Προς το περιεχόμενο

HALP! Μετανάστευση UK 101


FilliposSTR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στείλε pm φίλε μου 

Πάντως η εποχή τον παχιών αγγέλων πέρασε χωρίς επιστροφή είμαι  από το 99 στο νησί και λέμε κάθε πέρυσι και καλύτερα τα £ 5000 είναι καλά για κάνα δίμηνο φυσικά εκτός Λονδίνου πάντα για δωμάτιο  και πάντα με σχετική οικονομία σε όλα τα υπόλοιπα τώρα για δουλειά αν το μιλάς κάτι μπορεί να γίνει στο δίμηνο κάμια  σχέση τα αγγλικά που έμαθες στην Ελλάδα με αυτά που μιλάμε εδώ όπως και η νοοτροπία εδώ όταν λέμε δουλεύουμε δουλεύουμε δεν έχει φρεντο και πάμε τσιγάρο μέσα σε σπίτι η μαγαζί το ξεχνάς καλό θα ήταν να αγοράσεις από Ελλάδα αν καπνίζεις μεγάλη ποσότητα σε τσιγάρα και φάρμακα πρώτης ανάγκης ότι άλλο σου είπα στείλε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε στο πρόγραμμα ότι αν οι Άγγλοι βγουν από eu θα θες τρέλα λεφτά για να σπουδάσεις κάθε χρόνο.  Δεν θα έχεις επιδότηση από eu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, FilliposSTR είπε

Ευχαριστώ όσους είχαν καλές προθέσεις να με βοηθήσουν αλλά τα άλλα σχόλια τύπου "δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα" κτλ δεν τα καταλαβαίνω. 

Ναι δεν ξέρω τι θα συναντήσω στην Αγγλία όσο αφορά το γραφειοκρατικό κομμάτι ναι δεν ξέρω ποια περιοχή να προτιμήσω αλλά ξέρω μια χαρά που πάνε τα 4 είμαι ορφανός και ζώ μόνος μου χωρίς βοήθεια αξιοπρεπώς στην ψωροκώσταινα  και έχω και κάποια μόρφωση πίσω μου ήμουν αριστούχος σε καλό λύκειο γενικής στην θετική κατεύθυνση και στο μαθηματικό που πέρασα όσα μαθήματα έδωσα τα έχω περάσει με υψηλούς βαθμούς απλά δεν τελείωσα την σχολή. 

Το γιατί δεν έχει σημασία να το πω σε αυτό το τόπικ

Ούτε έχει σημασία να πω γιατί θέλω στην Αγγλία συγκεκριμένα να πάω. Εκεί απλά πρέπει να πάω.

Το ότι θα πρέπει να πάω σε χωριό κτλ μου φαίνεται υπερβολή γιατί πολύ απλά οι ντόπιοι εκει πως την βγάζουν; είναι όλοι γιατροί με 20 χρόνια προϋπηρεσία σε πολυεθνικές;

ΟΧΙ άρα έτσι θα την βγάλω και εγώ απλά μερικά "heads up" θέλω γιατί λόγω του Brexit εχω αγχωθεί και προγραμμάτισα να φύγω 20/10 που δεν μου δίνει τόσο μεγάλο περιθώριο να ψαχτώ. 

Φίλε, κυνηγά να τελειώσεις την κωλοσχολη και μετά πήγαινε Αγγλία η οπουδήποτε αλλού, πχ σκανδιναβικές για μάστερ κ μετά δουλειά σε καμία τράπεζα, σε καμία ασφαλιστική κ θα είσαι θεός...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, FilliposSTR είπε

και οι μισθοί είναι υψηλότεροι κατά πολύ ακόμη και για entry level jobs και αν τελειώσω και τις σπουδές μου ο ορίζοντας αλλάζει δραματικά εδώ το καλύτερο που έχω να ελπίζω είναι στο να κάνω ιδιαίτερα με μεγαλύτερη ταρίφα με συνεταίρο το κράτος... 

Έχοντας μείνει Αγγλία 4 χρόνια αρκετά νεότερος, μπορεί οι μισθοί όπως λες να είναι αρκετά υψηλότεροι αλλά τα πάντα είναι πολύ ακριβότερα από εδώ Ελλάδα, ίσως μόνο το super market να είναι πιο οικονομικό. Για σπίτι στο Λονδίνο πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 1000€ το λιγότερο, και αυτά χωρίς council tax (50-100€ ανάλογα περιοχή κλπ). 

