Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα θα τρολάρω, αλλά ειλικρινά το έχω και ως απορία: 

Για να βάλεις πιάτο δορυφορικό otetv στην πρόσοψη πρέπει να ρωτήσεις τον πολεοδόμο; Ένα πιάτο διαμέτρου περίπου 2 μέτρα (είναι μεγάλο για να πιάνει πολλούς δορυφόρους με πολλά LNBs)

Ας μου το απαντήσει κάποιος παρακαλώ αν ξέρει, για να καταλήξω στον βαθμό ξεφτίλας του κράτους. Θέλει να πάρω άδεια για το κάτοπτρο;

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, glenngould είπε

Τώρα θα τρολάρω, αλλά ειλικρινά το έχω και ως απορία: 

Για να βάλεις πιάτο δορυφορικό otetv στην πρόσοψη πρέπει να ρωτήσεις τον πολεοδόμο; Ένα πιάτο διαμέτρου περίπου 2 μέτρα (είναι μεγάλο για να πιάνει πολλούς δορυφόρους με πολλά LNBs)

Ας μου το απαντήσει κάποιος παρακαλώ αν ξέρει, για να καταλήξω στον βαθμό ξεφτίλας του κράτους. Θέλει να πάρω άδεια για το κάτοπτρο;

ΓΙΑ 2 ΜΕΤΡΑ ΝΑΙ!!! -  ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΧΙΤ. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

haha για όνομα του Θεού φίλε mechpanos, δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο, είμαστε η χώρα των τρελών.

Άδεια για το παράθυρα, άδεια για την ψησταριά, άδεια για το δορυφορικό πιάτο, άδεια για το χρώμα του τοίχου, άδεια για το air condition, άδεια για το είδος του κουφώματος, άδεια για το τι έχεις στη βεράντα σου. Άδεια, Άδεια, Άδεια και ΚΑΘΕ άδεια, μια ευκαιρία για να λαδώσεις τον πολεδόμο αναλόγως αν συνουσιάστηκε ικανοποιητικά την προηγούμενη μέρα (και είναι σε καλό mood) για να κρίνει αν του αρέσει το σπίτι σου ή όχι. Η υπέρτατη δύναμη της υπογραφής ενός δημόσιου υπάλληλου. Η πολεοδομία, ο κριτής των ζωών μας.

 

ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΑΙΔΕΣ, τώρα πλέον ξέρω πολύ καλά τι θα κάνω.

Υπάρχει λόγος που αυτή η χώρα έχει καταντήσει έτσι. Για να σέβεσαι το κράτος, πρέπει και αυτό να σέβεται τους πολίτες.

Δεν θα αφήσω παρανομία που να ΜΗΝ την κάνω.

Είμαστε μια γελοία χώρα, τίποτα άλλο δεν έχω να πω.

 

edit:

Οι ίδιοι οι μηχανικοί ειρωνεύονται τους νόμους της πολεοδομίας, δείτε εδώ σε ένα εξεικευμένο forum του που βρήκα ψάχνοντας απατήσεις στα ερωτήματά μου:

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/15217-φωτοβολταϊκά-και-πέργολα/page/8/#comments

Οι ηλιακοί επίσης απαγορεύονται στην οροφή δώματος αλλά εκεί είναι όλοι.

Και γιατί δηλαδή να απαγορεύονται;

Δεν κάνουν κάποιο κακό, αντιθέτως αποδίδουν σίγουρα σωστότερα.

Αρα αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι ο νόμος ο οποίος όπως πολλές άλλες φορές είναι χωρίς λόγο και αιτία απαγόρευση.

Αν και δεν είναι και κάτι σημαντικό, αφού στη πράξη είναι ακυρωμένος. Οπως και όλοι οι άλλοι αντίστοιχοι.

 

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/15217-φωτοβολταϊκά-και-πέργολα/page/9/#comments

Επιστημονική απάντηση: Βάλ'τα και μη ρωτάς κανέναν! Το στέγαστρο που δείχνεις δεν ορίζεται εύκολα με μια λέξη... στέγαστρο, αλλά αν το βάλεις αυτό στην Αθήνα θα περνάς ΕΠΑΕ και άμα βαριούνται θα στο περάσουν μόνο...

...

Θα μπορούσα να το πω πιο λεπτομερώς π.χ. βάλ'τα να κοιτάνε στο βορρά για να μην έχεις θέμα με τη ΔΕΗ και μετά τα κουνάς... αλλά δεν θέλω να λέω τέτοια στο φόρουμ.

