Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stud1118 είπε

Εγώ έχω budget για μέχρι και τη KD55AG9 της SONY.  Να την προτιμήσω έναντι της 55C9 της LG; 

Την θέλω για  να βλέπω ποδόσφαιρο, ταινίες και gaming. Έτσι όπως διάβασα το blind test, νομίζω ότι η LG έχει μικρότερο lag (καλό για gaming) και καλύτερη εικόνα (για ταινίες & αθλητικό θέαμα), ενώ η SONY βγάζει καλύτερο ήχο, τον οποίο δεν νομίζω ότι θα εκμεταλλευτώ καθώς έχω ήδη σύστημα 5.1 με ενισχυτή που συνδέεται μέσω HDMI 1.3 και/ή οπτικό για ήχο, οπότε δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες DOLBY ATMOS / VISION. Άσε που είναι και ακριβοτερη !

Απάντησες μόνος σου.

Η Sony είναι (πολύ) ακριβότερη, έχει μεγαλύτερο lag αλλά καλύτερο ήχο (acoustic surface), που όμως δεν θα χρειαστείς εφόσον έχεις AVR...

Στην εικόνα ίσως έχει ένα προβάδισμα η Sony λόγω ελαφρώς καλύτερου επεξεργαστή (από τον Α9 Gen2 της LG).

Υπόψη ότι από τον ενισχυτή σου δεν περνάει 4Κ λόγω HDMI 1.3. Ούτε φυσικά έχει eARC για να δεχτεί από την TV τα νέα φορμά στον ήχο (TrueHD, DTS-HDMA, Atmos και DTS:X). Οπότε θα τον συνδέσεις με οπτική για να πάρεις απλό Dolby Digital και DTS.

Στα συν της LG βάλε και το HDMI 2.1, που θα χρειαστείς στο μέλλον για νέες κονσόλες (πχ PS5), ενισχυτές, πηγές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2019 στις 9:15 ΠΜ, warewolf είπε

edit:

Εμφανιστηκε στον κοτσοβολο η νεα oled philips 754 με τιμη 999 ευρω, η οποια ειναι μια πιο budget oledεκδοση.

Μοντελο 2019, υποστηριζει πλεον dolby vision/dolby atmos, εχει και Built in Alexa.

Φοραει το περσινο πανελ της LG καθως και τον περσινο 2ης γενιας P5 επεξεργαστη που φορουσε η περσινη ναυαρχιδα της 903.

Θα ελεγα πως αυτη τη στιγμη ειναι η πιο vfm προταση για oled (λογω του atmos/vision)

Λαβετε τη σοβαρα υπ οψιν σας οσοι κινειστε σε αυτη την κατηγορια τιμης.

Έχει hdmi 2.1;

Βλέπω πως όχι, μόνο 2.0 έχει.

Επεξ/σία από Cygnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις εκλεισα την 80R Qled της Samsung. Θα την τοποθετήσω πριν τα Χριστούγεννα. Ήμουν ανάμεσα σε Sony k Samsung αλλά προτίμησα Samsung. Ο πωλητής που είναι φίλος μου, μου τόνισε ότι από την 90R δεν έχει χαοτική διαφορά. Εν αναμονή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Μόλις εκλεισα την 80R Qled της Samsung. Θα την τοποθετήσω πριν τα Χριστούγεννα. Ήμουν ανάμεσα σε Sony k Samsung αλλά προτίμησα Samsung. Ο πωλητής που είναι φίλος μου, μου τόνισε ότι από την 90R δεν έχει χαοτική διαφορά. Εν αναμονή λοιπόν.

Πηρα την q85r μετα απο b6 εδω κ λιγες μερες. Εχω να πω οτι στη samsung αξιζουν συγχαρητηρια για το που εφτασε τις led τηλεορασεις. Η εικονα της στα δικα μου ματια αλλα κ στις συζυγου σε σκοτεινο σαλονι ειναι στο 95% της oled. Και μαλιστα κ πολυ δυσκολες σκηνες οπως η εναρξη του gravity. Σε φωτεινο χωρο την ξεπερνα την b6 λογω φωτεινοτητας κ ενος φιλτρου αντανακλασεων που τοσα χρονια δεν εχω ξαναδει. Απορροφα τα παντα ακομα κ απευθειας φωτισμο απο λαμπες που εχω. Επισης μου ετυχε καλο πανελ σε dse , σχεδον ανυπαρκτο σε panning shots. Δεν ξερω αν ειναι γενικα η q85r με τοσο καθαρο πανελ η' μου ετυχε. Γενικα πολυ ευχαριστημενος. Παρατηρησα blooming στους υποτιτλους αλλα το ελυσα κατα 90% αν μπορω να το υπολογισω με αλλαγη χρωματος υποτιτλων κ κανοντας τους διαφανους τοσο στο netfliχ , οσο κ στο apple tv plus ( στα θετικα της τηλεορασης , καμια αλλη tv δεν το εχει προς το παρον ) , οσο κ στο plex που χρησιμοποιω για ταινιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odi83 είπε

