Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση Ubuntu (έχασα τα Windows;;;)


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταστροφή πάλι!

Για να αφαιρέσω το linux bootloader βρήκα αυτό εδώ:

https://askubuntu.com/questions/429610/uninstall-grub-and-use-windows-bootloader

και ακολούθησα τα βήματα. 

Έσβησα το laptop και όντως το Grub menu δεν υπάρχει πλέον ΟΜΩΣ αυτό που συμβαίνει μου φαίνεται ακόμα χειρότερο. 

Το laptop όταν ανάβει κάνει loop στην αρχική οθόνη της Lenovo και δεν κάνει boot τα Windows 10.

Τα F δεν δουλεύουν, και όλες οι επιλογές του Novo button οδηγούν στην ίδια λούπα. 

Γιατί συμβαίνει αυτό; 🤔

Έλεος πια αυτό το λαπτοπ δίνει πάτημα πάλι να λέτε  ότι σας εκμεταλεύομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Το laptop όταν ανάβει κάνει loop στην αρχική οθόνη της Lenovo και δεν κάνει boot τα Windows 10.

 

Δεν διαβασα την συζητηση.

Εχεις Windows και Linux dual boot, η εσβησες Linux και εχεις μονο Windows τωρα;

Eσβησες τον bootloader του Linux και τωρα δεν μπουταρει ουτε Windows;

Aν ειναι ετσι, μπες με το dvd η το usb των Windows και καπου θα δεις μια επιλογη ''Command Prompt'' και εκει δωσε μια μια τις 3 εντολες:

bootrec.exe /FixMbr
bootrec.exe /FixBoot
exit

και δες αν ανοιξουν τα Windows, αν οχι δοκιμασε και ετσι:

bootrec /fixmbr  
bootrec /fixboot
exit

Επεξ/σία από fearless
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το κουράζουμε; Από την στιγμή που μπουτάρει με usb και δεν έχει αρχεία που θέλει, καθαρό format και τέλος. Το μόνο που θα χάσει είναι το restore του κατασκευαστή.

 

Εαν θες να το δοκιμάσεις, στην δική σου περίπτωση θα ξεκινήσεις με το usb και κανε αυτά που λέει ο φίλος από πάνω. Αλλιώς, ξεκίνα με usb και κανε επανεγκατάσταση των Windows. Σβήσε τα πάντα, στον SSD. Το κλειδί έτσι και αλλιώς υπάρχει στο bios, εκτός αν το έσβησες που δεν νομίζω.

Ακόμα και έτσι πάρε ένα με 10 euro και τέλος.

 

Για ποιόν λόγο δυσανασχετείτε μερικοί; Εσείς δεν ρωτήσατε όταν τα κάνατε θάλασσα; Το γεγονός του ότι δεν ξέρει δεν σημαίνει αυτομάτως ότι πρέπει να δώσει το 50αρι στον τεχνικό για επισκευή. Στην τελική, θα του μείνει και κάτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Έλεος είπε

Και φυσικά θα προσπαθήσω να κάνω τη δουλειά μου "τζάμπα" αν μπορώ να αποφύγω να δίνω λεφτά τα οποία δε μου περισσεύουν. Και το "χωρίς κόπο" είναι δική σου υπόθεση και πολύ μακριά από την αλήθεια. Τα περί εκμετάλλευσης δεν τα πιάνω καν...

Φαίνεται να διαφωνούμε σε πολύ θεμελιώδες επίπεδο και πέρα από το ότι δεν είναι εδώ το μέρος να λύσουμε αυτή τη διαφωνία, δεν έχει και κάποιο νόημα.

Κοίτα κάπου υπάρχει δίκιο στο κράξιμο. Εξ αρχής έπρεπε να πεις ότι υπάρχουν δύο δίσκοι στο pc, αλλάζουν όλα τα δεδομένα με αυτό. Σε ρώτησα κιόλας συγκεκριμένα και έκανες ότι κοιμάσαι.

Ούτε εμένα μου άρεσε η συμπεριφορά αυτή. Αν κάποιος προσπαθεί να σε βοηθήσει, θα πρέπει να σκίζεσαι να απαντήσεις στις διευκρινιστικές ερωτήσεις, όχι να τις αγνοείς επιδεικτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κλείσουμε το θέμα, να τελειώνουμε; TS τι θες να κάνεις απο εδώ και πέρα; Προσπαθείς να φτιάξεις τον bootloader ή κάνεις format και το στήνεις απο την αρχή;

Με στικάκι bootaρει;

Επίσης, πρέπει να κοιτάξεις για ποιον λόγο σου κάνει αυτό στο bios, με την πολλαπλή αναφορά των δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Στο 1ο σου ποστ γραφεις οτι "εκοψες" απο το C , και εκανες εγκατασταση και εγινε ο,τι εγινε.
1.Το "Install Alongside another OS" προφανως ειχε μια στανταρ συμπεριφορα που δεν προεβλεψες.
2.Δεν την προβλεψανε και ολοι οι υπολοιποι γιατι δεν ξερανε οτι υπηρχε και 2ος δισκος.
3.Η συμπεριφορα ηταν να κανει την εγκατασταση στον 2ο δισκο και οχι στο partition που δημιουργησες απο το C.

