Προς το περιεχόμενο

Πωω...Δυστυχώς τρώω bottleneck.(edit: τελικά όχι, άλλο έφταιγε)


JTRGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^

Απόλυτο δίκιο έχεις, συμφωνώ ότι δεν πολυέχουν σημασία τα απόλυτα νούμερα. 

Στο δικό μου σύστημα δείχνει 52% (βγάζει την 1660 χρέπι για τον 3600) Και πάλι καλά γιατί πήγαινα για 100% πνίξιμο με την αρχική επιλογή μου (rx580)

Η ερώτησή μου εμένα είναι το τι σημαίνει 100% πνίξιμο?

Δηλαδή... από ποιό νούμερο % και έπειτα σκεφτόμαστε βελτίωση/αντικατάσταση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, Amstrad6128 είπε

Το Bottleneck  κυριως εχει να κανει με το αν πεσουν τα καρε κατω απο τα  60 οποτε θα υπαρχει προβλημα στο gameplay .

Τωρα αν τα 100 δεν ειναι 110 κατι τρεχει στα γυφτικα κανεις δεν προκειται να το καταλαβει παιζωντας.  

οχι τετοιο θεμα δεν εχω.. στα περισοττερα game παιζω 144hz lockarismena .. και γενικα πιο κατω σε αλλα , αλλα σταθερα στα high 

4 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

^

Απόλυτο δίκιο έχεις, συμφωνώ ότι δεν πολυέχουν σημασία τα απόλυτα νούμερα. 

Στο δικό μου σύστημα δείχνει 52% (βγάζει την 1660 χρέπι για τον 3600) Και πάλι καλά γιατί πήγαινα για 100% πνίξιμο με την αρχική επιλογή μου (rx580)

Η ερώτησή μου εμένα είναι το τι σημαίνει 100% πνίξιμο?

Δηλαδή... από ποιό νούμερο % και έπειτα σκεφτόμαστε βελτίωση/αντικατάσταση? 

απο οτι καταλαβα και ξερω .. ασε τα νουμερα , θα το δεις στην πραξη ποτε και ποσο (σε ευρο) θες αλλαγη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

^

Απόλυτο δίκιο έχεις, συμφωνώ ότι δεν πολυέχουν σημασία τα απόλυτα νούμερα. 

Στο δικό μου σύστημα δείχνει 52% (βγάζει την 1660 χρέπι για τον 3600) Και πάλι καλά γιατί πήγαινα για 100% πνίξιμο με την αρχική επιλογή μου (rx580)

Η ερώτησή μου εμένα είναι το τι σημαίνει 100% πνίξιμο?

Δηλαδή... από ποιό νούμερο % και έπειτα σκεφτόμαστε βελτίωση/αντικατάσταση? 

Θεωρητικά από 10% και πάνω θεωρείται bottleneck και θέλει αλλαγές.Στην πράξη αν τρέχει μια χαρά απλώς έχεις future proof επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα φάω παντόφλα που πήρα τον 3600 έστω και με την 1660 αλλά θα το εξομολογηθώ...

Η οθόνη μου από το... γκουχ γκουχ..  2010..:  https://www.e-shop.gr/lg-m2362d-pc-23-lcd-tv-p-PER.169396

Είπα ας δώσω λίγα ευρώ παραπάνω για κάτι καλύτερο (3600+1660 αντί 2600+580 που πήγαινα αρχικά) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lousy Offcomer είπε

Ξέρω ότι θα φάω παντόφλα που πήρα τον 3600 έστω και με την 1660 αλλά θα το εξομολογηθώ...

Η οθόνη μου από το... γκουχ γκουχ..  2010..:  https://www.e-shop.gr/lg-m2362d-pc-23-lcd-tv-p-PER.169396

Είπα ας δώσω λίγα ευρώ παραπάνω για κάτι καλύτερο (3600+1660 αντί 2600+580 που πήγαινα αρχικά) 

Καλά έκανες imho.Θα αλλάξεις και οθόνη κάποια στιγμή χωρίς να χρειαστεί να τα αλλάξεις όλα.Μπορείς το Νοέμβριο να βρεις κάποια καλή προσφορά black friday για οθόνη πχ και να μην πεις "τι να την πάρω,δεν την σηκώνει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ για τον TS και μόνο...

