Προς το περιεχόμενο

Αγορά φούρνου-εστιών


chriskourou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

Θέλω να αγοράσω ένα σετ εστιών και εντοιχισμένου φούρνου και έχω μπερδευτεί λίγο. Υπάρχουν εντοιχισμένοι φούρνοι άνω ή κάτω πάγκου με ή χωρίς εστίες. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι με εμποδίζει να αγοράσω έναν φούρνο που περιγράφεται ως άνω πάγκου και να τον τοποθετήσω σε χαμηλό επίπεδο, σαν να είναι κάτω πάγκου. Η απορία μου υπάρχει κυρίως γιατί μπαίνοντας στο σκρουτζ, υπάρχουν 482 φούρνοι άνω πάγκου χωρίς εστίες και 58 κάτω πάγκου χωρίς εστίες. 

Τοποθετούνται οι φούρνοι που περιγράφονται ως άνω πάγκου, χαμηλά ή πρέπει απαραίτητα να μπουν ψηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, chriskourou είπε

Γεια χαρά,

Θέλω να αγοράσω ένα σετ εστιών και εντοιχισμένου φούρνου και έχω μπερδευτεί λίγο. Υπάρχουν εντοιχισμένοι φούρνοι άνω ή κάτω πάγκου με ή χωρίς εστίες. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι με εμποδίζει να αγοράσω έναν φούρνο που περιγράφεται ως άνω πάγκου και να τον τοποθετήσω σε χαμηλό επίπεδο, σαν να είναι κάτω πάγκου. Η απορία μου υπάρχει κυρίως γιατί μπαίνοντας στο σκρουτζ, υπάρχουν 482 φούρνοι άνω πάγκου χωρίς εστίες και 58 κάτω πάγκου χωρίς εστίες. 

Τοποθετούνται οι φούρνοι που περιγράφονται ως άνω πάγκου, χαμηλά ή πρέπει απαραίτητα να μπουν ψηλά;

Ναι, και εμείς άνω πάγκου έχουμε και τον έχουμε βάλει κάτω κανονικά. Απλά στου ανω πάγου οι διακόπτες των εστιών θα είναι πάνω στις εστίες. Συνήθως είναι touch. Η αλήθεια είναι οτι τo προτιμώ γιατι έχει μόνο δυο διακόπτες ο φούρνος και εκτος απ΄το οτι καθαρίζεται πιο ευκολα, δειχνει και πιο minimal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chriskourou είπε

Γεια χαρά,

Θέλω να αγοράσω ένα σετ εστιών και εντοιχισμένου φούρνου και έχω μπερδευτεί λίγο. Υπάρχουν εντοιχισμένοι φούρνοι άνω ή κάτω πάγκου με ή χωρίς εστίες. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι τι με εμποδίζει να αγοράσω έναν φούρνο που περιγράφεται ως άνω πάγκου και να τον τοποθετήσω σε χαμηλό επίπεδο, σαν να είναι κάτω πάγκου. Η απορία μου υπάρχει κυρίως γιατί μπαίνοντας στο σκρουτζ, υπάρχουν 482 φούρνοι άνω πάγκου χωρίς εστίες και 58 κάτω πάγκου χωρίς εστίες. 

Τοποθετούνται οι φούρνοι που περιγράφονται ως άνω πάγκου, χαμηλά ή πρέπει απαραίτητα να μπουν ψηλά;

Καμιά διαφορά δεν έχουν οι πάνω με τους κάτω πάγκου, όταν είναι χωρίς εστίες.

Κι εμείς πήραμε σετ φούρνου και εστιών και ο φούρνος είχε οδηγίες τοποθέτησης και για κάτω και για πάνω! Οι εστίες είναι επαφής οπότε έχουμε μόνο τους δύο διακόπτες για τον φούρνο.

Και όπως είπε και ο G.bar καθαρίζονται πιο εύκολα και είναι πιο minimal!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι μοντέλο και μάρκα βλέπεις, εμείς αγοράσαμε φούρνο άνω πάγκου και εστίες από ΙΚΕΑ. Έτυχε κιόλας στις εκπτώσεις και τα πήραμε χώμα, από 200€ πήραμε 100 τις εστίες και από 380€ πήραμε το φούρνο 180€. Μιλάμε για τρομερή απόδοση. Η «αρχική» μάρκα-κατασκευαστής είναι Whirlpool που γενικά έχει μέτριες κριτικές στο skroutz. Εμείς είμαστε ΤΕΡΜΑ ευχαριστημένοι.

