Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας. Πριν λίγο καιρό αγόρασα διαμέρισμα (125 τμ) σε διόροφη οικοδομή (2 διαμερίσματα σε κάθε όροφο) όπου τα υπόλοιπα διαμερίσματα κατοικούνται. Εγώ είμαι στον δεύτερο κι από πάνω έχει ταράτσα με κεραμίδι. Είναι ημιτελές, τα πλακάκια όμως είναι τα μισά σπασμένα και θα πέσει γενικό γκρέμισμα (του πατώματος προφανώς). Η βάση για την θέρμανση θα είναι η αντλία θερμότητας. Το ερώτημα είναι το εξής: Ενδοδαπέδια ή καλοριφέρ; Με συμφέρει ως προς την κατανάλωση η ενδοδαπέδια ή συγκριτικά με τα καλοριφέρ η διαφορά στο κέρδος (και την απόσβεση του κεφαλαίου μου) θα είναι ελάχιστη ή (και) μηδαμινή;

Και στις δύο περιπτώσεις, κατά 99% θα τοποθετηθούν fancoil για τις ζέστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θεωρω καλυτερη την ενδοδαπεδια, καθως η θερμοτητα απλωνετε σε ολο τον χωρο και αφου -ως γνωστον- τα θερμα στρωματα ανεβαινουν, θα εχεις παντα και παντου ζεστη.  

 

ΟΜΩΣ.... οπως σωστα αναφερθηκε ποιο πριν, παιζουν πολλες λεπτομερειες ρολο. οπως τοποθεσια, μονωσεις, χρονοι λειτουργιας, κλπ.   την ενδοδαπεδια κι εγω την εχω στο μυαλο μου, απο την μερα που θα την ξεκινησεις, να μην κλεινει ΠΟΤΕ...!!   δεν ειναι ευκολο να ζεστανει το σπιτι, γρηγορα.  αν θες να κλεινεις και να ανοιγεις την θερμανση, τοτε πιστευω οτι ειναι καλυτερα να βαλεις κλασικα σωματα πανελ-καλοριφερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και την λύση των fancoils, ώστε να έχεις και ψύξη το καλοκαίρι,και να βάλεις καλοριφέρ μόνο στα μπανια. Δεν είχα δει ότι έγραψες για fan coil

Επεξ/σία από Lews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xronis είπε

Παιδιά γεια σας. Πριν λίγο καιρό αγόρασα διαμέρισμα (125 τμ) σε διόροφη οικοδομή (2 διαμερίσματα σε κάθε όροφο) όπου τα υπόλοιπα διαμερίσματα κατοικούνται. Εγώ είμαι στον δεύτερο κι από πάνω έχει ταράτσα με κεραμίδι. Είναι ημιτελές, τα πλακάκια όμως είναι τα μισά σπασμένα και θα πέσει γενικό γκρέμισμα (του πατώματος προφανώς). Η βάση για την θέρμανση θα είναι η αντλία θερμότητας. Το ερώτημα είναι το εξής: Ενδοδαπέδια ή καλοριφέρ; Με συμφέρει ως προς την κατανάλωση η ενδοδαπέδια ή συγκριτικά με τα καλοριφέρ η διαφορά στο κέρδος (και την απόσβεση του κεφαλαίου μου) θα είναι ελάχιστη ή (και) μηδαμινή;

Και στις δύο περιπτώσεις, κατά 99% θα τοποθετηθούν fancoil για τις ζέστες.

Από τη στιγμή που βάζεις fancoil δεν χρειάζεσαι την ενδοδαπέδια ή τα καλοριφέρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενδοδαπέδια λειτουργεί σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες νερού και έχει ομοιομορφη θέρμανση. Όμως πρέπει να είναι συνέχεια αναμμένη και όχι 3 ωρες.

Τα σώματα, ανοίγουν έστω και για λίγο. 

Προσωπικά προτιμώ σώματα γιατι όλη τη μέρα λείπω, ανοίγω 2 ώρες και λόγω της καλής μόνωσης η θερμοκρασία διατηρείται όλο το βραδυ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο, δεν τα είπα όλα. Ίσως ξεχάσω και τώρα κάτι, ότι χρειάζεται μου λέτε.

Λοιπόν: Στην Λειβαδιά (Βοιωτία) είναι το σπίτι, όχι σε κάποιο χωριό, μέσα στην πόλη.

Είτε επιλέξω σώματα είτε επιλέξω ενδοδαπέδια, τα fan coil θα μπουν και θα είναι για το καλοκαίρι και θα είναι αντί κλιματιστικών (όχι σε όλο το σπίτι).

Όποιο είδος θέρμανσης κι αν επιλέξω, η αντλία θα είναι σε μόνιμη λειτουργία (είτε stand by-δεν θα σβήνει όμως) και θα σβήνει άνοιξη-φθινόπωρο και κατά το καλοκαίρι θα υπο-λειτουργεί.

Απ'όσο γνωρίζω η ενδοδαπέδια το καλοκαίρι δεν προσφέρει τόσο καλή ψύξη (βασικά δροσίζει λίγο απ'όσο ξέρω) με αποτέλεσμα να κρίνεται απαραίτητο να μπει και κάτι ακόμα ειδικά αν είσαι όλη μέρα σπίτι. Τώρα θα μου πείτε γιατί να μην πάρω  δυο ανεμιστήρες να είμαι οκ... θα δείξει, στάνταρ όμως θα μπουν οι σωληνώσεις για τα fan coil και βλέπουμε.

Επίσης από μόνωση είναι οκ το σπίτι,κι όπως ανέφερα στην αρχή, από πάνω έχει κεραμίδι, δίπλα (στην μία πλευρά) κι από κάτω άλλα σπίτια...από την μία πλευρά είναι εντελώς "εκτεθειμένο". 

Με βάση όλα τα παραπάνω, ξανα βάζω το ερώτημα...θα υπάρχει κέρδος ως προς τις καταναλώσεις αν χρησιμοποιήσω ενδοδαπέδια; Κι αν υπάρχει κέρδος σε σχέση με τα σώματα, θα είναι σημαντικό ή δεν αξίζει τον κόπο; 

Α, και για έναν φίλο που ρώτησε πιο πάνω, αέριο δεν μπορώ να βάλω για καύσιμο γιατί δεν παρέχεται στην περιοχή αλλά και να υπήρχε, δεν υπάρχει η απαιτούμενη εγκατάσταση στην οικοδομή. Επίσης δεν υπάρχει ούτε εγκατάσταση για πετρέλαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, sphinxgr said:

Η ενδοδαπέδια λειτουργεί σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες νερού και έχει ομοιομορφη θέρμανση. Όμως πρέπει να είναι συνέχεια αναμμένη και όχι 3 ωρες.

Τα σώματα, ανοίγουν έστω και για λίγο. 

Προσωπικά προτιμώ σώματα γιατι όλη τη μέρα λείπω, ανοίγω 2 ώρες και λόγω της καλής μόνωσης η θερμοκρασία διατηρείται όλο το βραδυ  

Το "συνέχεια" αναμμένη έτσι κι αλλίως δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει συνέχεια ο λέβητας ή η αντλία θερμότητας. Θα τον έχει ορίσει πχ στους 21 και θα συντηρεί εκεί την θερμοκρασία. Από την στιγμή που υπάρχει καλή μόνωση θα ανάβει λιγότερες φορές για να την συντηρήσει σε αυτά τα επίπεδα.

Αν έχει αντλία θερμότητας την ίδια λειτουργία θα πρέπει να επιλέξει και στα σώματα και στα fancoils για να έχει οικονομία.

2 minutes ago, xronis said:

Τώρα θα μου πείτε γιατί να μην πάρω  δυο ανεμιστήρες να είμαι οκ... θα δείξει, στάνταρ όμως θα μπουν οι σωληνώσεις για τα fan coil και βλέπουμε.

Βασικά το ερώτημα τέθηκε πιο πάνω. Γιατί δεν χρησιμοποιείς τα fancoils και για θέρμανση? Από την στιγμή που θα υπάρχουν, τσάμπα κόπος/λεφτά για ενδοδαπέδια ή σώματα...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Η ενδοδαπέδια λειτουργεί σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες νερού και έχει ομοιομορφη θέρμανση. Όμως πρέπει να είναι συνέχεια αναμμένη και όχι 3 ωρες.

Τα σώματα, ανοίγουν έστω και για λίγο. 

Προσωπικά προτιμώ σώματα γιατι όλη τη μέρα λείπω, ανοίγω 2 ώρες και λόγω της καλής μόνωσης η θερμοκρασία διατηρείται όλο το βραδυ  

Να πω την αλήθεια μου ο λόγος που είμαι λίγο περισσότερο προς τα σώματα, είναι γιατί είναι πιο εύκολη και γρήγορη η αυτονομία στους χώρους. 

5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Βασικά το ερώτημα τέθηκε πιο πάνω. Γιατί δεν χρησιμοποιείς τα fancoils και για θέρμανση? Από την στιγμή που θα υπάρχουν, τσάμπα κόπος/λεφτά για ενδοδαπέδια ή σώματα...

Γιατί δεν θέλω επί συχνής βάσης (χειμώνα δηλαδή) τον θόρυβο που προκαλούν τα fancoil συν του ότι μοιάζουν πολύ με τα κλιματιστικά ως προς την απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η ενδοδαπέδια μπορεί να φέρει την ζέστη του καλοριφέρ. Φυσικά είναι υποκειμενικό τι θεωρείς ζεστό σπίτι. Άλλος κοιμάται στους 18 και άλλος στους 22 βαθμούς ευχάριστα.

Στην Ολλανδία χειμώνα που έχω μεινει για μερικές μέρες σε σπίτι με ενδοδαπέδια σταθερά 24/7 στους 21 βαθμούς προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι ζεστάθηκα. Αντίθετα όπως προαναφέρθηκε το καλοριφέρ θα σου αποδόσει ζέστη μέσα σε ένα 2ώρο και η μόνωση σου θα την κρατήσει ώρες μετά.

Από θέμα οικονομίας, μάλλον πρέπει να σου βγάλει μηχανολόγος μελέτη τι σώματα χρειάζεσαι κτλ. Το σπίτι τι έχει μέχρι τώρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Δεν νομίζω ότι η ενδοδαπέδια μπορεί να φέρει την ζέστη του καλοριφέρ. Φυσικά είναι υποκειμενικό τι θεωρείς ζεστό σπίτι. Άλλος κοιμάται στους 18 και άλλος στους 22 βαθμούς ευχάριστα.

Στην Ολλανδία χειμώνα που έχω μεινει για μερικές μέρες σε σπίτι με ενδοδαπέδια σταθερά 24/7 στους 21 βαθμούς προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι ζεστάθηκα. Αντίθετα όπως προαναφέρθηκε το καλοριφέρ θα σου αποδόσει ζέστη μέσα σε ένα 2ώρο και η μόνωση σου θα την κρατήσει ώρες μετά.

Από θέμα οικονομίας, μάλλον πρέπει να σου βγάλει μηχανολόγος μελέτη τι σώματα χρειάζεσαι κτλ. Το σπίτι τι έχει μέχρι τώρα?

Το όριο κάτω από 22-23 δεν θα είναι. 

Το σπίτι είνια ημιτελές αν δεν το έχω προαναφέρει. Για θέρμανση έχει κεντρική μονάδα κλιματισμού της carrier (τοποθετήθηκε προ 20ετίας) και δεν έχει δουλέψει ποτέ αφού και στο σπίτι δεν έχει μείνει κανείς ποτέ. Ούτε ρεύμα δεν υπήρχε βασικά. Ούτε ρολόι για να ακριβολογώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, xronis είπε

Είτε επιλέξω σώματα είτε επιλέξω ενδοδαπέδια, τα fan coil θα μπουν και θα είναι για το καλοκαίρι και θα είναι αντί κλιματιστικών

Δηλαδη για να καταλαβω, πως θα το κανεις αυτό; θα παρεις δυο αντλίες μια για ζεστη και μια για κρυο και θα περάσεις διπλες σωληνώσεις, στα ειπε καποιος αυτα ή τα εχεις σκεφτεί μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...