Προς το περιεχόμενο

Πωω...Δυστυχώς τρώω bottleneck.(edit: τελικά όχι, άλλο έφταιγε)


JTRGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Ακου για να μην ερχομαστε σε αντιπαραθεση γιατι εγω σε σενα μπηκα να ανοιξω τα ματια και εσυ με ειρωνευτικες..Τρεξε απλα το test απο το shadow of the tomb raider..Θα σου λυσει ολες τισ αποριες..θα σου απαντηθουν ολα...Δεν ειμαι φανμποι ...Εχω .. 2600 3600 1700x 3700 8600k 9600k 9700k 9900k 2060 2070 1080ti ,Κατι θα ξερω..δε σου παω κοντρα απλα θελω να δεις απο μονος σου..τρεξε το τεστ μην εισαι υπεροπτης.

Πάνω λες ότι σε φρέναρε το μπουκάλι του 3700 που τοσο ηθελες να παρεις και τώρα λες ότι έχεις 3700..

Φάσεις και αντιφασκεις μέσα σε 20 λεπτά αδερφέ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

φιλε μου τι λες? Εχεις καρταρα που θα σε βγαλει για πολλα χρονια σε πολυ καλες επιδοσεις, και αντι να πας να παρεις μια οθονη για τα κυβικα της, σκεφτεσαι να πουλησεις την καρτα και να αλλαξεις επεξεργαστη και οτι αλλο! Αυτο που έπαθες εσυ το ειχα παθει και εγω το 2013 οταν πρωτοκυκλοφορησε η R9 290, καρτα τουμπανο για την εποχη της, και ηρθα σπιτι και την εβαλα να παιξω στην οθονη που ειχα τοτε. 1280χ 1024 και ψαχνομουνα να δω τι φταιει. Τοτε καποιοι εξυπνοι μου λεγανε *φταιει ο επεξεργαστης και δεν εχει δυναμη και αλλες τετοιες τρολιες. τιποτα δεν φταιει και το μηχανηματακι σου ειναι μια χαρα  με επεξεργαστη δυνατο, γρηγορες μνημες και καρτα τουμπανο. εννοειται πως αν την αφησεις με ΒΝ θα κακοδουλευει και θα ζεστενεται. Αφου περιμενεις φραγκα κουμπωσε κατευθειαν  οθονη. οτι αλλο κανεις θα ειναι πεταμενα λεφτα στα σκουπιδια και ταλαιπωρια. οσο για τα competitive μην κοιτας τι κανουν οι pro gamers. στα παπαρια τους και αν καψουν και καμια καρτα. εκει αμεσως οι εταιριες θα τους αντικαταστησουν και ολοκληρο το πισι. λεφτα υπαρχουν. για εκεινους ομως. οχι για εσενα και εμενα. για το θεμα με τις θερμοκρασιες τουcpu δεν χρειαζεται να πας σε αλλη ψυκτρα. ο cpu ζεστενεται γιατι η ψυκτρα του δουλευει με τον ζεστο αερα της καρτας γραφικων. Αν θες να δεις βελτιωση βαλε στο κατω μερος του κουτιου-bottom case fans να βαζουν αερα μεσα ωστε να δροσιζεται η καρτα και να μην ειναι τοσο ζεστος ο αερα στο cooler του cpu. και υδροψυξη να βαλεις παλι θα κανει φασαρια γιατι η καρτα εχει ta fins να φυσανε ζεστο αερα μεσα στο κουτι. αλλα ετσι ειναι ολες οι καλες καρτες, χρονια τωρα.  εχω τον 2600 με την ψυκτρα του 2600x. Οταν  εμπαινα game 78 βαθμους. Μολις εβαλα  αυτο που βλεπεις, δεν ξαναειδα θερμοκρασιες πανω απο 51 βαθμους. Γιατι? Γιατι πλεον η wraith δουλευει με τον κρυο αερα που τραβαει απεξω. δεν ειναι λυση ουτε η υδροψυξη ουτε οι ψυξτρες σαν καλοριφερ. παρεπιπτοντως το ταπινο αυτο κολπακι το κυκλοφορουσε καποτε η coolermaster για το socket 1150.