Τα 1-2-3 γινανε αντιληπτα στην σελιδα 5 οταν ειδαμε τον σκρινσοτ απο τα partitions και οταν μαθαμε οτι υπαρχει και 2ος δισκος..5 σελιδες...2 μερες μετα...

Ολοι εδω εχουμε την καλη διαθεση να σπαταλησουμε απειρες ωρες για να βοηθησουμε καποιον , το εχουμε κανει κατα διαστηματα ολοι.Αλλα αμα ειναι να τρωμε 2 μερες και 5 σελιδες επειδη ο ερωτων δεν μπορει να κρινει τι ειναι σημαντικο να αναφερει και τι οχι και να βοηθησει τον εαυτο του στην ουσια να λαβει λυση γρηγορα και σωστα...ενταξει τι να πω...

Δεν με ενδιαφερει προσωπικα αν καποιος που ρωταει να μην εχει ιδεα απο τιποτα και να ειναι βλακωδες το προβλημα , αλλα γενικες ερωτησεις χωρις στοιχεια δεν παλευονται....

Στο προκειμενο , βγαλε τον 2ο δισκο , και φτιαξε τον bootloader ξανα απο την αρχη.Αν δεν μπορεσει το γοογλε να σου δωσει την πληροφορια αυτη , γιατι το κανει ωρες ωρες..δεν δουλευει..χαλαει..τοτε φτιαξε ενα usb stick με τα windows και απλα κανεις εγκατασταση απο την αρχη.Δεν πειραζεις το recovery partition και τελος.

8 ώρες πριν, constandinos είπε

Επίσης, πρέπει να κοιτάξεις για ποιον λόγο σου κάνει αυτό στο bios, με την πολλαπλή αναφορά των δίσκων.

Μπορει και να ειναι κολλημα του bios ...στην συγκεκριμενη εικονα βλεπω 2 δισκους και 2 usb sticks/δισκους..οκ ας συνδεσουμε και αλλους ρε παιδια :)

Εκεινες οι πολλαπλες αναφορες του 2ου δισκου..ισως ειναι καποια μαλακια..δεν ξερω αν παιζει πρακτικο ρολο..αν υποδηλωνει καποιο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την δικιά μου εμπειρία η πολλαπλή αναφορά στο bios δεν είναι κάτι καλό.

Γι αυτό του είπα να τα βγάλει όλα και μετά να δουλέψει μόνο με τον SSD. Κατά πάσα πιθανότητα, ο HDD είναι σε θήκη στην θέση του CDRom. Πιθανόν αυτό να προκαλεί κάποιο θέμα στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, constandinos είπε

Από την δικιά μου εμπειρία η πολλαπλή αναφορά στο bios δεν είναι κάτι καλό.

Γι αυτό του είπα να τα βγάλει όλα και μετά να δουλέψει μόνο με τον SSD. Κατά πάσα πιθανότητα, ο HDD είναι σε θήκη στην θέση του CDRom. Πιθανόν αυτό να προκαλεί κάποιο θέμα στο bios.

Τι να σου ρε φιλε..δεν την εχουμε αυτην την πληροφορια ακομα ..δεν θα ναι σημαντικη προφανως :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Κοίτα κάπου υπάρχει δίκιο στο κράξιμο. Εξ αρχής έπρεπε να πεις ότι υπάρχουν δύο δίσκοι στο pc, αλλάζουν όλα τα δεδομένα με αυτό. Σε ρώτησα κιόλας συγκεκριμένα και έκανες ότι κοιμάσαι.

Ούτε εμένα μου άρεσε η συμπεριφορά αυτή. Αν κάποιος προσπαθεί να σε βοηθήσει, θα πρέπει να σκίζεσαι να απαντήσεις στις διευκρινιστικές ερωτήσεις, όχι να τις αγνοείς επιδεικτικά.