Έχεις μια 27ρα οθόνη, βλέπω, σε 1080p.

Οι nVidia από όσο ξέρω έχουν το DSR στο cp τους.

Δεν το βάζεις στα 1440p (ας σου πει όποιος έχει nVidia κάρτα ακριβώς τον τρόπο) με 59fps cap να σου πεταχτούν τα μάτια έξω από τη βελτίωση στην ποιότητα της εικόνας, να κουνηθεί και λίγο παραπάνω η GPU σου, να δεις και στο περίπου πως θα είσαι με μια 27ρα πάλι 1400p FreeSync/G-Sync compatible οθόνη πιο μετά (ώστε να προσανατολιστείς καλύτερα, κι εσύ)?

Για εμένα, επίσης, είναι απαραίτητο να πειράξεις έστω και λίγο τις μνήμες σου. Αν είσαι ΧΜΡ 3200 αυτή τη στιγμή, χωρίς πολλά πολλά φτάνεις 3400 ή σφίγγεις τα 3200 (υπάρχουν αντίστοιχοι οδηγοί πολλοί στο forum, όπως και προγράμματα να σε βοηθήσουν).

Με άλλο σύστημα θα βρεθείς, ξαφνικά, πριν δώσεις έστω και 1€cent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με Ryzen 3600 και rx580 μου λέει 100% bottleneck και προτείνει να βάλω titan xp..........ok,πως είναι δυνατόν να έχω bottleneck και να βλέπω καλύτερη απόδοση των γραφικών από όταν είχα τον 4690Κ?!

Ενώ με τον 4570 και την rx570 της γυναίκας μου βγάζει 3,69% bottleneck.

😳😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Να πω κι εγώ για τον TS και μόνο...

Έχεις μια 27ρα οθόνη, βλέπω, σε 1080p.

Οι nVidia από όσο ξέρω έχουν το DSR στο cp τους.

Δεν το βάζεις στα 1440p (ας σου πει όποιος έχει nVidia κάρτα ακριβώς τον τρόπο) με 59fps cap να σου πεταχτούν τα μάτια έξω από τη βελτίωση στην ποιότητα της εικόνας, να κουνηθεί και λίγο παραπάνω η GPU σου, να δεις και στο περίπου πως θα είσαι με μια 27ρα πάλι 1400p FreeSync/G-Sync compatible οθόνη πιο μετά (ώστε να προσανατολιστείς καλύτερα, κι εσύ)?

Για εμένα, επίσης, είναι απαραίτητο να πειράξεις έστω και λίγο τις μνήμες σου. Αν είσαι ΧΜΡ 3200 αυτή τη στιγμή, χωρίς πολλά πολλά φτάνεις 3400 ή σφίγγεις τα 3200 (υπάρχουν αντίστοιχοι οδηγοί πολλοί στο forum, όπως και προγράμματα να σε βοηθήσουν).

Με άλλο σύστημα θα βρεθείς, ξαφνικά, πριν δώσεις έστω και 1€cent.

Διάβασα ότι με αυτήν την ρύθμιση dsr αν κάνεις upscale μπορεί να σου εμφανίζει artifacts μόνιμα.Ασε καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Amstrad6128 είπε

Μας λες οτιι τρως μπουκαλι με τον 2600X  ο φιλαρακος απο πανω μας  λεει οτι με τον 7700Κ εχει μπουκαλα 35% απλα ελεος.

0 4790k του 2013 τρεχει τα παντα που ειναιι χειροτερος  και απο τους δυο,

Λεω να προσγειωθειτε στην πραγματικοτητα διοτι προφανως  δεν  παιζετε παιχνιδια αλλα κανετε τεστ  χωρις  αντικρυσμα.

