Προς το περιεχόμενο

Αγορα σπιτιου Προβληματισμος


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, cumulus είπε

https://mercenaries.pw/

Περαν της πλακας ,υπαρχει καμια περιπτωση να βγαλεις τη διαθηκη ακυρη ;

Όχι δεν υπάρχει. 

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Την διαθήκη, δεν την διάβασες ?

Τη διάβασα και συμβουλευτικα και δικηγορο

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Την διαθήκη, δεν την διάβασες ?

Τη διάβασα και συμβουλευτικα και δικηγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

28 λεπτά πριν, nik416 είπε

Η έχει την επικράτεια τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικηγόρος που ρωτησα

Το θέμα πιο είναι περνώ ένα σπίτι 35 χρόνων και πληρώνω το δάνειο η περιμένω  όταν...  Να σηκώσω έναν όροφο.  Να αφήσω 1 διώροφο στα παιδιά μου να μη πιέζονται όπως εγώ τώρα. Ξεκαθάρισμα είμαι μισθωτός τις τάξεως των 1000 ευρώ μη φανταστητε ότι μαζεύω τα λεφτά στο πικέ φι. Δηλαδή μια κινησει κάνω στη ζωή μου η Ά η Β. Δεν επιτρεπουν τα οικονομικαμου για περαιτέρω. Γιαυτό έχω κοληση τώρα. 

Το Α. Αγόρασε κάτι δικό σου ΣΗΜΕΡΑ αφού μπορείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nik416 είπε

Όχι δεν υπάρχει. 

Τη διάβασα και συμβουλευτικα και δικηγορο

Τη διάβασα και συμβουλευτικα και δικηγορο

ΞΕΧΝΑ το σπίτι που κληρονόμησες , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. 

Δες τι θα κάνεις με ενοίκιο/αγορά κατοικίας , όταν το άλλο γίνει δικό σου σε 10-15 χρόνια τότε θα το σκεφτείς με τα δεδομένα εκείνης της εποχής.

Τα χρόνια ΦΕΥΓΟΥΝ και πίσω δεν γυρνούν. Αν ο επικαρπωτής πεθάνει σε 20-25 σε βαθιά γεράματα εσύ θα περάσεις ΄όλη την ζωή σου περιμένοντας?

 

 

Spoiler

 

γεράματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik416 είπε

Η έχει την επικράτεια τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικηγόρος που ρωτησα

Το θέμα πιο είναι περνώ ένα σπίτι 35 χρόνων και πληρώνω το δάνειο η περιμένω  όταν...  Να σηκώσω έναν όροφο.  Να αφήσω 1 διώροφο στα παιδιά μου να μη πιέζονται όπως εγώ τώρα. Ξεκαθάρισμα είμαι μισθωτός τις τάξεως των 1000 ευρώ μη φανταστητε ότι μαζεύω τα λεφτά στο πικέ φι. Δηλαδή μια κινησει κάνω στη ζωή μου η Ά η Β. Δεν επιτρεπουν τα οικονομικαμου για περαιτέρω. Γιαυτό έχω κοληση τώρα. 

Τα παιδιά στο μέλλον μπορεί να μην είναι στην ίδια πόλη με εσένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oikonikos είπε

Τα παιδιά στο μέλλον μπορεί να μην είναι στην ίδια πόλη με εσένα..

Γιαυτό και ζήτησα μια γνώμη παραπάνω σε αυτό το σαιτ.που με έχει βοηθήσει αρκετές φορες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις το σπίτι που λες σύμφωνα με τα οικονομικά σου. 1985; 1985 αφού αυτο σου αρέσει και εκει φθάνουν τα οικονομικά σου. Μην πετας λεφτά σε ενοίκια.

Όταν αποκτήσεις και την πράξη το δεύτερο σπίτι, εκεινη την στιγμή αποφασίζεις τι θα κάνεις:

1. Ποιο θα νοικιάσεις και σε ποιο θα μείνεις

2. Αν θα πουλήσεις κάποιο για να ξεπληρώσεις το δάνειο και να ηρεμήσεις μια ώρα νωρίτερα.

