Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, glenngould είπε

Πράγματι στα πολύτιμα τετραγωνικά μέτρα επιφανείας που καταλαμβάνει η σκεπή, αντί να βάλεις ηλιοθερμία, είναι καλύτερο να βάλει κάποιος φωτοβολταϊκά panels και να παράγει ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ρεύμα που το κάνει ό,τι θέλει μετά. Το πρόβλημα είναι ότι στην περιοχή δεν επιτρέπουν φωτοβολταϊκά. Πώς το "προσπερνάμε" αυτό; Υπάρχει κανένα κολπάκι;

Να ρωτήσω κάτι, αν τα βάλω τα φωτοβολταϊκά panels στις βεράντες (που είναι full νότιες άρα καλές σε απόδοση, και μιλάμε για μεγάλες βεράντες > 50τμ) θα δουλέψει; Δηλαδή να μην τα στήσω στη σκεπή που είναι παράνομο, αλλά να τα βάλω στις βεράντες μου, και μετά να κάνω ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα που θα παίζει και με την ενδοδαπέδια, γίνεται;

1. Το αυτόνομο φωτοβολταϊκό θέλει κι αυτό άδειες, φάκελλο, εγκρίσεις, ΔΕΔΔΗΕ και άλλα χαζά, ή το κάνεις με έναν εργολάβο και δεν χρειάζεται κανείς να ξέρει τίποτα. Τι λέει η νομοθεσία του αυτόνομου φωτοβολταϊκού, το κάνεις prive άμα θες ή ΠΡΕΠΕΙ να κατατεθεί φάκελος, να εγκριθεί το έργο, να σε φακελλώσουν κλπ.

2. Η αντλία θερμότητας παράγει και ψύξη είπατε, δηλαδή θα κυλάει κρύο νερό στους σωλήνες και θα δροσίζεται το σπίτι;

Αυτά τα 2 ερωτήματα, κι ευχαριστώ για την κουβέντα

Από πότε δεν επιτρέπονται τα φωτοβολταϊκά!!! Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, εκτός αν είσαι σε κανέναν παραδοσιακό οικισμό-διατηρητέο κτίσμα οπότε δεν το επιτρέπει η αρχαιολογία, ξέρω 'γω... Πόσοι τέτοιοι οικισμοί υπάρχουν, Μονεμβασιά, Πλάκα, και αντίστοιχοι... Και σε Κυκλάδες όπου πρέπει να συνάδει με την παραδοσιακή νησιωτική αρχιτεκτονική, επιτρέπονται αρκεί να μην φαίνονται... Ρώτα μηχανικό! Τώρα αν είναι κορεσμένο το δίκτυο και δεν δίνονται άδειες ΣΥΝΔΕΣΗΣ, δεν το ξέρω αν και για τα οικιακά δεν έχω ακούσει ποτέ για κορεσμένο δίκτυο... Σε αυτόνομο προφανώς και δεν ισχύει το θέμα άδειας σύνδεσης, μια άδεια μικρής κλίμακας την θες όμως όσον αφορά την πολεοδομία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, glenngould είπε

Να ρωτήσω κάτι, αν τα βάλω τα φωτοβολταϊκά panels στις βεράντες (που είναι full νότιες άρα καλές σε απόδοση, και μιλάμε για μεγάλες βεράντες > 50τμ) θα δουλέψει; Δηλαδή να μην τα στήσω στη σκεπή που είναι παράνομο, αλλά να τα βάλω στις βεράντες μου, και μετά να κάνω ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα που θα παίζει και με την ενδοδαπέδια, γίνεται;

1. Το αυτόνομο φωτοβολταϊκό θέλει κι αυτό άδειες, φάκελλο, εγκρίσεις, ΔΕΔΔΗΕ και άλλα χαζά, ή το κάνεις με έναν εργολάβο και δεν χρειάζεται κανείς να ξέρει τίποτα. Τι λέει η νομοθεσία του αυτόνομου φωτοβολταϊκού, το κάνεις prive άμα θες ή ΠΡΕΠΕΙ να κατατεθεί φάκελος, να εγκριθεί το έργο, να σε φακελλώσουν κλπ.

1. Με 50 τετραγωνικά περίπου 5-6 kWp θα δίνουν τα φωτοβολταϊκά.

2. Πέρα από τα γραφειοκρατικά θα χρειαστούν "μπαταρίες" για την αποθήκευση της ενέργειας.

Με λίγα λόγια ούτε αυτή η λύση συμφέρει τρελά.

Μ' αρέσει ο ενθουσιασμός σου πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε παραδοσιακό οικισμό δυστυχώς και δεν επιτρέπονται φωτοβολταϊκά, δυστυχώς δυστυχώς

Θα ήταν καλή λύση το netmetering γιατί γλιτώνεις το κόστος των μπαταριών αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω (που είναι και δυσβάσταχτο, και ορισμένου χρόνου ζωής κλπ.)

Πιστεύω ότι υπάρχει μια διεθνής συνωμοσία γύρω από το θέμα της μη εξέλιξης της αποθήκευσης ενέργειας, μπαταριών κλπ. αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν τα βάλω να είναι "φορητά" τα panels, όχι μόνιμα "πακτωμένα", αλλά να τα τοποθετήσω έτσι πρόχειρα, στις 2 νότιες τεράστιες βεράντες μου, θα μπορώ να κρύψω και τις μπαταρίες στο υπόγειο και όλα καλά, έχω δικό μου ηλεκτρολόγο που μου κάνει ό,τι κόλπο θέλω λόγω οικογενειακής σχέσης. Δεν θα ζητήσω άδεια από την πολεοδομία; Γιατί να εμπλέξω πολεοδομία, όταν ακούω πολεοδομία με πιάνει αναφυλακτικό σοκ. Δεν χρειάζεται να ξέρουν. Είστε σίγουροι ότι είναι υποχρεωτικό να γνωρίζει η πολεοδομία για ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό; Χρειάζεται να μπουν πουθενά υπογραφείς ή να κατατεθεί κάτι σε κάποια υπηρεσία όταν υπάρχει αυτόνομο φωτοβολταϊκό; Εγώ δεν θέλω κανένας να ξέρει ότι παίζω με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας γιατί όπως είπα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ στον παραδοσιακό οικισμό που βρίσκομαι.

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, glenngould είπε

Είμαι σε παραδοσιακό οικισμό δυστυχώς και δεν επιτρέπονται φωτοβολταϊκά, δυστυχώς δυστυχώς

Θα ήταν καλή λύση το netmetering γιατί γλιτώνεις το κόστος των μπαταριών αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω (που είναι και δυσβάσταχτο, και ορισμένου χρόνου ζωής κλπ.)

