Προς το περιεχόμενο

Το macOS Catalina διαθέσιμο από σήμερα σε συμβατούς υπολογιστές Mac


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, great είπε

sorry αλλα σοβαρολογείς; μιλάς για το hangouts που η ίδια η Google σταμάτησε και έθαψε; για το 2008 φαντάζομαι οτι για τον εαυτό σου λες

και για να είμαι ontopic εγω με MacMini late 2014 δεν το βάζω ακόμα καθώς έχει θέμα το Sonarr και το EyeTV δεν εχει βγάλει ακόμα 64bit εκδοση, την περιμένουμε κανα 3αρι χρονια.....

Αντε να δούμε τι θα γίνει με αυτό το Eye TV. Το χρησιμοποιώ πολύ και έχω αγανακτήσει. Δεν φαίνεται να υπάρχει και καμμία ενναλακτική. Από τότε που ενεπλάκη η Geniatech και το παράτησε η Elgato έχει βουλιάξει. Αλλά αφού μόνο αυτό δουλεύει με τα Elgato TV τι να κάνεις ? ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε Macbook Air 2018 ολα καλα.

Επιτελους αντιο iTunes, γενικα πολυ καλο update.

3 hours ago, haHa said:

+1

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι σε τα windows προτιμουνται στην πλειονοτητα των περιπτωσεων σε εταιριες κλπ που μετραει η παραγωγικοτητα. 
Το mac os x μπορει να βολευει καποιους, μπορει και εμενα , μπορει και τον billdano, αλλα για την πλειονοτητα των workstation σε εταιρικα περιβαλλοντα , τα windows προτιμουνται.

 

Στην εταιρια που δουλευω (100.000+ ατομα παγκοσμιως) ο μονος λογος που προτιμουμε τα Windows 10 ειναι το λογισμικο και το κοστος.

Τελευταια (και σε συνεννοηση παντα με την Microsoft, SAP) θα λαβουμε επισημη υποστηριξη για Office και SAP, με αποτελεσμα το IT μας να εχει ξεκινησει ηδη συζητησεις για leasing με macbooks.

Φυσικα δεν θα παρουν ολοι macbooks (γιατι ειναι ακριβοτερα) αλλα οι υψηλοτερες βαθμιδες θα μπορουν να επιλεξουν μεταξυ Windows 10 και MacOS.

Τι θελω να πω; Οτι η παραγωγικοτητα ειναι σχετικη, υπαρχουν αρκετοι παραγοντες (υποκειμενικοι=γουστα και αντικειμενικοι=λογισμικο, κοστος) που πρεπει να λαβεις υποψη πρωτου βγαλεις ενα συμπερασμα.

1 hour ago, akis_supernatural said:

κι εγω αυτο εχω απορια. Στην εταιρια μου το χρησιμοπουμε ως βασικο εργαλειο επικοινωνιας.

Περαστικα σας!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Στην εταιρια που δουλευω (100.000+ ατομα παγκοσμιως) ο μονος λογος που προτιμουμε τα Windows 10 ειναι το λογισμικο και το κοστος.

Τελευταια (και σε συνεννοηση παντα με την Microsoft, SAP) θα λαβουμε επισημη υποστηριξη για Office και SAP, με αποτελεσμα το IT μας να εχει ξεκινησει ηδη συζητησεις για leasing με macbooks.

Φυσικα δεν θα παρουν ολοι macbooks (γιατι ειναι ακριβοτερα) αλλα οι υψηλοτερες βαθμιδες θα μπορουν να επιλεξουν μεταξυ Windows 10 και MacOS.

Τι θελω να πω; Οτι η παραγωγικοτητα ειναι σχετικη, υπαρχουν αρκετοι παραγοντες (υποκειμενικοι=γουστα και αντικειμενικοι=λογισμικο, κοστος) που πρεπει να λαβεις υποψη πρωτου βγαλεις ενα συμπερασμα.

+1 για το λογισμικο που γραφεις. Ειναι αυτο που ειπα: στις περισσοτερες περιπτωσεις με windows οι εταιριες και οι χρηστες ειναι πιο παραγωγικοι.

Το οποιο αυξημενο κοστος ενος υποτιθεται καλυτεροy συνδυασμου hardware/software(mac hardware με mac os x εναντι windows based pc) σε μια εταιρια που ο μεσος υπαλληλος κοστιζει πανω απο ~20.000€/ χρονο(με εισφορες κλπ και πολυ πιο πανω οταν μιλαμε για εξωτερικο) ειναι τιποτα οταν μιλαμε για μηχανηματα που θα κρατησουν ~3+ χρονια(αρα 60.000+€ κοστος υπαλληλου σε μισθο) αν υποσχοταν καλυτερη παραγωγικοτητα.