3. Θα δεις τα παιδιά σου τι θέλουν να κανουν! Τι μανια ειναι αυτή να κτίζουν οι γονεις πάνω κάτω

Ας τους αγοράσουν ενα σπίτι λίγο πιο πέρα ή ας τα βοηθήσουν οικονομικά να πάρουν τον δρόμο τους!

4. Άπειρες άλλες επιλογές που θα δεις εκείνη την στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο από το δικό μου μυαλό πέρασε η ιδέα να έχει ένα ατύχημα ο έχων την επικαρπια; χάχα

Πέραν της πλακας πάρε και μια δεύτερη γνώμη κατά πόσο μπορείς να χτίσεις από πάνω. Δεν τον ξεσπιτωνεις ούτε θίγεις κάποιο δικαίωμα του ως προς την κατοικία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dvs είπε

Αγοράζεις το σπίτι που λες σύμφωνα με τα οικονομικά σου. 1985; 1985 αφού αυτο σου αρέσει και εκει φθάνουν τα οικονομικά σου. Μην πετας λεφτά σε ενοίκια.

Όταν αποκτήσεις και την πράξη το δεύτερο σπίτι, εκεινη την στιγμή αποφασίζεις τι θα κάνεις:

1. Ποιο θα νοικιάσεις και σε ποιο θα μείνεις

2. Αν θα πουλήσεις κάποιο για να ξεπληρώσεις το δάνειο και να ηρεμήσεις μια ώρα νωρίτερα.

3. Θα δεις τα παιδιά σου τι θέλουν να κανουν! Τι μανια ειναι αυτή να κτίζουν οι γονεις πάνω κάτω

Ας τους αγοράσουν ενα σπίτι λίγο πιο πέρα ή ας τα βοηθήσουν οικονομικά να πάρουν τον δρόμο τους!

4. Άπειρες άλλες επιλογές που θα δεις εκείνη την στιγμή

Γιατί φίλε μου έχω φάει ένα γα.....  Οικονομικά και προσπαθώ μη περάσουν και τα ίδια τα παιδιάμου. Και  επιδει εγώ από των πατεραμου δε βρήκα τιποτα

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nik416 είπε

Γιατί φίλε μου έχω φάει ένα γα.....  Οικονομικά και προσπαθώ μη περάσουν και τα ίδια τα παιδιάμου. Και  επιδει εγώ από των πατεραμου δε βρήκα τιποτα

Καλή η σκέψη σου και δείχνει πόσο νοιάζεσαι για τα παιδιά σου.

Δεν ξέρω την ηλικία τους, αλλά αυτή τη στιγμή το σημαντικό είναι να αξιοποιήσεις το κεφάλαιο που έχεις μαζέψει και να ξεφύγεις από τα νοίκια που είναι πεταμένα λεφτά.

Τα παιδιά σου βοήθησέ τα όσο μπορείς στο θέμα των σπουδών ώστε να πετύχουν επαγγελματικά πάνω σε κάτι που τους αρέσει.

Και μεις αποκτήσαμε σπίτια με την σκέψη αρχικά να φύγουμε από τα νοίκια και μετά να αφήσουμε κάτι στα παιδιά μας, γιατί κι εμείς δεν βρήκαμε σπίτι έτοιμο.

Αλλά τελικά τα παιδιά μας έφυγαν και τα δύο εξωτερικό και τα σπίτια τους είναι άχρηστα.

Όταν πεθάνουμε, αν αποφασίσουν να τα πουλήσουν, τότε θα τους φανούν χρήσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Καλή η σκέψη σου και δείχνει πόσο νοιάζεσαι για τα παιδιά σου.

Δεν ξέρω την ηλικία τους, αλλά αυτή τη στιγμή το σημαντικό είναι να αξιοποιήσεις το κεφάλαιο που έχεις μαζέψει και να ξεφύγεις από τα νοίκια που είναι πεταμένα λεφτά.