Ο φούρνος ΕΔΩ

Οι εστίες ΕΔΩ

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ οι εστίες φυσικού αερίου είναι ένα τρομερό εργαλείο σε όσους ξέρουν να μαγειρεύουν με αυτές, ο φούρνος φυσικού αερίου έχει τρομερές ελλείψεις και περιορισμούς, από άποψη μαγειρέματος, και εφόσον θα έχεις μόνο έναν, καλύτερα ηλεκτρικό φούρνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mourouzis2005 said:

Δεν ξέρω τι μοντέλο και μάρκα βλέπεις, εμείς αγοράσαμε φούρνο άνω πάγκου και εστίες από ΙΚΕΑ. Έτυχε κιόλας στις εκπτώσεις και τα πήραμε χώμα, από 200€ πήραμε 100 τις εστίες και από 380€ πήραμε το φούρνο 180€. Μιλάμε για τρομερή απόδοση. Η «αρχική» μάρκα-κατασκευαστής είναι Whirlpool που γενικά έχει μέτριες κριτικές στο skroutz. Εμείς είμαστε ΤΕΡΜΑ ευχαριστημένοι.

Ο φούρνος ΕΔΩ

Οι εστίες ΕΔΩ

έτσι είναι

τα ΙΚΕΑ προμηθεύονται τις ΙΚΕΑ branded λευκές συσκευές από Whirlpool, Electrolux κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, G.bar είπε

Ναι, και εμείς άνω πάγκου έχουμε και τον έχουμε βάλει κάτω κανονικά. Απλά στου ανω πάγου οι διακόπτες των εστιών θα είναι πάνω στις εστίες. Συνήθως είναι touch. Η αλήθεια είναι οτι τo προτιμώ γιατι έχει μόνο δυο διακόπτες ο φούρνος και εκτος απ΄το οτι καθαρίζεται πιο ευκολα, δειχνει και πιο minimal.

Ωραία, άρα εκτός από το θέμα του χειρισμού, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός λόγω τίτλου. Ποιο μοντέλο πήρατε αν επιτρέπεται; 

5 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Καμιά διαφορά δεν έχουν οι πάνω με τους κάτω πάγκου, όταν είναι χωρίς εστίες.

Κι εμείς πήραμε σετ φούρνου και εστιών και ο φούρνος είχε οδηγίες τοποθέτησης και για κάτω και για πάνω! Οι εστίες είναι επαφής οπότε έχουμε μόνο τους δύο διακόπτες για τον φούρνο.

Και όπως είπε και ο G.bar καθαρίζονται πιο εύκολα και είναι πιο minimal!

Ναι συμφωνώ πως αισθητικά είναι πιο καλά έτσι. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό. Ποιο σετ πήρατε αν επιτρέπεται;

3 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Δεν ξέρω τι μοντέλο και μάρκα βλέπεις, εμείς αγοράσαμε φούρνο άνω πάγκου και εστίες από ΙΚΕΑ. Έτυχε κιόλας στις εκπτώσεις και τα πήραμε χώμα, από 200€ πήραμε 100 τις εστίες και από 380€ πήραμε το φούρνο 180€. Μιλάμε για τρομερή απόδοση. Η «αρχική» μάρκα-κατασκευαστής είναι Whirlpool που γενικά έχει μέτριες κριτικές στο skroutz. Εμείς είμαστε ΤΕΡΜΑ ευχαριστημένοι.

Ο φούρνος ΕΔΩ

Οι εστίες ΕΔΩ

Ευχαριστώ. Πόσο καιρό έχετε το σετ; υπάρχει το μοντέλο στο σκρουτζ να το δω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chriskourou είπε

Ωραία, άρα εκτός από το θέμα του χειρισμού, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός λόγω τίτλου. Ποιο μοντέλο πήρατε αν επιτρέπεται; 

Ναι συμφωνώ πως αισθητικά είναι πιο καλά έτσι. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό. Ποιο σετ πήρατε αν επιτρέπεται;

Ευχαριστώ. Πόσο καιρό έχετε το σετ; υπάρχει το μοντέλο στο σκρουτζ να το δω ;

https://www.skroutz.gr/s/16407483/Whirlpool-OAS-KN8V1-IX.html

https://www.skroutz.gr/s/16037651/Whirlpool-SMO-604OF-NE.html

Τα έχουμε μόνο 5 μήνες και είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι και ελπίζουμε να μην μας απογοητεύσουν στο μέλλον!

Η προηγούμενη κουζίνα, μια πίτσος του 1980, ακόμη δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα ή επισκευή/συντήρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chriskourou είπε

 

Ευχαριστώ. Πόσο καιρό έχετε το σετ; υπάρχει το μοντέλο στο σκρουτζ να το δω ;

Οι συσκευές της ΙΚΕΑ δεν βρίσκονται στο skroutz, σας ανέβασα τα λινκ πιο πάνω, στο αρχικό μου ποστ. Τις συσκευές τις έχουμε 2 χρόνια. 

Να σημειώσω ότι οι εστίες μπορεί να είναι κεραμικές ή επαγωγικες. Οι επαγωγικες ζεσταίνουν σε δευτερόλεπτα αλλά χρειάζονται ειδικά σκεύη που ειναι πιο ακριβά. 

