Προς το περιεχόμενο

BMW 118i Vs FORD FOCUS st-line ή .........!!


HALF EVIL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, paylidis είπε

πρακτικά είναι ένα αυτοκίνητο που απευθύνεται στην ψεύτοεπιτυχημένη αμαμητη σαρανταρα και στο leasing...

Αν ισχυει αυτο για την καινουρια σειρα 1, το ιδιο ισχυει και για την προηγουμενη σειρα 1.

Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο και αυτο:
80 percent of BMW 1-Series drivers think the car is a front-wheel drive

Επεξ/σία από haHa
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

      Κι' όμως , η επιχειρηματολογία του στέκει , άσχετα με το ύφος γραφής , ας κρατηθούμε όμως στο κυρίως θέμα το οποίο είναι οι επιλογές που θέσατε σε ότι αφορά την αντικατάσταση του Ibiza , σύμφωνα με τις οποίες αυτό που αντιλαμβάνομαι , είναι πως θέλετε κάτι σε πενταπορτο σχήμα , αυτό σας αρέσει , καλά κάνετε , με κάτι περισσότερο ποιοτικό σε κατασκευή , πιο επώνυμο και λίγο πιο δυνατό . Αν κατάλαβα λάθος , διορθωστε με . Θα συμφωνήσω μαζί του , σε ότι αφορά την επιλογή του Focus με την πενταετή εγγύηση . 

   Αυτό όμως που ήθελα να καταλάβω , πέραν του προσωπικού γούστου , κάτι που κατανοώ απολύτως , άλλωστε γι' αυτό λένε άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου , τον λόγο για τον οποίο καταλήξατε στις τρεις αυτές επιλογές . Πενταπορτα σχήματα υπάρχουν αρκετά , δεν μπορώ λοιπόν να φανταστώ , χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό για σας , πως δεν βάλατε στο λογαριασμό ένα Golf , ένα Civic κλπ .

   Αφήνω στην άκρη τα περί μπροστινής η πίσω η γύρω γύρω κίνησης , έτσι κι' αλλιώς όλα μπροστοβαρα είναι ώστε να υποστρεφουν , με την επόμενη λογική κίνηση από μέρους όλων , να γυρίσουν το τιμόνι κατά μέσα αν πάει να φύγει η μούρη κλπ κλπ κλπ  ....... 

    Για το ζήτημα της μπροστινής κίνησης σε BMW θα συμφωνήσω ότι ούτε εγώ θέλω να μπω σε κάτι τέτοιο κι' ας μου το κάνουνε δώρο , αυτό όμως είναι μια προσωπική εκτίμηση . 

Κατ' αρχάς για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα bmv-μπροστινή κίνηση, σεβαστές οι απόψεις των σκληροπυρηνικών , εγώ όμως δεν είχα ποτέ μου bmv οπότε το θέμα αυτό μου είναι αδιάφορο. 

Σωστά τα λες πάνω κάτω στην πρώτη παράγραφο. Όσο για το golf , μου είναι και μου ήταν πάντα σχεδιαστικά αδιάφορο,  οπότε γι αυτό δεν το ανέφερα. Για το civic είπα παραπάνω, μου φάνηκε πιο " σκόρπιο " ,και πιο αβολο σε μεγεθος απο τα αλλα. 

Το Mazda 3 είναι  2λιτρο, το 1500αρι έχει μόνο 120 ίππους, άρα βγαίνει έξω, παρ' ότι σαν αυτοκίνητο μου αρέσει πάρα πολύ. 

Οι δύο επιλογές μου + το Ν βγήκαν βάσει των λεγόμενων σου στην πρώτη παράγραφο, δηλ. ποιοτικότερο, δυνατότερο, ανετότερο, ομορφότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Φίλε . 
 