Καταλαβαίνω τι λες και συγγνώμη αν έγινε κάτι τέτοιο. Σίγουρα δεν έγινε εσκεμμένα αλλά από κεκτιμένη ταχύτητα σε συνδιασμό με εξάντληση. Προσπαθώ να δίνω όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορώ, αλλά μη ξεχνάμε ότι όλοι μας ταυτόχρονα εκτός του internet και της δραστηριότητάς μας στο φόρουμ τρέχουμε και ένα σωρό δουλειές και υποχρεώσεις με άγχη, και στην προκειμένη με επιπλέον το άγχος και την όλη αναμπουμπούλα του σφάλματος του υπολογιστή μου. Δεν αγνόησα τίποτα επιδεικτικά πέρα από τον φίλο μπίχτη ο οποίος γίνεται τοξικός.

4 ώρες πριν, fearless είπε

Δεν διαβασα την συζητηση.

Εχεις Windows και Linux dual boot, η εσβησες Linux και εχεις μονο Windows τωρα;

Eσβησες τον bootloader του Linux και τωρα δεν μπουταρει ουτε Windows;

Aν ειναι ετσι, μπες με το dvd η το usb των Windows και καπου θα δεις μια επιλογη ''Command Prompt'' και εκει δωσε μια μια τις 3 εντολες:

bootrec.exe /FixMbr
bootrec.exe /FixBoot
exit

και δες αν ανοιξουν τα Windows, αν οχι δοκιμασε και ετσι:

bootrec /fixmbr  
bootrec /fixboot
exit

 

2 ώρες πριν, constandinos είπε

Γιατί το κουράζουμε; Από την στιγμή που μπουτάρει με usb και δεν έχει αρχεία που θέλει, καθαρό format και τέλος. Το μόνο που θα χάσει είναι το restore του κατασκευαστή.

Εαν θες να το δοκιμάσεις, στην δική σου περίπτωση θα ξεκινήσεις με το usb και κανε αυτά που λέει ο φίλος από πάνω. Αλλιώς, ξεκίνα με usb και κανε επανεγκατάσταση των Windows. Σβήσε τα πάντα, στον SSD. Το κλειδί έτσι και αλλιώς υπάρχει στο bios, εκτός αν το έσβησες που δεν νομίζω.

Ακόμα και έτσι πάρε ένα με 10 euro και τέλος.

Για ποιόν λόγο δυσανασχετείτε μερικοί; Εσείς δεν ρωτήσατε όταν τα κάνατε θάλασσα; Το γεγονός του ότι δεν ξέρει δεν σημαίνει αυτομάτως ότι πρέπει να δώσει το 50αρι στον τεχνικό για επισκευή. Στην τελική, θα του μείνει και κάτι.

 

53 λεπτά πριν, constandinos είπε

Να κλείσουμε το θέμα, να τελειώνουμε; TS τι θες να κάνεις απο εδώ και πέρα; Προσπαθείς να φτιάξεις τον bootloader ή κάνεις format και το στήνεις απο την αρχή;

Με στικάκι bootaρει;

Επίσης, πρέπει να κοιτάξεις για ποιον λόγο σου κάνει αυτό στο bios, με την πολλαπλή αναφορά των δίσκων.

 

14 λεπτά πριν, constandinos είπε

Μόλις είδα το teardown του λάπτοπ, δεν είναι σε θήκη, έχει έναν NVMe και έναν HDD.

 

Για να απαντήσω σε όλα περιεκτικά.

Αρχικά όπως ανέφερα εδώ στην προσπάθεια μου να σβήσω το bootloader των linux, έχω έρθει αντιμέτωπος με το πρόβλημα ότι ανάβω το laptop, μου δείχνει το loading screen της Lenovo, σβήνει, ξανα ανάβει στο laoding της Lenovo, και αυτό γίνεται σε λούπα. Όλες οι επιλογές του Novo button οδηγούν στο ίδιο loading screen και δεν μπορώ να μπω στα BIOS. Μόνο αν βγάλω τον SSD και αφήσω τον HDD έχω πρόσβαση στα BIOS.

Πάλι δεν κάνει boot από USB.

Τέλος, τον NVMe τον έβαλα εγώ μετά την αγορά του Laptop που είχε έρθει μόνο με τον HDD.

Μάλλον ήρθε η ώρα του μάστορα μου φαίνεται να μην σας ζαλίζω και εσάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από δυο μέρες με δυο - τρεις γραμμές σε προέτρεψα να ψάξεις στο δίκτυο περιπτώσεις όπου το Ubuntu κατέστρεφε τα EFI (όπου EFI θεώρησε για τις ανάγκες της συζήτησης "BIOS") κάποιων Lenovo laptops.