Εγω εχω κεραμικες. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Οι επαγωγικες ζεσταίνουν σε δευτερόλεπτα αλλά χρειάζονται ειδικά σκεύη που ειναι πιο ακριβά.  

Ναι, κάποιοι με το πρόσχημα ότι τα σκεύη για επαγωγικές είναι ειδικά τα πουλάνε ακριβότερα, χωρίς λόγο.

Όλα τα σκεύη που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια κάνουν για όλες τις εστίες.

Και από ΙΚΕΑ και από Lidl και άλλα καταστήματα που έχουμε πάρει σκεύη, ακόμη και αλουμινένια αντικολλητικά τηγάνια , λειτουργούν στις επαγωγικές μια χαρά.

Με ένα μαγνήτη ελέγχεις τον πάτο του σκεύους, αν κολλάει είναι οκ!

Μόνο τα ανοξείδωτα σκεύη της AMC που είχαμε χρυσοπληρώσει πριν 30 χρόνια, δεν είναι για επαγωγικές και τα πήγα στο πατρικό μου μαζί με την κουζίνα Πίτσος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφορουμιτη παραδεχομαι την αγνοια μου, είχα δει οτι πουλιουνται ακριβοτερα τα επαγωγικα σκευη και για αυτο δεν προχωρησα περισσοτερο με αγορα επαγωγικων εστιων. Ειχαμε ηδη φουλ εξοπλισμο σε κατσαρολες και σκεφτηκα οτι δεν θα αξιζε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 8/10/2019 στις 6:39 ΜΜ, mourouzis2005 είπε

Οι συσκευές της ΙΚΕΑ δεν βρίσκονται στο skroutz, σας ανέβασα τα λινκ πιο πάνω, στο αρχικό μου ποστ. Τις συσκευές τις έχουμε 2 χρόνια. 

Να σημειώσω ότι οι εστίες μπορεί να είναι κεραμικές ή επαγωγικες. Οι επαγωγικες ζεσταίνουν σε δευτερόλεπτα αλλά χρειάζονται ειδικά σκεύη που ειναι πιο ακριβά. 

Εγω εχω κεραμικες. 

Οι περισσότερες κατσαρόλες ταιριάζουν, εμένα σχεδόν όλες μαγνητίζονται, οπότε τώρα που σκοπεύω να πάρω επαγωγική εστία δε θα χρειαστεί να τις αλλάξω. Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος. Χρειάζονται ειδικά σκεύη για επαγωγικές ή αρκεί να τραβάνε το μαγνήτη στον πάτο τους;;;;

Επίσης πήγα σήμερα να δω και για εστία αερίου και με είπαν ότι αν βάλω τέτοια εστία θα πρέπει μετά ο φούρνος να κατέβει πιο κάτω... Μου φάνηκε πολύ περίεργο, αληθεύει; Στην καινούρια μου κουζίνα θέλω κάτω από τον φούρνο να βάλω κι ένα συρτάρι για τα ταψιά. Αυτός που θα μας βάλει τη κουζίνα δεν μου είπε τίποτα για την εστία αερίου. Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδος της εστίας όντως μπορεί να παίζει ρόλο στην ελάχιστη απόσταση που πρέπει να τηρείται σε σχέση με το φούρνο κάτω από αυτήν. Πχ

MCZ_00801884_444518_HS636GDS1_el-GR.jpg

MCZ_00775584_422949_B15FS22N0_el-GR.jpg

Για τις κατσαρόλες δεν είναι οι περισσότερες συμβατές με επαγωγικές. Συνήθως οι φτηνότερες δεν είναι.

Καλό είναι να αναγράφεται η συμβατότητα στις προδιαγραφές και να είναι έγκυρες οι προδιαγραφές αυτές. Ακόμα και για όσες συμπτωμαυτικά μαγνητίζονται, υπάρχουν διαβαθμίσεις στη συμβατότητα: από άριστη μέχρι μικρή.

Παίζει ρόλο τέλος και το πάχος του πάτου (αν είναι πολύ λεπτός ο πάτος, μπορεί να πυρώσει) και η διάμετρος που μπορεί να αναγνωριστεί από την εστία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε το σετ κατσαρολών που έχω (μάρκας tupperware) μπορεί και να μην κάνει; Έχουν αρκετά χοντρό πάτο.

Επίσης στην επαγωγική εστία πρέπει ο φούρνος να τοποθετηθεί πολύ πιο χαμηλά; Με κίνδυνο να χάσω το συρτάρι κάτω από τον φούρνο;

Επίσης

1.ποια είναι η γνώμη σας για την teka και τη franke (οκ, η τελευταία πανάκριβη)

2.έχει κανείς υδρόλυση ή πυρόλυση να με πει αν αξίζει τον κόπο;

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...