Προς το περιεχόμενο

Πόσοι καλοί τίτλοι υπάρχουν μέσα στη χρονιά;


vagelis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα .Θελω να μοιραστω μαζι σας μια μου σκεψη.Ειμαι λατρης του Gaming και κατοχος ενος ps4 pro.Aυτο  λοιπον που εχω διαπιστωσει ειναι οτι παρ ολο που η τεχνολογια οσο αναφορα το Gaming εχει κανει αλματα,και δεδομενου οτι η βιομηχανια αυτη ειναι μαλλον αρκετα κερδοφορα ,υπαρχουν αναλογικα λιγοι πολυ καλοι τιτλοι μεσα σε καθε χρονια.Να γινω πιο συγκεκριμενος:Για καποιον που αχολειται με αυτο το χομπι οπως εγω ,πολλες φορες ειναι λιγο δυσκολο να βρεις εναν νεο τιτλο που να αξιζει.Αν για παραδειγμα εχεις παιξει καλα παιχνιδια του 18 η του 17,ποσους καλους τιτλους που κυκλοφορησαν φετος μπορεις να βρεις;Η απαντηση ειναι μαλλον 2-3.Για παραδειγμα οι φετινες κυκλοφοριες που να αξιζουν ειναι το days gone ,το  shekiro ,ισως κανα δυο ακομα .Η μπορειτε να διαπιστωσετε αυτο που λεω ,ανοιγοντας το ps store.Μιλαμε για αμετρητα games που το 60-70% αφορα τιτλους που μας περνουν αδιαφοροι.

Ξερω βεβαια οτι ειναι δυσκολο να υπαρξουν πολλες ακριβες παραγωγες απλα θεωρω οτι το gaming εχει μπει για τα καλα στη ζωη μας και αυτο απο μονο του θα εδινε τη προσδοκια για περισσοτερους καλους τιτλους.Θα ηθελα να διαβασω τις αποψεις σας.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βλέπουν οτι παιχνίδια τύπου fortnite και τα συναφή τραβάνε το κοινό είναι λογικό οι devs να μην κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά για εναν νεο καλό τίτλο. Αν δεις τα περισσότερα που βγαίνουν ουτε καν καλό σενάριο δεν έχουν.

Πάει ο καιρός που επαιζες το παιχνίδι για την ιστορία και οχι για τα γραφικά.

Προσωπικά εδώ και αρκετά χρόνια έχω σταματήσει να ασχολούμαι σοβαρά με το gaming (ασχέτως πλατφόρμας - παλιότερα ps2-3, πλέον pc μόνο) και ούτε μπορώ να βρω κάτι να με τραβάει ώστε να πω θα ασχοληθώ.

με τα τελευταία που ασχολήθηκα σοβαρά και λόγω ιστορίας ήταν τα quantum break και το control. Το μόνο που παίζω πλέον είναι GTAV online με την παρέα απλά και μόνο για τον χαβαλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vagelis81 είπε

ποσους καλους τιτλους που κυκλοφορησαν φετος μπορεις να βρεις;Η απαντηση ειναι μαλλον 2-3.Για παραδειγμα οι φετινες κυκλοφοριες που να αξιζουν ειναι το days gone ,το  shekiro ,ισως κανα δυο ακομα .

Devil May Cry 5

Resident evil 2

Metro Exodus

Kingdom Hearts 3

Bloodstained Ritual of the night

Control

Borderlands 3

Mortal Kombat 11

Ni No Kuni

Remnant From the Ashes

Division 2(ισως)

Μια χαρα καλοι τιτλοι υπαρχουν αναλογα και τα γουστα και δεν εχει καν τελειωσει ο χρονος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε μόνο για το PS4? 

Για συγκεκριμένα είδη? Μας ενδιαφέρουν μόνο τα πιο γνωστά και "ακριβά" παιχνίδια? 

