Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση Ubuntu (έχασα τα Windows;;;)


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, newfoot είπε

λογικά το παιδί πήγε τεχνικό.

Το δια ταύτα

ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ UBUNTU προτιμήστε κάποια άλλη διανομή 

Με διαφορά η καλύτερη διανομή για κάποιον που μόλις ξεκινά. Άτοπο το σχόλιό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, constandinos είπε

Με διαφορά η καλύτερη διανομή για κάποιον που μόλις ξεκινά. Άτοπο το σχόλιό σου.

Λοιπόν υποθέτω δεν είδες την τελευταία μου ανάρτηση, αν παρόλα αυτά επιμένεις στην άποψη σου, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, τώρα να ανοίξουμε συζήτηση περί καλών και κακών διανομών δεν έχει νόημα, είναι υποκειμενικό, και εκτός νήματος,  κρατάμε τις γνώμες μας και καλή μας ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως το πρόβλημα επιλύθηκε, ωστόσο για να ξέρουν οι επόμενοι αρχάριοι, παραθέτω απόσπασμα από σχετικό άρθρο:

 

Πως κάνουμε boot από DVD ή USB:

Στις περισσότερες σύγχρονες μητρικές στην αρχική οθόνη εμφανίζεται μια ένδειξη που μας λέει με ποιόν τρόπο έχουμε πρόσβαση στο BOOT MENU (συνήθως F2,F8,F12 ή ESC). Αν δεν εμφανίζεται πρέπει να μπούμε στο BIOS ή UEFI και να το ρυθμίσουμε μόνοι μας (συνήθως με Del ή F2). Συνήθως αυτό θα το βρούμε σε κάποιο μενού “boot order” ή "boot options" και εκεί θα βάλουμε το DVD ή το USB (θα πρέπει να το έχουμε ήδη συνδέσει) πρώτο (πριν από τον εσωτερικό σκληρό δίσκο).

Προσοχή: ένα συνηθισμένο πρόβλημα σε σύγχρονους υπολογιστές είναι μετά την εγκατάσταση να μην μπορείτε να κάνετε boot στο Linux. Αυτό οφείλεται στο ότι είναι ενεργοποιημένη η επιλογή boot UEFI στο bios. Η πιο απλή λύση για να δουλέψει χωρίς προβλήματα ένα σύστημα με dual boot windows - Linux είναι να απενεργοποιήσετε to Secure Boot και το UEFI boot στο bios (Legacy mode) αν φυσικά δεν σας ενδιαφέρει το GUID Partition Table στον δίσκο, να εγκαταστήσετε τα windows (σε MBR αντί GPT partition) και μετά να εγκαταστήσετε το Linux. Έτσι κάθε φορά που ανοίγετε τον υπολογιστή σας θα μπορείτε να επιλέξετε το λειτουργικό σύστημα που επιθυμείτε. Εννοείται πως πριν από την εγκατάσταση  πρέπει να πάρετε αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@snbblp

Σωστα αυτα που γραφεις , αλλα αμα ο αλλος εχει ηδη εγκατεστημενα windows σε uefi mode , δεν μπορει απλα να το γυρισει  σε legacy mode και ξανα εγκατασταση windows και linux.Ειναι ουτοπικο σεναριο κατι τετοιο.
Για μενα απλα απενεργοποιεις το secure boot γιατι ειναι μαλακισμενη εφευρεση και αφηνεις το uefi οπως ειναι. Οι πιο σοβαρες/διαδεδομενες διανομες linux υποστηριζουν πλεον uefi mode.Αν δεν το υποστηριζει η διανομη της αρεσκειας μας , απλα αλλαζουμε διανομη , γιατι μαλλον προκειται για ξεχασμενη απο την μανα της και η μη υποστηριξη του uefi θαναι το λιγοτερο που θα μας απασχολησει.