ΟΧΙ Ο RYZEN 2600X δεν εχει bottleneck

Εισαι σιγουρος οτι εισαι προσγειωμενος? Μαλλον εσυ δεν παιζεις παιχνιδια..Φυσικα και ο 4790k ειναι καλυτερος για τα περισσοτερα games απο εναν 2600...Φυσικα και ο 2600 ΚΑΙ ο 3600 εχουν bottleneck ακομα και με την rtx 2060 ...Ο 9600Κ αν παει στα 5 GHz παιζει χωρις bottleneck ακομα και την 1080ti...Φοβεροι οι AMD αλλα δυστυχως δεν κανουν για παιχνιδια ακομα..Και για να μην ερθουμε σε αντιπαραθεση μπορεις απλα να βαλεις το shadow of tomb raider να τρεξεις το bench και να μαθεις ακριβως ποσο bottleneck εχεις..Με οποιον επεξεργαστη θελεις και με οποια καρτα θελεις...αν παλι δε θελεις μπες στο geekbench και δες τις εντολες direct 3d που εχει ο 2600 σε σχεση με εναν intel ακομα και 6ης γενιας...θα σοκαριστεις...συμπαθω απεραντα την amd εχω πολλα πραγματα amd αλλα για παιχνιδια δυστυχως ακομα δεν κανει..Δεν τα βλεπεις στο περιπου και με το ματι τα μπουκαλια, βαζεις τα καταλληλα σοβαρα τεστ και βλεπεις..Ναι Ο RYZEN EXEI BOTTLENECK..Ακομα και ο 3700 που τοσο ηθελα να παρω αλλα με φρεναρε ακριβως αυτο!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου τι λες? Εχεις καρταρα που θα σε βγαλει για πολλα χρονια σε πολυ καλες επιδοσεις, και αντι να πας να παρεις μια οθονη για τα κυβικα της, σκεφτεσαι να πουλησεις την καρτα και να αλλαξεις επεξεργαστη και οτι αλλο! Αυτο που έπαθες εσυ το ειχα παθει και εγω το 2013 οταν πρωτοκυκλοφορησε η R9 290, καρτα τουμπανο για την εποχη της, και ηρθα σπιτι και την εβαλα να παιξω στην οθονη που ειχα τοτε. 1280χ 1024 και ψαχνομουνα να δω τι φταιει. Τοτε καποιοι εξυπνοι μου λεγανε *φταιει ο επεξεργαστης και δεν εχει δυναμη και αλλες τετοιες τρολιες. τιποτα δεν φταιει και το μηχανηματακι σου ειναι μια χαρα  με επεξεργαστη δυνατο, γρηγορες μνημες και καρτα τουμπανο. εννοειται πως αν την αφησεις με ΒΝ θα κακοδουλευει και θα ζεστενεται. Αφου περιμενεις φραγκα κουμπωσε κατευθειαν  οθονη. οτι αλλο κανεις θα ειναι πεταμενα λεφτα στα σκουπιδια και ταλαιπωρια. οσο για τα competitive μην κοιτας τι κανουν οι pro gamers. στα παπαρια τους και αν καψουν και καμια καρτα. εκει αμεσως οι εταιριες θα τους αντικαταστησουν και ολοκληρο το πισι. λεφτα υπαρχουν. για εκεινους ομως. οχι για εσενα και εμενα. για το θεμα με τις θερμοκρασιες τουcpu δεν χρειαζεται να πας σε αλλη ψυκτρα. ο cpu ζεστενεται γιατι η ψυκτρα του δουλευει με τον ζεστο αερα της καρτας γραφικων. Αν θες να δεις βελτιωση βαλε στο κατω μερος του κουτιου-bottom case fans να βαζουν αερα μεσα ωστε να δροσιζεται η καρτα και να μην ειναι τοσο ζεστος ο αερα στο cooler του cpu. και υδροψυξη να βαλεις παλι θα κανει φασαρια γιατι η καρτα εχει ta fins να φυσανε ζεστο αερα μεσα στο κουτι. αλλα ετσι ειναι ολες οι καλες καρτες, χρονια τωρα.  εχω τον 2600 με την ψυκτρα του 2600x. Οταν  εμπαινα game 78 βαθμους. Μολις εβαλα  αυτο που βλεπεις, δεν ξαναειδα θερμοκρασιες πανω απο 51 βαθμους. Γιατι? Γιατι πλεον η wraith δουλευει με τον κρυο αερα που τραβαει απεξω. δεν ειναι λυση ουτε η υδροψυξη ουτε οι ψυξτρες σαν καλοριφερ. παρεπιπτοντως το ταπινο αυτο κολπακι το κυκλοφορουσε καποτε η coolermaster για το socket 1150.

