Προς το περιεχόμενο

Το macOS Catalina διαθέσιμο από σήμερα σε συμβατούς υπολογιστές Mac


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Προφανως δεν γνωρίζεις πως εγκαταστάσεις μεγάλης κλίμακας (το iso της εγκατάστασης είναι παραμετροποιημενο από τα κεντρικά για κάθε χώρα και ακόμη και το ίδιο το ΙΤ δεν έχει full πρόσβαση) που απευθύνονται σε χιλιάδες σταθμούς εργασίας, δεν μπορείς να κανεις ο,τι κανεις στο σπίτι σου. 

Προφανως κατάλαβες ακριβώς τι περιέγραψα  αλλά δεν θες να το παραδεχτείς ή είσαι «τσακωμένος» με τα updates. :) 
 

Ευτυχώς εγώ δουλεύω με το mac μου! 

Καλά δεν έχει και άδικο.Σε μεγάλη εταιρία που είμαι τώρα (με παρουσία σε πολλές χώρες) αέρα updates δεν πέφτουν,όλα περνάνε από το IT.Ειδικά όλες οι μεγάλες αναβαθμίσεις (1703-1709-1803 κλπ) τις περνάμε σε group.Μόνο κάτι χαζό updates ασφαλείας αφήνουμε να πέσουν μόνα τους.Δεν έχω δουλέψει apple σε τέτοια εγκατάσταση,αλλά ευτηχώς η Microsoft σε εταρικά δίνει πολλές επιλογές για το λογισμικό.

 

Επίσης πιστεύω παίζει και μεγάλο ρόλο ο υπολογιστής και οι δυνατότητες του για το πως θα "δεχθεί" το update.

 

Sorry για το offtopic.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Προφανως δεν γνωρίζεις πως εγκαταστάσεις μεγάλης κλίμακας (το iso της εγκατάστασης είναι παραμετροποιημενο από τα κεντρικά για κάθε χώρα και ακόμη και το ίδιο το ΙΤ δεν έχει full πρόσβαση) που απευθύνονται σε χιλιάδες σταθμούς εργασίας, δεν μπορείς να κανεις ο,τι κανεις στο σπίτι σου. 

Προφανως κατάλαβες ακριβώς τι περιέγραψα  αλλά δεν θες να το παραδεχτείς ή είσαι «τσακωμένος» με τα updates. :) 
 

Ευτυχώς εγώ δουλεύω με το mac μου! 

Αυτο που λες δεν στεκει. Σε σοβαρο εταιρικο περιβαλλον δεν κανουν μονα τους τα pc updates. Αρα τα updates τα έστειλε ο admin και δεν τα μαζεψε μονο του. Αν εστειλε αναβαθμισεις στις 9 το πρωι, ειναι τσομπανης. Τα 10 εχουν ωραριο που βαζεις για να αναβαθμισουν. Αν ειναι τσιπιδες και ειναι στα 7 ακομα το 2019, δεν φταινε τα windows. Επισης οι περισσοτερες εφαρμογες πλεον ειναι μεσω ενος browser, αν εχετε μεινει στα 90s στο IT σας, τι σας φταιει το λειτουργικο? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MacBook 12" early 2018... το έχει βάλει κανείς σε αντίστοιχο???

Να τολμήσω??? Τι λέτε??? Παρεμπιπτόντως, όπως αρκετοί από εδώ φαντάζομαι, χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά (και τα τρία κάποτε... αγαπημένο Fedora σε live 😍). Προφανώς πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα έχουν και τα δύο και η άποψη του καθενός διαμορφώνεται από το πώς ανταποκρίνεται το καθένα στις ανάγκες του. Tech-geeks του κόσμου ενωθείτε λέω εγώ! Και είμαι ευγνώμων για τη μικρή μας κοινότητα... 😉

Τα φιλιά μου ολούθε!!!

Επεξ/σία από NasstasjiaP
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραμεινω με το Mohave για λιγο καιρο ωστε το Catalina να ωριμασει λιγο ακομα. Απ´ολα τα λειτουργικα που περασαν τα τελευταια χρονια πιστευω το Snow Leopard ειχε ξεχωρησει αντε και λιγο το Yosemite.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, billdanos είπε

Προφανως δεν γνωρίζεις πως εγκαταστάσεις μεγάλης κλίμακας (το iso της εγκατάστασης είναι παραμετροποιημενο από τα κεντρικά για κάθε χώρα και ακόμη και το ίδιο το ΙΤ δεν έχει full πρόσβαση) που απευθύνονται σε χιλιάδες σταθμούς εργασίας, δεν μπορείς να κανεις ο,τι κανεις στο σπίτι σου. 

Προφανως κατάλαβες ακριβώς τι περιέγραψα  αλλά δεν θες να το παραδεχτείς ή είσαι «τσακωμένος» με τα updates. :) 
 

Ευτυχώς εγώ δουλεύω με το mac μου! 

+1

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι σε τα windows προτιμουνται στην πλειονοτητα των περιπτωσεων σε εταιριες κλπ που μετραει η παραγωγικοτητα. 
Το mac os x μπορει να βολευει καποιους, μπορει και εμενα , μπορει και τον billdano, αλλα για την πλειονοτητα των workstation σε εταιρικα περιβαλλοντα , τα windows προτιμουνται.

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To περασα στον iMac της υπογραφης μου ,αν εξαιρεσω πως δεν τρεχει  πλεον το app  της go pro που θελει update  δεν παρατηρησα    καποιο αλλο προβλημα σαν πρωτη εντυπωση .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε mac book air i7 του 2013 στα βασικά είναι οκ που είδα μέχρις στιγμής χωρίς clean install. Αλλά όταν συνέδεσα το ipad air 2 και το βρήκα στο finder, ένα application που έχω εκεί, το WPS δεν μπορώ πλέον να σώσω τα αρχεία του σε έναν εξωτερικό δίσκο φερ' ειπείν όπως έκανα παλιότερα χάρις στο  file sharing της ιδίας της εφαρμογής. Εντάξει μπορώ να τα σώσω στο ίδιο το Mac για back up αλλά θα ήθελα σε εξωτερικό σκληρό. Καμία ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, great είπε

sorry αλλα σοβαρολογείς; μιλάς για το hangouts που η ίδια η Google σταμάτησε και έθαψε; για το 2008 φαντάζομαι οτι για τον εαυτό σου λες

και για να είμαι ontopic εγω με MacMini late 2014 δεν το βάζω ακόμα καθώς έχει θέμα το Sonarr και το EyeTV δεν εχει βγάλει ακόμα 64bit εκδοση, την περιμένουμε κανα 3αρι χρονια.....

Ποτε το επαψε η google το hangouts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis5 είπε

Ποτε το επαψε η google το hangouts?

κι εγω αυτο εχω απορια. Στην εταιρια μου το χρησιμοπουμε ως βασικο εργαλειο επικοινωνιας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, basilis5 είπε

Ποτε το επαψε η google το hangouts?

 

11 λεπτά πριν, akis_supernatural είπε

κι εγω αυτο εχω απορια. Στην εταιρια μου το χρησιμοπουμε ως βασικο εργαλειο επικοινωνιας.

https://mashable.com/article/google-hangouts-g-suite-shutdown-october/?europe=true

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...