Προσωπικα αποφευγω τα dual boot..ειτε θα βαλω το 2ο λειτουργικο σε VM , σε δευτερο δισκο ή σε αλλο μηχανημα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρκετα χρονια, παρολο που υποστηριζε το laptop μου uefi ημουν σε legacy dual boot windows-linux, επειδη για αναγκη παραπανω απο 4 primary partitions σε mbr περιορισμο αναγκαστηκα να κανω ολικη διαγραφη δισκου σε gpt, για μενα δεν ηταν κατι δυσκολο γιατι παντα κραταω full backup των συστηματων σε προσφατο χρονικο διαστημα οπου σε μια ωρα στηνω και τα 2 εξαρχης οπως σε κατασταση legacy, παροτι υπαρχουν στο youtube απειρα βιντεο tutorials για convert mbr-gpt και τουμπαλιν χωρις φορματ αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστες αυτες οι διαδικασιες.

Το παραδοξο ειναι οτι στο linux μπορεις να εχεις εγκατεστημενο συστημα και σε uefi και σε legacy mode ταυτοχρονα απλα πρωτιστως κανοντας πριν uefi-gpt disk δημιουργεις και ενα μικρο μερος 8m boot-bios partition διχως filesystem και οταν εγκαθιστας efi συστημα γυρνωντας το σε legacy και boot απο live usb και chroot grub-install /dev/sda, οποτε ειτε σε uefi ειτε σε legacy το γυρνας το linux θα εκκινησει, σε windows δεν εχω καταφερει να βρω πατεντα πως να το κανω και εννοειται παντα σε εικονικη μηχανη και μετα πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mphxths είπε

@snbblp

Σωστα αυτα που γραφεις , αλλα αμα ο αλλος εχει ηδη εγκατεστημενα windows σε uefi mode , δεν μπορει απλα να το γυρισει  σε legacy mode και ξανα εγκατασταση windows και linux.Ειναι ουτοπικο σεναριο κατι τετοιο.
Για μενα απλα απενεργοποιεις το secure boot γιατι ειναι μαλακισμενη εφευρεση και αφηνεις το uefi οπως ειναι. Οι πιο σοβαρες/διαδεδομενες διανομες linux υποστηριζουν πλεον uefi mode.Αν δεν το υποστηριζει η διανομη της αρεσκειας μας , απλα αλλαζουμε διανομη , γιατι μαλλον προκειται για ξεχασμενη απο την μανα της και η μη υποστηριξη του uefi θαναι το λιγοτερο που θα μας απασχολησει.

Προσωπικα αποφευγω τα dual boot..ειτε θα βαλω το 2ο λειτουργικο σε VM , σε δευτερο δισκο ή σε αλλο μηχανημα...

Το AV Linux που δουλεύω περισσότερο, βασισμένο σε debian, http://www.bandshed.net/avlinux/ δεν έχει τέτοιο πρόβλημα. Μόνη απαίτηση για uefi είναι τα 64bit. Σε πολλές άλλες διανομές, του Zorin συμπεριλαμβανόμενου, ο κίνδυνος είναι μεγάλος. Το centos https://devart.gr/blog/item/8-centos-linux είναι εγγυημένη καταστροφή. Και κάθε φορά edit στο grub είναι πονοκέφαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Για αρκετα χρονια, παρολο που υποστηριζε το laptop μου uefi ημουν σε legacy dual boot windows-linux, επειδη για αναγκη παραπανω απο 4 primary partitions σε mbr περιορισμο αναγκαστηκα να κανω ολικη διαγραφη δισκου σε gpt, για μενα δεν ηταν κατι δυσκολο γιατι παντα κραταω full backup των συστηματων σε προσφατο χρονικο διαστημα οπου σε μια ωρα στηνω και τα 2 εξαρχης οπως σε κατασταση legacy, παροτι υπαρχουν στο youtube απειρα βιντεο tutorials για convert mbr-gpt και τουμπαλιν χωρις φορματ αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστες αυτες οι διαδικασιες.