Γιατί αυτό πράγματι γίνεται και θα γίνεται μέχρι να καταλάβουν οι ανεγκέφαλοι ότι από το να βλέπεις τέντες και κεραμίδια σε παράνομες πέργολες για δεκαετίες και να μη κάνει κανείς τίποτε, καλύτερα να έχουν Φ/Β επάνω τους που και ο ιδιοκτήτης και το περιβάλλον έχουν κάποιο κέρδος.

Ασε δε, που πέργολα με Φ/Β υπό κλίση ούτε καν σκεπάζεται και αυτό θα μπορούσε να είναι νόμιμο από τη πρώτη μέρα... Αλλά είπαμε, στο ΥΠΕΧΩΔΕ, ΥΠΕΚΑ, και όπως αλλιώς και να το βγάλουν, είναι διαχρονικά ανίκανοι...

 

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/15217-φωτοβολταϊκά-και-πέργολα/page/10/#comments

Στη πέργολα δεν επιτρέπεται ούτε πανί... Ναι, όλα είναι παράνομα... Οπως παράνομοι είναι οι ηλιακοί πάνω στην απόληξη κλιμακοστασίου αλλά όλοι εκεί είναι...

 

Είναι βλακωδώς παράνομα βέβαια, σε αυτό συμφωνώ... Στην ελλάδα θα έπρεπε να επιτρέπεται η δημιουργία τέτοιων στεγάστρων αλλά επειδή δεν είναι ικανοί να ελέγξουν αν έγινε δωμάτιο αντί για στέγαστρο, το απαγορεύουν εντελώς...

 

 

 

Τα ανωτέρω τα γράφουν επαγγελματίες Μηχανικοί.

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, glenngould είπε

haha για όνομα του Θεού φίλε mechpanos, δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο, είμαστε η χώρα των τρελών.

Άδεια για το παράθυρα, άδεια για την ψησταριά, άδεια για το δορυφορικό πιάτο, άδεια για το χρώμα του τοίχου, άδεια για το air condition, άδεια για το είδος του κουφώματος, άδεια για το τι έχεις στη βεράντα σου. Άδεια, Άδεια, Άδεια και ΚΑΘΕ άδεια, μια ευκαιρία για να λαδώσεις τον πολεδόμο αναλόγως αν συνουσιάστηκε ικανοποιητικά την προηγούμενη μέρα (και είναι σε καλό mood) για να κρίνει αν του αρέσει το σπίτι σου ή όχι. Η υπέρτατη δύναμη της υπογραφής ενός δημόσιου υπάλληλου. Η πολεοδομία, ο κριτής των ζωών μας.

ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΑΙΔΕΣ, τώρα πλέον ξέρω πολύ καλά τι θα κάνω.

Υπάρχει λόγος που αυτή η χώρα έχει καταντήσει έτσι. Για να σέβεσαι το κράτος, πρέπει και αυτό να σέβεται τους πολίτες.

Δεν θα αφήσω παρανομία που να ΜΗΝ την κάνω.

Είμαστε μια γελοία χώρα, τίποτα άλλο δεν έχω να πω.

ενώ σε άλλες χώρες κάνεις ότι θες ε?

Μακάρι οσα είπες να τα ελεγχε σοβαρά η πολεοδομία μπας κ ήτανε λιγο πιο όμορφες οι πόλεις στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι βέβαια, μακάρι να ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ η πολεοδομία. Στο σπίτι μου θα κάνω ό,τι θέλω εγώ, όχι ο πολεοδόμος.

Και αν χρειαστεί κρυφά, θα κάνω την παρανομία κρυφά.

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, glenngould είπε

Όχι βέβαια, μακάρι να ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ η πολεοδομία. Στο σπίτι μου θα κάνω ό,τι θέλω εγώ, όχι ο πολεοδόμος.

Και αν χρειαστεί κρυφά, θα κάνω την παρανομία κρυφά.