Πηρα την q85r μετα απο b6 εδω κ λιγες μερες. Εχω να πω οτι στη samsung αξιζουν συγχαρητηρια για το που εφτασε τις led τηλεορασεις. Η εικονα της στα δικα μου ματια αλλα κ στις συζυγου σε σκοτεινο σαλονι ειναι στο 95% της oled. Και μαλιστα κ πολυ δυσκολες σκηνες οπως η εναρξη του gravity. Σε φωτεινο χωρο την ξεπερνα την b6 λογω φωτεινοτητας κ ενος φιλτρου αντανακλασεων που τοσα χρονια δεν εχω ξαναδει. Απορροφα τα παντα ακομα κ απευθειας φωτισμο απο λαμπες που εχω. Επισης μου ετυχε καλο πανελ σε dse , σχεδον ανυπαρκτο σε panning shots. Δεν ξερω αν ειναι γενικα η q85r με τοσο καθαρο πανελ η' μου ετυχε. Γενικα πολυ ευχαριστημενος. Παρατηρησα blooming στους υποτιτλους αλλα το ελυσα κατα 90% αν μπορω να το υπολογισω με αλλαγη χρωματος υποτιτλων κ κανοντας τους διαφανους τοσο στο netfliχ , οσο κ στο apple tv plus ( στα θετικα της τηλεορασης , καμια αλλη tv δεν το εχει προς το παρον ) , οσο κ στο plex που χρησιμοποιω για ταινιες. 

Δεν ήθελα burn in φαινόμενο και αφού η σειρά qled είναι απαλλαγμένη από αυτό το πρόβλημα αποφάσισα να μεταβώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2019 στις 10:33 ΠΜ, odi83 είπε

Πηρα την q85r μετα απο b6 εδω κ λιγες μερες. Εχω να πω οτι στη samsung αξιζουν συγχαρητηρια για το που εφτασε τις led τηλεορασεις. Η εικονα της στα δικα μου ματια αλλα κ στις συζυγου σε σκοτεινο σαλονι ειναι στο 95% της oled. Και μαλιστα κ πολυ δυσκολες σκηνες οπως η εναρξη του gravity. Σε φωτεινο χωρο την ξεπερνα την b6 λογω φωτεινοτητας κ ενος φιλτρου αντανακλασεων που τοσα χρονια δεν εχω ξαναδει. Απορροφα τα παντα ακομα κ απευθειας φωτισμο απο λαμπες που εχω. Επισης μου ετυχε καλο πανελ σε dse , σχεδον ανυπαρκτο σε panning shots. Δεν ξερω αν ειναι γενικα η q85r με τοσο καθαρο πανελ η' μου ετυχε. Γενικα πολυ ευχαριστημενος. Παρατηρησα blooming στους υποτιτλους αλλα το ελυσα κατα 90% αν μπορω να το υπολογισω με αλλαγη χρωματος υποτιτλων κ κανοντας τους διαφανους τοσο στο netfliχ , οσο κ στο apple tv plus ( στα θετικα της τηλεορασης , καμια αλλη tv δεν το εχει προς το παρον ) , οσο κ στο plex που χρησιμοποιω για ταινιες. 

Καλημέρα,

Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά αποφάσισα τελικά για Q90. Περιμένω την black friday και οτι βγει θα το πάρω και λογικα Online γιατί στα καταστήματα θα γίνεται χαμός.