Γενικά η μόνη έλλειψη που βλέπω είναι αυτή του χρόνου για όσα βγαίνουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι το επίπεδο έχει ανέβει πάρα πολύ, δεν εχει νοημα να πω για ολη τη χρονιά αλλα σκέψου οτι μόνο μέσα στο Σεπτέμβρη είχαμε: code vein, the surge 2, LA, blasphemous, gears 5, borderlands 3

Ανάλογα και τα γούστα τα παραπάνω αλλά υπάρχει κάτι για τον καθένα σίγουρα, τώρα αν θες επιπέδου RDR2 κάθε μήνα οκ χλωμό. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κι εγώ νιώθω ότι η έλλειψη χρόνου είναι το πρόβλημα.

Επίσης, αν μιλάμε ως "λάτρεις του gaming" να μιλάμε συνολικά, εύκολα μπορούμε να αναφέρουμε και από τις υπόλοιπες πλατφόρμες (Switch, Xbox, PC) άλλους 10-15 αξιόλογους φετινούς τίτλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, vagelis81 said:

Καλησπερα!

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα .Θελω να μοιραστω μαζι σας μια μου σκεψη.Ειμαι λατρης του Gaming και κατοχος ενος ps4 pro.Aυτο  λοιπον που εχω διαπιστωσει ειναι οτι παρ ολο που η τεχνολογια οσο αναφορα το Gaming εχει κανει αλματα,και δεδομενου οτι η βιομηχανια αυτη ειναι μαλλον αρκετα κερδοφορα ,υπαρχουν αναλογικα λιγοι πολυ καλοι τιτλοι μεσα σε καθε χρονια.Να γινω πιο συγκεκριμενος:Για καποιον που αχολειται με αυτο το χομπι οπως εγω ,πολλες φορες ειναι λιγο δυσκολο να βρεις εναν νεο τιτλο που να αξιζει.Αν για παραδειγμα εχεις παιξει καλα παιχνιδια του 18 η του 17,ποσους καλους τιτλους που κυκλοφορησαν φετος μπορεις να βρεις;Η απαντηση ειναι μαλλον 2-3.Για παραδειγμα οι φετινες κυκλοφοριες που να αξιζουν ειναι το days gone ,το  shekiro ,ισως κανα δυο ακομα .Η μπορειτε να διαπιστωσετε αυτο που λεω ,ανοιγοντας το ps store.Μιλαμε για αμετρητα games που το 60-70% αφορα τιτλους που μας περνουν αδιαφοροι.

Ξερω βεβαια οτι ειναι δυσκολο να υπαρξουν πολλες ακριβες παραγωγες απλα θεωρω οτι το gaming εχει μπει για τα καλα στη ζωη μας και αυτο απο μονο του θα εδινε τη προσδοκια για περισσοτερους καλους τιτλους.Θα ηθελα να διαβασω τις αποψεις σας.

Ευχαριστω

Έχεις μπερδέψει τον «καλό» τίτλο με τον «ακριβό» τίτλο. Ακριβοί τίτλοι βγαίνουν μερικές δεκάδες σε όλο το lifespan μιας πλατφόρμας, καλοί τίτλοι βγαίνουν αρκετές εκατοντάδες σε όλο το lifespan μιας πλατφόρμας (υπολογίζοντας μέσα exclusives, multiplatforms, indies και remakes/remasters).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η μπάρα ανεβαίνει η τίτλοι που αξίζουν γίνονται λιγοστοί σε σχέση με το τιράζ.

Αν η μπάρα κατεβαίνει γίνονται δεκάδες.

Αν η μπάρα είναι χαμηλά εκατοντάδες και ούτω καθεξής.

Οι άνθρωποι έχουν γούστα. Και δεν παίζουμε παιχνίδια για να είμαστε αντικειμενικοί δεν είμαστε επαγγελματίες κριτικοί παιχνιδιών.

Παίζουμε τα παιχνίδια που θέλουμε και δεν παίζουμε αυτά που δεν θέλουμε ανεξάρτητου ποιότητας.

Πιθανότερο είναι να εμφανιστεί σε έναν gamer αίσθημα κορεσμού και να σταματήσει παρά να μπερδευτεί και να πει ότι ανάμεσα σε εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες τίτλους τίποτα δεν του κάνει.