 Καταρχήν και πριν σου πω άποψη θα σου πω πως η σύγκριση αν στη μέση μπαίνει ο παράγοντας χρήματα είναι ανούσια εφόσον τα δυο αυτοκίνητα είναι μεν ίδιας κατηγορίας όμως το bmw ανήκει στην premium αυτής με ότι αυτό συνεπάγεται .

 Αν δεν σε νοιάζουν τα χρήματα προχωράμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, NT1G είπε

Το βίντεο τι σχέση έχει;

το ειδες το βιντεο? Το μεγαλυτερο προβλημα που εχουν οι κινητηρες ειναι οτι δεν λειτουργουν στην επιθυμητη θερμοκρασια οταν διανυεις μικρες αποστασεις μεσα στην πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimos15 είπε

το ειδες το βιντεο? Το μεγαλυτερο προβλημα που εχουν οι κινητηρες ειναι οτι δεν λειτουργουν στην επιθυμητη θερμοκρασια οταν διανυεις μικρες αποστασεις μεσα στην πολη

Αν θες να πας ως το περίπτερο πιθανόν. Αλλά γενικά μέσα σε 2-3 km έχουν φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας, το νερό τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, NT1G είπε

Αν θες να πας ως το περίπτερο πιθανόν. Αλλά γενικά μέσα σε 2-3 km έχουν φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας, το νερό τουλάχιστον.

Το λαδι ομως? Επισης ολοι οι νεοι κινητηρες ειναι αμεσου ψεκασμου και οταν δεν λειτουργουν στη σωστη θερμοκρασια γεμιζουν επικαθησεις ανθρακα.

 

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμεσα σε bmw 1 και focus το πρωτο ειναι ποιο premium. Αλλα το focus δεν ειναι λιγο ακριβο για αυτα που προσφερει.? Με λιγα παραπανω πας στην a class 200 με 165hp που ειναι ανωτερη και των δυο...το i30n ειναι διλιτρο με οτι αυτο συνεπαγεται αλλα για την αποδοση/τιμη που εχει ειναι πραγματι φοβερο. Απο τις επιλογες σου παντως εγω θα προτιμουσα την 1...

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω και εγω την άποψή μου...

i30n , τρομερό deal το καλύτερο απο ολα σε ΟΛΑ. εαν δεις και top gear το GOlfakiτο ξεφτυλίζει

Ford Focus Πολύ ωράιο το καινούριο οχι premium αλλά κοντά, επίσης τρομερή οδηγική απολαυση. !!!! αυτό θα επαιρνα εγω

BMW σειρά 1 Πίσω σε επιδόσεις σε σχέση με τα άλλα, βραβευμένα μοτέρ, και πολλά προβλήματα + κλέφτες οι αντιπρόσωποι Ελλάδα. Δεν παύει να είναι premium (εμένα μου περνάει αδιάφορο). δεν θα το επέλεγα. Ασε που σπάζομαι που είναι Γερμανικό!

αμα δεν θέλεις να είσαι υβριδικός!!! ωραία επιλογή το ford!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα λεφτά λοιπόν για εσένα δεν παίζουν ρόλο και δεν είσαι «κολλημένος» BMW όπως εγώ γιατί  ρωτάς για το ποιο αυτοκίνητο να πάρεις από τα δυο που αναφέρεις ;;

 Απάντησε μου σε παρακαλώ γιατί είμαι περίεργος ...

58 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Αναμεσα σε bmw 1 και focus το πρωτο ειναι ποιο premium. Αλλα το focus δεν ειναι λιγο ακριβο για αυτα που προσφερει.? Με λιγα παραπανω πας στην a class 200 με 165hp που ειναι ανωτερη και των δυο...το i30n ειναι διλιτρο με οτι αυτο συνεπαγεται αλλα για την αποδοση/τιμη που εχει ειναι πραγματι φοβερο. Απο τις επιλογες σου παντως εγω θα προτιμουσα την 1...

 Μάγκες μην γράφετε ότι θέλετε .. 