IMG_20191009_203243.jpg

και για το αν ειναι σωστα τα οσα λεω και εφτιαξα  με 26 βαθμους θερμοκρασια δωματιου 3χω  32,5 σε idle και 47,50 τρεχοντας το benchmark toy farcry 5. ολα αυτα με ανοικτο το gameboost. 3850hz all cores  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Οκ απλά επειδή για να πάω σε intel cpu ,πρέπει να αλλάξω την motherboard και να αρχίσω να τα στήνω από την αρχή σχεδον ολα ,συν ότι πρέπει να δώσω πάρα πολλά χρήματα για να πάω σε intel mobo και cpu ,προτιμώ την λύση του 3700x προς το παρόν

Γιατί θέλεις να αλλάξεις cpu;Οθόνη χρειάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vins είπε

Πάνω λες ότι σε φρέναρε το μπουκάλι του 3700 που τοσο ηθελες να παρεις και τώρα λες ότι έχεις 3700..

Φάσεις και αντιφασκεις μέσα σε 20 λεπτά αδερφέ

Μεγαλε γιγαντα ντεντεκτιβ πριν πεις την εξυπναδα σου κανε την ερευνα σου...εχει σημασια αν τον εχω τωρα η πριν 20 μερες? Ο,τι υπαρχει το εχω αγορασει το εχω τεσταρει και το εχω πουλησει γιατι αυτη ειναι η δουλεια μου..Δεν ειμαι ουτε ιντελακιας ουτε αμδακιας και κυριως καθολου φανατικος με τιποτα...τοσο δυσκολο σας ειναι να μιλαει καποιος απλως τεχνικα και με αποδειξεις χωρις να φανατιζεται? Δες τα βιντεο που εβαλα μπας και μαθεις κατι απο ολο αυτο ..Τα φορουμ ειναι για να ανταλλασουμε αποψεις και γνωσεις και οχι να λεμε εξυπναδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Μεγαλε γιγαντα ντεντεκτιβ πριν πεις την εξυπναδα σου κανε την ερευνα σου...εχει σημασια αν τον εχω τωρα η πριν 20 μερες? Ο,τι υπαρχει το εχω αγορασει το εχω τεσταρει και το εχω πουλησει γιατι αυτη ειναι η δουλεια μου..Δεν ειμαι ουτε ιντελακιας ουτε αμδακιας και κυριως καθολου φανατικος με τιποτα...τοσο δυσκολο σας ειναι να μιλαει καποιος απλως τεχνικα και με αποδειξεις χωρις να φανατιζεται? Δες τα βιντεο που εβαλα μπας και μαθεις κατι απο ολο αυτο ..Τα φορουμ ειναι για να ανταλλασουμε αποψεις και γνωσεις και οχι να λεμε εξυπναδες

Αρχικα τις προσφωνησεις αυτες και τις "εξυπναδες" στους γνωστους σου και τους φίλους σου. Εγώ δε σου μίλησα με κανένα υφάκι για να σου δώσω δικαίωμα να έχεις εσύ απέναντί μου.

Παρέθεσα χωρίς καμία έρευνα -γιατί δε χρειάστηκε- απλά αυτά που έγραψες με διαφορα 20 λεπτών, αν δεν μπορείς ή δε θελεις να γράψεις ολοκληρωμένα, να εισαι προετοιμασμένος να δεχτείς κριτική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vins είπε

Αρχικα τις προσφωνησεις αυτες και τις "εξυπναδες" στους γνωστους σου και τους φίλους σου. Εγώ δε σου μίλησα με κανένα υφάκι για να σου δώσω δικαίωμα να έχεις εσύ απέναντί μου.

Παρέθεσα χωρίς καμία έρευνα -γιατί δε χρειάστηκε- απλά αυτά που έγραψες με διαφορα 20 λεπτών, αν δεν μπορείς ή δε θελεις να γράψεις ολοκληρωμένα, να εισαι προετοιμασμένος να δεχτείς κριτική.

