Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, glenngould είπε

Γίνεται αυτό; 

Disclaimer

Δεν απαντώ σαν γνώστης ειδικός...

 

Θα μπορούσες να έχεις ένα υβριδικό σύστημα π.χ. αέριο και ηλιοθερμία ή βιομάζα και ηλιοθερμία ή γεωθερμία και ηλιοθερμία.

Ο ήλιος ζεσταίνει μόνο τη διάρκεια της μέρας (το χειμώνα ουσιαστικά λίγες ώρες αν αφαιρέσεις το χρόνο που είναι πολύ χαμηλά στον ορίζοντα), θέλεις πολύ μεγάλες επιφάνειες κάλυψης με συλλέκτες και με 2 μέρες συννεφιάς θα έχουν παγώσει τα πάντα. Επίσης το κόστος υλοποίησης δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.

48 λεπτά πριν, glenngould είπε

1. Τα panels ηλιοθερμίας στην οροφή ζεσταίνουν το νερό που θα θερμάνει τον χώρο (και μάλιστα πολύ παραπάνω από τους απαιτούμενους βαθμούς κελσίου που απαιτεί η ενδοδαπέδια) ΝΑΙ με προϋποθέσεις ( ηλιοφάνεια )

2. Δηλαδή το νερό ζεσταίνεται μέσω ήλιου (δεν πληρώνεις τίποτα) συνεχώς Δεν πληρώνεις τίποτα, αλλά το "συνεχώς" είναι αδύνατον

3. Το σπίτι ζεσταίνεται καθώς αυτό το καυτό νερό κυλάει μέσα στους σωλήνες της ενδοδαπέδιας (ενδεχομένως να μπορείς να αποθηκεύσεις το ζεστό νερό σε κάποιον ταμιευτήρα ζεστού νερού... είδα ό,τι υπάρχουν) Το σπίτι ζεσταίνεται αλλά και το νερό κρυώνει και πρέπει να ξαναζεσταθεί (βλέπε 1 και 2)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΟΚ, αλλά σκεφτόμουν ότι εφόσον υπάρχουν ταμιευτήρες που αποθηκεύουν το ζεστό νερό που παράγουν συνεχώς τα ηλιοθερμικά συστήματα (~5-6 ώρες την ημέρα που έχει ήλιο), και εφόσον αυτό το ζεστό νερό μπορεί να αποθηκεύεται σε ντεπόζιτα πολλών χιλιάδων λίτρων και να χάνει πολύ αργά της θερμοκρασία του -καθότι αυτά τα ντεπόζιτα είναι υπερμονωμένα-), γιατί να μην κυκλοφορήσει αυτό το ζεστό νερό (που συνάμα η θερμοκρασία του είναι πολλαπλάσια υψηλή σε σχέση με το "χλιαρό" νερό που απαιτεί η ενδοδαπέδια) για σκοπούς ενδοδαπέδιας θέρμανσης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εγκαταστήσεις μια τεράστια έκταση συλλεκτών που θα φορτίζει ένα τεραστίου όγκου και μόνωσης δοχείο αποθήκευσης τότε θα μπορείς να θερμαίνεις δωρεάν το σπίτι σου με την μικρή λεπτομέρεια ότι ο χρόνος απόσβεσης θα είναι μεγαλύτερος από τον χρόνο ζωής του συστήματος

Επεξ/σία από nvel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται "τεράστια" έκταση συλλεκτών. Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω.

Για την ενδοδαπέδια χρειαζόμαστε εισερχόμενο νερό θερμοκρασίας γύρω στους 30-40 βαθμούς Κελσίου αν έχω μάθει σωστά.

Το ηλιοθερμικό σύστημα από την άλλη, παράγει νερό θερμοκρασίας  >80 βαθμών Κελσίου (δεν το ξέρω, υποθέτω).

Αυτό θεωρώ ότι σίγουρα μπορούμε να το εκμεταλλευθούμε υπό την έννοια ότι η θερμική ενέργεια που προσφέρει το ηλιοθερμικό σύστημα ανεβάζει τη μέση θερμοκρασία του νερού και το καθιστά κατάλληλο για να τρέξει μέσα στις σωλήνες της ενδοδαπέδιας θέρμανσης.

edit:

Βρήκα μια εταιρία στο διαδίκτυο που κάνει αυτό που λέω. Κάνω copy-paste το κείμενο:

 

Υποβοήθηση ενδοδαπέδιας θέρμανσης

Η ενδοδαπέδια θέρμανση χώρου αποτελεί τον πλέον σύγχρονο και αποδοτικό τρόπο θέρμανσης σε κατοικίες και επαγγελματικούς χώρους. Το ζεστό νερό από το λέβητα ή την αντλία θερμότητας, κυκλοφορεί σε ειδικούς σωλήνες εγκιβωτισμένους στο δάπεδο και η θέρμανση εκπέμπεται μέσω ακτινοβολίας. Η θέρμανση διαχέεται στο χώρο ομοιόμορφα προσδίδοντας αίσθηση θαλπωρής. Το σύστημα ενδοδαπέδιας θέρμανσης λειτουργεί σε χαμηλές θερμοκρασίες από 30 έως 45 βαθμούς Κελσίου, μειώνοντας δραστικά το κόστος λειτουργίας. Το χαμηλό θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας της ενδοδαπέδιας, την καθιστά απολύτως συμβατή και συνδέσιμη με τα ηλιακά θερμικά συστήματα. Συνεπώς όταν συνδέεται το σύστημα της ενδοδαπέδιας με ένα ηλιακό θερμικό σύστημα ΧΧΧΧΧΧΧ, επιτυγχάνεται πρόσθετη εξοικονόμηση ενέργειας, ειδικά σε χώρες ή περιοχές όπου η ηλιοφάνεια είναι παρούσα και κατά τους μήνες του χειμώνα.Εάν επιθυμείτε να μάθετε περισσότερα για τα ηλιοθερμικά συστήματα υποβοήθησης της ενδοδαπέδιας θέρμανσης ΧΧΧΧΧΧ, παρακαλώ πατήστε ΧΧΧΧΧ ή καλέστε στο ΧΧΧΧΧ

 

Έβγαλα κάποιες πληροφορίες για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά μπορώ να βάλω το link αν επιτρέπεται (;) ας μου πει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, glenngould είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται "τεράστια" έκταση συλλεκτών. Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω.

Για την ενδοδαπέδια χρειαζόμαστε εισερχόμενο νερό θερμοκρασίας γύρω στους 30-40 βαθμούς Κελσίου αν έχω μάθει σωστά.

Το ηλιοθερμικό σύστημα από την άλλη, παράγει νερό θερμοκρασίας  >80 βαθμών Κελσίου (δεν το ξέρω, υποθέτω).

Μέχρι εδώ καλά. Μετά είναι το θέμα της ποσότητας. Η ποσότητα του ηλιοθερμικού, απλά δεν φτάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εταιρία που έβαλα πιο πάνω γράφει:

Το χαμηλό θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας της ενδοδαπέδιας, την καθιστά απολύτως συμβατή και συνδέσιμη με τα ηλιακά θερμικά συστήματα. Συνεπώς όταν συνδέεται το σύστημα της ενδοδαπέδιας με ένα ηλιακό θερμικό σύστημα, επιτυγχάνεται πρόσθετη εξοικονόμηση ενέργειας, ειδικά σε χώρες ή περιοχές όπου η ηλιοφάνεια είναι παρούσα και κατά τους μήνες του χειμώνα.

Δηλαδή αυτό που σκέφτηκα ως μη ειδικός, τελικά υπάρχει και εφαρμόζεται στο διαδίκτυο.

Εσείς μου λέτε, αγαπητοί μου φίλοι, ότι δεν γίνεται. Η εταιρία λέει ότι γίνεται. Τι ισχύει;

Απλά προσπαθώ να μάθω, συζήτηση κάνουμε. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, glenngould είπε

Η εταιρία που έβαλα πιο πάνω γράφει:

Το χαμηλό θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας της ενδοδαπέδιας, την καθιστά απολύτως συμβατή και συνδέσιμη με τα ηλιακά θερμικά συστήματα. Συνεπώς όταν συνδέεται το σύστημα της ενδοδαπέδιας με ένα ηλιακό θερμικό σύστημα, επιτυγχάνεται πρόσθετη εξοικονόμηση ενέργειας, ειδικά σε χώρες ή περιοχές όπου η ηλιοφάνεια είναι παρούσα και κατά τους μήνες του χειμώνα.

Δηλαδή αυτό που σκέφτηκα ως μη ειδικός, τελικά υπάρχει και εφαρμόζεται στο διαδίκτυο.

Εσείς μου λέτε, αγαπητοί μου φίλοι, ότι δεν γίνεται. Η εταιρία λέει ότι γίνεται. Τι ισχύει;

Απλά προσπαθώ να μάθω, συζήτηση κάνουμε. Ευχαριστώ.

Καλημέρα φίλε μου,

 Επείδή έχω δουλέψει σε εταιρεία που ασχολούταν με ενδοδαπέδιες, Α/Θ κτλ, θα σου πώ το βασικό. Η ηλιοθερμία εννοείται πως βοηθά, αλλά δεδομένου οτι έχει ενα αρκετά μεγάλο αρχικό κόστος ,ένα μέσο διάστημα απόσβεσης της επένδυσης , είναι περίπου δέκα (10) χρόνια. Εννοείται οτι οι Α/Θ αποσβένουν πολύ πιο γρήγορα το κόστος, όπως και η ενδοδαπέδια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, glenngould είπε

Εσείς μου λέτε, αγαπητοί μου φίλοι, ότι δεν γίνεται. Η εταιρία λέει ότι γίνεται. Τι ισχύει;

Δεν λέει αυτό ακριβώς.

10 ώρες πριν, glenngould είπε

Εάν επιθυμείτε να μάθετε περισσότερα για τα ηλιοθερμικά συστήματα υποβοήθησης της ενδοδαπέδιας θέρμανσης

Υποβοήθηση σημαίνει πως αυτό που σε ενδιαφέρει θα είναι δευτερεύον σύστημα.

Αν ήταν κάτι συμφέρον και αποδοτικό και "τα πάντα όλα" θα είχε επικρατήσει καιρό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, glenngould είπε

ενδοδαπέδιας (το νερό που κυκλοφορεί μέσα τους εννοώ, για σκοπούς θέρμανσης) να τροφοδοτούνται από ζεστό νερό που παράγεται με ηλιοθερμία;

Στη χώρα μας (μιλάω για νότια Ελλάδα) έχουμε 300 μέρες το χρόνο ήλιο διάβασα κάπου;;; Παρολ' αυτά είναι πολλές οι μέρες (του χειμώνα) που έχουμε μεν ήλιο, αλλά... ήλιο με δόντια (δηλαδή παρά την ηλιοφάνεια, κάνει κρύο και χρειάζεσαι θέρμανση). 

Άρα οπως το σκέφτομαι (ηλιοθερμία+ενδοδαπέδια) είναι ένα σύστημα / συνδυασμός που δουλεύει κάπως "παθητικά".

1. Τα panels ηλιοθερμίας στην οροφή ζεσταίνουν το νερό που θα θερμάνει τον χώρο (και μάλιστα πολύ παραπάνω από τους απαιτούμενους βαθμούς κελσίου που απαιτεί η ενδοδαπέδια)

2. Δηλαδή το νερό ζεσταίνεται μέσω ήλιου (δεν

Αυτό που λες γίνεται, με αντλία θερμότητας με υποβοήθηση από ηλιοθερμία. Δεν εφαρμόζεται συχνά, για λόγους κόστους των συλλεκτών και της πολυπλοκότητας της εγκατάστασης.

Για εμένα συμφέρει πιο πολύ να έχεις μια αμιγώς ηλεκτρική αντλία θερμότητας, και να συνδέσεις φωτοβολταϊκά με ένα net metering, να παράγεις ενέργεια όλο τον χρόνο και ειδικά τους μήνες του καλοκαιριού με την μέγιστη απόδοση, και να την καις τους χειμερινούς μήνες που έχεις τις μέγιστες ανάγκες θέρμανσης (υ.ο. η αντλία θερμότητας μπορεί να επιτελέσει και ψύξη/δροσισμό)...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για εμένα συμφέρει πιο πολύ να έχεις μια αμιγώς ηλεκτρική αντλία θερμότητας, και να συνδέσεις φωτοβολταϊκά με ένα net metering, να παράγεις ενέργεια όλο τον χρόνο και ειδικά τους μήνες του καλοκαιριού με την μέγιστη απόδοση, και να την καις τους χειμερινούς μήνες που έχεις τις μέγιστες ανάγκες θέρμανσης (υ.ο. η αντλία θερμότητας μπορεί να επιτελέσει και ψύξη/δροσισμό)...

Αν θυμάμαι σωστά το μειονέκτημα του net metering είναι πως η πλεονάζουσα παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια δεν αποζημιώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν θυμάμαι σωστά το μειονέκτημα του net metering είναι πως η πλεονάζουσα παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια δεν αποζημιώνεται.

Σωστά γι' αυτό κάνεις σωστή διαστασιολόγηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, glenngould είπε

Εσείς μου λέτε, αγαπητοί μου φίλοι, ότι δεν γίνεται. Η εταιρία λέει ότι γίνεται. Τι ισχύει;

αφού λες ότι η εταιρία λέει ότι γίνεται είναι απλό τηλεφωνείς στην εταιρία και ρωτάς πόσες εγκαταστάσεις έχουν κάνει όπου η ηλιοθερμία παραλαμβάνει το 100% του φορτίου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ηλιοθερμια δεν μπορει να καλυψει 100% του φορτιου, εκτος κι αν εχεις ξερωγω 5 στρεμματα να απλωσεις συλλεκτες και ταμιευτηρες νερου. Μικρο συστημα για υποβοηθηση, η αν τα τραβαει ο κωλος σου κανεις αυτο που κανω εγω, φβ (εγκατεστημενα) και γεωθερμια (μπαινει τον σεπτεμβριο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η ηλιοθερμια δεν μπορει να καλυψει 100% του φορτιου, εκτος κι αν εχεις ξερωγω 5 στρεμματα να απλωσεις συλλεκτες και ταμιευτηρες νερου. Μικρο συστημα για υποβοηθηση, η αν τα τραβαει ο κωλος σου κανεις αυτο που κανω εγω, φβ (εγκατεστημενα) και γεωθερμια (μπαινει τον σεπτεμβριο).

Έκανες την καλύτερη δουλειά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι στα πολύτιμα τετραγωνικά μέτρα επιφανείας που καταλαμβάνει η σκεπή, αντί να βάλεις ηλιοθερμία, είναι καλύτερο να βάλει κάποιος φωτοβολταϊκά panels και να παράγει ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ρεύμα που το κάνει ό,τι θέλει μετά. Το πρόβλημα είναι ότι στην περιοχή δεν επιτρέπουν φωτοβολταϊκά. Πώς το "προσπερνάμε" αυτό; Υπάρχει κανένα κολπάκι;

Να ρωτήσω κάτι, αν τα βάλω τα φωτοβολταϊκά panels στις βεράντες (που είναι full νότιες άρα καλές σε απόδοση, και μιλάμε για μεγάλες βεράντες > 50τμ) θα δουλέψει; Δηλαδή να μην τα στήσω στη σκεπή που είναι παράνομο, αλλά να τα βάλω στις βεράντες μου, και μετά να κάνω ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα που θα παίζει και με την ενδοδαπέδια, γίνεται;

1. Το αυτόνομο φωτοβολταϊκό θέλει κι αυτό άδειες, φάκελλο, εγκρίσεις, ΔΕΔΔΗΕ και άλλα χαζά, ή το κάνεις με έναν εργολάβο και δεν χρειάζεται κανείς να ξέρει τίποτα. Τι λέει η νομοθεσία του αυτόνομου φωτοβολταϊκού, το κάνεις prive άμα θες ή ΠΡΕΠΕΙ να κατατεθεί φάκελος, να εγκριθεί το έργο, να σε φακελλώσουν κλπ.

2. Η αντλία θερμότητας παράγει και ψύξη είπατε, δηλαδή θα κυλάει κρύο νερό στους σωλήνες και θα δροσίζεται το σπίτι;

Αυτά τα 2 ερωτήματα, κι ευχαριστώ για την κουβέντα

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...