 

Για σπιτι, τα επιλεγουν μερικοι και τους βολευουν. Οπου ομως μετραει η παραγωγικοτητα(εταιρικα περιβαλλοντα), τοτε τα windows ειναι προφανως η συνηθιστερη λυση.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, γροσερισοπ είπε

τι εννωεις;

πληρώνω όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ τσομπάνι ακόμα και το licence της Adobe ;)

 

Να μαζευτούμε μια μέρα όλοι εμείς που δεν πληρώνουμε ή που χρησιμοποιούμε τορορο να μας κανεις ένα χοφτου! :)

Επεξ/σία από savvasb92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ενημέρωση σε Catalina υπάρχει ένα μεγάλο θέμα σε κενό ασφαλείας με το αντιβιοτικό Bitdefender! Στην επιφάνεια εργασίας δημιουργείται ένας φάκελος "file shortcuts" όπου σε παραπέμπτει στο φάκελο που δημιουργεί το νέο λειτουργικό με αρχεία μολυσμένα τα οποία αδυνατεί να τα κρατήσει στο φάκελο καραντίνας που έχει δημιουργήσει το αντιβιοτικό!
Παρακαλώ προσοχή στο συγκεκριμένο θέμα. Στην περίπτωση μου μέσα σε 2 ώρες εμφανίστηκαν pop up του cosmote Fon κλπ που ανοίγουν μόνα τους. Λύση πλέον η χρήση του backup και πίσω στα Mojave....

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, haHa είπε

+1 για το λογισμικο που γραφεις. Ειναι αυτο που ειπα: στις περισσοτερες περιπτωσεις με windows οι εταιριες και οι χρηστες ειναι πιο παραγωγικοι.

Το οποιο αυξημενο κοστος ενος υποτιθεται καλυτεροy συνδυασμου hardware/software(mac hardware με mac os x εναντι windows based pc) σε μια εταιρια που ο μεσος υπαλληλος κοστιζει πανω απο ~20.000€/ χρονο(με εισφορες κλπ και πολυ πιο πανω οταν μιλαμε για εξωτερικο) ειναι τιποτα οταν μιλαμε για μηχανηματα που θα κρατησουν ~3+ χρονια(αρα 60.000+€ κοστος υπαλληλου σε μισθο) αν υποσχοταν καλυτερη παραγωγικοτητα.

 

Για σπιτι, τα επιλεγουν μερικοι και τους βολευουν. Οπου ομως μετραει η παραγωγικοτητα(εταιρικα περιβαλλοντα), τοτε τα windows ειναι προφανως η συνηθιστερη λυση.

Έχοντας δουλέψει και τα δύο, σε περιβάλλον γραφείου συμφωνώ ότι πλέον τα Windows 10 σε συνδυασμό με Office είναι καλύτερα από το MacOS. Και ναι μεν το Catalina είναι καλή αναβάθμιση, ωστόσο όχι κάτι το ουσιαστικό για εμένα. Μόνο για όσους ενδιαφέρονται για τις συνδρομητικές υπηρεσίες της Apple προσφέρει καλύτερη ευκολία. Προσωπική άποψη πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, billdanos said:

Όλα άψογα σε MacBook Pro late 2012! Όπως πάντα σαν αναβάθμιση και όχι με νέα καθαρή εγκατάσταση κλπ.
 

Και μετά κοιτάς τα updates στα windows 10 και θες να βάλεις τα γέλια και τα κλάμματα ταυτόχρονα! 😛 

Βέβαια στα ριμαδο windows ακόμα μπορώ να τρέξω το Traktor και το Ableton (και ένα μάτσο άλλα 32bit audio production προγράμματα και hardware) γιατί στο catalina ποια δε μπορώ και μου έβγαλε obsolete το μηχάνημα που είχα για δουλειά, τώρα θα μου πεις σε ποιον τα λέω αυτά.. είναι για επαγγελματιες και για creators MY A@S!  

Εδω μέχρι και στο itunes που βγάλανε δε κράτησαν το XML. Playlist support στο νέο whatever media player app έχουν τώρα και όσοι dj με σερατο/τρακτορ είχαν τέτοιες Playlist πήραν τον που@ο

(ναι ναι ξέρω δε φταίει η apple φταίνε οι άλλες εταιρίες που δεν έχουν κάνει update κλπ, κλπ.)

 

Surface Laptop me Ryzen here i come...

