Προς το περιεχόμενο

Μετεκπαίδευση στρατού και πληρωμή μισθωτού


foutzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. 

Πριν λίγες μέρες με καλέσανε από τον στρατό για μετεκπαιδευση ως εφεδρο για 6 ημέρες. Στην δουλειά που είμαι πληρώνομαι μηνιαίως τον βασικό και στη δουλειά μου είπαν σε αντίθεση με τον στρατό ότι για αυτές τις 6 μέρες δεν πληρώνομαι. Έτσι το βγάζει το σύστημα τους είπαν οι λογιστές.  Αν θέλω να πληρωθώ μπορεί να το δηλώσουν κανονική άδεια. Στον στρατό μου είπαν ότι θα έπρεπε να πληρωθώ κανονικά σαν μισθωτος. Τελικά τι ισχύει? 
 
Που θα πρέπει να απευθυνθώ? 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το ειχα ψαξει και εγω, κανονικα παιρνεις αδεια ανεφ απο την εργασια και τις 6 ημερες τις πληρωνε το κρατος. Ομως απο το 2011, αν θυμαμαι καλα, κατηργησε η τροικα τις αποζημειωσεις για στρατιωτικες ασκησεις.

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει απο τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πέρυσι τέτοια εποχή σε άσκηση, δεν γνωρίζω τι παίζει σε αυτό το κομμάτι γιατί ήμουν άνεργος τότε αλλά να ξέρεις ότι αν έχεις παιδιά θα πάρεις χρήματα και από τον στρατό. Άλλιως θα σου δώσουν κάτι λιγότερο από 10€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο ζήτημα είναι ότι δεν μπορεί να σε απολύσει και ούτε να αρνηθεί να σου δώσει άδεια άνευ αποδοχών.

Δεύτερον, ξέρω οτι παλιά πλήρωνε ο στρατός τα ημερομίσθια που έχανες, αν το κάνει ακόμη δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2015 πήγα για μετεκπαίδευση 4 μέρες πληρώθηκα απ το κράτος 4 μεροκάματα του μισθού που έπαιρνα έξω στην κανονική μου δουλεια. Αν ήσουν άνεργος πήγαινε ανάλογα με τον βαθμό σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ηρθε κι εμενα η σειρα μου για μετεκπαιδευση 6 μερες. Ξερει καποιος νεοτερα ως προς το θεμα της πληρωμης απο τη δουλεια; πηγα ρωτησα ΟΑΕΔ πηγα ρωτησα επιθεωρηση εργασιας και ο ενας με στελνει στον αλλο (με το μπ@υρδελοκρατος που ζουμε). Οαεδ λενε εχει καταργηθει η διαταξη του επιδοματος απο Οαεδ. 

Εγω πως μπορω να ξερω τι εαν και ποσο θα πληρωθω απο ποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Οταν ειχα παει το 2009 φανταρος η μετεκπαιδευση ειδα οτι ηταν σε μια σκηνη χυμα στο κυμα. Πως ειναι τωρα? Δεν με εχουν καλεσει αλλα αφου λετε 34 ετων και πριν 14 χρονια απολελέ... Τι ειδικοτητα ειχατε? Και λογικα ασπρο απολυτήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2023 στις 12:05 ΠΜ, spooker είπε

Ρε παιδιά τι ηλικίες έχετε και σας καλούν για μετεκπαιδευση? 

 

Στις 14/9/2023 στις 12:15 ΠΜ, Τζα-μιχ είπε

Εγώ είμαι 34. Πριν 14 χρόνια απολυθηκα απ’ το στρατό και με φώναξαν πρώτη φορά τώρα

 

5 ώρες πριν, alex8850 είπε

Και εμένα σήμερα με κάλεσαν στα 35. Ξέρουμε κάτι σχετικά με τις άδεια πως πάει?

Είμαι τελικά ο μόνος που με είχαν καλέσει στα 25, ενώ είχα απολυθεί έναν χρόνο νωρίτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...