Ακούστηκαν απόψεις για επαρχία Αγγλίας, γιατί το Λονδίνο και όλες οι μεγάλες πόλεις έχουν μαζέψει τη Σάρα και τη Μάρα και το (πολύ) κακό συναπάντημα από κάθε τρύπα της γης. Με αποτέλεσμα αυτό που εσύ ως Έλληνας κάνεις πχ με 10€, ο Ασιάτης το κάνει με 5€, γιατί δεν έχει πρόβλημα να μείνει σε ένα διαμέρισμα με άλλους 7 και να κοιμούνται σε sleeping bag τα οποία τα τυλίγουν το πρωί για να περπατάνε μες το διαμέρισμα (true story). 

Από κει και πέρα το βασικότερο είναι ότι πλέον η κατάσταση είναι πάρα πολύ ρευστή. Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς την εξής λύση... 

Περιμένεις κάνοντας λίγη ακόμα οικονομία αρχικά για να δεις που θα κάτσει η μπίλια του Brexit. Πολιτικός δεν είμαι, αλλά προσωπικά τα θεωρώ λίγο ιστορίες για αγρίους όλα αυτά, όπως επίσης ιστορίες για αγρίους ήταν και το δικό μας πανηγυράκι εδώ του 2015. Ain't gonna happen. Σίγουρα δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου, και εν πάσει περιπτώσει δεν θα γίνει και Βόρεια Κορέα η Αγγλία, έλεος λίγο με την τρομοκρατία του Brexit. Λες και σε άλλες χώρες που δεν είναι ΕΕ δεν πάει κόσμος...

Συνεχίζω.. κάνοντας λοιπόν υπομονή να δεις αυτό, σκέφτεσαι και το να σπουδάσεις εκεί και κάνεις αιτήσεις σε κάποια πανεπιστήμια.  Το κόστος είναι γύρω στα 1500€ το έτος, και ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει ακόμα και αν συμβεί το Brexit. Ως student λοιπόν, μπορείς να βρεις οικονομική εστία για να μείνεις, και φυσικά εννοείται πως με το που πας παίρνεις σβάρνα ΟΛΑ τα φαγάδικα κλπ προκειμένου να έχεις μία έστω part time δουλειά. Θα ζοριστείς 3 χρόνια (προσωπικά δε νομίζω να υπάρχει χειρότερο ζόρι από αυτό που ζεις εδώ στο Yunanistan), αλλά μετά θα τελειώσεις ένα πτυχίο που στην Αγγλία ακόμα σου δίνει κάποιες ελπίδες για τη συνέχεια. 

Το να πας ανειδίκευτος τύπου gastarbeiter σε μία χώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή λύση, πόσο μάλλον όταν η χώρα αυτή είναι σε καθεστώς Brexit. 

Σπίτι για να βρεις, κανείς δεν θέλει μετρητά και όλοι θέλουν να δουν ότι έχεις τραπεζικό λογαριασμό από τον οποίο θα τους στείλεις τα λεφτά του ενοικίου. Γενικά με μετρητά εκεί δεν παίζει κανείς μα κανείς και πουθενά. Μόνο κάτι κουλουρτζήδες - ντονατσάδες. Super market με μετρητό πχ, το ξεχνάς. Τράπεζα για να ανοίξεις, θέλουν από εργοδότη ΚΑΙ από σπίτι χαρτί. Βλέπεις το φαύλο κύκλο? Ακόμα και αυτά να ξεκινήσεις, ένα σπίτι έχει 1000€ minimum και θα σου ζητήσουν σίγουρα 2,5 μπροστά, εγγύηση, τρέχον και αν είσαι τυχερός θα πληρώσεις μισό μισό τον μεσίτη. Δηλαδή με το καλημέρα, είσαι -2,500€ Δυστυχώς τα 5k στην Αγγλία είναι στραγάλια, και ο μόνος τρόπος να την παλέψεις και να μην πνιγείς από το άγχος είναι να έχεις ΗΔΗ βρει δουλειά, ώστε να χρησιμοποιείς απ'τα δικά σου τα έτοιμα μόνο για 1 μήνα. 

3 ώρες πριν, efo355 είπε

Βάλε στο πρόγραμμα ότι αν οι Άγγλοι βγουν από eu θα θες τρέλα λεφτά για να σπουδάσεις κάθε χρόνο.  Δεν θα έχεις επιδότηση από eu.

