Προς το περιεχόμενο

Πόσοι καλοί τίτλοι υπάρχουν μέσα στη χρονιά;


vagelis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/10/2019 στις 1:14 ΜΜ, vagelis81 είπε

Καλησπερα!

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα .Θελω να μοιραστω μαζι σας μια μου σκεψη.Ειμαι λατρης του Gaming και κατοχος ενος ps4 pro.Aυτο  λοιπον που εχω διαπιστωσει ειναι οτι παρ ολο που η τεχνολογια οσο αναφορα το Gaming εχει κανει αλματα,και δεδομενου οτι η βιομηχανια αυτη ειναι μαλλον αρκετα κερδοφορα ,υπαρχουν αναλογικα λιγοι πολυ καλοι τιτλοι μεσα σε καθε χρονια.Να γινω πιο συγκεκριμενος:Για καποιον που αχολειται με αυτο το χομπι οπως εγω ,πολλες φορες ειναι λιγο δυσκολο να βρεις εναν νεο τιτλο που να αξιζει.Αν για παραδειγμα εχεις παιξει καλα παιχνιδια του 18 η του 17,ποσους καλους τιτλους που κυκλοφορησαν φετος μπορεις να βρεις;Η απαντηση ειναι μαλλον 2-3.Για παραδειγμα οι φετινες κυκλοφοριες που να αξιζουν ειναι το days gone ,το  shekiro ,ισως κανα δυο ακομα .Η μπορειτε να διαπιστωσετε αυτο που λεω ,ανοιγοντας το ps store.Μιλαμε για αμετρητα games που το 60-70% αφορα τιτλους που μας περνουν αδιαφοροι.

Ξερω βεβαια οτι ειναι δυσκολο να υπαρξουν πολλες ακριβες παραγωγες απλα θεωρω οτι το gaming εχει μπει για τα καλα στη ζωη μας και αυτο απο μονο του θα εδινε τη προσδοκια για περισσοτερους καλους τιτλους.Θα ηθελα να διαβασω τις αποψεις σας.

Ευχαριστω

Μιλας για games γενικα ή για platform exclusives?

Συγκεκριμένα στο ps4 κάθε χρόνο βλέπουμε δυο περίπου τιτλους υποψηφίους για goty και σιγουρα δυο δεκαδες τίτλους που σε βαθμολογίες ειναι ανω του 8/10

Θεωρώ οτι ενας τιτλος του 8/10 είναι παρα πολυ καλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι λέμε τώρα, ακόμα κι αν κάποιος έχει παίξει όλα τα games που έχουν βγει τις προηγούμενες χρονιές σε μια κονσόλα (όποια κονσόλα κι αν είναι αυτή), πάντα βγαίνουν αξιόλογα games. Μόνο το τελευταίο τρίμηνο βλέπω στο metacritic 30 πράσινους τίτλους για PS4. Μέσα σε αυτούς είναι τουλάχιστον 7-8 τίτλοι που θα μου κέντριζαν το ενδιαφέρον, εάν ψαχνόμουν τι να παίξω και το PS4 ήταν η μοναδική κονσόλα μου.

7 hours ago, NickTG said:

Σε τέτοια περίπτωση βέβαια η ερώτηση θα έπρεπε να είναι πόσα παιχνίδια που μας αρέσουν βγαίνουν και όχι πόσα καλά. 

Ναι, αλλά η ερώτηση «πόσοι τίτλοι που μου αρέσουν βγαίνουν μέσα στη χρονιά;» είναι ελαφρώς βλαμμένη (sic).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

Ναι, αλλά η ερώτηση «πόσοι τίτλοι που μου αρέσουν βγαίνουν μέσα στη χρονιά;» είναι ελαφρώς βλαμμένη (sic).

