Προς το περιεχόμενο

Το macOS Catalina διαθέσιμο από σήμερα σε συμβατούς υπολογιστές Mac


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dr_frozenarm είπε

Λογικά η τελευταία αναβάθμιση που θα πάρει το MacBook Pro (late 2012) μου. Αλλά θα περιμένω πρώτα να διαβάσω reviews για το πόσο σταθερό ειναι το OS. 

κι εγώ το ίδιο, θα περιμένω λίγο καιρό!!!

53 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όλα άψογα σε MacBook Pro late 2012! Όπως πάντα σαν αναβάθμιση και όχι με νέα καθαρή εγκατάσταση κλπ.

μια χαρά αλλά λέω να αφήσω λίγο χρόνο ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακούγεται πάντως ότι λόγω chipset, το sidecar δεν δουλεύει σε μοντελα MacBook πριν τις γενιές με butterfly keyboard..

(αν κανεις μπορεί να το δοκιμάσει και δεν ισχυει τότε να με συμπαθατε, μπορεί να κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
58 minutes ago, OLDjunior said:

Μονό που τα Windows μπαίνουν σε χιλιάδες (μην το τερματίσω και πω εκατομμύρια) διαφορετικά Hardware και hardware combination.. 

Well, δεν με ενδιαφέρει. Έχω και windows 10 σπίτι και σε κάθε update τρέμω για το τι θα γίνει... Άσε που περιμένω 10 μέρες για να ολοκληρωθεί.

Προφανως όσοι το γυρνάνε σε αστειάκια δεν είχαν ποτε επαφή με OS X και τη διαδικασία στις αναβαθμίσεις του. Για να μην πω πως το 7 ετιας laptop μου χωρίς καμία αναβάθμιση hardware λειτουργεί ακόμη όπως την πρώτη μέρα...

Δεν πειράζει, όπως έχει συνηθίσει ο καθένας! 
 

Αύριο το πρωί έχουμε webex meeting στο γραφειο και πρέπει να πάω κανα 2 ωρο νωρίτερα να ανοίξω το desktop με τα windows 7 στο meeting room μην τυχόν και έχει έτοιμα τίποτα updates μαζεμένα και κατά το boot αποφασίσει να τα περάσει για κανα τρίωρο... Την προηγούμενη εβδομάδα ζήτησε το Skype restart σε όλο το pc μετά από auto update (γελάνε και οι πέτρες που ένα ολόκληρο λειτουργικό πρέπει να κάνει restart γιατί αναβαθμίστηκε ...το Skype ) και είχε κατεβάσει αυτόματα και αλλά updates κι ενώ περίμεναν όλοι άρχισε να τα περνάει ένα ένα για μισή ώρα.  😛 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Well, δεν με ενδιαφέρει. Έχω και windows 10 σπίτι και σε κάθε update τρέμω για το τι θα γίνει... Άσε που περιμένω 10 μέρες για να ολοκληρωθεί.

Προφανως όσοι το γυρνάνε σε αστειάκια δεν είχαν ποτε επαφή με OS X και τη διαδικασία στις αναβαθμίσεις του. Για να μην πω πως το 7 ετιας laptop μου χωρίς καμία αναβάθμιση hardware λειτουργεί ακόμη όπως την πρώτη μέρα...

Δεν πειράζει, όπως έχει συνηθίσει ο καθένας! 
 

Αύριο το πρωί έχουμε webex meeting στο γραφειο και πρέπει να πάω κανα 2 ωρο νωρίτερα να ανοίξω το desktop με τα windows 7 στο meeting room μην τυχόν και έχει έτοιμα τίποτα updates μαζεμένα και κατά το boot αποφασίσει να τα περάσει για κανα τρίωρο... Την προηγούμενη εβδομάδα ζήτησε το Skype restart σε όλο το pc μετά από auto update (γελάνε και οι πέτρες που ένα ολόκληρο λειτουργικό πρέπει να κάνει restart γιατί αναβαθμίστηκε ...το Skype ) και είχε κατεβάσει αυτόματα και αλλά updates κι ενώ περίμεναν όλοι άρχισε να τα περνάει ένα ένα για μισή ώρα.  😛 

Άμα δεν είστε ικανοί στο γραφείο να φτιαξετε ποτέ και τι να κάνει απντειτ το πισι σας τότε είστε για γέλια 🤷🏻‍♂️

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Όλα άψογα σε MacBook Pro late 2012! Όπως πάντα σαν αναβάθμιση και όχι με νέα καθαρή εγκατάσταση κλπ.
 