Αν κάποιος θέλει να παίξει θα παίξει και μέτριο παιχνίδι μόνο για να ικανοποιήσει την ανάγκη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 2019 ειναι απο τις καλυτερες χρονιες της τρεχουσας γενιας οποτε δεν ξερω πως δεν μπορεις να βρεις καλα παιχνιδια. Επισης ακριβη παραγωγη δεν σημαινει αυτοματα καλο παιχνιδι...τα τελευταια χρονια εχουν βγει ενα σωρο παιχνιδαρες μικροτερου budget/indie παραγωγες.

O Fulgore εβαλε μια αρκετα αντιπροσωπευτικη λιστα για τη φετινη χρονια για το PS4, αν βαλουμε ολες τις πλατφορμες μεσα μπορω να προσθεσω στη λιστα τα Gears 5, Samurai Shodown, The Legend Of Zelda: Link's Awakening, Fire Emblem: Three Houses, Astral Chain, Super Mario Maker 2 και ποσοι μικροτεροι τιτλοι οπως Blazing Chrome, Οuter Wilds, Αshen, Void Bastards, Blasphemous, Druidstone και σιγουρα ξεχναω πολλα ακομα. Αρκετα απο τα παραπανω παιχνιδια δεν ειναι απλα πολυ καλα αλλα κορυφαια στο ειδος τους (REmake 2, Gears 5, Bloodstained, Samurai Shodown, Astral Chain, Sekiro, Metro Exodus, DMCV, Link's Awakening).

Και μεχρι το τελος της χρονιας ερχονται και DOOM Eternal, Star Wars Jedi Fallen Order, Death Stranding, Luigi's Mansion 3, Outer Worlds...

Επεξ/σία από dr_thodt
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Choutas said:

Οι άνθρωποι έχουν γούστα. Και δεν παίζουμε παιχνίδια για να είμαστε αντικειμενικοί δεν είμαστε επαγγελματίες κριτικοί παιχνιδιών.

Παίζουμε τα παιχνίδια που θέλουμε και δεν παίζουμε αυτά που δεν θέλουμε ανεξάρτητου ποιότητας.

Σε τέτοια περίπτωση βέβαια η ερώτηση θα έπρεπε να είναι πόσα παιχνίδια που μας αρέσουν βγαίνουν και όχι πόσα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, NickTG είπε

Σε τέτοια περίπτωση βέβαια η ερώτηση θα έπρεπε να είναι πόσα παιχνίδια που μας αρέσουν βγαίνουν και όχι πόσα καλά. 

Τέλεια παρατήρηση. Πιθανότερο είναι να συμβεί αυτό παρά ότι μαζεύτηκαν όλοι οι σκιτζίδες στην βιομηχανία gaming και πια δε αξίζει να παίζεις τίποτα.

Εγώ για παράδειγμα έχω κουραστεί ανελέητα από την βία στο gaming. Αν δω ένα παιχνίδι που έχει υπερβάλλουσα βία όπως το RDR/GTA τα αποφεύγω. Προσωπικό γούστο. Αν κάποιος θέλει μόνο βία σίγουρα δεν θα παίξει πλατφόρμες ή παιχνίδια ρυθμού.

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν του resident evil 2 και του sekiro δεν βλεπω κατι ιδιαιτερο μεχρι στιγμης,τα παιχνιδια που αναφερετε κινουνται στην μετριοτητα και αναλογως τα υποκειμενικα γουστα του καθενος ισως λιγο παραπανω απο μετριοτητα,επιπλεον καποια ειναι οριακα σκουπιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 12:43 ΜΜ, Fulgore είπε

Devil May Cry 5

Resident evil 2

Metro Exodus

Kingdom Hearts 3

Bloodstained Ritual of the night

Control

Borderlands 3

Mortal Kombat 11

Ni No Kuni

Remnant From the Ashes

Division 2(ισως)

Μια χαρα καλοι τιτλοι υπαρχουν αναλογα και τα γουστα και δεν εχει καν τελειωσει ο χρονος.

To MHW:Iceborne ξεχασες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...