Φασκω και αντιφασκω 737 θεση στον κοσμο..που να ξερω εγω απο αυτα ο ασχετος..Κριτικη να δεχτω σε τι? Ολο σου το μηνυμα ειναι ειρωνικο και με ειρωνικη διαθεση το εγραψες γιατι νομιζεις πως δε μου αρεσει η αμδ..Ηταν εκτος θεματος ολο σου το μηνυμα ..Δε συζηταμε αν εχω τον 3700 η οχι  γιατι δε μας νοιαζει αυτο..εσυ ηθελες απλα γραφοντας αυτο να θιξεις την αξιοπιστια μου βρισκοντας το λαθος στην προταση μου..Εγραψα ξεκαθαρα οτι δεν θελω αντιπαραθεση αλλο αν δε σε αφηνει ο εγωισμος σου να το καταλαβεις.

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JTRGamer είπε

Διάβασα ότι με αυτήν την ρύθμιση dsr αν κάνεις upscale μπορεί να σου εμφανίζει artifacts μόνιμα.Ασε καλύτερα

Μόνιμα artifacts χωρίς να χαλάσει η κάρτα, δεν γίνεται.

Πολύ περισσότερο, τα artifacts είναι σημάδι ότι η VRAM ζορίζεται (για τον οποιονδήποτε λόγο).

Τα περισσότερα παιγνίδια πλέον, έχουν "εσωτερικό" DSR, δεν το έβαλαν για να χαλάσει κάτι.

Είχα σε 1080 οθόνη με μια 290 ρύθμιση για 1440p, και το οπτικό αποτέλεσμα ήταν υπέροχο (κι αυτό σε 24'', στις 27 που είσαι εσύ είναι "απαραίτητο").

Εννοείται πως κάνεις ότι σε βολεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Φασκω και αντιφασκω 737 θεση στον κοσμο..που να ξερω εγω απο αυτα ο ασχετος..Κριτικη να δεχτω σε τι? Ολο σου το μηνυμα ειναι ειρωνικο και με ειρωνικη διαθεση το εγραψες γιατι νομιζεις πως δε μου αρεσει η αμδ..Ηταν εκτος θεματος ολο σου το μηνυμα ..Δε συζηταμε αν εχω τον 3700 η οχι  γιατι δε μας νοιαζει αυτο..εσυ ηθελες απλα γραφοντας αυτο να θιξεις την αξιοπιστια μου βρισκοντας το λαθος στην προταση μου..Εγραψα ξεκαθαρα οτι δεν θελω αντιπαραθεση αλλο αν δε σε αφηνει ο εγωισμος σου να το καταλαβεις.

Καταγραφή.PNG

Έχεις προβλήματα ετσι;

Δε συζητάμε δλδ αν έχεις τον 3700 που είναι κάτι το οποίο έχεις γράψει εσύ ο ίδιος σε αυτό ακριβώς το θέμα,  αλλά κάθεσαι και γράφεις σεντόνια για ασχετοσύνη και μου παραθέτεις ότι είσαι 737ος στον κοσμο με 9900κ σε θεμα που έχει να κάνει με ρυζεν και μου λες ότι αυτό είναι εντός θεματος δλδ!

Νοου προμπλεμ, έλα να μεγαλώνει η λίστα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ το εχεις το προβλημα εσυ θιχτικες και εσυ αστυνομε μπεκα εψαξες να βρεις αν εχω τον 3700 που στην τελικη τι σε νοιαζει κιολας..και εμενα να μην πιστευεις που δε θελω δες τα βιντεακια που παρεθεσα απο τους καλυτερους.προφανως και δεν τα ειδες φαινεται απο την μανια σου να αποδειξεις αν ειχα η εχω 3700 που στην τελικα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ αν εχω η δεν εχω.Τα εχουν αυτοι στα review.Ακου εκει να συζητησουμε αν εχω τον 3700 επειδη σκεφτηκες, οτι συμφωνα με αυτο που εγραψα και σε συνδιασμο με το υψηλο σου IQ δεν εχω τον 3700..σιγουρα εγω το εχω το προβλημα εννοειται..που μιλησα ΜΟΝΟ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ προσωπικα σε καποιον κατι που εσυ εκανες..δεν πειραζει ποτε δεν ειναι αργα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...