Χαίρομαι που βλέπω καλές εντυπώσεις. Εγώ κυρίως πηγα samsung γιατί σε ίδια βιντεο υψηλης αναλυσης είχε πιο εντονα και γέματα χρώματα για εμένα και μου αρεσε πολύ περισσότερο η είκονα καθώς έμοιαζε πιο ζωντανή. Ο δεύτερος λόγος και βασικότερος είναι το burn in το οποίο δεν θελω να το ρισκάρω για πολλους λόγους και ειδικά για το πως χρησιμοποιώ εγώ την τηλεόραση. Επίσης, πιστεύω σε αυτό το επίπεδο κοιτάμε λεπτομέρειες που κάποιος πρέπει να ασχολείται πολύ για να τις δει.

Αν τυχόν ξέρεις και διαφορές μεταξύ Q85 - Q90 μου λες γιατί θα με ενδιέφερε αν δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά.

Αυτό για τους έντονους υπότιτλους θα το δω και ίσως με χαλάει λίγο αλλά ελπίζω να το ρυθμίσω.

Τέλος, εσένα έχει HDMI 2.1?

 

Εύχομαι να την χαρείς και να είναι τέλεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2019 στις 9:14 ΠΜ, tilaverboy είπε

.... Ο πωλητής που είναι φίλος μου, μου τόνισε ότι από την 90R δεν έχει χαοτική διαφορά. Εν αναμονή λοιπόν.

Η Q80R εχει 48 ζωνες ελεγχου και η Q90R εχει 480 ζωνες ελεχου local dimming. (240 ζωνες η 55")

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, wind25 είπε

Καλημέρα,

Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά αποφάσισα τελικά για Q90. Περιμένω την black friday και οτι βγει θα το πάρω και λογικα Online γιατί στα καταστήματα θα γίνεται χαμός.

Χαίρομαι που βλέπω καλές εντυπώσεις. Εγώ κυρίως πηγα samsung γιατί σε ίδια βιντεο υψηλης αναλυσης είχε πιο εντονα και γέματα χρώματα για εμένα και μου αρεσε πολύ περισσότερο η είκονα καθώς έμοιαζε πιο ζωντανή. Ο δεύτερος λόγος και βασικότερος είναι το burn in το οποίο δεν θελω να το ρισκάρω για πολλους λόγους και ειδικά για το πως χρησιμοποιώ εγώ την τηλεόραση. Επίσης, πιστεύω σε αυτό το επίπεδο κοιτάμε λεπτομέρειες που κάποιος πρέπει να ασχολείται πολύ για να τις δει.

Αν τυχόν ξέρεις και διαφορές μεταξύ Q85 - Q90 μου λες γιατί θα με ενδιέφερε αν δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά.

Αυτό για τους έντονους υπότιτλους θα το δω και ίσως με χαλάει λίγο αλλά ελπίζω να το ρυθμίσω.

Τέλος, εσένα έχει HDMI 2.1?

Εύχομαι να την χαρείς και να είναι τέλεια!!

