Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
41 minutes ago, bill_viper said:

Καλορίζικες οι QLED σας παιδιά, θα τις καταχαρείτε στο έπακρον!!

Το video από τη Samsung είναι επιχείρημα? :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το video από τη Samsung είναι επιχείρημα? 😛

Έχεις να αντιπαραθέσεις κάτι αρνητικό πάνω σε αυτά που λέει σαν επιχείρημα; Ή μήπως δεν πρέπει να ξέρουν οι υποψήφιοι αγοραστές που επρόκειτο να εναποθέσουν τα χρήματα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι και γω σε σκεψεις για αγορα τηλεορασης, δυστηχως οι samsung δεν υποστηριζουν dolby vision και hdmi 2.1 το οποιο θαναι στανταρ στην επομενη γενια. Νομιζω με το hdmi 2.0 δεν μπορεις να εχεις 4κ με 60 fps και hdr οποτε θα προκυψει θεμα με τα call of duty και γενικοτερα τα fps στο ps5 που θαναι 4κ 60 fps.
Οποτε λογικα η παιρνω το ρισκο και παιρνω την c9 και ειμαι futureproof η περιμενω μεχρι του χρονου να παρω καποια samsung με hdmi 2.1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις παρατηρήσεις από την ολιγόωρη χρήση της:

1) σε ταινία με μαύρες λωρίδες πάνω κάτω, από τις 2 σειρές υπότιτλων, η μία φαίνεται μέσα στην εικόνα και η άλλη μέσα στη κάτω μαύρη λωρίδα. Όταν η σκηνή είναι φωτεινή, και οι δυο σειρές υπότιτλων είναι το ίδιο φωτεινές αλλά όταν η σκηνή είναι σκοτεινή, η κάτω σειρά χάνει λίγο τη φωτεινότητα της (στη προσπάθεια της τηλεόρασης να κρατήσει σκοτεινή τη κάτω λωρίδα) με αποτέλεσμα οι δύο σειρές να έχουν διαφορετική φωτεινότητα. Θεωρώ ότι είναι κάτι που συνηθίζεται αλλά μου έκανε εντύπωση.

2) ενώ ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να παίξω rip με DTS από δίσκο μέσω μιας από τις USB θύρες (rip με Dolby τα παίζει μια χαρά), συνέδεσα laptop με HDMI και κάποια demo βιντεάκια με DTS που έβαλα να παίζουν με VLC, ακούγονται μια χαρά είτε βάλω στο VLC disable το audio pass-through (αναμενόμενο αφου το VLC κάνει την αποκωδικοποίηση και στέλνει PCM) είτε το βάλω enable (που ΔΕΝ το περίμενα αφού σε αυτή τη περίπτωση την αποκωδικοποίηση την κάνει η τηλεόραση και οι Samsung υποτίθεται ότι πλέον δεν υποστηρίζουν DTS!!!). Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος, αν ναι, ας μου εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό...

3) ο ήχος της είναι εξαιρετικός, ειδικά όσο δυναμώνεις. Και ακόμα δεν την έχω βάλει στον τοίχο (οπότε και θα έρθει πιο ψηλά και τα ηχεία της θα έχουν περισσότερο "αέρα" από κάτω τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 hours ago, bill_viper said:

Έχεις να αντιπαραθέσεις κάτι αρνητικό πάνω σε αυτά που λέει σαν επιχείρημα; Ή μήπως δεν πρέπει να ξέρουν οι υποψήφιοι αγοραστές που επρόκειτο να εναποθέσουν τα χρήματα τους;

Σχεδόν όλα τα σημεία στο promo video είναι "τραβηγμένα από τα μαλλιά"... :) 