Δεν ισχύει μέχρι και για εγγραφές του 2020/2021 και για όλη τη διάρκεια των σπουδών. 

https://www.theguardian.com/education/2019/may/28/eu-students-will-not-face-brexit-penalty-next-year

6 ώρες πριν, garfield39gr είπε

αν το μιλάς κάτι μπορεί να γίνει στο δίμηνο κάμια  σχέση τα αγγλικά που έμαθες στην Ελλάδα με αυτά που μιλάμε εδώ όπως και η νοοτροπία εδώ όταν λέμε δουλεύουμε δουλεύουμε δεν έχει φρεντο και πάμε τσιγάρο μέσα σε σπίτι η μαγαζί το ξεχνάς 

Από τις μεγαλύτερες αλήθειες. Επιβεβαιώνω και με το παραπάνω. 

Πλέον έχω εταιρεία στην Ελλάδα και το τελευταίο διάστημα όσους freelancer απασχολούμε από UK, μπορεί να κοστίζουν τα 3πλά και 4πλά από Ασιάτες, αλλά η δουλειά θα γίνει όπως ακριβώς ΠΡΕΠΕΙ χωρίς καμία καθυστέρηση και χωρίς κανένα μα και μου και άρπα κόλα. 

Πάντως εμείς σαν Έλληνες νομίζω δεν έχουμε πρόβλημα με αυτό, είμαστε δουλευταράδες αρκεί να είμαστε στο κατάλληλο περιβάλλον. Όλοι όσοι έχουμε εργαστεί UK, νομίζω μια χαρά τα είχαμε καταφέρει, ελάχιστοι ίσως τη σκαπουλάρανε στην αρχή αλλά μόλις έπεσε η πρώτη παρατήρηση νομίζω έστρωσαν. Δε σε παίρνει για ηρωισμούς εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια συμβουλη

φιλος σα και εσενα σε επιπεδο γλωσσας αλλα και δυνατοτητων βρηκε τον παραδεισο.....Αυστρια

Ειδικοτερα τα ξενοδοχεια στις Αλπεις ψαχνουν για κοσμο κυριως ευρωπαιους για παρομοιες δουλειες (βοηθος, σερβιτωρος κοκ)

το εχεις ψαξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω,μόνο ότι δεν μπορείς να αγορασεις ότι θες χωρίς συνταγή στο φαρμακείο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι από τα πρώτα πράγματα που σκέφτεται κάποιος που μεταναστεύει για ένα καλύτερο μέλλον..

Σε ποιά σοβαρή χώρα μπορείς να αγοράσεις "ότι θες" χωρίς συνταγή στο φαρμακείο.

Ακόμα και στις μη σοβαρές χώρες, πχ στην Ελλάδα, δε μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Σε ποιά σοβαρή χώρα μπορείς να αγοράσεις "ότι θες" χωρίς συνταγή στο φαρμακείο.

Ακόμα και στις μη σοβαρές χώρες, πχ στην Ελλάδα, δε μπορείς.

Δηλαδή έχεις πάει σε φαρμακείο στην Ελλάδα  για να αγοράσεις πχ αμοξιλ και δεν σου εδωσαν; Ως και βιαγκρα αγοράζεις Ελλάδα χωρίς συνταγή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, efo355 είπε

Βάλε στο πρόγραμμα ότι αν οι Άγγλοι βγουν από eu θα θες τρέλα λεφτά για να σπουδάσεις κάθε χρόνο.  Δεν θα έχεις επιδότηση από eu.

Από που προκύπτει αυτό ;

Η αλήθεια είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΞΕΡΕΙ. Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Μπορεί να μείνει το status ως έχει, μπορείς να εξισωθούν με τους "overseas", μπορεί να κάνουν άλλη κατηγορία στη μέση. Μπορεί να πάνε ίδια με τους "overseas" και να μειωθούν κάπως για όλους τους overseas

Προσωπικά πιστέυω ότι θα πάει κάπου στη μεση. Η παιδεία είναι τεράστια βιομηχανια και απλά να πιάναν όλους τους EU ως overseas θα ήταν κάταστροφικό. Θα ήταν σαν να βάζαν φόρο 300% εξαγωγές τους προς την Ευρώπη. Οικονομικά θα ήταν καταστροφικό όταν πλέον ο ανταγωνισμός από την υπόλοιπη ευρώπη είναι τεράστιος. (παλαιότερα το "σπουδές στην Αγγλία" ήταν σχεδόν μονοδρομος, τώρα παίζουν δεκάδες άλλες επιλογές).