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atropa είπε

Βέβαια στα ριμαδο windows ακόμα μπορώ να τρέξω το Traktor και το Ableton (και ένα μάτσο άλλα 32bit audio production προγράμματα και hardware) γιατί στο catalina ποια δε μπορώ και μου έβγαλε obsolete το μηχάνημα που είχα για δουλειά, τώρα θα μου πεις σε ποιον τα λέω αυτά.. είναι για επαγγελματιες και για creators MY A@S!  

Εδω μέχρι και στο itunes που βγάλανε δε κράτησαν το XML. Playlist support στο νέο whatever media player app έχουν τώρα και όσοι dj με σερατο/τρακτορ είχαν τέτοιες Playlist πήραν τον που@ο

(ναι ναι ξέρω δε φταίει η apple φταίνε οι άλλες εταιρίες που δεν έχουν κάνει update κλπ, κλπ.)

Surface Laptop me Ryzen here i come...

Γιατί να αναβαθμίσεις σε Catalina από την στιγμή που δουλεύει το μηχάνημά σου με την έκδοση που έχεις ήδη; Από την στιγμή που όπως λες το θες για τρακτορα και ableton, αλλά και να χρησιμοποιείς το itunes, απλά το κρατάς με το High Sierra/Mojave η όποιο άλλο έχεις και συνεχίζεις να κάνεις την δουλειά σου.

Όσον αφορά τις 32bit βιβλιοθήκες που αφαίρεσαν από το Catalina καλά έκαναν, και χωρίς αμφιβολίες το Λειτουργικό είναι από τα πιο δυνατά update που έγιναν στο MacOS από την εποχή του El Capitan που αναβαθμίστηκε το UI.

 

Πριν επιλέξεις WIndows Λαπτοπ για Pro Audio τσέκαρε με Latency Mon πριν αγοράσεις. Ξέρω σίγουρα πως τα Thinkpad, MSI creators, ASUS Rog, Razer δεν έχουν θέμα με DPC latency λόγο του wifi ή acpi.sys. Η κάρτα wifi στο λαπτοπ που θα διαλέξεις να είναι της intel (όχι broadcom ούτε killer).

  Δες και στο notebookcheck.com

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Xzidique said:

Γιατί να αναβαθμίσεις σε Catalina από την στιγμή που δουλεύει το μηχάνημά σου με την έκδοση που έχεις ήδη; Από την στιγμή που όπως λες το θες για τρακτορα και ableton, αλλά και να χρησιμοποιείς το itunes, απλά το κρατάς με το High Sierra/Mojave η όποιο άλλο έχεις και συνεχίζεις να κάνεις την δουλειά σου.

Όσον αφορά τις 32bit βιβλιοθήκες που αφαίρεσαν από το Catalina καλά έκαναν, και χωρίς αμφιβολίες το Λειτουργικό είναι από τα πιο δυνατά update που έγιναν στο MacOS από την εποχή του El Capitan που αναβαθμίστηκε το UI.

Πριν επιλέξεις WIndows Λαπτοπ για Pro Audio τσέκαρε με Latency Mon πριν αγοράσεις. Ξέρω σίγουρα πως τα Thinkpad, MSI creators, ASUS Rog, Razer δεν έχουν θέμα με DPC latency λόγο του wifi ή acpi.sys. Η κάρτα wifi στο λαπτοπ που θα διαλέξεις να είναι της intel (όχι broadcom ούτε killer).

  Δες και στο notebookcheck.com

δε το αναβάθμισα εγώ αλλά ο trigger happy συνεργάτης μου.. άσε δύσκολες ώρες.. 😛 

Παίζω με ένα hp elitebook 4 ετών και δεν έχω θέμα. Το latency mon να ξέρεις δεν είναι πανάκια.. της περισσότερες φορές και να φταίει (που φταίει μαζί με την κάρτα γραφικών για της υψηλές τιμές DPC Latency) η wifi κάρτα όταν παίζεις την απενεργοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για πρώτη φορά θα περιμένω, ίσως και μήνες.

Δεν βρήκα κάτι συγκλονιστικό, αχρηστεύονται και διάφορα παλιά apps (που προφανώς δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά όλο και κάπου χρησίμευαν)  και, το πιο λυπητερό, κάποια αρχαία vst plugins που, ναι, βγάζουν ήχο ακόμα και updates δεν θα δουν ποτέ.

Έχει κανείς iTunes scripts να πει αν δουλεύουν ακόμα με το νέο Music app?

