Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, metallica 13 είπε

Βρε παιδιά Τώρα τελευταία διαβάζω όλο και πιο έντονα για το Abl που έχουν οι oled!τι ειναι αυτο ρε παιδιά?Είναι ενοχλητικό?ρυθμίζει αυτόματα την φωτεινότητα?ήμουν έτοιμος να πάω σε c9 αλλά αν κάνει τέτοιο πράγμα θα με αρρωστήσει ειδικά εμένα Που Είμαι και ψηρας με τις ρυθμίσεις εικόνας κλπ!

Η OLED οταν παιζει σε full screen (ειδικα καναλια τηλεορασης) και δειχνει εντονα χρωματα τοτε η φωτεινοτητα περιοριζεται εως τα 140 nits. 

Οπως στις plasma, ακριβώς το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους συνέβαλλαν σε αυτό το θέμα και βοήθησαν εμένα και άλλους στην επιλογή τηε τηλεόρασης. Τελικά αγόρασα την LG OLED55E9 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα εικόνας ήχου κτλ.

 

Ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

λοιπόν εγώ αγόρασα τελικά την Q90 65 ίντσες. Στα 2.80 που κάθομαι φοβόμουν ότι θα ήταν μεγάλη αλλά είναι απλά τέλεια! όποιος είναι σε αυτή την απόσταση μην το σκεφτεί καθόλου! αυστηρά 65 ίντσες!

Στο διάστημα που την έχω έχω δει μια ταινία 4Κ Κ οι υπόλοιπες FHD. Μέχρι στιγμής μου φαίνονται όλα τέλεια! ! Εμένα η τηλεόραση είναι Κ κοντά σε παράθυρο Κ την μέρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

έχει πολλές ρυθμίσεις για την εικόνα Κ ότι θέλει κάποιος να κάνει. το one connect που έχει όλα τα λεφτά! 

Όταν συναντήσω την αντίστοιχη LG oled θα σας πω και γνώμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wind25 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

λοιπόν εγώ αγόρασα τελικά την Q90 65 ίντσες. Στα 2.80 που κάθομαι φοβόμουν ότι θα ήταν μεγάλη αλλά είναι απλά τέλεια! όποιος είναι σε αυτή την απόσταση μην το σκεφτεί καθόλου! αυστηρά 65 ίντσες!

Στο διάστημα που την έχω έχω δει μια ταινία 4Κ Κ οι υπόλοιπες FHD. Μέχρι στιγμής μου φαίνονται όλα τέλεια! ! Εμένα η τηλεόραση είναι Κ κοντά σε παράθυρο Κ την μέρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

έχει πολλές ρυθμίσεις για την εικόνα Κ ότι θέλει κάποιος να κάνει. το one connect που έχει όλα τα λεφτά! 

Όταν συναντήσω την αντίστοιχη LG oled θα σας πω και γνώμες.

Φιλε μου ποσο την αγορασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2020 στις 6:24 ΜΜ, wind25 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

λοιπόν εγώ αγόρασα τελικά την Q90 65 ίντσες. Στα 2.80 που κάθομαι φοβόμουν ότι θα ήταν μεγάλη αλλά είναι απλά τέλεια! όποιος είναι σε αυτή την απόσταση μην το σκεφτεί καθόλου! αυστηρά 65 ίντσες!

Στο διάστημα που την έχω έχω δει μια ταινία 4Κ Κ οι υπόλοιπες FHD. Μέχρι στιγμής μου φαίνονται όλα τέλεια! ! Εμένα η τηλεόραση είναι Κ κοντά σε παράθυρο Κ την μέρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

έχει πολλές ρυθμίσεις για την εικόνα Κ ότι θέλει κάποιος να κάνει. το one connect που έχει όλα τα λεφτά! 

Όταν συναντήσω την αντίστοιχη LG oled θα σας πω και γνώμες.

Είναι εξαιρετική φτάνει να έχεις Netflix και μια ταχύτητα πάνω από 35mbps και όντως θα δεις τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/2/2020 στις 9:11 ΜΜ, asderand είπε

Φιλε μου ποσο την αγορασες;

Καλησπέρα,

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν εκτός αυτές τις μέρες!

Στα 2000 την πήρα με 5 έτη εγγύηση!

Στις 4/2/2020 στις 9:02 ΠΜ, tilaverboy είπε

Είναι εξαιρετική φτάνει να έχεις Netflix και μια ταχύτητα πάνω από 35mbps και όντως θα δεις τη διαφορά.

50 έχω σπίτι κ πιστεύω δεν έχω θέμα.