Αν το σπίτι σου είναι σε οικισμό (aka σχέδιο πόλης, οικόπεδο κτλ) θα κάνεις ότι λέει ο νόμος και ο τοποτηρητής αυτού, ο πολεοδόμος. Έχεις δρόμο που περνάει μπροστά από το σπίτι σου; Θα πληρώνεις δημοτικά τέλη και δημοτικό φόρο. Αν δε σου αρέσει που η περιοχή σου έχει αυτές τις απαγορεύσεις, πούλα το και πήγαινε αλλού. Που νομίζεις βρίσκεσαι, στο Texas; Να βγάλεις και ένα κουμπούρι να πυροβολείς σε όποιον 'εισβάλλει' στην ιδιοκτησία σου;

Όσο για το πιάτο, στη Γερμανία αν πας να βάλεις πιάτο σε μπαλκόνι χωρίς άδεια, έχει πρόστιμο 1500 ευρώ και φυσικά το βγάζεις αμέσως. Και για να πάρεις άδεια, αν είσαι σε μονοκατοικία έχει καλώς, αν είσαι σε πολυκατοικία πρέπει να συμφωνήσει το 75% των ενοίκων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς φιλε μου αυτός ο τοπος ειναι γεμάτος απο ανθρώπους αυτού του ειδους. Δεν υπαρχει σωτηρία....................

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, malakudi είπε

Αν το σπίτι σου είναι σε οικισμό (aka σχέδιο πόλης, οικόπεδο κτλ) θα κάνεις ότι λέει ο νόμος και ο τοποτηρητής αυτού, ο πολεοδόμος. Έχεις δρόμο που περνάει μπροστά από το σπίτι σου; Θα πληρώνεις δημοτικά τέλη και δημοτικό φόρο. Αν δε σου αρέσει που η περιοχή σου έχει αυτές τις απαγορεύσεις, πούλα το και πήγαινε αλλού. Που νομίζεις βρίσκεσαι, στο Texas; Να βγάλεις και ένα κουμπούρι να πυροβολείς σε όποιον 'εισβάλλει' στην ιδιοκτησία σου;

Όσο για το πιάτο, στη Γερμανία αν πας να βάλεις πιάτο σε μπαλκόνι χωρίς άδεια, έχει πρόστιμο 1500 ευρώ και φυσικά το βγάζεις αμέσως. Και για να πάρεις άδεια, αν είσαι σε μονοκατοικία έχει καλώς, αν είσαι σε πολυκατοικία πρέπει να συμφωνήσει το 75% των ενοίκων.

Μου αρέσει η προστακτική στο μήνυμά σου ("θα κάνεις ό,τι λέει ο νόμος και ο πολεοδόμος κλπ." λες και με ξέρεις).

-ΔΕΝ θα κάνω ό,τι λέει ο νόμος. Αυτό είναι 100% σίγουρο και δεν θα με πιάσει ποτέ κανένας.

-ΔΕΝ θα υπακούσω σε κανέναν παράλογο πολεοδόμο που θέλει να έχει την υπερεξουσία να εγκρίνει το παραμικρό στον ΔΙΚΟ μου χώρο (δορυφορικό πιάτο, παράθυρα, βεράντες, ψησταριές, κουφώματα, πέργκολες, περίφραξη, τι χρώμα θα βάψω εξωτερικά τους τοίχους). Σαν πολλές εξουσίες έχουν και είναι γνωστό ότι λαδώνονται ασύστολα. Οι ίδιοι οι μηχανικοί, όπως σας απέδειξα πιο πάνω από το εξειδικευμένο φόρουμ τους, γελάνε με την κατάντια του κράτους, την πολεοδομία και την ασάφεια των κανόνων δόμησης κλπ. Δεν το λέω εγώ, μην μου λέτε εξυπνάδες για πράγματα που ΟΛΟΙ μας γνωρίζουμε ότι είναι βουτηγμένα στη σαπίλα.

-ΔΕΝ θα πληρώνω δημοτικά τέλη και φόρους (αυτόνομο φωτοβολταϊκό με κατάλληλη διαστασιολόγηση = πλήρης κάλυψη των αναγκών μου + κάποια γεννήτρια καυσίμων για backup = και δεν θα εκδοθεί ποτέ κάποιος λογαριασμός ΔΕΗ που θα έχει τα πάσης φύσεως παράλογα χαράτσια άρα θα γλιτώσω χιλιάδες ευρώ σε βάθος χρόνου, δεκάδες χιλιάδες ευρώ αν τα υπολογίζω καλά.

-ΝΑΙ εάν κάποιος εισβάλλει στην περιουσία μου (μιλάς για εισβολή, αυτό το ρήμα χρησιμοποιείς), φυσικά και δεν θα τον αφήσω να με σκοτώσει, αλλά θα τον πυροβολήσω (σιγά μην κάτσω να με βάλουν στο φέρετρο για να προστατεύσω τα δικαιώματα του κλέφτη που θα έχει μπουκάρει μέσα στο σπίτι μου). Στο texas πολύ καλά κάνουν, και θανατική ποινή έχουν και τόλμα να μην υπακούσεις στην αστυνομία, έχεις γίνει μακαρίτης πριν να προλάβεις να σκεφτείς.