Και ακόμα και τότε κάποιος θα έβγαινε να πει πως όλα είναι οριακά σκουπίδια εκτός από Sekiro και Resident Evil 2. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα το ποιοι μου αρέσουν είναι η σωστή ερώτηση, τι πάει να πει καλοί τίτλοι;

καλό μπορεί να είναι το σεκίρο, αλλά δεν θα το ακουμπήσω ποτέ στη ζωή μου γιατί δεν είναι του γούστου μου, καλό μπορεί να βρήκα εγώ το spiderman που δεν θα το ακουμπήσει ο ts

 

με πολύ αντικειμενικά κριτήρια και τα 2 είναι αξιολόγα παιχνίδια, αλλά δεν αφορούν όλους 

 

το πρόβλημα λοιπόν του ts, και όχι μόνο, είναι ότι δεν βρίσκει ο ίδιος παιχνίδια που να του αρέσουν 

προσωπικά πριν κάποια χρόνια μου είχε συμβεί κι εμένα να μη βρίσκω παιχνίδια να παίζω, όμως τα πιο πρόσφατα χρόνια όπως είπα και πριν βρίσκω πιο πολλά από όσα προλαβαίνω να παίξω 

 

 

αυτά αλλάζουν, μετράει βέβαια και το γούστο του καθενός και ο ελεύθερος χρόνος του καθενός (υπό άλλες συνθήκες ούτε εγώ τώρα θα είχα κάτι να παίξω) , αλλά σε γενικές γραμμές παιχνίδια υπάρχουν, ειδικά αν παίζεις στο ps4 που έχει σχεδόν τα πάντα πλήν κάποιων pc exclusives (mmo ή στρατηγικής) και φυσικά τα παιχνίδια της nintendo που είναι ιδιαίτερη περίπτωση αλλά όπως και να έχει ακόμα και αν σου αρέσουν δεν αρκούν ώστε να μείνεις χωρίς παιχνίδια αν δεν έχεις κονσόλα της 

 

και τέλος είναι αρκετά σημαντικός ο παράγοντας ηλικίας, έχω ξαναγράψει και αλλού ότι πολλοί έπαιζαν παιχνίδια μικροί όπως πάρα πολλά παιδιά οκ, αλλά μεγαλώνοντας απλά σταμάτησε να τους ενδιαφέρει το θέμα και αυτό δεν είναι παράλογο... 

πολλοί έκαναν πράγματα που έκαναν τα παιδιά της ηλικίας τους και μεγαλώνοντας ξενέρωσαν, πχ εγώ έπαιζα ποδόσφαιρο, τώρα δε θέλω να ασχολούμαι με τίποτα που έχει σχέση με αυτό γιατί μεγαλώνοντας το βρήκα ηλίθιο για τα δικά μου γούστα. αυτό δε σημαίνει ότι το ποδόσφαιρο έγινε χειρότερο, απλά ποτέ δεν μου άρεσε αρκετά και ας έχω φάει ώρες μαζί του 

το να λέμε ότι ΠΛΕΟΝ δεν υπάρχουν παιχνίδια και παλιά μόνο υπήρχαν (που και αυτό είναι πολύ σχετικά, ειδικά αν πάμε πολύ παλιά τα παιχνίδια ήταν για γέλια, από τα '90s μπορούμε να μιλήσουμε για ύπαρξη πολλών σπουδαίων τίτλων που στέκονται ακόμα και σήμερα, ασχέτως γραφικών πάντα) είναι μια υπεραπλούστευση των πραγμάτων 

 

όπως υπήρχαν καλά και κακά παλιά έτσι συμβαίνει και σήμερα, προφανώς κάποια πράγματα είναι διαφορετικά, κάποια πράγματα έχουν εξελιχθεί ή έχουν πάει προς το χειρότερο , αλλά η ουσία παραμένει η ίδια, αν σου αρέσουν τα παιχνίδια υπάρχουν πράγματα σχεδόν για όλα τα γούστα (δυστυχώς κάποιες κατηγορίες παιχνιδιών είναι σε παρακμή, αλλά όλα τα είδη έχουν κάτι να επιδείξουν) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να λέγαμε πριν 3-4 χρόνια, εκεί η κατάσταση ηταν αρκετά πιο φτωχή. αλλά τώρα πλέον έχουμε πάρα πολλά κ καλά παιχνίδια, χρόνο δεν έχουμε πλέον.

κ επειδή όλο κ περισσότερα πάνε προς open world/wall λογική και βγαίνουν με 5-10πλασια διάρκεια, αυτή η έλλειψη χρόνου γίνεται ακόμα πιο έντονη.

 

Αν θαρρώ πως κάποια είδη είναι λίγο πεσμένα τα τελευταία χρόνια είναι τα μεγάλα western RPGs (non souls κλώνοι) και τα RTS που βγαίνουν αρκετά λίγα σε σχέση με το παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...