Και μετά κοιτάς τα updates στα windows 10 και θες να βάλεις τα γέλια και τα κλάμματα ταυτόχρονα! 😛 

Ισχύει.

Με 20 χρόνια το ίδιο ακριβώς κακάσχημο interface εγώ θα ήθελα να κλειστώ σε τρελάδικο μόνο από την βαρεμάρα και από την ασχήμια που θα είχα βιώσει.

Και το κυριότερο.

Δεν κάνει για προγραμματιστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, billdanos είπε

Την προηγούμενη εβδομάδα ζήτησε το Skype restart σε όλο το pc μετά από auto update (γελάνε και οι πέτρες που ένα ολόκληρο λειτουργικό πρέπει να κάνει restart γιατί αναβαθμίστηκε ...το Skype ) και είχε κατεβάσει αυτόματα και αλλά updates κι ενώ περίμεναν όλοι άρχισε να τα περνάει ένα ένα για μισή ώρα.  😛 

αυτο... με κρεμασε σε call και καθυστερησα μιση ωρα μεχρι να μου παιξει η μ@@κια

γιατι εκτος απο τη βλακεια με το να εχω win στη δουλεια, ο αγγλος δεν εχει hangouts αλλα skype.. ζητω το 2008 ενα πραγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, basilis5 είπε

γιατι εκτος απο τη βλακεια με το να εχω win στη δουλεια, ο αγγλος δεν εχει hangouts αλλα skype.. ζητω το 2008 ενα πραγμα..

sorry αλλα σοβαρολογείς; μιλάς για το hangouts που η ίδια η Google σταμάτησε και έθαψε; για το 2008 φαντάζομαι οτι για τον εαυτό σου λες

 

και για να είμαι ontopic εγω με MacMini late 2014 δεν το βάζω ακόμα καθώς έχει θέμα το Sonarr και το EyeTV δεν εχει βγάλει ακόμα 64bit εκδοση, την περιμένουμε κανα 3αρι χρονια.....

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, Tokyo said:

Άμα δεν είστε ικανοί στο γραφείο να φτιαξετε ποτέ και τι να κάνει απντειτ το πισι σας τότε είστε για γέλια 🤷🏻‍♂️

Προφανως δεν γνωρίζεις πως εγκαταστάσεις μεγάλης κλίμακας (το iso της εγκατάστασης είναι παραμετροποιημενο από τα κεντρικά για κάθε χώρα και ακόμη και το ίδιο το ΙΤ δεν έχει full πρόσβαση) που απευθύνονται σε χιλιάδες σταθμούς εργασίας, δεν μπορείς να κανεις ο,τι κανεις στο σπίτι σου. 

Προφανως κατάλαβες ακριβώς τι περιέγραψα  αλλά δεν θες να το παραδεχτείς ή είσαι «τσακωμένος» με τα updates. :) 
 

Ευτυχώς εγώ δουλεύω με το mac μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Όλα άψογα σε MacBook Pro late 2012! Όπως πάντα σαν αναβάθμιση και όχι με νέα καθαρή εγκατάσταση κλπ.
 

Και μετά κοιτάς τα updates στα windows 10 και θες να βάλεις τα γέλια και τα κλάμματα ταυτόχρονα! 😛 

Και αφού βιάστηκες να χαρείς με την κακομηριά τών windows, βλέπεις πως κάνει update και upgrade ένα Linux, βάφεις το macbook blue marine και το πετάς στην θάλασσα. 😛 .

Ειδικά τώρα που η μόδα στο linux είναι να τρέχεις Hardware accelerated MacOS και Windows Virtual Machines για "Legacy software compatibility" 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...