Η q80r Αμερικανικη εχει 100 ζωνες ελεγχου. Η q80r Ευρωπαικη εχει 50 . Η q85r ειναι μονο σε Ευρωπη Αυστραλια και Ασια και εχει 100 ζωνες ελεγχου συν το one connect boχ που εχει η q90r. Η 55 ιντσων q90r Ευρωπαικη εχει 240 ζωνες ελεγχου και οχι 480 οπως εχει το Αμερικανικο μοντελο αλλα η διαφορα ειναι οτι οι Αμερικανοι δεν εχουν την 55 καν , ξεκιναει απο 65 ιντσες. Η q85r και q90r Ευρωπης εχουν το μεταλικο κυριλε χειριστηριο ενω στην Αμερικη εχουν την πλαστικουρα. Η q80r εδω εχει επισης το πλαστικο. Λογω του εξαιρετικου local dimming της samsung οι διαφορες μεταξυ q85r και q90r παντα σε 55 ιντσες ειναι μικρες . Εαν υπαρχει διαφορα ανω των 200 ευρω μεταξυ τους κατα τη γνωμη μου πηγαινε σε q85r . Εαν βεβαια δεν σε νοιαζουν τα χρηματα παρε την 90. Οσον αφορα τους υποτιτλους μετα απο πολλες δοκιμες ισχυουν τα εξης. Σε sdr περιεχομενο στο setting εικονας Ταινια που ειναι κ το πιο ακριβες κ ρυθμιζοντας τους υποτιτλους σε γκρι χρωμα ημιδιαφανους η' οτιδηποτε αλλο εκτος απο ασπρο τελος παντων δεν υπαρχει blooming καθολου. Σε hdr περιεχομενο υπαρχει blooming στο setting ταινια κ δεν φευγει οτι κ να δοκιμασα.Παντα μιλαμε για σκοτεινες σκηνες. Μολις ομως αλλαζω το setting στο Τυπικο εξαφανιζεται πληρως . Υπαρχει καποια διαφορα στην εικονα απο Ταινια σε Τυπικο στο καλιμπραρισμα που εχει κανει η samsung υποθετω ειναι εσωτερικο καθως καμια ρυθμιση δεν αλλαζει κατι και το blooming εξαφανιζεται. Η διαφορα στην εικονα στο  hdr μεταξυ Ταινιας κ Τυπικο δεν ειναι κατι αξιοσημειωτο. Δδλ γενικα με δυο τρια tips χωρις απωλεια στην εικονα δεν υπαρχει blooming σε υποτιτλους. Οσον αφορα το hdmi 2.1 συμβαινει το εξης. Στην q90r η θυρα 4 υποστηριζει καποια χαρακτηριστικα του hdmi 2.1 οπως 4k120hz αλλα με chroma subsampling (4:2:0) και auto low latency mode για κονσολες. ΔΕΝ ειναι hdmi 2.1 ΟΜΩΣ. Ειναι hdmi 2.0. Υπαρχουν καποιες φημες στα φορουμ οτι επειδη οι συνδεσεις βρισκονται στο one connect box υπαρχει περιπτωση η samsung να κυκλοφορησει νεο box με hdmi 2.1 ως αναβαθμιση. Για την q85r δεν εχω δοκιμασει εαν ισχυουν τα παραπανω στην θυρα 4 , αλλα υποθετω οτι επειδη εχει το ιδιο box πολυ πιθανον να ισχυουν. 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2019 στις 3:06 ΜΜ, odi83 είπε

Στην q90r η θυρα 4 υποστηριζει καποια χαρακτηριστικα του hdmi 2.1 οπως 4k120hz αλλα με chroma subsampling (4:2:0) και auto low latency mode για κονσολες. ΔΕΝ ειναι hdmi 2.1 ΟΜΩΣ.

με συγχωρείς. . Στα ελληνικά δηλαδή? ? τι είναι αυτά που υποστηρίζει?

ένα κανονικό 2.1 τι παραπάνω υποστηρίζει δηλαδή? 

Για την αναβάθμιση του one connect το έχω ακούσει Κ εγώ. . αλλά πόσα θα ζητάει. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, wind25 είπε

με συγχωρείς. . Στα ελληνικά δηλαδή? ? τι είναι αυτά που υποστηρίζει?

ένα κανονικό 2.1 τι παραπάνω υποστηρίζει δηλαδή? 

