Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση Ubuntu (έχασα τα Windows;;;)


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά χαλάρωσε, δεν χάλασε κάτι, το λαπτοπ δεν πάει για πέταμα, όλα θα γίνουν. Έχεις αρχεία τα οποία θέλεις στον δίσκο;

 

με f12 στην  εκκίνηση δεν σου δίνει bootmenu ;

Επεξ/σία από constandinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, constandinos είπε

Αρχικά χαλάρωσε, δεν χάλασε κάτι, το λαπτοπ δεν πάει για πέταμα, όλα θα γίνουν. Έχεις αρχεία τα οποία θέλεις στον δίσκο;

Όχι δεν είχα απολύτως τίποτα. Ότι χρησιμοποιώ εκεί το έχω στο Cloud ευτυχώς. ok ok παίρνω βαθιές ανάσες. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, όποτε, είτε θα προσπαθήσουμε να φτιάξουνε αυτό που έγινε, είτε τα σβήνουμε όλα, και στήνεις windows από την αρχή. Ακόμη και τον δίσκο να φορμάρεις, θα χάσεις το recovery του κατασκευαστή. Αν θυμάμαι καλά, το κλειδί των windows είναι embeded στο bios.

 

Δοκίμασε με F12 κατά την εκκίνηση αν σου δίνει επιλογή για boot menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, constandinos είπε

Ωραία, όποτε, είτε θα προσπαθήσουμε να φτιάξουνε αυτό που έγινε, είτε τα σβήνουμε όλα, και στήνεις windows από την αρχή. Ακόμη και τον δίσκο να φορμάρεις, θα χάσεις το recovery του κατασκευαστή. Αν θυμάμαι καλά, το κλειδί των windows είναι embeded στο bios.

Δοκίμασε με F12 κατά την εκκίνηση αν σου δίνει επιλογή για boot menu

Δυστυχώς το F12 δεν κάνει κάτι, και πέρα από το "Nova button" του laptop που δεν δουλεύει, δεν ξέρω πως αλλιώς να εμφανίσω boot menu. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, constandinos είπε

Στο bios το usb flash στο βλέπει;

Ναι και έχω δοκιμάσει να το βάλω πρώτο στο boot priority αλλά δεν κάνει boot. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, constandinos είπε

δοκιμασε να κανεις τα bootable με το rufus. Ριξε και μια ματια εδω

Το δοκίμασα και αυτό αλλά τζίφος. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Το δοκίμασα και αυτό αλλά τζίφος. 😕 

Λοιπόν, δεν νομίζω ότι έκανες ακριβώς ότι σου είπα. Κάνε ένα ένα τα βήματα και save κάθε φορά.

1. Bios reset to defaults.

2. Το OS optimized defaults, αν αναφέρεται σε windows, που αυτό πιστεύω, > disable.

3. Secure boot > disable. Σε κάποια bios, δεν αρκεί αυτό, αλλά πρέπει να σβήσεις και τα κλειδια (keys) που υπάρχουν ήδη στο bios. Μάλλον εδώ είναι το restore factory keys. Γενικά οτιδήποτε σχετικό με secure boot πρέπει να απενεργοποιηθεί.

4. Τώρα, αν το φλασάκι σου είναι σε UEFI, αφήνεις το uefi στο Bios. Αν είναι σε mbr, αλλάζεις στο bios σε csm ή legacy ή compatibility mode, όπως το λέει τέλος πάντων.

5. Βάζεις ως πρώτη αυσκευή boot το φλασάκι.

6. Δοκιμάζεις boot με linux live usb.

7. Αν πάλι δεν πετύχει, reset to setup mode. Δεν έχεις να χάσεις κάτι με αυτό.

Τώρα που το βλέπω, ίσως πρέπει στο 3 να κάνεις και Clear AMD PSP key.

Επίσης στην καρτέλα boot τί είναι όλες αυτές οι επαναλήψεις; Σαν να είναι corrupted οι εγγραφές. Έχεις και hdd στο λαπτοπ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Λοιπόν, δεν νομίζω ότι έκανες ακριβώς ότι σου είπα. Κάνε ένα ένα τα βήματα και save κάθε φορά.

1. Bios reset to defaults.

2. Το OS optimized defaults, αν αναφέρεται σε windows, που αυτό πιστεύω, > disable.

3. Secure boot > disable. Σε κάποια bios, δεν αρκεί αυτό, αλλά πρέπει να σβήσεις και τα κλειδια (keys) που υπάρχουν ήδη στο bios. Μάλλον εδώ είναι το restore factory keys. Γενικά οτιδήποτε σχετικό με secure boot πρέπει να απενεργοποιηθεί.

4. Τώρα, αν το φλασάκι σου είναι σε UEFI, αφήνεις το uefi στο Bios. Αν είναι σε mbr, αλλάζεις στο bios σε csm ή legacy ή compatibility mode, όπως το λέει τέλος πάντων.

5. Βάζεις ως πρώτη αυσκευή boot το φλασάκι.

6. Δοκιμάζεις boot με linux live usb.

7. Αν πάλι δεν πετύχει, reset to setup mode. Δεν έχεις να χάσεις κάτι με αυτό.

Έφτιαξα ένα USB με το Linux Live USB Creator. Ξαναέκανα όλα όσα μου είπες βήμα βήμα και σε UEFI και σε Legacy αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

Πριν κάνω reset το setup mode, θα είχε κάποιο νόημα να έβγαζα τον SSD από το laptop στον οποίο είναι τα Linux που δεν δουλεύουν και να δοκιμάσω έτσι να κάνω boot το USB;

edit: με reset setup mode δε θα χάσω το Windows Liscence;

Επεξ/σία από Έλεος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Έφτιαξα ένα USB με το Linux Live USB Creator. Ξαναέκανα όλα όσα μου είπες βήμα βήμα και σε UEFI και σε Legacy αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

Πριν κάνω reset το setup mode, θα είχε κάποιο νόημα να έβγαζα τον SSD από το laptop στον οποίο είναι τα Linux που δεν δουλεύουν και να δοκιμάσω έτσι να κάνω boot το USB;

edit: με reset setup mode δε θα χάσω το Windows Liscence;

Εγώ τα usb τα φτιάχνω με το rufus. Δοκίμασε και το Unetbootin.

Δεν γνωρίζω για το license, δες το manual. Εννοούσα ότι αν σβήσει τα δεδομένα του δίσκου, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Ναι, βγάλε τον ssd να δούμε τι θα κάνει.

Δεν μου απάντησες για τις εγγραφές στην καρτέλα boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε λιγο στο Boot Priority Order και το νουμερο 6 Windows Recovery System βαλτο στην αρχη , ξεκινα με αυτο εαν ξεκινησει και κανε restore το λειτουργικο. To cdkey δεν χανεται γιατι ειναι περασμενο μεσα στο BIOS. Το πολυ πολυ κατεβασε ξανα τα Windows και κανε τα εγκατασταση στον C:\ πανω απο τα προηγουμενα, οποτε και θα ενεργοποιηθουν και θα φτιαξει το "σπασμενο" MBR. Παρε και εναν οδηγο:

 

https://pureinfotech.com/repair-master-boot-record-mbr-windows-10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...