Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2019 στις 11:47 ΠΜ, mindnever είπε

Δηλαδή φίλε όποιος πάρει OLED θα πάθει σίγουρα burn-in, αργά ή γρήγορα;
Είτε κάνει καλή χρήση είτε κακή;

Πάντως ημερομηνία λήξης έχουν τα πάντα...

 

Screenshot_20191026-225232_Chrome.jpg

Screenshot_20191026-225237_Chrome.jpg

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι πασιφανες πως εχει γινει φαση "χαμενοι στη μεταφραση".

Εδω τα ιδια τα πειραματικα δεδομενα (τα δικα τους) τους διαψευδουν.

Με 20 ωρες σερι χωρις CC, εγινε Burn in σε 700 ωρες.  Με 5 ωρες σερι χωρις CC εγινε Burn in στις 3360 ωρες.

Αν ο αριθμος των CC  δεν επαιζε ρολο, γιατι τα μετραει η τηλεοραση. ?  Κι αν δεν ειχε σημασια αν θα γινουν στις 4 ή στις 40 ωρες, γιατι δεν τα εβαλαν να γινονται στις 40 να γουσταρουμε. ?

Αυτος ηταν και ο λογος που σταματησαν το πρωτο τεστ, καταλαβαν πως αυτο που εκαναν δεν ηταν φυσιολογικο, αφου χανονταν πολλα CC.

Υπαρχει λογος που τα CC ειναι ρυθμισμενα να ξεκινανε ανα 4 ωρες και οχι μια φορα το μηνα.

Οταν η Tv κανει cc, ΔΕΝ ανεβαζει την φωτεινοτητα/ταση στα καταπονημενα πιξελ απο τα λογοτυπα, για να ταιριαξουν στα μη καταπονημενα.   Παει και ΡΙΧΝΕΙ την φωτεινοτητα στα μη καταπονημενα για να ταιριαξουν με τα γερασμενα.

Αλλά  ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ απειρη φωτεινοτητα στα αγεραστα, γιατι θα εχανε μεγαλη φωτεινοτητα το πανελ. Εχει και εναν κοφτη.  

Αν εσυ λοιπον πας και παιξεις 24 ωρες σερι και μετα πρεπει να ριξει π.χ. 10 φορες κατω την φωτεινοτητα στα μη καταπονημενα, θα την ριξει π.χ. 1.   Ετσι, σιγα σιγα η διαφορα φωτεινοτητας των καταπονημενων δεν θα καλυπτεται απο το CC και θα ερθει η στιγμη οπου η διαφορα φωτεινοτητας θα ειναι τετοια, που θα εμφανιστει σαν σταμπα.

 

Μην ασχολειστε με την παπατζα που πεταξε ενας υπαλληλος του επικοινωνιακου τμηματος του rtings.
 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Αξιόλογη 55αρα oled που να μην ξεφεύγει σε λεφτά??

Μονο σε προσφορα ειχε πεσει η philips 1k το περσινο μοντελο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Mesqal είπε

Εχω την εντυπωση οτι ειναι 5 ωρες σερι ΜΕ cc.

 

 Το ιδιο εννοουσα,  απλως το διατυπωσα διαφορετικα (εννοουσα πως επαιξε 5 ωρες σερι πριν πραγματοποιηθει cc)

Σε ευχαριστω για την παρεμβαση, μπορει να το καταλαβαν λαθος καποιοι λογω της διατυπωσης μου.

Οταν συμπληρωθουν 4 ωρες πάντα γινεται CC, οποτε σε ολα τα τεστ πραγματοποιουνται CC.

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2019 στις 9:22 ΜΜ, alex19871987 είπε

Αξιόλογη 55αρα oled που να μην ξεφεύγει σε λεφτά??

https://www.germanos.gr/product/panasonic-oled-4k-smart-tv-tx-55fz800-55/20379888/

Δεν την λες και ιδιαίτερα ακριβή...αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο καλή είναι....ίσως ο warewolf να μας διαφώτιζε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι όσοι έχουνε led TV και είναι συνηθισμένοι να βλέπουν σε δυναμικό,με φουλ φωτεινοτητα και πάνε σε oled,θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην συσκευή, γιατί έχουν μάθει να βλέπουν με λάθος τρόπο.

Εγώ έχω μια led Sony 55w905,βλέπω πάντα σε cinema mode,είτε νύχτα είτε μέρα.Παλιοτερα είχα Samsung και έβλεπα κ εγώ με δυναμικό  και όταν πήγα στη Sony,μου κακοφανηκε στην αρχή είναι η αλήθεια,ακόμα και στο αντίστοιχο προφίλ,γιατί οι Sony είναι πιο κινηματογραφικά ρυθμισμένες,αλλά μετά συνήθισα και πλέον πια δεν μπορώ να δω σε δυναμικό προβολή,με κουράζει απίστευτα.

Θεωρώ λοιπόν ότι για να προχωρήσει κάποιος σε αγορά oled ,πρέπει να είναι τρόπο τινα εκπαιδευμένος να βλέπει σωστά τηλεόραση και να μη πουσαρει την oled με τη φωτεινότητα.Αν τηρήσεις μετά και τις οδηγίες του κατασκευαστή,ειδικά στα νεότερα μοντέλα oled,είσαι σε καλό δρόμο να μην έχει η τηλεόραση θέμα με burn in κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2019 στις 12:35 ΜΜ, Antman είπε

https://www.germanos.gr/product/panasonic-oled-4k-smart-tv-tx-55fz800-55/20379888/

Δεν την λες και ιδιαίτερα ακριβή...αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο καλή είναι....ίσως ο warewolf να μας διαφώτιζε...

Φοραει πανελ LG του 2018, απο εικονα κλασσικη Oled,

Στα αρνητικα, δεν υποστηριζει dolby atmos/ dolby vision, , το λειτουργικο ειναι firefox based, απλο με μεγαλα εικονιδια, θα ελεγα οτι δεν φτανει το OS της LG.

Στα θετικα, παιρνεις εικονα oled, εχει καταπληκτικη out of the box εικονα στα calibrated modes (THX cinema/ professional) τοσο χρωματικα, οσο και στο grayscale η εικονα ειναι σχεδον αναφορας/καλιμπραρισμενη. To DeltaE κινειται κοντα στη μοναδα και κατω.  Αν καποιος δεν θελει να παει σε καποιο φετινο μοντελο με εξτρα καλουδια (dolby vision/atmos, hdmi 2.1 κλπ) και θελει να εισελθει στον κοσμο της oled με κοστος κοντα στο χιλιαρικο, η εικονα θα τον αφησει απολυτως ικανοποιημενο.

https://www.avforums.com/review/panasonic-tx-55fz802-fz802-oled-4k-hdr-tv-review.14470#block-scores

Αυτη τη στιγμη στο σκρουτζ παιζει και η Philips oled 803 ΤΟΥ 2018 οπου εχει παραπλησια τιμη και υποστηριζει και dolby atmos αλλα οχι dolby vision.

Τρεχει android, εχει καλυτερο design απο την panasonic και διαθετει και ambilight για οποιον του αρεσει. Iσως και λιγακι καλυτερη επεξεργασια.

https://www.avforums.com/review/philips-65oled803-4k-oled-hdr-tv-review.14573#block-scores

 

Οποια κι αν διαλεξει καποιος, με ενα χιλιαρικο περιπου αποκτας 55¨4Κ oled και μπαινεις στον κοσμο της oled εικονας.

Προσωπικα θα εκανα υπομονη για black friday για να δω που θα κυμανθει η τιμη της LG C9 η οποια τωρα ειναι περιπου 500 ακριβοτερη. 

Αν την Black friday οι τιμες στις panasonic/philips (αν υπαρχουν και τοτε) ειναι ιδιες και η τιμη της C9 υποχωρησει 200-250 ευρω, θα προτιμουσα την C9.

 

Για την κουβεντα που γινεται για τους συνηθισμενους σε υψηλη φωτεινοτητα σε SDR αναπαραγωγη.

Καποιος χρονια συνηθισμενος σε μικρη εικονα (π.χ. 32"-40") ζηταει γνωμες για νεα tv σημερα και οταν του προτεινεται καποια 55"+ αναφερει πως την θεωρει μεγαλη και δεν την δεχεται ως προταση. Αν τελικα την αποκτησει και τη λειτουργησει μια εβδομαδα, υστερα θεωρει το μεγεθος απολυτα φυσιολογικο και δεν γκρινιαζει πλεον για το μεγεθος.

Ετσι το ιδιο, ο εγκεφαλος συνηθιζει την χαμηλοτερη φωτεινοτητα (φυσιολογικη-καλιμπραρισμενη) σε μια Oled. Αν ενας κατοχος δωσει στον εαυτο του περιπου μια εβδομαδα να συνηθισει ο εγκεφαλος του στις νεες συνθηκες, υστερα η υπερβολικη φωτεινοτητα και χρωματα, θα ειναι αυτα που θα του φαινονται αφυσικα και κουραστικα.

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit:

Εμφανιστηκε στον κοτσοβολο η νεα oled philips 754 με τιμη 999 ευρω, η οποια ειναι μια πιο budget oledεκδοση.

Μοντελο 2019, υποστηριζει πλεον dolby vision/dolby atmos, εχει και Built in Alexa.

Φοραει το περσινο πανελ της LG καθως και τον περσινο 2ης γενιας P5 επεξεργαστη που φορουσε η περσινη ναυαρχιδα της 903.

Θα ελεγα πως αυτη τη στιγμη ειναι η πιο vfm προταση για oled (λογω του atmos/vision)

Λαβετε τη σοβαρα υπ οψιν σας οσοι κινειστε σε αυτη την κατηγορια τιμης.

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, warewolf είπε

edit:

Εμφανιστηκε στον κοτσοβολο η νεα oled philips 754 με τιμη 999 ευρω, η οποια ειναι μια πιο budget oledεκδοση.

Μοντελο 2019, υποστηριζει πλεον dolby vision/dolby atmos, εχει και Built in Alexa.

Φοραει το περσινο πανελ της LG καθως και τον περσινο 2ης γενιας P5 επεξεργαστη που φορουσε η περσινη ναυαρχιδα της 903.

Θα ελεγα πως αυτη τη στιγμη ειναι η πιο vfm προταση για oled (λογω του atmos/vision)

Λαβετε τη σοβαρα υπ οψιν σας οσοι κινειστε σε αυτη την κατηγορια τιμης.

Μμμμμ!Ειναι όντως πολύ αξιόλογη η τηλεόραση,με έβαλε σε σκέψεις.Ιδανικα θα ήθελα μια 65αρα oled να αντικαταστησει την τωρινή μου,αλλά σε αυτά τα χρήματα 65αρα θα αργήσουμε ακόμα να δούμε.Η Philips σαν εταιρία πως είναι πλέον πια από άποψη service;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ρωτας εμενα, δυστυχως δεν εχω αποψη. Δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια philips (tpvision) στην Ελλαδα  και για οποιαδηποτε βλαβη θα πρεπει να απευθυνθεις σε εξουσιοδοτημενα service philips. (astra service κλπ)

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2019 στις 7:05 ΜΜ, warewolf είπε

Πριν 2 μηνες εγινε ενα τυφλο τεστ απο το HDTVtest. 

Στο συγκριτικο συμμετειχαν  τρεις oled και μια qled. (LG C9, SONY AG9,PANASONIC GZ2000, SAMSUNG Q90R)

Αναμεσα σε αυτες τις 4 tv's υπηρχε και ενα monitor αναφορας εικονας. Ολες οι tv's ηταν μασκαρισμενες ωστε το κοινο να μην μπορει να δει bezels, μαρκα, βαση Tv κλπ

Ενω η αιθουσα δεν ηταν σε συσκοτιση, αν καποιος κοιταξει προσεκτικα την εικονα σε full screen θα καταλαβει ποια απο ολες ειναι η samsung qled. Ειναι αυτη που εχει γκριζαρει (φαινεται ως μπλε) τον νυχτερινο πλανητη.  

1935482522_2019-10-17180424.jpg.5955fb78fedf16983cfe1f15bf21cc44.jpg

Ως προς τα βραβεια:

Best home theater tv:

1) panasonic GZ2000 (20.84)

2) LG C9 (20.81)

3) SONY AG9 (20.14)

4) SAMSUNG Q90 (15.78)

Best living room tv:

1) panasonic GZ2000 (23.73)

2) SAMSUNG Q90 (23.44)

3) SONY AG9 (22.86)

4) LG C9 (22.43)

Best gaming tv:

1) LG C9 (4.67)

2) PANA GZ2000 (3.92)

3) SAMSUNG Q90 (3.66)

4) SONY AG9 (3.39)

Best HDR tv:

1) LG C9 (17.34)

2) PANA GZ2000 (16.81)

3) SONY AG9 (15.05)

4) SAMSUNG Q90 (12.74)

Best tv of 2019:

1) LG C9 (33.16)

2) PANA GZ2000 (32.90)

3) SONY AG9 (30.16)

4 SAMSUNG Q90 (27.75)

ανα υποκατηγορια:

Black & shadow details:

1) LG C9 (4.69)

2) PANA GZ2000 (4.31)

3) SONY AG9 (4.03)

4) SAMSUNG Q90 (2.63)

Tone Mapping:

1) PANA GZ2000 (4.32)

2) LG C9 (4.11)

3) SAMSUNG Q90 (3.51)

4) SONY AG9 (3.04)

Motion handling:

1) SONY AG9 (4.15)

2) PANA GZ2000 (4.12)

3) LG C9 (4.05)

4) SAMSUNG Q90 (3.62)

Uniformity:

1) PANA GZ2000 (4.25)

2) SONY AG9 (3.96)

3) LG C9 (3.80)

4) SAMSUNG Q90 (3.44)

Video Processing:

1) PANA GZ2000 (3.92)

2) SONY AG9 (3.85)

3) LG C9 (3.63)

4 SAMSUNG Q90 ( 3.60)

Gaming:

1) LG C9 (4.67)

2) PANA GZ2000 (3.92)

3) SAMSUNG Q90 (3.66)

4) SONY AG9 (3.39)

Bright room:

1) SAMSUNG Q90 (4.37)

2) LG C9 (3.75)

3) PANA GZ2000 (3.69)

4) SONY AG9 (3.47)

https://youtu.be/Vj_oR91s1BU?t=1

Εγώ έχω budget για μέχρι και τη KD55AG9 της SONY.  Να την προτιμήσω έναντι της 55C9 της LG; 

Την θέλω για  να βλέπω ποδόσφαιρο, ταινίες και gaming. Έτσι όπως διάβασα το blind test, νομίζω ότι η LG έχει μικρότερο lag (καλό για gaming) και καλύτερη εικόνα (για ταινίες & αθλητικό θέαμα), ενώ η SONY βγάζει καλύτερο ήχο, τον οποίο δεν νομίζω ότι θα εκμεταλλευτώ καθώς έχω ήδη σύστημα 5.1 με ενισχυτή που συνδέεται μέσω HDMI 1.3 και/ή οπτικό για ήχο, οπότε δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες DOLBY ATMOS / VISION. Άσε που είναι και ακριβοτερη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2019 στις 11:19 ΜΜ, wind25 είπε

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω για μια τηλεόραση. Αρχικά κοιτούσα για την περσινή samsung  QE55Q9FN και την LG OLED55C8PLA άλλα φέτος βγήκαν οι καινούργιες Samsung QE55Q90R και LG OLED55C9.

Αρχικά δεν ξέρω αν προτείνετε Samsung ή LG. απλά με ξενερώνει λίγο για αυτά που ακούω για το service της samsung αλλά μου αρέσει πολύ το box Που περιλαμβάνει τα πάντα.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν τα φετινά μοντέλα έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά ώστε να κινηθώ σε αυτά ή να παραμείνω στα περσινά. Θα ήθελα τη γνώμη σας και την πρόταση σας.

Η χρήση είναι κυρίως για κλασσικά tv, ταινίες και που και που PS. Επίσης σκέφτομαι για ασύρματη σύνδεση για να το χρησιμοποιώ με πληκτρολόγιο για πλοήγηση στο ιντερνετ.

Ευχαριστώ

Έχω παραγγείλει την q85r προς αντικατάσταση της b6 , αν δεν έχεις καταλήξει ακόμα σε τηλεόραση θα σου πω εντυπώσεις , μιας και ειναι πολυ κοντα σε εικονα με την q90r . Παρένθεση , τα public απ' οπου την πηρα την εχουν σε προσφορα οπως και αλλες μεγαλες αλυσιδες και αυτή και την q90r με εκπτωση και δωροεπιταγη , απλα ιδιως τα public εχουν δωρο και 5ετη εγγυηση μεχρι και 15/11 . Πιθανολογω ότι καπου εκει θα κινηθουν και την black friday ισως και λιγο πιο κατω θα δειξει . 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...