Το παραδοξο ειναι οτι στο linux μπορεις να εχεις εγκατεστημενο συστημα και σε uefi και σε legacy mode ταυτοχρονα απλα πρωτιστως κανοντας πριν uefi-gpt disk δημιουργεις και ενα μικρο μερος 8m boot-bios partition διχως filesystem και οταν εγκαθιστας efi συστημα γυρνωντας το σε legacy και boot απο live usb και chroot grub-install /dev/sda, οποτε ειτε σε uefi ειτε σε legacy το γυρνας το linux θα εκκινησει, σε windows δεν εχω καταφερει να βρω πατεντα πως να το κανω και εννοειται παντα σε εικονικη μηχανη και μετα πραγματικα

Σε εμενα το minitool partition wizard εκανε την μετατροπη αψογα στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν και προσπάθησαν να με βοηθήσουν σε αυτές τις σκοτεινές μου ώρες δίνοντάς μου τον πολύτιμο χρόνο τους! Ειλικρινά το εκτιμώ πολύ!

Πήγα το laptop σε έναν τεχνικό, και μου είπε ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε ο NVMe M.2 και ότι βραχυκύκλωνε το σύστημα. Έβαλε τον δικό του και δεν είχε κανένα θέμα. Μου είπε επίσης να απευθυνθώ στο κατάστημα από όπου τον αγόρασα και να ζητήσω αντικατάσταση.

Πήρα πίσω το laptop και εμένα με παραξενεύουν δύο πράγματα που του είπα. Πρώτον το ότι πριν κάνω την εγκατάσταση τα πάντα έτρεχαν ρολόι. Δεύτερον το ότι αν βγάλω τον M.2 και προσπαθήσω να κάνω κάποια εγκατάσταση στον HDD έρχομαι αντιμέτωπος με παρόμοια προβλήματα με πριν (κάνει boot στην εικόνα που έχω στο πρώτο μου ποστ και δεν κάνει boot από USB. Επίσης όταν μπαίνω στο BIOS και βλέπω το BOOT menu υπάρχει ακόμα πρώτο πρώτο το ubuntu και ας έχω βγάλει τον SSD).

Οπότε ενδέχεται να έχεις δίκιο @Directx σε αυτό που λες με το bug.

Απλά επειδή είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο και εγώ όταν έψαχνα πριν κάνω το install, ουσιαστικά έλεγαν να βάλω οποιαδήποτε έκδοση υψηλότερη του 18.04 και γι' αυτό επέλεξα την 19.04.

Προφανώς αν ο τεχνικός έκανε σωστά τη δουλειά του θα ξέρει τι λέει και το θέμα θα λυθεί με τον καινούριο SSD. Ελπίζω σε αυτό προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν και προσπάθησαν να με βοηθήσουν σε αυτές τις σκοτεινές μου ώρες δίνοντάς μου τον πολύτιμο χρόνο τους! Ειλικρινά το εκτιμώ πολύ!

Πήγα το laptop σε έναν τεχνικό, και μου είπε ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε ο NVMe M.2 και ότι βραχυκύκλωνε το σύστημα. Έβαλε τον δικό του και δεν είχε κανένα θέμα. Μου είπε επίσης να απευθυνθώ στο κατάστημα από όπου τον αγόρασα και να ζητήσω αντικατάσταση.

Πήρα πίσω το laptop και εμένα με παραξενεύουν δύο πράγματα που του είπα. Πρώτον το ότι πριν κάνω την εγκατάσταση τα πάντα έτρεχαν ρολόι. Δεύτερον το ότι αν βγάλω τον M.2 και προσπαθήσω να κάνω κάποια εγκατάσταση στον HDD έρχομαι αντιμέτωπος με παρόμοια προβλήματα με πριν (κάνει boot στην εικόνα που έχω στο πρώτο μου ποστ και δεν κάνει boot από USB. Επίσης όταν μπαίνω στο BIOS και βλέπω το BOOT menu υπάρχει ακόμα πρώτο πρώτο το ubuntu και ας έχω βγάλει τον SSD).

Οπότε ενδέχεται να έχεις δίκιο @Directx σε αυτό που λες με το bug.

Απλά επειδή είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο και εγώ όταν έψαχνα πριν κάνω το install, ουσιαστικά έλεγαν να βάλω οποιαδήποτε έκδοση υψηλότερη του 18.04 και γι' αυτό επέλεξα την 19.04.