Η πραγματικότητα είναι ότι από αυτούς που γνωρίζω ποτέ κανένας δεν πήρε "επίσημη" έγκριση για το πού θα βάλει το κλιματιστικό του ή τι χρώμα θα βάψει το σπίτι του ή για το πού θα βάλει τον ηλιακό του. Όλοι κάνουμε αυτό που θέλουμε, και όλοι θέλουμε το καλύτερο για το σπίτι μας. 

Ως προς την ενδοδαπέδια, γιατί αυτό είναι το θέμα μας, μεγαλύτερη απόδοση έχεις (σε περίπτωση υποβοήθησης με ηλιοθερμία) με σωλήνες κενού αν έχω ενημερωθεί σωστά διαβάζοντας διάφορες πηγές γιατί αναπτύσσονται πιο υψηλές θερμοκρασίες του νερού, πράγμα το οποίο βοηθάει την συνολική απόδοση του συστήματος.

Το λέω για το έχουν υπόψιν όσοι διαβάζουν το θέμα και ενδιαφέρονται να πράξουν κάτι ανάλογο. Βλέπω αποθαρρυντικές απόψεις ή συμβουλές για συνδυασμό ηλιοθερμίας με ενδοδαπέδια, αλλά νομίζω πως καταλήγω (εφόσον δεν έχω την επιλογή του net metering γιατί θέλω να τα κάνω όλα χωρίς να ξέρει το κράτος και κανένας νταβατζής πολεοδόμος) ότι ένας συνδυασμός: ενδοδαπέδιας (one time cost) + αντλίας θερμότητας (one time cost και μικρή κατανάλωση σε ρεύμα που θα την καλύπτει το φωτοβολταϊκό) + αυτόνομο φωτοβολταϊκό (one-time cost χωρίς καμία ενημερώση κανενός ότι υπάρχει) θα ήταν power.

Λογαριασμοί ελάχιστοι. Χαράτσια / Δημοτικά Τέλη / Φόροι ΜΗΔΕΝ

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε το youtube στο youtube, εδώ μιλάμε για σπίτια, ενέργεια, θέρμανση, ενδοδαπέδια. Από την άλλη δημοκρατία έχουμε, βάλε ό,τι θες.

1. Γνωρίζει κάποιος περίπου πόσο καταναλώνει η αντλία θερμότητας; Μια χοντρική αντιστοιχία αριθμού kwh που καταναλώνονται ανά τμ επιφάνειας που θέλω να θερμάνω (ή να δροσίσω).

2. Γνωρίζει κάποιος αν η "ξηράς δόμησης" ενδοδαπέδια που διαβάζω στο internet έχει κάτι διαφορετικό από την συμβατική; Κάτι διαβάζω για πιο γρήγορη "απάντηση" της ενδοδαπέδια θερμότητας από τότε που την ανοίγεις, για να μην χρειάζεται να περιμένεις μια μέρα να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στο σπίτι. Να την προτιμήσω ή όχι;

3. Γνωρίζει κάποιος αν μια αντλία θερμότητας μονοφασική μπορεί να παίξει σε τριφασικό ρεύμα;

4. Αξίζει να ασχοληθώ με αντλία θερμότητας με γεωθερμία (γιατί όπως είπα υπάρχει μεγάλο οικόπεδο και γη) ή να κάνω την αντλία θερμότητας να λειτουργεί μόνο με ρεύμα; Θα ήταν super αν βάζαμε και την γη στο παιχνίδι για να περιορίσουμε όσο το δυνατόν πιο πολύ την κατανάλωση σε kwh για όλο το σπίτι συνολικά.

5. Μπορεί μια αντλία θερμότητας να τροφοδοτεί ΔΥΟ διαμερίσματα αυτής της εξοχικής κατοικίας (είναι στο ίδιο κτίσμα); Οι σωληνώσεις της αντλίας θερμότητας (εξωτερική / εσωτερική μονάδα) μπορεί να είναι και απομακρυσμένες) ;

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, glenngould είπε

Άσε το youtube στο youtube, εδώ μιλάμε για σπίτια, ενέργεια, θέρμανση, ενδοδαπέδια. Από την άλλη δημοκρατία έχουμε, βάλε ό,τι θες.