Τα παιδιά σου βοήθησέ τα όσο μπορείς στο θέμα των σπουδών ώστε να πετύχουν επαγγελματικά πάνω σε κάτι που τους αρέσει.

Και μεις αποκτήσαμε σπίτια με την σκέψη αρχικά να φύγουμε από τα νοίκια και μετά να αφήσουμε κάτι στα παιδιά μας, γιατί κι εμείς δεν βρήκαμε σπίτι έτοιμο.

Αλλά τελικά τα παιδιά μας έφυγαν και τα δύο εξωτερικό και τα σπίτια τους είναι άχρηστα.

Όταν πεθάνουμε, αν αποφασίσουν να τα πουλήσουν, τότε θα τους φανούν χρήσιμα.

Οπότε η γνώμες κλείνουν ως προς το να αγοράσω σπίτι έτσι καταλαβαίνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nik416 είπε

Οπότε η γνώμες κλείνουν ως προς το να αγοράσω σπίτι έτσι καταλαβαίνω

Με την προϋπόθεση ότι το σπίτι που θα αγοράσεις είναι σε καλή κατάσταση και δεν θα χρειαστεί να ξοδεύεις όλο σου το εισόδημα για να το συντηρείς και να το επισκευάζεις, γιατί όπως είπες είναι του 1985!

Αν πράγματι το έχεις εξαντλήσει το θέμα με τη διαθήκη και πράγματι δεν μπορείς να κτίσεις εκεί, μάλλον είναι μονόδρομος η αγορά σπιτιού και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπαν οι συμφορουμιτες, η αγορα της επικαρπιας απο τον τωρινο κληρονομο δεν παιζει? Αλλιως παρε το αλλο σπιτι που βρηκες να ζησεις μακρυα απο ενοίκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourouzis2005 είπε

Οπως σου ειπαν οι συμφορουμιτες, η αγορα της επικαρπιας απο τον τωρινο κληρονομο δεν παιζει? Αλλιως παρε το αλλο σπιτι που βρηκες να ζησεις μακρυα απο ενοίκια. 

Όχι δε παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Καλή η σκέψη σου και δείχνει πόσο νοιάζεσαι για τα παιδιά σου.

Δεν ξέρω την ηλικία τους, αλλά αυτή τη στιγμή το σημαντικό είναι να αξιοποιήσεις το κεφάλαιο που έχεις μαζέψει και να ξεφύγεις από τα νοίκια που είναι πεταμένα λεφτά.

Τα παιδιά σου βοήθησέ τα όσο μπορείς στο θέμα των σπουδών ώστε να πετύχουν επαγγελματικά πάνω σε κάτι που τους αρέσει.

Και μεις αποκτήσαμε σπίτια με την σκέψη αρχικά να φύγουμε από τα νοίκια και μετά να αφήσουμε κάτι στα παιδιά μας, γιατί κι εμείς δεν βρήκαμε σπίτι έτοιμο.

Αλλά τελικά τα παιδιά μας έφυγαν και τα δύο εξωτερικό και τα σπίτια τους είναι άχρηστα.

Όταν πεθάνουμε, αν αποφασίσουν να τα πουλήσουν, τότε θα τους φανούν χρήσιμα.

nik416: Καλά κανεις και σίγουρα θα είναι μια βοήθεια στα παιδια.

SB_1957: Σωστά τα λες. Και επιπλεον αν θέλουν να πουλήσουν/ενοικιάσουν το ακίνητο νωρίτερα και να αξιοποίσηουν τα λεφτα αγοράζοντας ενα άλλο σπίτι, ουσιαστικά αντικαθστώντας το με ενα "καλύτερο" (σε καλύτερη περιοχή , πιο καινούργιο κοκ), η όλη κατάσταση προσκρούει σε συναισθηματισμούς.

Όλοι μετα περιμένουν να φύγουν απο την ζωή οι γονείς ώστε να προχωρήσουν την ζωή τους όπως θέλουν... με 20 χρόνια καθυστέρηση

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...