Για την αναβάθμιση του one connect το έχω ακούσει Κ εγώ. . αλλά πόσα θα 

Οταν λεω 4Κ120hz με chroma subsampling 4:2:0 αυτο σημαινει ουσιαστικα λιγοτερες πληροφοριες χρωματος , πρακτικα δεν βλεπεις κατι διαφορετικο εκτος κ αν εχεις πανω υπολογιστη οπου ειναι εμφανη η διαφορα στις γραμματοσειρες ( δειχνουν καπως παραμορφωμενες να το πω απλα ). Εαν ηταν HDMI 2.1 τοτε η θυρα θα μπορουσε να δωσει 4Κ120hz με full chroma ητοι 4:4:4 χωρις το οποιοδηποτε προβλημα. Επισης θα μπορουσε να δωσει κ ακομα υψηλοτερα refresh rates λογω του υψηλοτερου bandwidth που το 2.1 προσφερει σε σχεση με το 2.0 . Πολυ σημαντικο ειναι οτι ενω υποστηριζεται 4Κ120hz με chroma subsampling στα 8 bit στην q90r ,ΔΕΝ υποστηριζεται 4k120hz HDR καθως αυτο θα απαιτουσε τουλαχιστον 4:2:2 chroma subsampling και 10 bit η' 4:4:4 full chroma με 8 bit , πραγματα τα οποια το hdmi 2.0 δεν μπορει να δωσει. Επισης το hdmi 2.1 υποστηριζεi eARc το οποιο μεταφερει τον ηχο χωρις συμπιεση σε συμβατους ενισχυτες μπαρες κτλ. Ακομα το hdmi 2.1 εχει ενα σωρο αλλα χαρακτηριστικα που ενδιαφερουν ειτε λιγοτερι ειτε περισσοτερο. Επισης ενω οι τελευταιες τηλεορασεις της samsung υποστηριζουν freesync , παρολα αυτα δεν υποστηριζουν μεχρις στιγμης το VRR ( variable refresh rate ) του HDMI Forum ( αυτο που επισημα ερχεται με το hdmi 2.1 ) και που προς στιγμη υποστηριζει μονο η Lg στις oled του 2019. Βεβαια αυτο μπορει να αλλαξει καθως θεωρητικα το VRR μπορει να υποστηριχτει κ στο HDMI 2.0 οπως συμβαινει σε πολλες οθονες gaming , ενω το freesync της samsung βασιζεται ηδη σε αυτο. Ξερω οτι ολα τα παραπανω Ελληνικα δεν τα λες , αλλα αν σε ενδιαφερουν παραπανω μπορεις να τα γκουγλαρεις!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αντίστοιχο δίλημμα που είχα, κατέληξα στην 65Q90R αντί της 65C9 αν και καταλαβαίνω ότι η δεύτερη είναι καλύτερη συνολικά τηλεόραση. Βασικός λόγος, ο φόβος για το burn in και η πιθανότητα να κρατήσω την τηλεόραση για πάρα πολλά χρόνια. Έχουμε ήδη πολλά άγχη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχωνόμαστε και για τη τηλεόραση! Θεώρησα ότι η ελάχιστη διαφορά στην εικόνα, διαφορά που ούτως ή άλλως φαίνεται μόνο με το ανάλογο περιεχόμενο, άρα και σε ένα μικρό ποσοστό χρήσης της, δεν άξιζε το άγχος. Περισσότερο με "στεναχωρεί" η έλλειψη του Dolby Vision (η οποία δεν αντιμετωπίζεται) και των DTS/Dolby Atmos (η οποία αντιμετωπίζεται με εξωτερικό player και soundbar ή πολυκάναλο ενισχυτή και ηχεία). Εν ολίγοις, θα θυσιάσω εν μέρει την πρακτικότητα για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου ... Όποιος είναι παραπάνω θαρραλέος ή αλλάζει τηλεόραση κάθε 2-3 χρόνια, μάλλον πρέπει να πάει προς την LG ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NetEng είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αντίστοιχο δίλημμα που είχα, κατέληξα στην 65Q90R αντί της 65C9 αν και καταλαβαίνω ότι η δεύτερη είναι καλύτερη συνολικά τηλεόραση. Βασικός λόγος, ο φόβος για το burn in και η πιθανότητα να κρατήσω την τηλεόραση για πάρα πολλά χρόνια. Έχουμε ήδη πολλά άγχη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχωνόμαστε και για τη τηλεόραση! Θεώρησα ότι η ελάχιστη διαφορά στην εικόνα, διαφορά που ούτως ή άλλως φαίνεται μόνο με το ανάλογο περιεχόμενο, άρα και σε ένα μικρό ποσοστό χρήσης της, δεν άξιζε το άγχος. Περισσότερο με "στεναχωρεί" η έλλειψη του Dolby Vision (η οποία δεν αντιμετωπίζεται) και των DTS/Dolby Atmos (η οποία αντιμετωπίζεται με εξωτερικό player και soundbar ή πολυκάναλο ενισχυτή και ηχεία). Εν ολίγοις, θα θυσιάσω εν μέρει την πρακτικότητα για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου ... Όποιος είναι παραπάνω θαρραλέος ή αλλάζει τηλεόραση κάθε 2-3 χρόνια, μάλλον πρέπει να πάει προς την LG ...

Καλές θεάσεις, αλλά να σου πω ότι η πλάσμα μου Panasonic 40U10 χαίρει άκρας υγείας ακόμα ύστερα από 10 χρονακια και η oled πιστεύω ότι θα κρατήσει ακόμα παραπάνω. Αν θεωρείς άγχος να την σβήνεις δέκα λεπτά κάθε 4 ώρες, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Καλές θεάσεις, αλλά να σου πω ότι η πλάσμα μου Panasonic 40U10 χαίρει άκρας υγείας ακόμα ύστερα από 10 χρονακια και η oled πιστεύω ότι θα κρατήσει ακόμα παραπάνω. Αν θεωρείς άγχος να την σβήνεις δέκα λεπτά κάθε 4 ώρες, οκ.

