Προς το περιεχόμενο

Αρρωστη γατα


elzo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια γατα περσιας 14 ετων. Ξαφνικα  αποπροχθες δεν ετρωγε καθολου κ χθες κ σημερα ειχε αιμα στα ουρα της. Φωναξα κτηνιατρι, της πηρε θερμοκρασια κ ειχε 35. Της εβαλε ορο, ενεση Β12 κ κατι ακομα που δε θυμαμαι αλλα δε συνηλθε καθολου.Δε μπορει να περπατισει σχεδον καθολου. Μου ειπε να περιμενουμε μεχρι το πρωι πως θα ειναι κ θα πραξει αναλογα. Τωρα θυμηθηκα της εξανε ενεση κορτιζονης. Απλα θελω να ρωτισω αν καποιος απο εσας εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα γτ ανησυχω πολυ. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου πει τι παίζει με την γάτα όσες περιγραφές και αν δώσεις γιατί τα συμπτώματα είναι πολλά, και δεν είναι και γιατρός να ξέρει τι κάνουν αυτά τα φάρμακα.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την πας σε 2ο κτηνίατρο να σου πει 2η άποψη, ή και σε 3ο κοκ αν δεν σε πείσει ο προηγούμενος ότι ήξερε τι έκανε.

 

Πρέπει όμως να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι για το χειρότερο καθώς η γάτα είναι πολύ μεγάλης ηλικίας και πιθανότατα αυτό που έχει δεν ξεπερνιέται έτσι εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ορό τον έβαλε για ενυδάτωση και επειδή η γατούλα δε τρώει. Τη β12 λογικά την έδωσε λόγω του αίματος που χάνει, αν ισχύει ότι και στους ανθρώπους (είμαι αναιμική πολλά χρόνια και όταν τα επίπεδα μου είναι πάρα πολύ χαμηλά κάνω ενέσεις β12, πριν ξεκινήσω σίδηρο). Την κορτιζόνη δε ξέρω γιατί.

 

Μήπως είναι κάτι με τα νεφρά της ή την ουροδόχο κύστη; Καμία ουρολοίμωξη και πονάει για αυτό δε τρώει/κινείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε έναν κτηνίατρο να της κάνει εξέταση αίματος να δει τι συμβαίνει. Μπορεί να έχει νεφρική ανεπάρκεια ή κάτι άλλο σοβαρό. Απορώ πως δεν της πήρε αίμα αυτός που πήγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζώο θέλει εξετάσεις αίματος και ιςως και απεικονιστικές, υπέρηχο κλπ. 

Αν είσαι σε επαρχία που δεν έχει κλινική κ δεν μπορείς να κανεις κατι, περιμένεις.

Αν είσαι σε πόλη έπρεπε να χεις παει ΧΤΕΣ. 

Ελπίζω να πάνε ολα καλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, elzo said:

Εχω μια γατα περσιας 14 ετων. Ξαφνικα  αποπροχθες δεν ετρωγε καθολου κ χθες κ σημερα ειχε αιμα στα ουρα της. Φωναξα κτηνιατρι, της πηρε θερμοκρασια κ ειχε 35. Της εβαλε ορο, ενεση Β12 κ κατι ακομα που δε θυμαμαι αλλα δε συνηλθε καθολου.Δε μπορει να περπατισει σχεδον καθολου. Μου ειπε να περιμενουμε μεχρι το πρωι πως θα ειναι κ θα πραξει αναλογα. Τωρα θυμηθηκα της εξανε ενεση κορτιζονης. Απλα θελω να ρωτισω αν καποιος απο εσας εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα γτ ανησυχω πολυ. 

Με αυτά που γράφεις και με θερμοκρασία 35 (εαν πήρε σωστά τη θερμοκρασία) δεν την βλέπω να βγάζει ούτε καν το βράδυ, είναι σοβαρή υποθερμία που ακόμα και με κλινική υποστήριξη τα ζώα δεν πάνε καλά

3 hours ago, Ukforthemoment said:

Μήπως φοβάται δηλητηρίαση; Αυτό με την β12 κάτι σε αντίδοτο ποντικοφάρμακου μου κάνει.

Μακάρι να πάνε όλα καλά με την γατούλα σου.

Καμία σχέση

2 hours ago, Curi0us said:

Τον ορό τον έβαλε για ενυδάτωση και επειδή η γατούλα δε τρώει. Τη β12 λογικά την έδωσε λόγω του αίματος που χάνει, αν ισχύει ότι και στους ανθρώπους (είμαι αναιμική πολλά χρόνια και όταν τα επίπεδα μου είναι πάρα πολύ χαμηλά κάνω ενέσεις β12, πριν ξεκινήσω σίδηρο). Την κορτιζόνη δε ξέρω γιατί.

Μήπως είναι κάτι με τα νεφρά της ή την ουροδόχο κύστη; Καμία ουρολοίμωξη και πονάει για αυτό δε τρώει/κινείται;

Καμία σχέση 

Επεξ/σία από j0hnn1e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους. Η γατουλα μου εχει πεσει σε κομμα. Σε λιγακι θα ερθει παλι ο κτηνιατρος κ  ισως παρουμε αποφασεις. Τον κτηνιατρο αυτο τον εχω αρκετα χρονια κ του εχω εμπιστοσυνη. Ηθελα απλα να παρω απο εσας μια μικρη ελπιδα εχοντας βεβαια βιωσει παρομοιο προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την ελπίδα μόνο ένας γιατρός μπορεί να την προσφέρει και όχι οι γνώμες σε ένα φόρουμ δυστυχώς. Καταλαβαίνω πως θέλεις να ακούσεις πράγματα όπως «μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά» αλλά αυτό δεν θα προσφέρει τίποτα στο ζώο. 
 

Η κατάσταση που περιγράφεις είναι πολύ σοβαρή και πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού (ή των γιατρών αν δεν εμπιστεύεσαι κάποιον). 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, elzo είπε

Δυστυχως πεθανε😢😢😢αδειασε το σπιτι, εφυγε η χαρα μου😓😓

Κουράγιο...

15 χρόνια με ένα ζώο, είναι σχεδόν σα να χάνεις άνθρωπο...

Τουλάχιστον πήγε χωρίς να ταλαιπωρηθεί και πλήρης ημερών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...