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δηλαδή έχεις πάει σε φαρμακείο στην Ελλάδα  για να αγοράσεις πχ αμοξιλ και δεν σου εδωσαν; Ως και βιαγκρα αγοράζεις Ελλάδα χωρίς συνταγή.

Δε ξέρω τι ισχύει για τα συγκεκριμένα.

Ξέρω 100000% οτι δε μπορείς να αγορασεις "ό,τι θες" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εντάξει δεν εννοώ να θες στεντον ή παρόμοια αλλά αντιβίωση αγοράζεις άνετα Ελλάδα,Αγγλία οχι.

Ελλάδα 0 - Αγγλία 1 δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λογαριασμό τραπέζης μπορείς να ανοίξεις monese revolut Monzo .

12 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ελλάδα 0 - Αγγλία 1 δηλαδή

Συγνώμη αλλά κάπου σε έχασα. Όπως και να έχει μάλλον βγαίνω εκτός θεματος οπότε  σταματάω.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για λογαριασμό τραπέζης μπορείς να ανοίξεις monese revolut Monzo .

Συγνώμη αλλά κάπου σε έχασα. Όπως και να έχει μάλλον βγαίνω εκτός θεματος οπότε  σταματάω.

Καλημέρα.

 

Για αρχη θα ειναι οκ με αυτες τις τραπεζες, αλλα αργα ή γρηγορα θα χρειαστει κανονικη τραπεζα απο UK (μιλαω απο προσωπικη εμπειρια που για να νοικιασω σπιτι, να βαλω direct debit κλπ ζητουσαν λογαριασμο τραπεζας απο κανονικη τραπεζα και οχι ιντερνετικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, DrLo said:

Σε ποιά σοβαρή χώρα μπορείς να αγοράσεις "ότι θες" χωρίς συνταγή στο φαρμακείο.

Ακόμα και στις μη σοβαρές χώρες, πχ στην Ελλάδα, δε μπορείς.

Στην Ελλάδα μπορείς να αγοράσεις ένα κάρο «ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ.» (μη συνταγογραφούμενα φάρμακα) φάρμακα (από αναλγητικά μέχρι για το στομάχι) χωρίς συνταγή στο φαρμακείο. Στην Αγγλία φυσικά αυτό είναι ανήκουστο. Χωρια που στην πράξη τα φαρμακεία πουλάνε χωρίς συνταγή ακόμα και αντιβιοτικά που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, με αποτέλεσμα να έχει εκτοξευθεί στα ύψη η αντοχή των μικροβίων.

Για αυτό η Ελλάδα είναι αυτό που είναι, και η Αγγλία όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

Στην Ελλάδα μπορείς να αγοράσεις ένα κάρο «ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ.» (μη συνταγογραφούμενα φάρμακα) φάρμακα (από αναλγητικά μέχρι για το στομάχι) χωρίς συνταγή στο φαρμακείο. Στην Αγγλία φυσικά αυτό είναι ανήκουστο. Χωρια που στην πράξη τα φαρμακεία πουλάνε χωρίς συνταγή ακόμα και αντιβιοτικά που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, με αποτέλεσμα να έχει εκτοξευθεί στα ύψη η αντοχή των μικροβίων.

Για αυτό η Ελλάδα είναι αυτό που είναι, και η Αγγλία όχι.

Στην αγγλία δηλαδή δε μπορείς να αγοράσεις κρέμα για κράμπα πχ ή "DEPON" χωρίς συνταγή?

Εδώ ας πούμε λέει άλλα

Spoiler

Which medicines can I buy without prescription?

Some medicines for minor illnesses can be bought over the counter without a prescription, so you can treat yourself without needing to see a GP.

Simple painkillers and cough remedies, for example, can be bought directly from supermarkets and other stores.

Other types of medicine, such as eyedrops or emergency contraception, are available without a prescription but need a pharmacist's supervision, so are only available to buy from behind the pharmacy counter.

Prescription-only medicines, such as antibiotics, must be prescribed by a qualified health professional.

This may be a GP, hospital doctor, dentist, nurse, pharmacist, optometrist, physiotherapist or podiatrist.

 

Δε ξέρω για Αγγλία, αλλά Γαλλια είχα αγοράσει Aerolin (δε ξέρω ως τι πιάνεται) και ΗΠΑ είχα αγοράσει κάτι DEPONοειδές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...