Πιστεύω ότι υπάρχει μια διεθνής συνωμοσία γύρω από το θέμα της μη εξέλιξης της αποθήκευσης ενέργειας, μπαταριών κλπ. αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν τα βάλω να είναι "φορητά" τα panels, όχι μόνιμα "πακτωμένα", αλλά να τα τοποθετήσω έτσι πρόχειρα, στις 2 νότιες τεράστιες βεράντες μου, θα μπορώ να κρύψω και τις μπαταρίες στο υπόγειο και όλα καλά, έχω δικό μου ηλεκτρολόγο που μου κάνει ό,τι κόλπο θέλω λόγω οικογενειακής σχέσης. Δεν θα ζητήσω άδεια από την πολεοδομία; Γιατί να εμπλέξω πολεοδομία, όταν ακούω πολεοδομία με πιάνει αναφυλακτικό σοκ. Δεν χρειάζεται να ξέρουν. Είστε σίγουροι ότι είναι υποχρεωτικό να γνωρίζει η πολεοδομία για ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό; Χρειάζεται να μπουν πουθενά υπογραφείς ή να κατατεθεί κάτι σε κάποια υπηρεσία όταν υπάρχει αυτόνομο φωτοβολταϊκό; Εγώ δεν θέλω κανένας να ξέρει ότι παίζω με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας γιατί όπως είπα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ στον παραδοσιακό οικισμό που βρίσκομαι.

Σε ποιον οικισμό είσαι αν επιτρέπεται; Αν θες στείλε pm. Έχεις θέματα με αρχαιολογία; Λοιπόν όσον αφορά την πολεοδομία, η εμπειρία μου λέει ότι μια απλή άδεια μικρής κλίμακας θα πρέπει να την βγάλεις, γιατί ακόμα κι αν αυτοί δεν ξέρουν, θα το μάθει κάποιος περίεργος γείτονας ή περαστικός ή οτιδήποτε, και δεν θες να μπλέξεις. Στην περίπτωση αυτονόμου δεν χρειάζεται κάπου η άδεια από την πολεοδομία για να συνδεθείς, αλλά θα είναι παράνομο και μπορεί να έρθουν και να σου πουν ξήλωσ'τα και πρόστιμο και αυτόφωρο αν σε πιάσουν να τα βάζεις...
Αν έχεις χώρο και μπορείς να τα βάλεις σε βεράντες κλπ μπορεί ένας μηχανικός να κάνει μια τεχνική έκθεση και να πάρεις αναίμακτα την άδεια μικρής κλίμακας, ίσως χρειαστεί να περάσει ένα συμβούλιο αρχιτεκτονικής κλπ, αρκεί να μπορεί να τεκμηριωθεί ότι δεν θα υπάρχει οπτική όχληση και η κατασκευή που θα γίνει θα συνάδει με τον χαρακτήρα της περιοχής, κλπ.
Πρόχειρα φορητά και τέτοια μην ακούω, δηλαδή θα κάνεις μια κατασκευή που θα κοστίζει κάποια χιλιάρικα για να στην ξηλώσει ο πρώτος αέρας;

Αν καταφέρεις και πάρεις μικρής κλίμακας πάντως, μπορείς να συνδεθείς με net metering κανονικά...Άσε που υπάρχει και το virtual net metering, δεν ξέρω πώς εφαρμόζεται στην πράξη και δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα...Δηλαδή βάζεις φωτοβολταϊκά σε άλλο ακίνητο που επιτρέπεται, και εικονικά συμψηφίζεις την παραγόμενη ενέργεια, με το ακίνητο που δεν επιτρέπεται.
Επιπλέον υπάρχει η επιλογή της Ενεργειακής Κοινότητας, μαζί με άλλους...

Λύσεις, υπάρχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμ ευχαριστώ για τις πολλές νέες ιδέες που δεν τις ήξερα. Πολύ σημαντικό το κείμενό σου. Με κάνει να σκέφτομαι πολλά.

Αν μου επιτρέπεις, να καταχραστώ τις γνώσεις σου ή οποιουδήποτε άλλου για να θέσω κάποια ερωτήματα;

 

1. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να μην πω τον οικισμό, γιατί αν πάω σε επιλογή παράνομης τοποθέτησης (που το θεωρώ πιθανό), ποτέ δεν ξέρεις, κάποιο μάτι που θα διαβάσει το thread θα δει τα "λιγοστά" ακίνητα αυτού του οικισμού και θα μας κάνουν.... ντου.

2. Υπάρχει το virtual net metering στην Ελλάδα; Υπάρχει αυτή η επιλογή ή είχε μείνει στα χαρτιά; Γιατί λύνει πολλά προβλήματα. Έχω άλλο ακίνητο που μπορώ να βάλω τα panels. Δεν μου λες, σε αυτή την περίπτωση του virtual net metering, γίνεται μήπως οι kwh που παράγεις να συμφηφίζονται με την κατανάλωση πολλών σπιτιών σου (π.χ. με το ρεύμα που δαπανάς σε άλλα 3 σπίτια) ή πάει μόνο 1 προς 1, δηλαδή συμψηφίζεται με ΈΝΑ μόνο άλλο ακίνητο.

3..Μου κάνει εξαιρετικά μεγάλη εντύπωση που θα πρέπει η πολεδομία να ξέρει για μια προσωπική ηλεκτρική διάταξη που έχω μέσα στο σπίτι μου και στην βεράντα μου. Το θεωρώ ότι παραβιάζει την ελευθερία μου να γνωρίζει κάποιος για το τι κάνω ΜΕΣΑ στον χώρο μου. (Δεν λέω απ' έξω, αλλά τις βεράντες όπου θα μπουν τα panels και το υπόγειό μου (κλειστός δικός μου χώρος) τα θεωρώ private property. Από που και ως πού θα πρέπει εγώ να πω ότι "Α να 2 μέτρα έξω από την μπαλκονόπορτά μου, εδώ στη βεράντα μου έχω βάλει μια διάταξη με 20 panels αγαπητέ πολεοδόμε". Δεν θα τους ενημερώσω. Δεν έχουν δικαίωμα να ξέρουν πώς παράγω την ενέργειά μου. Θα μπορούσα να την παράγω και κάνοντας ποδήλατο και μετατρέποτας με ένα μοτέρ την κινητική ενέργεια σε ηλεκτρική. (Προφανώς αστειεύομαι). Καταλαβάινεις τι θέλω να πω. Δεν θέλω να ξέρουν.