 Η τιμή του Focus που έφτιαξε ο φίλος είναι στα 30 κάτι χιλιάδες .. Έχεις δει τι εξοπλισμό κουβαλάει σε αυτά τα χρήματα ;

 ξέρεις ποσο θα φτάσει το BMW η το A με αντίστοιχο εξοπλισμό ; 
 
Γιαυτο ρωτάω τον φίλο για το αν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι αν και δεν έχεις πει ποια ακριβώς είναι η προτεραιότητά σου, εγώ μια συμβουλή έχω να δώσω. Πάρε οπωσδήποτε πετρέλαιο!

Εκτός και αν έχεις στο νου σου κάποιες συγκεκριμένες επιδόσεις που ταιριάζουν με την βενζίνη, δεν υπάρχει λόγος για αυτήν. Με το πετρέλαιο θα είσαι πολύ πιο οικονομικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Φιλαράκι αν και δεν έχεις πει ποια ακριβώς είναι η προτεραιότητά σου, εγώ μια συμβουλή έχω να δώσω. Πάρε οπωσδήποτε πετρέλαιο!

Εκτός και αν έχεις στο νου σου κάποιες συγκεκριμένες επιδόσεις που ταιριάζουν με την βενζίνη, δεν υπάρχει λόγος για αυτήν. Με το πετρέλαιο θα είσαι πολύ πιο οικονομικός

ακομα και αν κανει 10.000 χλμ τον χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Αν τα λεφτά λοιπόν για εσένα δεν παίζουν ρόλο και δεν είσαι «κολλημένος» BMW όπως εγώ γιατί  ρωτάς για το ποιο αυτοκίνητο να πάρεις από τα δυο που αναφέρεις ;;

 Απάντησε μου σε παρακαλώ γιατί είμαι περίεργος ...

 Μάγκες μην γράφετε ότι θέλετε .. 

 Η τιμή του Focus που έφτιαξε ο φίλος είναι στα 30 κάτι χιλιάδες .. Έχεις δει τι εξοπλισμό κουβαλάει σε αυτά τα χρήματα ;

 ξέρεις ποσο θα φτάσει το BMW η το A με αντίστοιχο εξοπλισμό ; 
 
Γιαυτο ρωτάω τον φίλο για το αν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά ... 

Οτι εξοπλισμο και να εχει παραμενει focus. Απο το να δωσεις αυτα τα χρηματα στο focus καλυτερα το i30n που τουλαχιστον απο επιδοσεις ειναι αλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Αν τα λεφτά λοιπόν για εσένα δεν παίζουν ρόλο και δεν είσαι «κολλημένος» BMW όπως εγώ γιατί  ρωτάς για το ποιο αυτοκίνητο να πάρεις από τα δυο που αναφέρεις ;;

 Απάντησε μου σε παρακαλώ γιατί είμαι περίεργος ...

 Μάγκες μην γράφετε ότι θέλετε .. 

 Η τιμή του Focus που έφτιαξε ο φίλος είναι στα 30 κάτι χιλιάδες .. Έχεις δει τι εξοπλισμό κουβαλάει σε αυτά τα χρήματα ;

 ξέρεις ποσο θα φτάσει το BMW η το A με αντίστοιχο εξοπλισμό ; 
 
Γιαυτο ρωτάω τον φίλο για το αν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά ... 

Καλησπέρα.

Φυσικά και παίζουν ρόλο τα λεφτά, αλλιώς θα έπαιρνα την Α35 ή την Μ135i με 60Κ .

Ο εξοπλισμός του focus βγήκε βάσει του διαμορφωτη και είναι σχετικός. Πάνω κάτω εκεί και εκεί βγαίνουν και τα δύο. 

Το γιατί ρώτησα δεν το κατάλαβα. 

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ακομα και αν κανει 10.000 χλμ τον χρονο?

Σίγουρα θα είναι αρκετα κάτω από 10 χιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...