1. Γνωρίζει κάποιος περίπου πόσο καταναλώνει η αντλία θερμότητας; Μια χοντρική αντιστοιχία αριθμού kwh που καταναλώνονται ανά τμ επιφάνειας που θέλω να θερμάνω (ή να δροσίσω).

2. Γνωρίζει κάποιος αν η "ξηράς δόμησης" ενδοδαπέδια που διαβάζω στο internet έχει κάτι διαφορετικό από την συμβατική; Κάτι διαβάζω για πιο γρήγορη "απάντηση" της ενδοδαπέδια θερμότητας από τότε που την ανοίγεις, για να μην χρειάζεται να περιμένεις μια μέρα να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στο σπίτι. Να την προτιμήσω ή όχι;

3. Γνωρίζει κάποιος αν μια αντλία θερμότητας μονοφασική μπορεί να παίξει σε τριφασικό ρεύμα;

4. Αξίζει να ασχοληθώ με αντλία θερμότητας με γεωθερμία (γιατί όπως είπα υπάρχει μεγάλο οικόπεδο και γη) ή να κάνω την αντλία θερμότητας να λειτουργεί μόνο με ρεύμα; Θα ήταν super αν βάζαμε και την γη στο παιχνίδι για να περιορίσουμε όσο το δυνατόν πιο πολύ την κατανάλωση σε kwh για όλο το σπίτι συνολικά.

5. Μπορεί μια αντλία θερμότητας να τροφοδοτεί ΔΥΟ διαμερίσματα αυτής της εξοχικής κατοικίας (είναι στο ίδιο κτίσμα); Οι σωληνώσεις της αντλίας θερμότητας (εξωτερική / εσωτερική μονάδα) μπορεί να είναι και απομακρυσμένες) ;

Ευχαριστώ

1. Δεν υπάρχει στάνταρ, εξαρτάται από τις θερμικές απαιτήσεις του χώρου σου.

Αν ξέρεις την κατανάλωση πετρελαίου σου, υπολόγισε περίπου ως εξής:

Για κάθε 1000 κιλά πετρέλαιο, με 3500kcal/kg θερμογόνο ικανότητα και έστω 80% βαθμό απόδοσης λέβητα, ο χώρος σου θέλει 2.8GCal.

Η αντλία θερμότητας έχει ας πούμε βαθμό απόδοσης μέσο 3.5, οπότε θα σου κάψει για την ίδια απαίτηση χώρου, 800.000kcal ήτοι περίπου 900kwhr πολύ χονδρικά.

2. Δεν παίζει ρόλο στην οικονομία. Μόνο στην απόκριση.

3. Ναι αλλά γιατί να το κάνεις αυτό;;

4. Αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις ΝΑΙ. Αν είναι κάποια μικρή κατοικία δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση το κόστος εγκατάστασης της γεωθερμίας.

5. Τα πάντα όλα μπορούν αν τα σηκώνει η αντλία με την κατάλληλη μελέτη και σωστή εγκατάσταση. Υπάρχουν αντλίες για 300m2 κατοικίες χωρίς κανένα πρόβλημα. Για τις σωληνώσεις δεν το κατάλαβα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τα εποικοδομητικά σχόλιά σου, το εκτιμώ.

1. Οπότε 1000 κιλά πετρέλαιο που θα πλήρωνα κοστίζουν €850, ενώ με την ενεργειακή αυτή αναβάθμιση με την αντλία θερμότητας και την ενδοδαπέδια θα πληρώνω μόνο ~€200. Καλό.. Μεγάλη διαφορά πράγματι. Καρασυμφέρει.

2. Οπότε συστήνεις να προτιμήσω "ξηράς δόμησης" γιατί έχω μόνο το πλεονέκτημα της γρήγορης απάντησης, χωρίς κάποιον μειονέκτημα; (Δηλαδή θα έπρεπε να το κάνουν όλοι με "ξηρά δόμηση" ) ;

3. Κάνω αναφορά σε μονοφασική αντλία θερμότητας, γιατί το ρεύμα που παίρνουμε στο εξοχικό είναι μονοφασικό. Αλλά όλες κι όλε ς900kwh για όλον τον χειμώνα δεν είναι δα και κάνα φοβερό φορτίο (αν κατανέμεται σε 4-5 μήνες νομίζω) ; Είναι μεγάλο πρόβλημα να βάλω μονοφασική αντλία θερμότητας αντί για τριφασική; Να μην το προτιμήσω;

4. Είναι μεγάλη εξοχική κατοικία (>400τμ) οπότε ίσως έχει νόημα να κουμπώσει και η γεωθερμία με την αντλία θερμότητας. Πόσο αναμένεται όμως να πάει το μαλλί (έξτρα €€) για να παίρνει η αντλία θερμότητας από γεωθερμία; Όπως είπα το εξοχικό είναι σε οικόπεδο και υπάρχει άφθονη γη (οριζόντια και κάθετα) για να μπούνε μέσα στη γη οι σωλήνες της γεωθερμίας.

