Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το Mac OS Catalina


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, basileios είπε

Ας με βοηθήσει κάποιος, ψάχνω να βρω από το App Store της εφαρμογές που εχω κατεβάσει στο παρελθον αλλα δεν με εμφανίζει τιποτα ενω με το προηγούμενο τα εβλεπα τι κανω λαθος ?

Εχεις αλλαξει σκληρο μηπως? Εχεις κανει καποιο re-index στο spotlight?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει καθαρό setup πήγα μετά στο App Store και με το παλιό τρόπο πήγαινα σε μια καρτέλα που με έδειχνε από τον λογαριασμό που έχω κάνει login ποια πρόγραμμα στο παρελθόν έχω κάνει εγκατάσταση αυτό τώρα ψάχνω και δεν το βρίσκω πουθενά . ούτε σκληρό έχω αλλάξει και δεν είναι κάτι για spotlight

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, markoliaz said:

το ποιο κραυγαλεο ειναι οτι ο trash πλεον λεγεται bin.....

Ναι διότι λέγεται Bin σε UK English και Trash σε US English (όπως και πολλές άλλες λέξεις, πχ, boot, trunk,). Διάλεξε US English αντί UK English, κάνε restart και θα γίνει Trash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια προσοχή σε όσους χρησιμοποιούν Photoshop + Lightroom! ΜΗΝ αναβαθμίσετε ακόμη υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα. 

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-and-macos-catalina.html?red=a#Knowncompatibilityissues

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πέρασα και εγώ χθες (upgrade) σε MBP wTB  13" 2017. Μού άρεσαν οι αλλαγές, αλλά ακόμα δεν ασχολήθηκα πολύ για να δω αν πάει λίγο πιο γρήγορα από το Mojave όπως ειπώθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Τεράστια προσοχή σε όσους χρησιμοποιούν Photoshop + Lightroom! ΜΗΝ αναβαθμίσετε ακόμη υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα. 

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-and-macos-catalina.html?red=a#Knowncompatibilityissues

Η Adobe κάθε χρόνο τελευταία και καταϊδρωμένη. Άλλοι (μικρότερες εταιρίες με σαφώς λιγότερους πόρους και δυνατότητες)  προετοιμάζονται από τις πρώτες beta αλλά η Adobe......

Τέλος πάντων φέτος είναι η πρώτη χρονιά  μετά το snow Leopard που δεν αναβαθμίζω day one. Πρέπει να τελειώσω με τα libraries του Aperture το οποίο ως 32 bit μας τελείωσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Τεράστια προσοχή σε όσους χρησιμοποιούν Photoshop + Lightroom! ΜΗΝ αναβαθμίσετε ακόμη υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα. 

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-and-macos-catalina.html?red=a#Knowncompatibilityissues

Καλησπερα καλα κανω εγω και μενω με το mojava.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mετα απο πρπ 3 χρονια κατοχης του MacBook Pro 13 Retina early 15 (το αγορασα ομως τελος 2016) αποφασισα να εγκαταστησω το Καταλινα. Ειχα το λειτουργικο που ειχε οταν το πηρα. Ειναι καλη ιδεα να αναβαθμιζουμε το λειτουργικο? Πχ τωρα εχασα τα Ελληνικα. Πως προσθετω την επιπλεον γλωσσα?

Λογικα θα ειναι και ποιο αργο. Αλλα βλεπω μερικες αλλαγες προς το ποιο συνθετο. Και καποια μπαγκς πχ επιλεγω να δω κατι ορους iCloud και δεν βγαινουν.

Τι εμπηρειες εχετε?

 

Ok το βρηκα. Βεβαια εχουμε αρκετες αλλαγες. Και νομιζα οτι στα Μακ ολα ειναι αυτοματα...

Επεξ/σία από wantone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ρυθμιζω τον finder να ανοιγει παντα στο μεγεθος που θελω ρε παιδια; Πριν την αναβαθμιση θυμονταν πως τον ηθελα. Τωρα οποτε ξεκινω το mac, ο finder ανοιγει σε ενα μικρο παραθυρακι, και καθομαι καθε φορα να τον τραβαω απο τις ακρες για να τον μεγαλωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζετε κανένα indie παιχνιδάκι από το Steam, ξεχάστε το είναι κατά 99% 32 bit και δεν θα παίζει. Αν ο developer το κάνει compile στα 64bit θα είναι ΟΚ αλλά τη στιγμή που μιλάμε τα περισσότερα είναι off. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν καινούριος στα mac έκανα και εγώ αναβάθμιση χθες. Τέλος το office 2011 που είχα μου έχει μπλοκάρει τα πάντα! Έχει κανείς καμία ιδέα; Ή να αγοράσω καινούριο office? Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι πριν κάνετε το update να κάνετε ένα timemachine  backup. Μπορείτε έτσι να επαναφέρετε το mac στην προηγούμενη κατάσταση χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Αν δεν είστε σε θέση να δουλέψετε μόνο με 64 bit εφαρμογές αποφύγετε το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...