IMG_20191009_203243.jpg

Επεξ/σία από BlueAverage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Εισαι σιγουρος οτι εισαι προσγειωμενος? Μαλλον εσυ δεν παιζεις παιχνιδια..Φυσικα και ο 4790k ειναι καλυτερος για τα περισσοτερα games απο εναν 2600...Φυσικα και ο 2600 ΚΑΙ ο 3600 εχουν bottleneck ακομα και με την rtx 2060 ...Ο 9600Κ αν παει στα 5 GHz παιζει χωρις bottleneck ακομα και την 1080ti...Φοβεροι οι AMD αλλα δυστυχως δεν κανουν για παιχνιδια ακομα..Και για να μην ερθουμε σε αντιπαραθεση μπορεις απλα να βαλεις το shadow of tomb raider να τρεξεις το bench και να μαθεις ακριβως ποσο bottleneck εχεις..Με οποιον επεξεργαστη θελεις και με οποια καρτα θελεις...αν παλι δε θελεις μπες στο geekbench και δες τις εντολες direct 3d που εχει ο 2600 σε σχεση με εναν intel ακομα και 6ης γενιας...θα σοκαριστεις...συμπαθω απεραντα την amd εχω πολλα πραγματα amd αλλα για παιχνιδια δυστυχως ακομα δεν κανει..Δεν τα βλεπεις στο περιπου και με το ματι τα μπουκαλια, βαζεις τα καταλληλα σοβαρα τεστ και βλεπεις..Ναι Ο RYZEN EXEI BOTTLENECK..Ακομα και ο 3700 που τοσο ηθελα να παρω αλλα με φρεναρε ακριβως αυτο!

Διαβάζω αυτά που λες για τους 3600 ,λέω οκ ,αλλά μετά βλέπω έβαλες και τον 3700Χ στο ίδιο καζάνι.Οκ ότι πεις

 

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Διαβάζω αυτά που λες για τους 3600 ,λέω οκ ,αλλά μετά βλέπω μετά έβαλες και τον 3700Χ στο ίδιο καζάνι.Οκ ότι πεις

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_3700x_ryzen_9_3900x_review,24.html

Οχι ο,τι πεις εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα

5 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Διαβάζω αυτά που λες για τους 3600 ,λέω οκ ,αλλά μετά βλέπω έβαλες και τον 3700Χ στο ίδιο καζάνι.Οκ ότι πεις

Και απο αυτον ξερεις καλυτερα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_3700x_ryzen_9_3900x_review,24.html

Οχι ο,τι πεις εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα

Οκ και πάλι αυτό που δείχνεις είναι καλύτερες αποδόσεις της intel απ' την amd δεκτό.Αλλά όχι και bottleneck ο 3700Χ

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JTRGamer είπε

Οκ και πάλι αυτό που δείχνεις είναι καλύτερες αποδόσεις της intel απ' την amd δεκτό.Αλλά όχι και bottleneck 3700Χ

Ακου για να μην ερχομαστε σε αντιπαραθεση γιατι εγω σε σενα μπηκα να ανοιξω τα ματια και εσυ με ειρωνευτικες..Τρεξε απλα το test απο το shadow of the tomb raider..Θα σου λυσει ολες τισ αποριες..θα σου απαντηθουν ολα...Δεν ειμαι φανμποι ...Εχω .. 2600 3600 1700x 3700 8600k 9600k 9700k 9900k 2060 2070 1080ti ,Κατι θα ξερω..δε σου παω κοντρα απλα θελω να δεις απο μονος σου..τρεξε το τεστ μην εισαι υπεροπτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ απλά επειδή για να πάω σε intel cpu ,πρέπει να αλλάξω την motherboard και να αρχίσω να τα στήνω από την αρχή σχεδον ολα ,συν ότι πρέπει να δώσω πάρα πολλά χρήματα για να πάω σε intel mobo και cpu ,προτιμώ την λύση του 3700x προς το παρόν

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...