4. Σε μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο (δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ), που μόλις το τελείωσα, δεν έχω δικαίωμα να αποφασίσω εγώ πώς θα παράξω την ενέργειά μου (αυτόνομο φωτοβολταϊκό) χωρίς να το ξέρει κανένας; Σε υποχρεώνει κανένας να συνδεθείς με πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

5. Σε περιπτώσεις ακινήτου που ηλεκτροδοτείται ΜΟΝΟ με αυτόνομο φωτοβολταϊκό, πληρώσεις δημοτικά τέλη και δημοτικό φόρο για αυτό το ακίνητο; Ο σκοπός μου είναι α) να βάλω φωτοβολταϊκά ενώ δεν επιτρέπεται λόγω αρχιτεκτονικής της περιοχής, β) να μην το ξέρει κανένας (it's my business), γ) να μην πληρώνω δημοτικά τέλη και φόρους. 

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, εστώ και στην απάντηση σε μεμονωμένα ερωτήματα θα το εκτιμούσα πολύ.

Όλο αυτό θα το δέσω με αντλία θερμότητας και ενδοδαπέδια και θα έχουμε ένα πακέτο λουκούμι. 

 

Επίσης, οποτεδήποτε θα θέλω, θα μπορώ να κάνω εύκολα upgrade τα panels (και να αποσύρω τα παλιά) γιατί θα είναι ευχερώς προσβάσιμα στις βεράντες και θα βάζω μπαταρίες αναλόγως των αναγκών μου (θα αρχίσω από μικρό battery storage) και όσο θα βέλτιώνεται και η τεχνολογία στις μπαταρίες (πράγμα που πιστεύω σίγουρα θα γίνει γιατί για λόγους διεθνούς συνωμοσίας δεν αφήνουν την αποθήκευση ενέργειας να προχωρήσεις) τότε θα βάλω και τις κατάλληλες μπαταρίες που θα αποθηκεύουν τεράστια ενέργεια σε λίγο χώρο (τεχνολογίας επιτρεπούσης).

 

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δημοτικα τελη δεν εχουν καμια σχεση με την ΔΕΗ.Απλα τα πληρωνεις ολα στο λογαρισμο του ρευματος.ΑΝ δεν έχεις λογαριασμο πληρωνεις κατευθειαν στον δημο.ΑΝ κάνεις το κουνελι θα τα πληρώσεις μαζεμενα και με προστιμο οταν σε παρουνε χαμπαρι η θα χρειστεις να κανεις καποια μεταβιβαση -εργασια κτλ.

Οσο γι τις βεραντες εχε υποψη οτι κανονικα ουτε ερκοντσιον δεν μπορείς να βαλεις χωρίς αδεια απο την πολεοδομία ποσο μαλλον παννελ.

Να το κάνεις νομιμα με ολα αυτα που λες και την αρχαιολογια στην μεση δεν γινεται.

Ωστόσο επιδη αυτα που γραφεις δεν στεκουν ουτε απο τεχνικής αποψης και δεν νομιζω να έχεις ουτε καν μια τεχνικη μελετη στα χερια σου θεωρω οτι μας τρολαρεις ασυστολα........... Ζητωντας να σου πουμε στην ουσια πως να παρανομησεις λες και ολοι οι αλλοι που πανε νομιμα εινα τα κοροιδα αυτου του τοπου....

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Χμμμ ευχαριστώ για τις πολλές νέες ιδέες που δεν τις ήξερα. Πολύ σημαντικό το κείμενό σου. Με κάνει να σκέφτομαι πολλά.

Αν μου επιτρέπεις, να καταχραστώ τις γνώσεις σου ή οποιουδήποτε άλλου για να θέσω κάποια ερωτήματα;

1. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να μην πω τον οικισμό, γιατί αν πάω σε επιλογή παράνομης τοποθέτησης (που το θεωρώ πιθανό), ποτέ δεν ξέρεις, κάποιο μάτι που θα διαβάσει το thread θα δει τα "λιγοστά" ακίνητα αυτού του οικισμού και θα μας κάνουν.... ντου.

2. Υπάρχει το virtual net metering στην Ελλάδα; Υπάρχει αυτή η επιλογή ή είχε μείνει στα χαρτιά; Γιατί λύνει πολλά προβλήματα. Έχω άλλο ακίνητο που μπορώ να βάλω τα panels. Δεν μου λες, σε αυτή την περίπτωση του virtual net metering, γίνεται μήπως οι kwh που παράγεις να συμφηφίζονται με την κατανάλωση πολλών σπιτιών σου (π.χ. με το ρεύμα που δαπανάς σε άλλα 3 σπίτια) ή πάει μόνο 1 προς 1, δηλαδή συμψηφίζεται με ΈΝΑ μόνο άλλο ακίνητο.

3..Μου κάνει εξαιρετικά μεγάλη εντύπωση που θα πρέπει η πολεδομία να ξέρει για μια προσωπική ηλεκτρική διάταξη που έχω μέσα στο σπίτι μου και στην βεράντα μου. Το θεωρώ ότι παραβιάζει την ελευθερία μου να γνωρίζει κάποιος για το τι κάνω ΜΕΣΑ στον χώρο μου. (Δεν λέω απ' έξω, αλλά τις βεράντες όπου θα μπουν τα panels και το υπόγειό μου (κλειστός δικός μου χώρος) τα θεωρώ private property. Από που και ως πού θα πρέπει εγώ να πω ότι "Α να 2 μέτρα έξω από την μπαλκονόπορτά μου, εδώ στη βεράντα μου έχω βάλει μια διάταξη με 20 panels αγαπητέ πολεοδόμε". Δεν θα τους ενημερώσω. Δεν έχουν δικαίωμα να ξέρουν πώς παράγω την ενέργειά μου. Θα μπορούσα να την παράγω και κάνοντας ποδήλατο και μετατρέποτας με ένα μοτέρ την κινητική ενέργεια σε ηλεκτρική. (Προφανώς αστειεύομαι). Καταλαβάινεις τι θέλω να πω. Δεν θέλω να ξέρουν.

4. Σε μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο (δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ), που μόλις το τελείωσα, δεν έχω δικαίωμα να αποφασίσω εγώ πώς θα παράξω την ενέργειά μου (αυτόνομο φωτοβολταϊκό) χωρίς να το ξέρει κανένας; Σε υποχρεώνει κανένας να συνδεθείς με πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

5. Σε περιπτώσεις ακινήτου που ηλεκτροδοτείται ΜΟΝΟ με αυτόνομο φωτοβολταϊκό, πληρώσεις δημοτικά τέλη και δημοτικό φόρο για αυτό το ακίνητο; Ο σκοπός μου είναι α) να βάλω φωτοβολταϊκά ενώ δεν επιτρέπεται λόγω αρχιτεκτονικής της περιοχής, β) να μην το ξέρει κανένας (it's my business), γ) να μην πληρώνω δημοτικά τέλη και φόρους. 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, εστώ και στην απάντηση σε μεμονωμένα ερωτήματα θα το εκτιμούσα πολύ.

Όλο αυτό θα το δέσω με αντλία θερμότητας και ενδοδαπέδια και θα έχουμε ένα πακέτο λουκούμι. 

Επίσης, οποτεδήποτε θα θέλω, θα μπορώ να κάνω εύκολα upgrade τα panels (και να αποσύρω τα παλιά) γιατί θα είναι ευχερώς προσβάσιμα στις βεράντες και θα βάζω μπαταρίες αναλόγως των αναγκών μου (θα αρχίσω από μικρό battery storage) και όσο θα βέλτιώνεται και η τεχνολογία στις μπαταρίες (πράγμα που πιστεύω σίγουρα θα γίνει γιατί για λόγους διεθνούς συνωμοσίας δεν αφήνουν την αποθήκευση ενέργειας να προχωρήσεις) τότε θα βάλω και τις κατάλληλες μπαταρίες που θα αποθηκεύουν τεράστια ενέργεια σε λίγο χώρο (τεχνολογίας επιτρεπούσης).

1. Καλά θα κάνεις.

2. Έχω ακούσει εδώ και καιρό ότι θα εφαρμοζόταν, δεν το έχω ψάξει. Αλλά νομίζω παντρεύεται με 1 μόνο ρολόι, όπως και να έχει. Αν θες να κάνεις αυτό που λες, φτιάξε ένα μικρό πάρκο ή μπες σε μια ενεργειακή κοινότητα, σε χωράφι.

3. Την πολεοδομία δεν την νοιάζει πώς παίρνεις ρεύμα, και τι κάνεις μέσα στο σπίτι. Την νοιάζει: α) Αν φαίνεται β) Αν κινδυνεύει να πέσει. Αν την πείσεις ότι δεν έχει θέμα με κανένα από τα 2 δεν σου λέει ότι είναι παράνομο. ΡΩΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ. Στις βεράντες αν δεν φαίνεται ας πούμε, δεν θα σου πει ΟΧΙ.

4. Ναι, έχεις. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να συνδεθείς ντε και καλά, με πάροχο. Το χωρίς να το ξέρει κανένας χρειάζεται λίγο συζήτηση - θα χρειαστεί οπωσδήποτε μια άδεια μικρής κλίμακας για την τοποθέτηση, εκτός αν το έχεις προβλέψει στην άδεια δόμησης, ότι θα μπουν ΦΒ.

5. Ρώτα λογιστή. Νομίζω ότι ο δημοτικός φόρος απλά συλλέγεται από τον πάροχο ηλ. ενέργειας, και ότι οφείλεται έτσι κι αλλιώς. Βέβαια αν δεν ηλεκτροδοτείσαι μπορεί να πει κανείς ότι δεν κατοίκησες ποτέ ένα ακίνητο, άρα πληρώνει μόνο ΤΑΠ σαν γιαπί απευθείας στον Δήμο, θεωρητικά...Οπότε ίσως κάτι τις το γλιτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, mechpanos είπε

3. Την πολεοδομία δεν την νοιάζει πώς παίρνεις ρεύμα, και τι κάνεις μέσα στο σπίτι. Την νοιάζει: α) Αν φαίνεται β) Αν κινδυνεύει να πέσει. Αν την πείσεις ότι δεν έχει θέμα με κανένα από τα 2 δεν σου λέει ότι είναι παράνομο. ΡΩΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ. Στις βεράντες αν δεν φαίνεται ας πούμε, δεν θα σου πει ΟΧΙ.

Τα δημοτικα τελη τα πληρωνει κανονικα και ενδιαφερει τι δημο .Οταν θα χρειασρει να κανει οποιαδηποτε μεταβίβαση η εργασια θα του ζητησουν χαρτι απο τον δημο.

Υπαρχει περιπτωση να μη φαίνεται το πανελ αλλα να τα βλεπει ο ηλιος σε βεραντα και μαλιστα με επαρκεια χειμωνα καλοκαιρι για να παραγει την απαιτουμενη ενεργεια ειδικά τον χειμωνα και για ενδοδαπεδια??????????????????????????

ΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΡΟΜΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΝ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΔΙΚΆ ΟΤΑΝ ΕΜΠΛΕΚΕΤΑΙ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΊΑ

Άλλος ενας που μας θεωρει μα@@ες και μας ρωταει καταμουτρα αν μπορει να παρανομησει.Γιατι αν μπορουσε να εινα νομιμος θα ειχε ήδη μια τεχνικη μελετη για το αν γινονται ολα αυτα  που ζηταει και τα περισσοτερα απο αυτα τα ζητηματα θα ηταν ηδη λυμένα.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Τα δημοτικα τελη δεν εχουν καμια σχεση με την ΔΕΗ.Απλα τα πληρωνεις ολα στο λογαρισμο του ρευματος.ΑΝ δεν έχεις λογαριασμο πληρωνεις κατευθειαν στον δημο.ΑΝ κάνεις το κουνελι θα τα πληρώσεις μαζεμενα και με προστιμο οταν σε παρουνε χαμπαρι η θα χρειστεις να κανεις καποια μεταβιβαση -εργασια κτλ.

Οσο γι τις βεραντες εχε υποψη οτι κανονικα ουτε ερκοντσιον δεν μπορείς να βαλεις χωρίς αδεια απο την πολεοδομία ποσο μαλλον παννελ.

Να το κάνεις νομιμα με ολα αυτα που λες και την αρχαιολογια στην μεση δεν γινεται.

Ωστόσο επιδη αυτα που γραφεις δεν στεκουν ουτε απο τεχνικής αποψης και δεν νομιζω να έχεις ουτε καν μια τεχνικη μελετη στα χερια σου θεωρω οτι μας τρολαρεις ασυστολα........... Ζητωντας να σου πουμε στην ουσια πως να παρανομησεις λες και ολοι οι αλλοι που πανε νομιμα εινα τα κοροιδα αυτου του τοπου....

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι τρολάρω, όλα αυτά που γράφω ισχύουν. Και σπίτι έχω, και στη διαδικασία της επιλογής του τρόπου θέρμανσης βρίσκομαι, ναι τεχνική μελέτη δεν έχω αλλά γι' αυτό ρωτάω, για να προσανατολιστώ τι θα κάνω και ναι μπορεί να ζητήσω μελέτη αλλά δεν θέλω να ξέρουν πολλοί τα κόλπα που κάνω γιατί υπάρχουν και καρφωτές, και ως προς την παρανομία σε παρακαλώ άφησε την ηθικολογία στην άκρη. Η συζήτηση που κάνουμε είναι τεχνική και ο βαθμός της νομιμότητας του καθενός (έννοια κατά κάποιον τρόπο υποκειμενική) δεν είναι αντικείμενο της συζήτησης. Την ευθύνη φυσικά την έχω εγώ.