Προφανώς αν ο τεχνικός έκανε σωστά τη δουλειά του θα ξέρει τι λέει και το θέμα θα λυθεί με τον καινούριο SSD. Ελπίζω σε αυτό προς το παρόν.

Ελα, να το τελειώνουμε. Εχεις το τηλέφωνό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Έλεος said:

Πήγα το laptop σε έναν τεχνικό

 

5 hours ago, Έλεος said:

Έβαλε τον δικό του και δεν είχε κανένα θέμα.

 

5 hours ago, Έλεος said:

Μου είπε επίσης να απευθυνθώ στο κατάστημα από όπου τον αγόρασα και να ζητήσω αντικατάσταση.

Πως θα το κάνεις αυτό αφού 3ος άνοιξε ήδη το laptop; Δεν έσπασε η εγγύηση; Εκτός και αν ήταν τόσο "αίλουρος" που δεν άφησε το παραμικρό δείγμα πίσω ότι παραβιάστηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SeXBOX είπε

Πως θα το κάνεις αυτό αφού 3ος άνοιξε ήδη το laptop; Δεν έσπασε η εγγύηση; Εκτός και αν ήταν τόσο "αίλουρος" που δεν άφησε το παραμικρό δείγμα πίσω ότι παραβιάστηκε.

Το μηχάνημα θα αντικατασταθεί λόγω προβλήματος στην uefi nvram του. Οι δίσκοι του είναι ΟΚ, και οι δύο, και λειτούργησαν κανονικά σε άλλο μηχάνημα που συνδέθηκαν. Ωστόσο, για κάποιον λόγο που υποθέτω πως οφείλεται σε bug του bios, η NVRAM έχει γίνει "read only" και δεν αποθηκεύει πλέον το boot sequence και τα Windows Boot Loaders.

Επαναλαμβάνω πως οι δίσκοι είναι εντάξει, κι εγώ πολύ καχύποπτος για τον τεχνικό που έκανε τη διάγνωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όπως είπε και ο @snbblp οι δίσκοι ήταν μια χαρά. Κάποιο τσιπάκι είχε το πρόβλημα που δε θυμάμαι τώρα τι και πως, το οποίο αντικαταστάθηκε και το λαπτοπ τρέχει πάλι σαν καινούριο.

Ευχαριστώ ειλικρινά όλους όσους γράψατε εδώ για να βοηθήσετε και ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον @snbblp επειδή χωρίς καμία ιδιοτέλεια επέμεινε να με βοηθήσει δια ζώσης, πέραν από τις συμβουλές μέσω διαδικτύου.

Και επειδή κάποιοι λέγανε ότι έπρεπε να το πάω κατευθείαν σε τεχνικό και να "αφήσω τα τζαμπατζιλίκια", να απαντήσω τώρα ότι ακριβώς επειδή δεν έκανα αυτό που έλεγαν αυτοί, γλίτωσα σίγουρα περαιτέρω ταλαιπωρία, άσκοπα λεφτά, και είδα από πρώτο χέρι πως μπορεί να λειτουργεί μια κοινότητα ανθρώπων που η αλληλοβοήθεια είναι αυτοσκοπός και όχι σημείο άσκοπης αντιπαράθεσης ή  ακόμα και μέσο χρηματικού οφέλους! 🙂

Το θέμα λύθηκε και μπορεί να κλειδώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Έλεος είπε

κάποιοι λέγανε ότι έπρεπε να το πάω κατευθείαν σε τεχνικό και να "αφήσω τα τζαμπατζιλίκια", να απαντήσω τώρα ότι ακριβώς επειδή δεν έκανα αυτό που έλεγαν αυτοί

 

Στις 9/10/2019 στις 2:35 ΜΜ, Έλεος είπε

Πήγα το laptop σε έναν τεχνικό

Παλι καλα που δεν εκανες αυτο που σου ειπαμε....Το οτι αν το πηγαινες κατευθειαν και οχι μετα απο συζητηση 5 σελιδων θα ταλαιπωριοσουν περισσοτερο μονο στο δικο σου συμπαν θα γινοταν και θα εστεκε μια τετοια λογικη.Τωρα τα φιλοσοφικα περι , αλληλοβοηθειας και αυτοσκοπους και αντιπαραθεσεις τα ακουω βερεσε.Προσπαθεις να τυλιξεις την προσπαθεια σου να κανεις την δουλεια σου τζαμπα , και οταν λεω τζαμπα δεν εννοω μονο χρηματικως , αλλα και απο θεμα σπαταλη χρονου , κοπου κλπ σε εναν μανδυα φιλοσοφισμου.