Καλύτερα να κοιτάζεις σε σοβαρά reviews  και αναλύσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα επιμερους σημεια του βιντεο ειναι τραβηγμενα απο τα μαλλια μεν εχουν ομως ολα μια πραγματικη βαση. Κ να μην τα ξαναλεμε , η εικονα των oled ειναι συνολικα καλυτερη , ομως οι κορυφαιες τηλεορασεις της samsung ιδιως αυτες με το φιλτρο ευρειας θεασης ερχονται πολυ κοντα. Πονταρω οτι αν του χρονου η samsung με το εν λογω φιλτρο και τον εκπληκτικο αλγοριθμο local dimming που εχει προσθεσει mini led με 900 + ζωνες τοτε θα ειναι ισαξια ισως κ ανωτερη λογω φωτεινοτητας απο τις oled. 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι υποψήφιος αγοραστής της C9, αλλά δεν γνωρίζω πολλά από την τεχνολογία των τηλεοράσεων, διαθέτει κάποιο μηχανισμό που να μειώνει την πιθανότητα του burn-in?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paok_revolution είπε

Επειδή είμαι υποψήφιος αγοραστής της C9, αλλά δεν γνωρίζω πολλά από την τεχνολογία των τηλεοράσεων, διαθέτει κάποιο μηχανισμό που να μειώνει την πιθανότητα του burn-in?

Εχει logo dimming που μειωνει την φωτεινοτητα τοπικα οταν εντοπιζει στατικα λογοτυπα. Πολλοι χρηστες αναφερουν ομως οτι δεν κανει κατι το ιδιαιτερο , θα το προτιμουσαν δλδ πιο δραστικο. Εχει επισης screen saver οποτε στο 1 λεπτο ξεκιναει το screen saver εαν μεινει καποιο μενου ανοικτο απο τις ενσωματωμενες εφαρμογες. Εχει επισης pixel shift το οποιο μετατοπιζει κατα απειροελαχιστο τροπο ολη τη  εικονα αλλα επισης ειναι τοσο απειροελαχιστο που ειναι μονο αποτελεσματικο σε πολυ μικρες στατικες εικονες πχ μια λευκη γραμμη .. Το πιο σημαντικο ειναι οτι πρεπει να κλεινεις την τηλεοραση καθε 4 ωρες συμφωνα κ με προτροπη της lg πλεον ( το γραφουν κ στα manual απ' οσο διαβασα ,δεν ξερω αν ισχυει κ στα Ελληνικα ) για να ολοκληρωνει τα compensation cycles οπου ανιχνευει την καταπονηση των pixel και επαναπροσδιοριζει την ταση ρευματος που τα διαπερνα ετσι ωστε να εξισοροπουνται στην αναμεταξυ τους φωτεινοτητα. Να ξερεις ομως οτι κ παλι ακομα κ αν ολα τα ανωτερω γινουν οπως πρεπει αν εσυ πχ παιζεις ενα παιχνιδι με "σκληρο" λογοτυπο καθε μερα πχ 4 ωρες σε υψηλες φωτεινοτητες παλι καποια στιγμη θα γινει burn in. Θα αργησει αλλα θα ερθει που λεμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα compensation cycles γίνονται αυτόματα με ένα απλό κλείσιμο της τηλεόρασης; Επίσης σε περίπτωση burn in, απλά αποχαιρετάς την τηλεόραση και πας για άλλη ή μπορεί με κάποιο τρόπο να επιδιορθωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, paok_revolution είπε

Τα compensation cycles γίνονται αυτόματα με ένα απλό κλείσιμο της τηλεόρασης; Επίσης σε περίπτωση burn in, απλά αποχαιρετάς την τηλεόραση και πας για άλλη ή μπορεί με κάποιο τρόπο να επιδιορθωθεί;

Τα cc γινονται στο κλεισιμο με το τηλεκοντρολ σε standby δλδ οπως κανει ολος ο κοσμος. ΔΕΝ πρεπει να βγει απο το ρευμα . Αν παθει burn in παιρνεις τον δρομο που πηρα κ γω....Πας σε led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paok_revolution είπε

Επειδή είμαι υποψήφιος αγοραστής της C9, αλλά δεν γνωρίζω πολλά από την τεχνολογία των τηλεοράσεων, διαθέτει κάποιο μηχανισμό που να μειώνει την πιθανότητα του burn-in?

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το νήμα από την αρχή και θα ενημερωθείς πλήρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...