Φυσικά και μπορεί να λειτουργήσει όπως λέω το θέμα, θα δηλώσω ότι το σπίτι ηλεκτροδοτήθηκε μελλοντικά λίγο πριν την μεταβίβαση ώστε να "ξεπλυθεί" η παρανομία. Έχω και 2ο πλάνο εκτός από αυτό που δεν υπάρχει λόγος να πω.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι. Κάνουμε μια συζήτηση καθαρά τεχνική, δεν κρίνουμε προσωπικότητες ή το ηθικό περιεχόμενο του καθενός. Αν μπορείς να βοηθήσεις στα ερωτήματά μου ευχαριστώ και το εκτιμώ, αλλά όχι προσωπικές επιθέσεις. Δεν σου έκανα καμία επίθεση. Ευχαριστώ.

 

 

Πάμε τώρα στο σοβαρό μέρος της συζήτησης (φίλε mechpanos).

1. Είναι αγροτική περιοχή, γεμάτη μεγάλες εκτάσεις και περίπου 500 τετραγωνικά μέτρα το οικόπεδο, εντός του οποίου είναι το σπίτι. Δεν πρόκειται για καμιά πυκνοκατοικημένη περιοχή που έχεις πρόβλημα με τους γείτονες. Στη νότια μάλιστα πλευρά που θα κοιτάνε (υπό γωνία) τα πάνελς ο επόμενος γείτονας είναι περίπου 150 μέτρα πιο μακριά και δεν ασχολείται, τον γνωρίζω, ένας ηλικιωμένος που είναι μέσα στο σπίτι. Δεν απειλούμαστε από γείτονες.

2. Πολύ ενδιαφέρον αυτό για το virtual netmetering, νόμιζα ότι δεν υπάρχει καν ως πρόγραμμα, αλλά θα το ψάξω. Γι' αυτές τις ενεργειακές κοινότητες υπάρχει κάποιο site που σου δείχνει ποιες υπάρχουν, πού μπορείς να μπεις, πόσα € πρέπει να δώσεις κλπ.; Έχεις κάποια πηγή / database με αυτές τις κοινότητες.

3. Ως προς την πολεοδομία είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα την εμπλέξω γιατί απλά δεν επιτρέπονται ανανεώσιμες στην περιοχή καθόλου ενώ εγώ θέλω να βάλω. Αν αγόραζα ένα εύκαμπτο panel της πλάκας και το έβαζα στο μπαλκόνι, με μια μπαταρία της πλάκας, σαν σχολικό πείραμα, θα χρειαζόταν η πολεοδομία; Ε έτσι θέλω να το περάσω, ως αυτοσχέδια δική μου πατέντα για παραγωγή ενέργειας. Δεν θα πρέπει πουθενά να φαίνεται ότι είναι επίσημη εγκατάσταση που παράγει 10kwh την ημέρα.

Η διάταξη που θα βάλω (ως προς αυτό που λες): δεν φαίνεται, δεν έχουμε πρόβλημα με γείτονες, δεν τίθεται θέμα να πέσει γιατί είναι βεράντα και μπροστά από το σπίτι μου έχει δεκάδες μέτρα ΔΙΚΟ μου οικόπεδο.

4. Τα φωτοβολταϊκά θα τα βάλουμε ως hobby activity με ένα γνωστό μου κολπατζή ηλεκτρολόγο που δεν θα μου πάρει καν λεφτά λόγω οικογενειακής σχέσης, δεν έχω λόγο να ζητήσω άδεια για να κάνω μια "πειραματική εγκατάσταση" με έναν φίλο μου μέσα σε ένα ΣΚ (ειλικρινά πάνω από 2-3 μέρες δεν πιστεύω ότι θα πάρει).

5. Ακριβώς. Θα δηλώσω ότι δεν κατοικήθηκε ποτέ το σπίτι και "λίγο πριν επιθυμήσω να κάνω κάποια επίσημη κίνηση" π.χ. μεταβίβαση περιουσίας σε παιδιά, θα το "καταστήσω νόμιμο" (θα πω ότι τότε πήρε ρεύμα και ολοκληρώθηκε και άρχισε να κατοικείται).

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, glenngould είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι τρολάρω, όλα αυτά που γράφω ισχύουν. Και σπίτι έχω, και στη διαδικασία της επιλογής του τρόπου θέρμανσης βρίσκομαι, ναι τεχνική μελέτη δεν έχω αλλά γι' αυτό ρωτάω, για να προσανατολιστώ τι θα κάνω και ναι μπορεί να ζητήσω μελέτη αλλά δεν θέλω να ξέρουν πολλοί τα κόλπα που κάνω γιατί υπάρχουν και καρφωτές, και ως προς την παρανομία σε παρακαλώ άφησε την ηθικολογία στην άκρη. Η συζήτηση που κάνουμε είναι τεχνική και ο βαθμός της νομιμότητας του καθενός (έννοια κατά κάποιον τρόπο υποκειμενική) δεν είναι αντικείμενο της συζήτησης. Την ευθύνη φυσικά την έχω εγώ.

Φυσικά και μπορεί να λειτουργήσει όπως λέω το θέμα, θα δηλώσω ότι το σπίτι ηλεκτροδοτήθηκε μελλοντικά λίγο πριν την μεταβίβαση ώστε να "ξεπλυθεί" η παρανομία. Έχω και 2ο πλάνο εκτός από αυτό που δεν υπάρχει λόγος να πω.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι. Κάνουμε μια συζήτηση καθαρά τεχνική, δεν κρίνουμε προσωπικότητες ή το ηθικό περιεχόμενο του καθενός. Αν μπορείς να βοηθήσεις στα ερωτήματά μου ευχαριστώ και το εκτιμώ, αλλά όχι προσωπικές επιθέσεις. Δεν σου έκανα καμία επίθεση. Ευχαριστώ.

Πάμε τώρα στο σοβαρό μέρος της συζήτησης (φίλε mechpanos).

1. Είναι αγροτική περιοχή, γεμάτη μεγάλες εκτάσεις και περίπου 500 τετραγωνικά μέτρα το οικόπεδο, εντός του οποίου είναι το σπίτι. Δεν πρόκειται για καμιά πυκνοκατοικημένη περιοχή που έχεις πρόβλημα με τους γείτονες. Στη νότια μάλιστα πλευρά που θα κοιτάνε (υπό γωνία) τα πάνελς ο επόμενος γείτονας είναι περίπου 150 μέτρα πιο μακριά και δεν ασχολείται, τον γνωρίζω, ένας ηλικιωμένος που είναι μέσα στο σπίτι. Δεν απειλούμαστε από γείτονες.

2. Πολύ ενδιαφέρον αυτό για το virtual netmetering, νόμιζα ότι δεν υπάρχει καν ως πρόγραμμα, αλλά θα το ψάξω. Γι' αυτές τις ενεργειακές κοινότητες υπάρχει κάποιο site που σου δείχνει ποιες υπάρχουν, πού μπορείς να μπεις, πόσα € πρέπει να δώσεις κλπ.; Έχεις κάποια πηγή / database με αυτές τις κοινότητες.

3. Ως προς την πολεοδομία είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα την εμπλέξω γιατί απλά δεν επιτρέπονται ανανεώσιμες στην περιοχή καθόλου ενώ εγώ θέλω να βάλω. Αν αγόραζα ένα εύκαμπτο panel της πλάκας και το έβαζα στο μπαλκόνι, με μια μπαταρία της πλάκας, σαν σχολικό πείραμα, θα χρειαζόταν η πολεοδομία; Ε έτσι θέλω να το περάσω, ως αυτοσχέδια δική μου πατέντα για παραγωγή ενέργειας. Δεν θα πρέπει πουθενά να φαίνεται ότι είναι επίσημη εγκατάσταση που παράγει 10kwh την ημέρα.

Η διάταξη που θα βάλω (ως προς αυτό που λες): δεν φαίνεται, δεν έχουμε πρόβλημα με γείτονες, δεν τίθεται θέμα να πέσει γιατί είναι βεράντα και μπροστά από το σπίτι μου έχει δεκάδες μέτρα ΔΙΚΟ μου οικόπεδο.

4. Τα φωτοβολταϊκά θα τα βάλουμε ως hobby activity με ένα γνωστό μου κολπατζή ηλεκτρολόγο που δεν θα μου πάρει καν λεφτά λόγω οικογενειακής σχέσης, δεν έχω λόγο να ζητήσω άδεια για να κάνω μια "πειραματική εγκατάσταση" με έναν φίλο μου μέσα σε ένα ΣΚ (ειλικρινά πάνω από 2-3 μέρες δεν πιστεύω ότι θα πάρει).

5. Ακριβώς. Θα δηλώσω ότι δεν κατοικήθηκε ποτέ το σπίτι και "λίγο πριν επιθυμήσω να κάνω κάποια επίσημη κίνηση" π.χ. μεταβίβαση περιουσίας σε παιδιά, θα το "καταστήσω νόμιμο" (θα πω ότι τότε πήρε ρεύμα και ολοκληρώθηκε και άρχισε να κατοικείται).

Θα το θέσω αλλιώς, για να καταλάβεις αν μπορεί να έχεις πρόβλημα ή όχι: Για εγκατάσταση ηλιακού ή AC, απαγορεύεται από την πολεοδομία εκτός αν βγάλεις άδεια που και πάλι για τα AC συνήθως ορίζεται ότι θα είναι κάτω για να μην φαίνονται. Σου λέει κανείς γιατί έβαλες; ΟΧΙ. Είναι παράνομος; ΝΑΙ. Θα έχεις πρόβλημα σε τυχόν έλεγχο - καρφωτή; ΝΑΙ. Το ίδιο ισχύει και για οτιδήποτε κατασκευάσεις και αποτελεί σταθερή κατασκευή, πακτωμένη στο έδαφος (χαγιάτι, ψησταριά, υπόστεγο για το αμάξι, κλπ). Για πολλά έχει απλουστευθεί με τον νέο οικοδομικό νόμο και δεν χρειάζεται καν άδεια, για πολλά όμως χρειάζεται η ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ.

Αν δεν φαίνονται, ρώτα έμπειρο μηχανικό της περιοχής μήπως με μια τεχνική έκθεση και μια όψη - κάτοψη κλπ περνάει αρχαιολογία και αρχιτεκτονική επιτροπή και μπορέσεις να πάρεις άδεια από την πολεοδομία. Όλα τα άλλα εγώ δεν τα εγκρίνω, τώρα αν θες εσύ να πετάξεις μερικές χιλιάδες € για πειράματα χωρίς κανένα σωστό αποτέλεσμα, κάνε - το.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ευθύνη θα είναι δική μου εννοείται αυτό. Δεν περιμένω φίλε μου κάποιος να εγκρίνει αυτό που θέλω να κάνω. Απλά εγώ τεχνικά ρωτάω αν γίνεται κάτι.

 

Μου κάνει πολλή εντύπωση αυτό που λες.

- Έχουμε τοποθετήσει (αν τα μετρώ καλά) 3 κλιματιστικά στο χωριό, 5 κλιματιστικά στο εξοχικό και άλλα 3 κλιματιστικά στην πόλη χωρίς άδεια από πολεοδομία. Το πιο παλιό μπήκε πριν 20 χρόνια (το πιο παλιό κλιμιατιστικό). Κανένα πρόβλημα ποτέ. Όλα καλά, δεν ασχολείται κανένας. Ποτέ στη ζωή μου δεν είχα ακούσει ότι χρειάζεται η έγκριση του Πάπα (της πολεοδομίας) για να βάλω ένα κλιματιστικό. Αν είναι δυνατόν. Σε τι χώρα ζούμε. Όλα τα άλλα προβλήματα τα έχουν λύσει και ασχολούνται που βάζει ο κόσμος τα κλιματιστικά του. Να κοιτάξουν να ασχοληθούν με κάνα Τσοχατζόπουλο ή κάνα Παπαντωνίου (αυτό είναι και απάντηση στις ηθικολογίες που ακούστηκαν πιο πριν).

- Έχουμε βάλει ηλιακό σε ταράτσα πολυκατοικίας (τα βρήκαμε οι ιδιοκτήτες και επιλέξαμε ο καθένας τη θέση του) και επιπλέον ηλιακό στο εξοχικό, χωρίς καμία πολεοδομική άδεια και χωρίς κανένα πρόβλημα. Ζούμε όλοι καλά, όμορφα, αρμονικά χωρίς πρόβλημα και εξυπηρετούμαστε όλοι και όλα μέλι γάλα.

- Έχουμε χτίσει ψησταριά στο εξοχικό χωρίς καμία πολεοδομική άδεια για τα μπαρμπεκιού μας σε έναν εξωτερικό τοίχο.

 

Εννοείς ότι για όλα αυτά έπρεπε να ζητήσω την άδεια της πολεοδομίας; Δηλαδή έπρεπε να είχε ζητήσει 3+5+3 = 11 άδειες για τα κλιματιστικά και άλλες 10 άδειες για τους ηλιακούς των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας και άλλη μία άδεια για το barbeque. Άδεια για του που θα ψήνω τις μπριζόλες μου, άδεια για το τι αντικείμενα θα έχω στη βεράντα μου (πάνελς) ;

Δεν πρόκειται να τους κάνω την χάρη. Αν είσαι μηχανικός (αν καταλαβαίνω καλά) και λειτουργεί έτσι ο νόμος, μιλάμε για μπανανία και πλέον έχω και ΚΙΝΗΤΡΟ να μην τηρήσω τους παράλογους αυτούς νόμους.

 

Σε ρωτάω χρειάζονταν 20 άδειες για τα ανωτέρω. Είναι βιώσιμο αυτό; Είναι λογικό; Το θεωρείς σωστό για κάθε αντικείμενο που θα τοποθετήσεις να δίνει την έγκριση ο Πάπας (πολεοδομία) ;

 

Με την ίδια λογική και όταν έβαλα το τεράστιο δορυφορικό πιάτο του otetv έπρεπε πάλι να ζητήσω άδεια θες να πεις;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, glenngould είπε

Η ευθύνη θα είναι δική μου εννοείται αυτό. Δεν περιμένω φίλε μου κάποιος να εγκρίνει αυτό που θέλω να κάνω. Απλά εγώ τεχνικά ρωτάω αν γίνεται κάτι.

Μου κάνει πολλή εντύπωση αυτό που λες.

- Έχουμε τοποθετήσει (αν τα μετρώ καλά) 3 κλιματιστικά στο χωριό, 5 κλιματιστικά στο εξοχικό και άλλα 3 κλιματιστικά στην πόλη χωρίς άδεια από πολεοδομία. Το πιο παλιό μπήκε πριν 20 χρόνια (το πιο παλιό κλιμιατιστικό). Κανένα πρόβλημα ποτέ. Όλα καλά, δεν ασχολείται κανένας. Ποτέ στη ζωή μου δεν είχα ακούσει ότι χρειάζεται η έγκριση του Πάπα (της πολεοδομίας) για να βάλω ένα κλιματιστικό. Αν είναι δυνατόν. Σε τι χώρα ζούμε. Όλα τα άλλα προβλήματα τα έχουν λύσει και ασχολούνται που βάζει ο κόσμος τα κλιματιστικά του. Να κοιτάξουν να ασχοληθούν με κάνα Τσοχατζόπουλο ή κάνα Παπαντωνίου (αυτό είναι και απάντηση στις ηθικολογίες που ακούστηκαν πιο πριν).

- Έχουμε βάλει ηλιακό σε ταράτσα πολυκατοικίας (τα βρήκαμε οι ιδιοκτήτες και επιλέξαμε ο καθένας τη θέση του) και επιπλέον ηλιακό στο εξοχικό, χωρίς καμία πολεοδομική άδεια και χωρίς κανένα πρόβλημα. Ζούμε όλοι καλά, όμορφα, αρμονικά χωρίς πρόβλημα και εξυπηρετούμαστε όλοι και όλα μέλι γάλα.

- Έχουμε χτίσει ψησταριά στο εξοχικό χωρίς καμία πολεοδομική άδεια για τα μπαρμπεκιού μας σε έναν εξωτερικό τοίχο.

Εννοείς ότι για όλα αυτά έπρεπε να ζητήσω την άδεια της πολεοδομίας; Δηλαδή έπρεπε να είχε ζητήσει 3+5+3 = 11 άδειες για τα κλιματιστικά και άλλες 10 άδειες για τους ηλιακούς των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας και άλλη μία άδεια για το barbeque. Άδεια για του που θα ψήνω τις μπριζόλες μου, άδεια για το τι αντικείμενα θα έχω στη βεράντα μου (πάνελς) ;

Δεν πρόκειται να τους κάνω την χάρη. Αν είσαι μηχανικός (αν καταλαβαίνω καλά) και λειτουργεί έτσι ο νόμος, μιλάμε για μπανανία και πλέον έχω και ΚΙΝΗΤΡΟ να μην τηρήσω τους παράλογους αυτούς νόμους.

Σε ρωτάω χρειάζονταν 20 άδειες για τα ανωτέρω. Είναι βιώσιμο αυτό; Είναι λογικό; Το θεωρείς σωστό για κάθε αντικείμενο που θα τοποθετήσεις να δίνει την έγκριση ο Πάπας (πολεοδομία) ;

Με την ίδια λογική και όταν έβαλα το τεράστιο δορυφορικό πιάτο του otetv έπρεπε πάλι να ζητήσω άδεια θες να πεις;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Κοίτα, η πολεοδομία όταν φτιάχνεις ένα κτίριο σου δίνει μια άδεια, να το φτιάξεις όπως το έχεις δείξει στα αρχιτεκτονικά σχέδια... Αν εσύ πας μετά και αλλάξεις τις όψεις, τότε ναι θες ξεχωριστή άδεια. Τι να κάνουμε έτσι είναι ο νόμος και είναι ακριβώς έτσι για να μην πάει και φτιάχνει ο κάθε καραγκιόζης ότι  έκτρωμα θέλει και γινόμαστε μπανανία.

Βέβαια επειδή Ελλάδα είμαστε, γίνεται ακριβώς αυτό... φτιάχνει ο καθένας ότι θέλει, κλείνει την βεράντα και την κάνει κλειστό ημιυπαίθριο, χτίζει άλλον έναν όροφο από πάνω χωρίς άδεια, κάνει ότι γουστάρει...και έρχεται το κράτος μετά, και του λέει τακτοποίηση και είμαστε κομπλέ.

Βέβαια υπήρξαν και μερικές ατυχίες, έρχεται πχ ο σεισμός και πέφτουν στο Ληξούρι κάτι κατασκευές, αλλά με λεπτομέρειες θα ασχολούμαστε τώρα...

Για αυτό τον λόγο λοιπόν η νομοθεσία έχει προβλέψει και το άλλο αν θες να κάνεις κάποιες απλές κατασκευές, βγάζεις μια άδεια μικρής κλίμακας με μια πολύ απλή διαδικασία που δεν έχει σχέση με κανονική οικοδομική άδεια, και είσαι κύριος.

Τώρα αυτά που λες ότι θα κάνεις ότι θέλεις και δεν θα δώσει λογαριασμό σε παραδοσιακό οικισμό, με φίλο σου ηλεκτρολόγο κλπ, με βρίσκουν κάθετα αντίθετο, οι παραδοσιακοί οικισμοί για κάποιο λόγο έχουν χαρακτηριστεί έτσι και αυτός είναι για να προστατεύεται και να διαφυλάσσεται ο παραδοσιακός χαρακτήρας και η αισθητική τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2020 στις 1:47 ΜΜ, glenngould είπε

Είμαι σε παραδοσιακό οικισμό δυστυχώς και δεν επιτρέπονται φωτοβολταϊκά, δυστυχώς δυστυχώς

Θα ήταν καλή λύση το netmetering γιατί γλιτώνεις το κόστος των μπαταριών αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω (που είναι και δυσβάσταχτο, και ορισμένου χρόνου ζωής κλπ.)

Πιστεύω ότι υπάρχει μια διεθνής συνωμοσία γύρω από το θέμα της μη εξέλιξης της αποθήκευσης ενέργειας, μπαταριών κλπ. αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν τα βάλω να είναι "φορητά" τα panels, όχι μόνιμα "πακτωμένα", αλλά να τα τοποθετήσω έτσι πρόχειρα, στις 2 νότιες τεράστιες βεράντες μου, θα μπορώ να κρύψω και τις μπαταρίες στο υπόγειο και όλα καλά, έχω δικό μου ηλεκτρολόγο που μου κάνει ό,τι κόλπο θέλω λόγω οικογενειακής σχέσης. Δεν θα ζητήσω άδεια από την πολεοδομία; Γιατί να εμπλέξω πολεοδομία, όταν ακούω πολεοδομία με πιάνει αναφυλακτικό σοκ. Δεν χρειάζεται να ξέρουν. Είστε σίγουροι ότι είναι υποχρεωτικό να γνωρίζει η πολεοδομία για ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό; Χρειάζεται να μπουν πουθενά υπογραφείς ή να κατατεθεί κάτι σε κάποια υπηρεσία όταν υπάρχει αυτόνομο φωτοβολταϊκό; Εγώ δεν θέλω κανένας να ξέρει ότι παίζω με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας γιατί όπως είπα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ στον παραδοσιακό οικισμό που βρίσκομαι.

για αρχή πρέπει να ρωτήσεις μηχανικό για να κανει μελέτη αν αντέχουν τα μπαλκόνια. 

Κ άλλοι βάλανε σε ταράτσες κ τους τα πήρε ο αέρας. 

katastrofes_main01_-_Copy.jpg

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βεράντα με ένα μέτρο beton μασίφ περίφραξη γύρω της (δεν ξέρω πως το λένε, δεν είμαι αρχιτέκτονας) θα μπούνε τα φωτοβολταϊκά πάνελς και θα κατανέμεται το αμελητέο βάρος του σε επιφάνεια 50τμ σε απόσταση μεταξύ τους για ισοκατανομή του βάρους γιατί είναι τεράστιες οι βεράντες με πολλές κολώνες από κάτω τους. Θέμα στατικότητας δεν υπάρχει. Είναι εξαιρετικά γερή οικοδομή. Θέμα γειτόνων δεν υπάρχει. Θέμα αρτηριοσκληρυντικού κράτος που μας κρατάει στο μεσαίωνα και δεν μας αφήνει να χρησιμοποιήσουμε τις ανανεώσιμες πηγές ΝΑΙ υπάρχει, αλλά θα το προσπεράσω. Δεν θα κερδίσει το κράτος, θα κερδίσω ΕΓΩ το κράτος.

Για την ενδοδαπέδια τα συζητάμε όλα αυτά (για να μην θεωρηθεί άσχετη η συζήτησή μας με το θέμα του thread). Με net-metering που θα ήταν η καλύτερη λύση για να γλιτώσω το κόστος των μπαταριών και να κάνω ετεροχρονισμένη χρήση της ενέργειας που παράγω (παραγωγή kwh καλοκαίρι, χρήση τον χειμώνα κλπ.) πρέπει να "μπλέξω" με το κράτος και με ΔΕΗ για να χρησιμοποιώ το δημόσιο δίκτυο για την αποθήκευση της ενέργειάς μου. Επομένως οι επιλογές μου είναι ή VIRTAL net-metering βάζοντας τα φωτοβολταϊκά σε άλλο κτίριο που δεν έχουμε νομικά κωλύματα (δεν μπορώ όμως να φανταστώ να εγκαθιστώ φωτοβολταϊκό σε κάποιο άλλο σπίτι μου γιατί είναι μέσα στην πόλη κλπ. και δεν έχω τόση πολλή διαθέσιμη επιφάνεια για τα πάνελς) ή παράνομο αυτόνομο φωτοβολταϊκό που δεν θα ξέρει κανένας ότι το έχω εκεί στο εξοχικό που έχω άφθονη επιφάνεια και είμαι ο κύριος του εαυτού μου γιατί είναι σε δικό μου οικόπεδο. 

Και μάλλον τη δεύτερη επιλογή θα επιλέξω. Είναι πολλές φορές που το κράτος σε αναγκάζει να παρανομήσεις (να δώσεις φακελάκι, να λαδώσεις πολεοδόμο, να φοροδιαφύγεις λόγω των υπερβολικών φόρων κλπ.). Δεν ενθαρρύνω αυτές τις κινήσεις, αλλά δεν μπορείτε να αρνηθείτε ότι έχουμε να κάνουμε με ένα εχθρικό κράτος με παράλογους νόμους.

Η αμαρτία μου είναι η επιθυμία μου για ενεργειακή αυτάρκεια και αυτονομία, τίποτα παραπάνω και θα προχωρήσω να εγκαταστήσω παράνομα φωτοβολταϊκά στις βεράντες του εξοχικού. Τα ξηλώνω σε μία μέρα αν χρειαστεί και τα βάζω το ένα πάνω στο άλλο στο υπόγειό μου Ό,ΠΟΤΕ χρειαστεί χωρίς πρόβλημα, είναι πλήρως ευέλικτη, τροποποιήσιμη και διαχειρίσμη λύση γιατί δεν μιλάμε για στέγες και σκεπές όπως έβαλε τη φωτογραφία ο φίλος πιο πάνω που τα πήρε ο αέρας. Καμία σχέση.

Στο youtube υπάρχουν μέχρι και tutorials για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών από ιδιώτες, οικογενειακά projects κλπ. Δεν μπορεί to ELLADA να μας πολεμά τόσο πολύ όταν έχουμε μεράκι να φτιάξουμε το σπίτι μας και να θέλουμε άδεια για το κάθε τι. Ζούμε στον 21ο αιώνα, θα ασχολούμαστε με ανόητους περιορισμούς για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ κουφώματα (ξήλινα λόγω τεχνοτροπίας της περιοχής), άδεια από την πολεοδομία για το αν θα κρεμάσω το βρακί μου έξω από το σπίτι κλπ. ΌΧΙ δεν το δέχομαι.

Θα παρανομήσω για να κάνω την δουλειά μου, όπως τόσοι εκατομμύρια Έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...