Οπως εχω γραψει χιλιαδες φορες , εδω ειμαστε για να βοηθαμε.Εχουμε ξοδεψει ωρες ατελειωτες για να βοηθησουμε.Εχω εγκαταστησει σε VM λειτουργικα μονο και μονο για να δωσω σιγουρη απαντηση σε καποιον που ειχε προβλημα.Αλλα οταν καποιος μπαινει , δεν επεξηγει ΕΠ'ΑΚΡΙΒΩΣ τι του συμβαινει , τι μηχανημα εχει , τι λειτουργικο , τι θελει να κανει ,τι εκανε, τι δουλεψε , τι δεν δουλεψε , τι εψαξε και βρηκε , τι σωβρακο φορουσε οταν εκανε τις προσπαθειες του κλπ  κατανταει εκμεταλλευση του φορουμ.
Οπως επισης εκμεταλλευση του φορουμ ειναι οταν καποιος ζηταει βοηθεια σε κατι που ομολογουμενως δεν μπορει να δωθει λυση ή δεν συμφερει να δωθει λυση απο εμας ή τον ιδιον (π.χ. λογω ισχυουσας εγγυησης ) και αρνειται να παει σε ειδικο να κανει την δουλεια του και επιμενει στην φιλοσοφια του "τζαμπα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παλι καλα που δεν εκανες αυτο που σου ειπαμε....Το οτι αν το πηγαινες κατευθειαν και οχι μετα απο συζητηση 5 σελιδων θα ταλαιπωριοσουν περισσοτερο μονο στο δικο σου συμπαν θα γινοταν και θα εστεκε μια τετοια λογικη.Τωρα τα φιλοσοφικα περι , αλληλοβοηθειας και αυτοσκοπους και αντιπαραθεσεις τα ακουω βερεσε.Προσπαθεις να τυλιξεις την προσπαθεια σου να κανεις την δουλεια σου τζαμπα , και οταν λεω τζαμπα δεν εννοω μονο χρηματικως , αλλα και απο θεμα σπαταλη χρονου , κοπου κλπ σε εναν μανδυα φιλοσοφισμου.

Οπως εχω γραψει χιλιαδες φορες , εδω ειμαστε για να βοηθαμε.Εχουμε ξοδεψει ωρες ατελειωτες για να βοηθησουμε.Εχω εγκαταστησει σε VM λειτουργικα μονο και μονο για να δωσω σιγουρη απαντηση σε καποιον που ειχε προβλημα.Αλλα οταν καποιος μπαινει , δεν επεξηγει ΕΠ'ΑΚΡΙΒΩΣ τι του συμβαινει , τι μηχανημα εχει , τι λειτουργικο , τι θελει να κανει ,τι εκανε, τι δουλεψε , τι δεν δουλεψε , τι εψαξε και βρηκε , τι σωβρακο φορουσε οταν εκανε τις προσπαθειες του κλπ  κατανταει εκμεταλλευση του φορουμ.
Οπως επισης εκμεταλλευση του φορουμ ειναι οταν καποιος ζηταει βοηθεια σε κατι που ομολογουμενως δεν μπορει να δωθει λυση ή δεν συμφερει να δωθει λυση απο εμας ή τον ιδιον (π.χ. λογω ισχυουσας εγγυησης ) και αρνειται να παει σε ειδικο να κανει την δουλεια του και επιμενει στην φιλοσοφια του "τζαμπα"...

Δικαίωμά σου να βλέπεις μανδύες και φαντάσματα. Δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...