Στο Netflix που δοκίμασα σε καλή ανάλυση είναι κρύσταλλο! Δεν έχω θέμα! κ πιστεύω παίζεις με τις ρυθμίσεις ώστε να την προσαρμόσεις όπως θες!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, wind25 είπε

Καλησπέρα,

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν εκτός αυτές τις μέρες!

Στα 2000 την πήρα με 5 έτη εγγύηση!

50 έχω σπίτι κ πιστεύω δεν έχω θέμα.

Στο Netflix που δοκίμασα σε καλή ανάλυση είναι κρύσταλλο! Δεν έχω θέμα! κ πιστεύω παίζεις με τις ρυθμίσεις ώστε να την προσαρμόσεις όπως θες!

 Βάλε να δεις το blacklisted φοβερή ποιότητα. 
Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Ή θα βάλω 100αρη Ίντερνετ ή θα βάλω το COSMOTE ott με 19,90 το μήνα. 

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, wind25 είπε

Στο Netflix που δοκίμασα σε καλή ανάλυση είναι κρύσταλλο! Δεν έχω θέμα! κ πιστεύω παίζεις με τις ρυθμίσεις ώστε να την προσαρμόσεις όπως θες!

Αυτά ακούν οι OLEDάδες και τρελαίνονται😄😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 8:39 ΜΜ, giorgos_76 είπε

Αυτά ακούν οι OLEDάδες και τρελαίνονται😄😆

Κ είχαμε μια φαγούρα. . .

Πάντως πριν τρελαθουν, ας βάλουν χρονόμετρο να την απενεργοποιούν στις 4 ώρες. .  μην τυχόν πάθει κανένα burn in Κ μετά τρελαθούν πραγματικά. . 🤣🤣🤣

Στις 19/2/2020 στις 3:14 ΜΜ, tilaverboy είπε

 Βάλε να δεις το blacklisted φοβερή ποιότητα. 
Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Ή θα βάλω 100αρη Ίντερνετ ή θα βάλω το COSMOTE ott με 19,90 το μήνα. 

πάντως Κ αυτό της Cosmote θα θέλει ταχύτητα αρκετή να ξέρεις. . αν υποστηρίζει100 να το βάλεις με κλειστά μάτια. . ειδικά αν το χρησιμοποιείς το ίντερνετ Κ για αλλά πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wind25 είπε

Κ είχαμε μια φαγούρα. . .

Πάντως πριν τρελαθουν, ας βάλουν χρονόμετρο να την απενεργοποιούν στις 4 ώρες. .  μην τυχόν πάθει κανένα burn in Κ μετά τρελαθούν πραγματικά. . 🤣🤣🤣

πάντως Κ αυτό της Cosmote θα θέλει ταχύτητα αρκετή να ξέρεις. . αν υποστηρίζει100 να το βάλεις με κλειστά μάτια. . ειδικά αν το χρησιμοποιείς το ίντερνετ Κ για αλλά πράγματα.

Θα το σκεφτώ γιατί ανεβαίνω στα 57 ευρώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, wind25 είπε

Κ είχαμε μια φαγούρα. . .

Πάντως πριν τρελαθουν, ας βάλουν χρονόμετρο να την απενεργοποιούν στις 4 ώρες. .  μην τυχόν πάθει κανένα burn in Κ μετά τρελαθούν πραγματικά. . 🤣🤣🤣

πάντως Κ αυτό της Cosmote θα θέλει ταχύτητα αρκετή να ξέρεις. . αν υποστηρίζει100 να το βάλεις με κλειστά μάτια. . ειδικά αν το χρησιμοποιείς το ίντερνετ Κ για αλλά πράγματα.

Η c9 και 10 ώρες σερί gaming να παίζει πρωί βράδυ χωρίς cc δεν παίζει να πάθει τίποτα. Επίσης δεν έχει αναφερθεί πουθενά burn in σε c9 μοντέλα ως και σήμερα. Και άσχετος να είναι κάποιος απο oled με c9 δεν θα πάθει τίποτα. Το να βάλει κάποιος την tv σε αναμονή για 10 λεπτά δεν είναι κάτι κακό. Και δεν είναι κανόνας της lg. Προτιμώ να βάζω την tv και ανα μια ώρα για 10 λεπτά off παρα να  έχω samsung ips. Οι λόγοι είναι πως απλα είναι πολύ low σε χρώμα και πολύ πιο low σε λειτουργικό. Και η samsung σε oled θα πάει σύντομα όπως έχει και στα κινητά της. Σε λιγο θα μας πείτε πως οι ips είναι και καλύτερες σε χρώματα χαχαχα

Επεξ/σία από abAeterno
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, abAeterno είπε

Η c9 και 10 ώρες σερί gaming να παίζει πρωί βράδυ χωρίς cc δεν παίζει να πάθει τίποτα. Επίσης δεν έχει αναφερθεί πουθενά burn in σε c9 μοντέλα ως και σήμερα. Και άσχετος να είναι κάποιος απο oled με c9 δεν θα πάθει τίποτα. Το να βάλει κάποιος την tv σε αναμονή για 10 λεπτά δεν είναι κάτι κακό. Και δεν είναι κανόνας της lg. Προτιμώ να βάζω την tv και ανα μια ώρα για 10 λεπτά off παρα να  έχω samsung ips. Οι λόγοι είναι πως απλα είναι πολύ low σε χρώμα και πολύ πιο low σε λειτουργικό. Και η samsung σε oled θα πάει σύντομα όπως έχει και στα κινητά της. Σε λιγο θα μας πείτε πως οι ips είναι και καλύτερες σε χρώματα χαχαχα

Η C9 δεν έχει βγάλει γιατί ακόμα είναι περσινή ..Κάτσε να δούμε μετά απο 4-5 χρόνια...Όπως και να έχει, εσύ πρέπει να την ανοιγοκλείνεις  κάθε 4 ώρες για να είσαι σίγουρος..Η Samsung όταν θα πάει σε OLED , επειδή ειναι εταιριάρα, θα έχει λύσει το θέμα burn in και μετά θα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Η C9 δεν έχει βγάλει γιατί ακόμα είναι περσινή ..Κάτσε να δούμε μετά απο 4-5 χρόνια...Όπως και να έχει, εσύ πρέπει να την ανοιγοκλείνεις  κάθε 4 ώρες για να είσαι σίγουρος..Η Samsung όταν θα πάει σε OLED , επειδή ειναι εταιριάρα, θα έχει λύσει το θέμα burn in και μετά θα πάει

Sorry που θα σε ξυπνήσω από το όνειρο. Αλλα η samsung δεν κοιτάει κανένα burn in να φτιάξει πριν πας εσύ και εγω να παρεις την oled τις. Πλεον το burn in εχει εξαλειφθεί με τις c9 και σύντομα με τις CX θα εχεις κοντά στο 1% να πάθεις burn in με κακια χρήση. Η lg έχει κατοχυρωση τις oled tv όπως και η samsung τις oled οθόνες στα κινητά. θέλει πολλά λεφτά για να πάει σε oled tv. Αν είχε την τύχη και είχε καταχώριση πρώτη αυτή την πατέντα τον oled tv. θα είχαμε oled τις samsung αντί για την lg εδω και χρονια. Η samsung βλέπει πως ο κόσμος θαυμαζει τις oled tv δεν είναι ηλίθια εταιρία. Ξέρει πολύ καλά από τα κινητά τις τι εστί oled vs ips και πως τα πάντα είναι υπέρ τον oled. Oταν κάποιος πάει σε oled δεν γιρνάει σε ips ποτε για κανένα λόγο. H samsung αργά η γρήγορα θα μπει στο κομμάτι oled tv γιατί απλά εκεί είναι τα λεφτά. Μετά θα πετάξει τις qled στα σκουπίδια και θα διαφημίζει ποσο καλές είναι η oled και ποσο κακίες η qled. Eτσι και αλλιώς αυτό κάνει πάντα. Προς το παρόν ψάχνει τρόπους να χτυπήσει την lg που είναι ο εκάστοτε κατασκευαστής oled tv. Οταν βρει τον τρόπο θα βγούν και η oled τις samsung. Και καλο είναι αυτό για να έχουμε δυνατό ανταγωνισμό από 2 κορυφαίες εταιρίες σε oled panels. Αυτό που λες με το ανοίγω και κλείνω δεν είναι κάτι που στο λέει η lg. Η lg σου λέει πως κανε ότι γουστάρεις δεν εχεις θέματα με burn in. Διάβασε λίγο το manual. Tο κλείνω την tv ανά 4 ώρες είναι κάτι που προήλθε από τριτογενής παράγοντες. H lg σου λέει εχεις απειροελάχιστο ποσοστό να πάθεις burn in ειδικά με την c9. Kαι 5 χρονια να περάσουν οι c9 έχουν τέτοια τεχνολογία που δεν πρόκειται να τις αγγίξει burn in. Ηδη έχουν 1.5 χρόνο εξω και δεν βλέπεις ούτε 1 περιστατικό με burn in και έχουν πουλήσει παρα μα παρα πολύ. Αν θες την καλύτερη led πάς στην sony xf9005 εκεί είναι η καλύτερη led και η μονη που μπορείς να πεις είναι κοντά σε στην πιο απλοϊκή oled. Oσα δεν φτάνει η αλεπού ξέρεις τι τα κάνει έτσι?

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε asdfaster στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Οταν θα πανε σε oled tv τότε θα καταλάβουν τι είναι οι ips και αν αξίζουν και τα τόσο λεφτά τους. Πιο πίσω ο warewolf μιλάει για της oled και ο κόσμος εδω το μόνο που λέει είναι για το κλείσιμο της tv ανα 4 ώρες. Τραγικό... Όπως βλέπεις ακόμα και στης tv ο Έλληνας υποστηρίζει την αγορά του στο 100% και βγάζει όλα τα άλλα άχρηστα. Ακόμα και αν δεν έχει δει την c9 ούτε στα google images.  Έτσι γίνετε και στα κινητά. Πολύ λίγοι είναι αυτή που ξέρουν γιατί πανε σε led. 

Επεξ/σία από abAeterno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, asdfaster είπε

Sorry που θα σε ξυπνήσω από το όνειρο. Αλλα η samsung δεν κοιτάει κανένα burn in να φτιάξει πριν πας εσύ και εγω να παρεις την oled τις. Πλεον το burn in εχει εξαλειφθεί με τις c9 και σύντομα με τις CX θα εχεις κοντά στο 1% να πάθεις burn in με κακια χρήση. Η lg έχει κατοχυρωση τις oled tv όπως και η samsung τις oled οθόνες στα κινητά. θέλει πολλά λεφτά για να πάει σε oled tv. Αν είχε την τύχη και είχε καταχώριση πρώτη αυτή την πατέντα τον oled tv. θα είχαμε oled τις samsung αντί για την lg εδω και χρονια. Η samsung βλέπει πως ο κόσμος θαυμαζει τις oled tv δεν είναι ηλίθια εταιρία. Ξέρει πολύ καλά από τα κινητά τις τι εστί oled vs ips και πως τα πάντα είναι υπέρ τον oled. Oταν κάποιος πάει σε oled δεν γιρνάει σε ips ποτε για κανένα λόγο. H samsung αργά η γρήγορα θα μπει στο κομμάτι oled tv γιατί απλά εκεί είναι τα λεφτά. Μετά θα πετάξει τις qled στα σκουπίδια και θα διαφημίζει ποσο καλές είναι η oled και ποσο κακίες η qled. Eτσι και αλλιώς αυτό κάνει πάντα. Προς το παρόν ψάχνει τρόπους να χτυπήσει την lg που είναι ο εκάστοτε κατασκευαστής oled tv. Οταν βρει τον τρόπο θα βγούν και η oled τις samsung. Και καλο είναι αυτό για να έχουμε δυνατό ανταγωνισμό από 2 κορυφαίες εταιρίες σε oled panels. Αυτό που λες με το ανοίγω και κλείνω δεν είναι κάτι που στο λέει η lg. Η lg σου λέει πως κανε ότι γουστάρεις δεν εχεις θέματα με burn in. Διάβασε λίγο το manual. Tο κλείνω την tv ανά 4 ώρες είναι κάτι που προήλθε από τριτογενής παράγοντες. H lg σου λέει εχεις απειροελάχιστο ποσοστό να πάθεις burn in ειδικά με την c9. Kαι 5 χρονια να περάσουν οι c9 έχουν τέτοια τεχνολογία που δεν πρόκειται να τις αγγίξει burn in. Ηδη έχουν 1.5 χρόνο εξω και δεν βλέπεις ούτε 1 περιστατικό με burn in και έχουν πουλήσει παρα μα παρα πολύ. Αν θες την καλύτερη led πάς στην sony xf9005 εκεί είναι η καλύτερη led και η μονη που μπορείς να πεις είναι κοντά σε στην πιο απλοϊκή oled. Oσα δεν φτάνει η αλεπού ξέρεις τι τα κάνει έτσι?

Κατ' αρχήν να πω ότι δεν αμφιβάλλω ότι η τεχνολογία OLED είναι καλύτερη απο τις QLED σε καμία περίπτωση...Καλύτερη  εικόνα σίγουρα, με καλύτερο μαύρο..Απο κει και πέρα δεν είμαι και τις δικής σου άποψης, ότι οι Qled είναι για πέταμα επειδή κάποια άλλη είναι στα σημεία καλύτερη...Η Samsung είναι κορυφή εταιρία και ότι οθόνη έχω πάρει , είμαι κατα ευχαριστημένος απο την ποιότητα...Αν παει και όταν παει σε OLED πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα burn in, μιας και η τεχνολογία εξελίσσεται και αυτό είναι καλό για έναν καταναλωτή που δίνει 2000 για να έχει μια tv 15-20 χρόνια.... Με την C9 θα δείξουν τα πράγματα αν εμφανίσει burnin ..Μην βιάζεσαι...Μακάρι να μην υπάρχουν προβλήματα...Όλοι το ευχόμαστε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...