5. Μπορώ να την έχω αρχικά την αντλία θερμότητας να λειτουργεί με ρεύμα και -μελλοντικά- να προσθέσω το κομμάτι της γεωθερμίας;

6. 'Εστω ότι έχω ένα διαμέρισμα που θα δουλεύει με ενδοδαπέδια θέρμανση στον 1ο όροφο που είναι 130τμ. Έστω ότι έχω άλλο ένα διαμέρισμα στον 1ο όροφο που έχει όμως σώματα καλοριφέρ (είναι ολοκληρωμένο αυτό το διαμέρισμα, δεν έχει ενδοδαπέδια), και μετά έχω στο ισόγειο άλλο ένα διαμέρισμα με ενδοδαπέδια. Μπορούνε όλα τα διαμερίσματα αυτά ΙΣΟΓΕΙΟΥ και 1ου ΟΡΟΦΟΥ με ΜΙΑ αντλία θερμότητας να εξυπηρετηθούν; Πού θα τοποθετηθεί η αντλία θερμότητας σε αυτή την περίπτωση (στο ισόγειο ή στον 1ο όροφο; )

7. Μπορεί η αντλία θερμότητας να τροφοδοτήσει υπάρχον διαμέρισμα με καλοριφέρ (που λειτουργούσε μέχρι τώρα με λέβητα πετρελαίου) ;

Σε ευχαριστώ πολύ

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, glenngould είπε

Ευχαριστώ για τα εποικοδομητικά σχόλιά σου, το εκτιμώ.

1. Οπότε 1000 κιλά πετρέλαιο που θα πλήρωνα κοστίζουν €850, ενώ με την ενεργειακή αυτή αναβάθμιση με την αντλία θερμότητας και την ενδοδαπέδια θα πληρώνω μόνο ~€200. Καλό.. Μεγάλη διαφορά πράγματι. Καρασυμφέρει.

2. Οπότε συστήνεις να προτιμήσω "ξηράς δόμησης" γιατί έχω μόνο το πλεονέκτημα της γρήγορης απάντησης, χωρίς κάποιον μειονέκτημα; (Δηλαδή θα έπρεπε να το κάνουν όλοι με "ξηρά δόμηση" ) ;

3. Κάνω αναφορά σε μονοφασική αντλία θερμότητας, γιατί το ρεύμα που παίρνουμε στο εξοχικό είναι μονοφασικό. Αλλά όλες κι όλε ς900kwh για όλον τον χειμώνα δεν είναι δα και κάνα φοβερό φορτίο (αν κατανέμεται σε 4-5 μήνες νομίζω) ; Είναι μεγάλο πρόβλημα να βάλω μονοφασική αντλία θερμότητας αντί για τριφασική; Να μην το προτιμήσω;

4. Είναι μεγάλη εξοχική κατοικία (>400τμ) οπότε ίσως έχει νόημα να κουμπώσει και η γεωθερμία με την αντλία θερμότητας. Πόσο αναμένεται όμως να πάει το μαλλί (έξτρα €€) για να παίρνει η αντλία θερμότητας από γεωθερμία; Όπως είπα το εξοχικό είναι σε οικόπεδο και υπάρχει άφθονη γη (οριζόντια και κάθετα) για να μπούνε μέσα στη γη οι σωλήνες της γεωθερμίας.

5. Μπορώ να την έχω αρχικά την αντλία θερμότητας να λειτουργεί με ρεύμα και -μελλοντικά- να προσθέσω το κομμάτι της γεωθερμίας;

6. 'Εστω ότι έχω ένα διαμέρισμα που θα δουλεύει με ενδοδαπέδια θέρμανση στον 1ο όροφο που είναι 130τμ. Έστω ότι έχω άλλο ένα διαμέρισμα στον 1ο όροφο που έχει όμως σώματα καλοριφέρ (είναι ολοκληρωμένο αυτό το διαμέρισμα, δεν έχει ενδοδαπέδια), και μετά έχω στο ισόγειο άλλο ένα διαμέρισμα με ενδοδαπέδια. Μπορούνε όλα τα διαμερίσματα αυτά ΙