Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!

έχοντας την q90 Αυτό το διάστημα Κ μέχρι στιγμής ευχαριστημένος, παρατήρησα στο πάνελ κυρίως στο λευκό σαν σκιές αν διαστήματα. φαίνεται κ σε φωτογραφία παρακάτω.

διάβασα Κ μου είπαν επίσης ότι είναι από τις στήλες των led επειδή είναι full array και φαίνεται. έχω την εντύπωση ότι δεν το είχε στην αρχή.

παίζει να ξέρεις κάνεις αν όντως είναι φυσιολογικό ή όντως αν έχει κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, wind25 είπε

καλησπέρα σε όλους!

έχοντας την q90 Αυτό το διάστημα Κ μέχρι στιγμής ευχαριστημένος, παρατήρησα στο πάνελ κυρίως στο λευκό σαν σκιές αν διαστήματα. φαίνεται κ σε φωτογραφία παρακάτω.

διάβασα Κ μου είπαν επίσης ότι είναι από τις στήλες των led επειδή είναι full array και φαίνεται. έχω την εντύπωση ότι δεν το είχε στην αρχή.

παίζει να ξέρεις κάνεις αν όντως είναι φυσιολογικό ή όντως αν έχει κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ!

Δυστυχως ειναι φυσιολογικο κ ηταν εκει απο την αρχη απλα δεν το προσεξες διοτι φαινεται κυριως σε panning shots και οπου μετραει το grey uniformity (πχ σε μια ομιχλωδη σκηνη παιχνιδιου οταν γυρνας την καμερα ). Κυριολεκτικα φαινονται οι γραμμες των led πισω απο το πανελ. Το βλεπω κ στην q85r , το εβλεπα εντονως και στο acer x27 monitor που ειχα με 384 ζωνες φωτισμου το οποιο κ επεστρεψα γι αυτο το λογο. Μαλιστα πριν το επιστρεψω το amazon μου εστειλε 2ο monitor το οποιο ηταν χειροτερο κατα πολυ! Παιζει δλδ να την επιστρεψεις κ να παρεις καλυτερο η' χειροτερο πανελ παντα ομως σε ενα βαθμο θα υπαρχει το θεμα. Να σημειωσω βεβαια οτι τα μοναδικα πανελ full array που εχω δει απειρες αναφορες οτι δεν παρουσιαζουν το προβλημα σχεδον καθολου -  ισως καθολου ειναι αυτα της  Sony  , οποτε υπαρχει η δυνατοτητα πιθανως μεσω καλυτερου quality control να μην φαινονται οι στηλες . Και παλι ομως αυτο ισχυει μονο για τις Sony. Οποιαδηποτε αλλη εταιρεια με full array οθονη η' τηλεοραση ( Samsung , acer , asus , Tcl , lg) παρουσιαζει το φαινομενο. Οποτε εαν σε ενοχλε ελαχιστα κ εισαι ευχαριστημενος στα υπολοιπα την κρατας. Δεν θα πρεπει να ξεχναμε οτι αρκετες oled παρουσιαζουν παρομοιες στηλες στο 5% γκρι με αποτελεσμα σε σκοτεινοτερες αντιστοιχες σκηνες να βλεπεις σχεδον το ιδιο πραγμα ( στις oled οφειλεται αλλου το προβλημα οπως ειναι λογικο ) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλεί! θέλει πολύ προσοχή για να το καταλάβεις! Είναι σε πολύ λίγες σκηνές Κ κυρίως στα κανάλια τηλεόρασης. σε ταινίες με καλή ποιότητα δεν το έχω παρατηρήσει!

Όσοι γνωστοί μου έρχονται δεν το βλέπει κανείς Κ πρέπει να τους βάλω στον έλεγχο στη συγκεκριμένη φωτογραφία Κ υπό γωνία για να το δουν. .  

το μόνο που με προβληματίζει είναι αν γίνει χειρότερο με την πάροδο του χρόνου! από την εταιρεία λένε Όχι. . Αλλά δεν ξέρω τι ισχύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, wind25 είπε

Δεν με ενοχλεί! θέλει πολύ προσοχή για να το καταλάβεις! Είναι σε πολύ λίγες σκηνές Κ κυρίως στα κανάλια τηλεόρασης. σε ταινίες με καλή ποιότητα δεν το έχω παρατηρήσει!

Όσοι γνωστοί μου έρχονται δεν το βλέπει κανείς Κ πρέπει να τους βάλω στον έλεγχο στη συγκεκριμένη φωτογραφία Κ υπό γωνία για να το δουν. .  

το μόνο που με προβληματίζει είναι αν γίνει χειρότερο με την πάροδο του χρόνου! από την εταιρεία λένε Όχι. . Αλλά δεν ξέρω τι 

Εδω κ χρονια αναριωτιεμαι εαν θα μπορουσε να χειροτερεψει με την παροδο του χρονου. Θεωρητικα θα μπορουσε καθως εαν τα led χασουν την φωτεινοτητα τους ανομοιομορφα τοτε θα χειροτερεψει. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει πουθενα στο web ουτε μια αναφορα επ αυτου ενω τηλεορασεις με full array κυκλοφορουν πανω απο δεκαετια. Οποτε ακομα κ αν ισχυει μιλαμε για πολλα χρονια λειτουργιας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Spawn13 είπε

Κάτοχος εδώ και λίγο καιρό της C9.Τωρα κατάλαβα όλους που λένε ότι όταν δεις εικόνα σε oled,δε ξανακοιτας κάτι άλλο.

Η samsung είναι έτοιμη να κάνει μετάβαση σε OLED TV το 2021 και πλέον θα έχει μεγάλο ανταγωνισμό με την lg. Οι Q-LED είναι ήδη έτοιμες να βγούν off και να δεν νοιάζεται η samsung. Η samsung μόλις μπει στις oled tv δεν θα ξανά κάτσει να ασχοληθεί με led τεχνολογία. Σαν top εταιρία oled στα κινητά ξέρει πολύ καλά τι εστί oled και τι εστί led.Τα παιδιά πιο πάνω κάναν ότι μπορούν να βοηθήσουν τον κόσμο να μην πετάξει τα λεφτά του αλλα όχι μονο δεν τους σέβονται αλλα σαν κλασική Ελληνες νομίζουν πως θέλουν το κακό τους και όχι να τους βοηθήσουν. Επίσης κάτσαν και τους ανάλυσαν για το burn in στις νέας γενιάς oled αλλα και πως να τις χειρίζονται προληπτικά το brightness. Αλλα ο κόσμος ακόμα πιστεύει πως οι oled του 2019 και 2020 είναι σαν τις oled του 2015. Ασε τον κόσμο να νομίζει πως οι led είναι το μέλλον και να πληρώνει 1700 euro για led. Ολες οι εταιρίες πλέον έχουν oled panels από την lg. Με την samsung και τα πολλά τις εργοστάσια παραγωγής oled σύντομα θα περνούν και samsung oled panels. Οι led τηλεόρασης σιγά σιγά δεν θα παράγονται καν και σύντομα οι oled θα είναι οι mainstream. Το πιο πιθανό είναι να μην βρίσκεις καν led τηλεόρασης σε λίγα χρονια. Γιατί στην ουσία δεν αξίζουν μπροστά στις oled. Ακόμα και για gamers είναι πλέον οι oled που παλιά gamer και oled τηλεόραση δεν μπορούσαν να συνυπάρξουν μαζί λόγο στατικών εικόνων. Πλέον άμα θες gaming πας σε oled και οχι σε led. Που να δεις και την LG CX OLED που έβγαλε τώρα. Εκεί καταλαβαίνεις πως οι led είναι παρα πολύ πίσω και πως δεν έχουν μέλλον πια.

Επεξ/σία από abAeterno
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/5/2020 στις 12:40 ΜΜ, abAeterno είπε

Η samsung είναι έτοιμη να κάνει μετάβαση σε OLED TV το 2021 και πλέον θα έχει μεγάλο ανταγωνισμό με την lg. Οι Q-LED είναι ήδη έτοιμες να βγούν off και να δεν νοιάζεται η samsung. Η samsung μόλις μπει στις oled tv δεν θα ξανά κάτσει να ασχοληθεί με led τεχνολογία. Σαν top εταιρία oled στα κινητά ξέρει πολύ καλά τι εστί oled και τι εστί led.Τα παιδιά πιο πάνω κάναν ότι μπορούν να βοηθήσουν τον κόσμο να μην πετάξει τα λεφτά του αλλα όχι μονο δεν τους σέβονται αλλα σαν κλασική Ελληνες νομίζουν πως θέλουν το κακό τους και όχι να τους βοηθήσουν. Επίσης κάτσαν και τους ανάλυσαν για το burn in στις νέας γενιάς oled αλλα και πως να τις χειρίζονται προληπτικά το brightness. Αλλα ο κόσμος ακόμα πιστεύει πως οι oled του 2019 και 2020 είναι σαν τις oled του 2015. Ασε τον κόσμο να νομίζει πως οι led είναι το μέλλον και να πληρώνει 1700 euro για led. Ολες οι εταιρίες πλέον έχουν oled panels από την lg. Με την samsung και τα πολλά τις εργοστάσια παραγωγής oled σύντομα θα περνούν και samsung oled panels. Οι led τηλεόρασης σιγά σιγά δεν θα παράγονται καν και σύντομα οι oled θα είναι οι mainstream. Το πιο πιθανό είναι να μην βρίσκεις καν led τηλεόρασης σε λίγα χρονια. Γιατί στην ουσία δεν αξίζουν μπροστά στις oled. Ακόμα και για gamers είναι πλέον οι oled που παλιά gamer και oled τηλεόραση δεν μπορούσαν να συνυπάρξουν μαζί λόγο στατικών εικόνων. Πλέον άμα θες gaming πας σε oled και οχι σε led. Που να δεις και την LG CX OLED που έβγαλε τώρα. Εκεί καταλαβαίνεις πως οι led είναι παρα πολύ πίσω και πως δεν έχουν μέλλον πια.

Το άμεσσο μέλλον δεν ανήκει ούτε στις oled ούτε στις lcd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...