Προς το περιεχόμενο

Δηλωση γμου στην Εφορια


AggTs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα!

Πριν περιπου ενα μηνα ειχαμε γαμο και εχει ηδη δηλωθει στο ληξιαρχειο που ανηκει η εκκλησια. Με την εφορια ομως τι ισχυει;;


Τι χαρτια πρεπει να παμε και τι αλλο χρειαζεται για να δηλωθει;; Πρεπει να πανε και οι δυο, ο καθενας στη δικη του εφορια;; 
 

Ουσιαστικα πρεπει να δηλωθει ο γαμος αλλα και η νεα διευθυνση κατοικιας.

Καθε βοηθεια δεκτη!

Επεξ/σία από AggTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AggTs είπε

Καλημερα!

Πριν περιπου ενα μηνα ειχαμε γαμο και εχει ηδη δηλωθει στο ληξιαρχειο που ανηκει η εκκλησια. Με την εφορια ομως τι ισχυει;;


Τι χαρτια πρεπει να παμε και τι αλλο χρειαζεται για να δηλωθει;; Πρεπει να πανε και οι δυο, ο καθενας στη δικη του εφορια;; 
 

Ουσιαστικα πρεπει να δηλωθει ο γαμος αλλα και η νεα διευθυνση κατοικιας.

Καθε βοηθεια δεκτη!

Πατε στην εφορια του συζυγου με μια ληξιαρχικη πραξη γαμου για να δηλωσετε τον γαμο.

Για την αλλαγη διευθυνσης ενοικιαστηριο που εχει δηλωθει στο taxis ή Ε9 σε περιπτωση που ειναι δικο σας το σπιτι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ακόμα δεν έχω πάει εφορία και ο γάμος έγινε Ιούνιο.

Θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο ??

Από όσο ξέρω το βασικό είναι να πάει κάποιος στο ληξιαρχείο όπου εκέι εάν καθυστερίσεις έχεις πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, splash18 είπε

εγώ ακόμα δεν έχω πάει εφορία και ο γάμος έγινε Ιούνιο.

Θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο ??

Από όσο ξέρω το βασικό είναι να πάει κάποιος στο ληξιαρχείο όπου εκέι εάν καθυστερίσεις έχεις πρόστιμο

Το καλο θα ηταν να πας το συντομοτερο.

Εγω ειχα παει σχεδον την ιδια μερα ληξιαρχειο και εφορια....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splash18 είπε

εγώ ακόμα δεν έχω πάει εφορία και ο γάμος έγινε Ιούνιο.

Θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο ??

Από όσο ξέρω το βασικό είναι να πάει κάποιος στο ληξιαρχείο όπου εκέι εάν καθυστερίσεις έχεις πρόστιμο

100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προστιμο στην εφορια. Υπηρχε αλλα εχει καταργηθει. Εκτος και αν τον επαναφεραν μεσα στο 2019. Στο ληξιαρχειο εχει κανονικα προστιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AggTs είπε

Εμενα ο γαμος εχει γινει πανω απο μηνα. Περα απο αυτο χρειαζεται να παμε και στις 2 εφοριες;; Εννοω και αντρα και γυναικας;

Όχι, πήγαινε στην εφορία που είναι στον τόπο κατοικίας σου 

Αρκεί να πάει ο ένας, με την ληξιαρχική πράξη γάμου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Ξέρεις κάποιον που να έχει φάει αυτό το 100αρικο;

Οταν πας να ανοιξεις οικογενειακη μεριδα στον Δημο πληρωνεις ενα παραπανω ποσο(παραβολο) στο ταμειο εαν εχεις καθυστερησει να δηλωσεις τον γαμο. 

Δεν ισχυει σε ολους τους Δημους και δεν νομιζω να ειναι 100€. (οπου σε πιασουν κλασσικα)

Το ειχε πληρωσει γνωστος μου στο Δημαρχειο Αιγαλεω πριν καμια 10 χρονια...

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ισχυει προστιμο για εφορια. Το διαβασα σε αλλο φορουν που πηγε ατομο να δηλωσει το γαμο καποιες μερες πριν και ο γαμος ειχε γινει 2,5 μηνες πριν. Η ιδια η εφορια του το ειπε. Ετσι αναφερει!

Οσον αφορα την εφορια που ειναι να παω εγω ανηκω σε εφορια της Αθηνας τωρα (γιατι ειχα μονιμη κατοικια το πατρικο μου στο Δημο Αθηναιων) και θελω να δηλωσω νεα διευθυνση στο περιστερι οπου και μενουμε ηδη. Οποτε να παω κατευθειαν στην εφορια περιστεριου;; Ή χρειαζεται να παω και στης Αθηνας που ανηκω τωρα;

Και κατι τελευταιο. Η ληξιαρχικη πραξη γαμου που ειχα δηλωσει πριν λιγες μερες στο ληξιαρχειο της εκκλησιας αναφερει σαν διευθυνση το πατρικο μου για μενα και στης γυναικας αντιστοιχα το πατρικο της. Υπαρχει θεμα;; Πρεπει να την αλλαξω κ εκει τη διευθυνση;

Επεξ/σία από AggTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...