1 ώρα πριν, atropa είπε

Βέβαια στα ριμαδο windows ακόμα μπορώ να τρέξω το Traktor και το Ableton (και ένα μάτσο άλλα 32bit audio production προγράμματα και hardware) γιατί στο catalina ποια δε μπορώ και μου έβγαλε obsolete το μηχάνημα που είχα για δουλειά, τώρα θα μου πεις σε ποιον τα λέω αυτά.. είναι για επαγγελματιες και για creators MY A@S!  

Εδω μέχρι και στο itunes που βγάλανε δε κράτησαν το XML. Playlist support στο νέο whatever media player app έχουν τώρα και όσοι dj με σερατο/τρακτορ είχαν τέτοιες Playlist πήραν τον που@ο

Μπορείς να μείνεις σε Mojave και να έχεις security updates για αρκετά χρόνια, ας μην βγάζουμε προβλήματα από το μηδέν.

Traktor τι version τρέχεις που δεν είναι 64-bit? Και το 2 και το 3 είναι...
Και το iTunes XML οκ, κι εμένα με ξενερώνει που το πετάξανε ως λειτουργικότητα, αλλά ας το παραδεχτούμε, για μεγάλα libraries ήταν φουλ αργό το parsing (από το Traktor π.χ.) και υπάρχει εδώ και 5 χρόνια άλλο API για να διαβάζεις το iTunes Library, απλά εκεί στην ΝΙ είναι λίγο αργοί σε κάτι τέτοια.

 

BTW για όσους θέλουν και Mojave/High Sierra και Catalina, μπορούν να κάνουν dual boot, χωρίς partitioning. Το πρόσεξα πρόσφατα πως με το APFS μπορώ από το Disk Utility να φτιάξω νέο volume και να εγκαταστήσω εκεί άλλο MacOS version, χωρίς να έχω κόψει τον δίσκο σε συγκεκριμένα μεγέθη, όπως θυμάμαι να κάνω σε εποχές HFS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, SeaLion said:

Εγώ για πρώτη φορά θα περιμένω, ίσως και μήνες.

Δεν βρήκα κάτι συγκλονιστικό, αχρηστεύονται και διάφορα παλιά apps (που προφανώς δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά όλο και κάπου χρησίμευαν)  και, το πιο λυπητερό, κάποια αρχαία vst plugins που, ναι, βγάζουν ήχο ακόμα και updates δεν θα δουν ποτέ.

Έχει κανείς iTunes scripts να πει αν δουλεύουν ακόμα με το νέο Music app?

Μπορείς να μείνεις σε Mojave και να έχεις security updates για αρκετά χρόνια, ας μην βγάζουμε προβλήματα από το μηδέν.

Traktor τι version τρέχεις που δεν είναι 64-bit? Και το 2 και το 3 είναι...
Και το iTunes XML οκ, κι εμένα με ξενερώνει που το πετάξανε ως λειτουργικότητα, αλλά ας το παραδεχτούμε, για μεγάλα libraries ήταν φουλ αργό το parsing (από το Traktor π.χ.) και υπάρχει εδώ και 5 χρόνια άλλο API για να διαβάζεις το iTunes Library, απλά εκεί στην ΝΙ είναι λίγο αργοί σε κάτι τέτοια.

BTW για όσους θέλουν και Mojave/High Sierra και Catalina, μπορούν να κάνουν dual boot, χωρίς partitioning. Το πρόσεξα πρόσφατα πως με το APFS μπορώ από το Disk Utility να φτιάξω νέο volume και να εγκαταστήσω εκεί άλλο MacOS version, χωρίς να έχω κόψει τον δίσκο σε συγκεκριμένα μεγέθη, όπως θυμάμαι να κάνω σε εποχές HFS.

https://support.native-instruments.com/hc/en-us/articles/360001890378-macOS-10-15-Catalina-Compatibility-with-Native-Instruments-Products

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, atropa είπε

I know... Η Native Instruments πάντα παίρνει τον χρόνο της με αυτά. Ειδικά από τότε που το macOS έγινε ετήσιο update.

Κανείς audio pro ή creator δεν κάνει update το (βασικό) μηχάνημά του day one - μόνο χομπίστες.
Oύτε σε αναβάθμιση από Windows 7 σε Windows 10 θα το έκανες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SeaLion είπε

I know... Η Native Instruments πάντα παίρνει τον χρόνο της με αυτά. Ειδικά από τότε που το macOS έγινε ετήσιο update.

Κανείς audio pro ή creator δεν κάνει update το (βασικό) μηχάνημά του day one - μόνο χομπίστες.
Oύτε σε αναβάθμιση από Windows 7 σε Windows 10 θα το έκανες.

 

Η φράση <<παίρνει τον χρόνο της>> δεν υπάρχει και δεν βγάζει νόημα στα ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...