Είχα γράψει τότε τις λέξεις "υπήρχε .. υπάρχει" επειδή το bug ναι μεν είχε διορθωθεί αλλά η συμπεριφορά του EFI στον υπολογιστή σου υποδείκνυε τα συμπτώματα του συγκεκριμένου bug  δηλαδή α) αδυναμία αποθήκευσης των αλλαγών στο boot sequence και β)παράξενες εγγραφές στην προβολή λίστας του boot sequence οπότε υπέθεσα ότι για κάποιον λόγο στο μηχάνημα σου το διορθωμένο πρόβλημα επανεμφανίστηκε (μην ρωτάς γιατί – απλά συνέβη.. ατυχία).

Πριν πάμε στο τι πιθανολογώ ότι έχει συμβεί τώρα, έχε υπόψη σου ότι όταν το EFI διαβάσει το EFI partition από την μονάδα του υπολογιστή – κρατάει τα στοιχεία αυτά ΚΑΙ στην εσωτερική του μνήμη ενημερώνοντας αυτόματα τον εαυτό του (σε επίπεδο chip δηλαδή –το λέω πολύ χοντρικά).

Εσύ εκτελώντας τις τελευταίες εντολές (diskpart, rmdir κλπ) έσβησες την εγγραφή του Ubuntu bootloader από το EFI partition μεν αλλά το EFI του laptop σου δεν ενημέρωσε τις εσωτερικές δομές του (ή δεν τις ενημέρωσε σωστά –ίσως bug και του EFI) διαβάζοντας το νέο περιεχόμενο του EFI partition.. οπότε όταν ανάβει, το chip θυμάται το Ubuntu bootloader, δεν το βρίσκει, τρέχει εκτός προδιαγραφών πλέον, και πέφτει σε boot-loop (αν κατάλαβα σωστά τα γραφόμενα σου).

Σε αυτή την περίπτωση βλέπω (γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει – δεν μπορώ να σου πω τίποτε περισσότερο) πως υπάρχουν εργαλεία που αφού βέβαια κάνει boot σε κάποιο λειτουργικό ο υπολογιστής μπορείς χειροκίνητα να πειράξεις την εσωτερική μνήμη (το "chip") του EFI διαγράφοντας αυτό το περιεχόμενο που έχει ξεμείνει εκεί. Επειδή το EFI σου φαίνεται όμως ότι δεν λειτουργεί πλέον σωστά ίσως μια τέτοια κίνηση να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα - μπορεί και όχι (δεν ξέρω).

Όπως και να έχει, υπάρχουν διάφορα γιατροσόφια στο δίκτυο, επίσης πάω στοίχημα μπορείς να βρεις και άλλες πιθανές ερμηνείες πέραν της δικιάς μου για το πρόβλημα σου – όμως εγώ θα σου πω κάτι: Αν μια βλάβη κοστίζει 50€ και μπορείς να την φτιάξεις μόνος σου κάνε το, αν όμως δεν μπορείς μην μεγαλώνεις το κόστος επισκευής της 😉

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω – δεν μου έχει συμβεί προσωπικά απλά έτυχε να υποπέσει το πρόβλημα κάποια στιγμή στην αντίληψη μου και η συμπεριφορά του μηχανήματος σου μου το θύμισε, αυτά, άλλωστε εδώ υπάρχουν εξαιρετικοί συμφορουμήτες που ασχολούνται σε βάθος με τέτοια  θέματα :)

Επεξ/σία από Directx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά το παιδί πήγε τεχνικό.

Το δια ταύτα

 

ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ UBUNTU προτιμήστε κάποια άλλη διανομή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι όχι περισσότερο χάριν αστεϊσμού είναι το παραπάνω παρά ουσιαστική προτροπή. Παρ' όλα αυτά δεν είναι κακή ιδέα να μπαίνουν στο distrowatch και να διαλέγουν μια (υπάρχει και Ελληνική, όπως θα ξέρεις άλλωστε). Απλά σήμερα έτυχε να μπω και σε "άλλο" forum τεχνολογίας και ένας χρήστης είχε το ίδιο πρόβλημα ακριβώς, οπότε πλέον υπάρχει ο κίνδυνος να χαρακτηριστεί διανομή καταστροφέας boot. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει και Ubuntu. Πάντως μια παρατήρηση, όσο δύσκολη και αν είναι η εγκατάσταση μιας ποιο elegant διανομής δεν πιστεύεις ότι η ελευθερία που σου δίνει να διαχειριστείς το πρόβλημα σου σε οδηγεί σε ποιο γρήγορες λύσεις, οξύμωρο αλλά το βλέπω να συμβαίνει. Σκέψου δύο ημέρες παιδεύτηκε και τζίφος με τόσες σελίδες συμβουλές άνετα θα είχε εγκαταστήσει μέχρι LFS μην σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...