Επειδη περασε απο το χερια μου μια vt30 και μετα μια b6 να σημειωσω οτι απο προσωπικη μου εμπειρια οι oled λογω τεχνολογιας ειναι πολυ πιο ευκολο και ισως αναποφευκτο εν τελει να παρουσιασουν burn in σε βαθος χρονου. Αυτο συμβαινει καθως οι plasma παθαινουν burn in απο τις πολλες συνεχομενες ωρες θεασης φωτεινων στατικων εικονων , ενω οι oled απο το συνολο των ωρων , ασχετως αν βλεπεις την ιδια στατικη εικονα μιση ωρα πχ καθε μερα. Η vt30 εφυγε απο μενα μετα απο 6 χρονια χωρις burn in ,η b6 εφυγε δωρεα σε αθλια κατασταση στα red - yellow - magenta patterns. 

11 ώρες πριν, NetEng είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αντίστοιχο δίλημμα που είχα, κατέληξα στην 65Q90R αντί της 65C9 αν και καταλαβαίνω ότι η δεύτερη είναι καλύτερη συνολικά τηλεόραση. Βασικός λόγος, ο φόβος για το burn in και η πιθανότητα να κρατήσω την τηλεόραση για πάρα πολλά χρόνια. Έχουμε ήδη πολλά άγχη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχωνόμαστε και για τη τηλεόραση! Θεώρησα ότι η ελάχιστη διαφορά στην εικόνα, διαφορά που ούτως ή άλλως φαίνεται μόνο με το ανάλογο περιεχόμενο, άρα και σε ένα μικρό ποσοστό χρήσης της, δεν άξιζε το άγχος. Περισσότερο με "στεναχωρεί" η έλλειψη του Dolby Vision (η οποία δεν αντιμετωπίζεται) και των DTS/Dolby Atmos (η οποία αντιμετωπίζεται με εξωτερικό player και soundbar ή πολυκάναλο ενισχυτή και ηχεία). Εν ολίγοις, θα θυσιάσω εν μέρει την πρακτικότητα για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου ... Όποιος είναι παραπάνω θαρραλέος ή αλλάζει τηλεόραση κάθε 2-3 χρόνια, μάλλον πρέπει να πάει προς την LG ...

Συμφωνα απολυτα ! Καλες θεασεις , νομιζω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος αν κρινω απο την q85r. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Το θέμα με το burn in και το "ντάντεμα" δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Διάβαζα για κλείσιμο για λίγο κάθε 3-4 ώρες, για compensation cycles, για αποφυγή στατικών εικόνων (ειδικά το τελευταίο, δύσκολο όταν στην τηλεόραση δεν βλέπεις μόνο ο ίδιος) και γενικά αυτό που αποκόμισα από fora, YouTube και reviews, είναι η αίσθηση ότι ακόμα και μετά το ντάντεμα, ο κίνδυνος παραμένει και η εικόνα με τον καιρό υποβαθμίζεται ότι και να κάνεις. Συμφωνώ ότι η LG είναι καλύτερη σε εικόνα, ίσως σε λειτουργικό, σίγουρα σε υποστηριζόμενα format εικόνας και ήχου αλλά τι να το κάνεις όταν συνυπολογίζεις τα παραπάνω ... Απλά θα μπω στη διαδικασία να προσθέσω ένα καλό soundbar ή ένα ενισχυτή και ηχεία (κάτι που ούτως ή άλλως χρειάζεται αν θες να βελτιώσεις τον ήχο οποιασδήποτε τηλεόρασης) και ένα καλό TV box (μάλλον το NVidia Shield) το οποίο ουσιαστικά και θα είναι το μόνο παραπανίσιο έξοδο που θα "επιβάλει" η επιλογή της Q90R σε σχέση με την C9.

