτό που προτείνεις αλλά το σπίτι που σκέφτεται να αγοράσει είναι του 1985!

Ενα σπίτι 35 χρόνων έχει πολλά έξοδα συντήρησης, όσο καλή κατασκευή και αν είναι και δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρει τα λεφτά του πίσω αν το πουλήσει μετά από 10-15 χρόνια που θα είναι 50 χρόνων σπίτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι που κληρονόμησες με αυτό τον ιδιαίτερο τρόπο, δυστυχώς δεν σου ανήκει ακόμα. Αυτή ήταν η επιθυμία του ανθρώπου που έφυγε, σωστή ή λάθος δεν έχει σημασία, πάντως ξεκάθαρη μέσω διαθήκης όπως μας είπες. Το αν θα μειωθεί ή όχ η αξία του όταν έρθει η στιγμή να ανήκει αποκλειστικά σε σένα, δεν μπορεί κανέις να το προβλέψει άρα δεν γίνεται και κανένας προγραμματισμός επί αυτού.

Αυτό που πρέπει τώρα να σε απασχολεί είναι αν θα αγοράσεις σπίτι για να φύγεις από το ενοίκιο ή όχι. Αν δλδ η τιμή που ζητάνε για ένα σπίτι του 1985 αντιστοιχεί στην αξία του και την κατάσταση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν έχει σίγουρα την επικαρπία; Μήπως έχει μόνο Οίκιση; Δεύτερον στην διαθήκη έχει την επικαρπία του ακινήτου ή μόνο της συγκεκριμένης κατοικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Κατ' αρχήν έχει σίγουρα την επικαρπία; Μήπως έχει μόνο Οίκιση; Δεύτερον στην διαθήκη έχει την επικαρπία του ακινήτου ή μόνο της συγκεκριμένης κατοικίας;

Η έχει την επικράτεια τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικηγόρος που ρωτησα

Το θέμα πιο είναι περνώ ένα σπίτι 35 χρόνων και πληρώνω το δάνειο η περιμένω  όταν...  Να σηκώσω έναν όροφο.  Να αφήσω 1 διώροφο στα παιδιά μου να μη πιέζονται όπως εγώ τώρα. Ξεκαθάρισμα είμαι μισθωτός τις τάξεως των 1000 ευρώ μη φανταστητε ότι μαζεύω τα λεφτά στο πικέ φι. Δηλαδή μια κινησει κάνω στη ζωή μου η Ά η Β. Δεν επιτρεπουν τα οικονομικαμου για περαιτέρω. Γιαυτό έχω κοληση τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...