Προς το παρόν πάντως δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για την εικόνα της, αφού της έχω βάλει να παίξει κάποια 4k αρχεία αλλά δεν έχω δει streaming σε 4K (από Netflix ή Youtube πχ) αφού είμαι ακόμα στην αναμονή αντικατάστασης μιας άθλιας ADSL (των 8-10 Mbps με το ζώρι) με μια 100αρα FTTH ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, NetEng είπε

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Το θέμα με το burn in και το "ντάντεμα" δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Διάβαζα για κλείσιμο για λίγο κάθε 3-4 ώρες, για compensation cycles, για αποφυγή στατικών εικόνων (ειδικά το τελευταίο, δύσκολο όταν στην τηλεόραση δεν βλέπεις μόνο ο ίδιος) και γενικά αυτό που αποκόμισα από fora, YouTube και reviews, είναι η αίσθηση ότι ακόμα και μετά το ντάντεμα, ο κίνδυνος παραμένει και η εικόνα με τον καιρό υποβαθμίζεται ότι και να κάνεις. Συμφωνώ ότι η LG είναι καλύτερη σε εικόνα, ίσως σε λειτουργικό, σίγουρα σε υποστηριζόμενα format εικόνας και ήχου αλλά τι να το κάνεις όταν συνυπολογίζεις τα παραπάνω ... Απλά θα μπω στη διαδικασία να προσθέσω ένα καλό soundbar ή ένα ενισχυτή και ηχεία (κάτι που ούτως ή άλλως χρειάζεται αν θες να βελτιώσεις τον ήχο οποιασδήποτε τηλεόρασης) και ένα καλό TV box (μάλλον το NVidia Shield) το οποίο ουσιαστικά και θα είναι το μόνο παραπανίσιο έξοδο που θα "επιβάλει" η επιλογή της Q90R σε σχέση με την C9.

Προς το παρόν πάντως δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για την εικόνα της, αφού της έχω βάλει να παίξει κάποια 4k αρχεία αλλά δεν έχω δει streaming σε 4K (από Netflix ή Youtube πχ) αφού είμαι ακόμα στην αναμονή αντικατάστασης μιας άθλιας ADSL (των 8-10 Mbps με το ζώρι) με μια 100αρα FTTH ... 

Αν καποιος κοιταξει κ αναλυσει πολυ προσεκτικα τα νεα τεστ που κανει το rtings στο οποιο οι τηλεορασεις οντως κλεινουν ανα 4 ωρες θα δει οτι τα κοκκινα subpixel του cnn logo καηκαν με ασχημο τροπο στα 200 nits στις 600 περιπου ωρες..... Αυτο σημαινει δυο βασικα - σοβαρα πραγματα. 1ον οτι τα compensation cycles στην ουσια καθυστερουν το αναποφευκτο κ δεν το αποτρεπουν κ 2ον οτι ο τελικος χρηστης δεν μπορει να κανει τιποτα σε καποιες περιπτωσεις ( βλεπε λογοτυπα netflix - youtube που ειναι κοκκινα και δεν μπορεις με τιποτα να τα κρυψεις ) . Ακομα και στα νεοτερα μοντελα που το κοκκινο subpixel διπλασιαστηκε , εαν θεωρητικα οι ωρες μεχρι να γινει burn in εφτασαν τις 1200 , αυτο σημαινει οτι οκ τα πραγματα βελτιωθηκαν αλλα μεχρι εκει. Καποιος βεβαια θα πει οτι αυτες οι ωρες στο rtings ηταν 600 η' 1200 πλεον  ωρες συνεχεια κοκκινο αρα το τεστ επιταγχυμενο . Αλλα εγω φερνω το εξης πραγματικο παραδειγμα . Καθε μερα παιζω assassins creeds odyssey περιπου 2 ωρες σε hdr δλδ σε 100 φωτεινοτητα. Ολα τα hud του παιχνιδιου ειναι κοκκινα κ κιτρινα. Ας πουμε οτι ανοιγα κ εκλεινα την τηλεοραση μονο γι αυτο το λογο δλδ τα cc κανονικα και αυστηρα ανα 4 ωρες. Αν ειχα μοντελο του 2019 δλδ τα πιο ανθεκτικα μοντελα θα παθαινα σιγουρα burn in συμφωνα με τις μετρησεις του rtings στις 600 περιπου ωρες ( το μισο του 1200 λογω hdr και 100 φωτεινοτητας ) και δλδ σε ενα περιπου χρονο. Αντε επειδη το hud φευγει κ ερχεται σε 1.5 χρονο. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε καποιες περιπτωσεις αναλογα την χρηση το  burn in ειναι αναποφευκτο οσο κ να τηρεις τους " κανονες " της lg. 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...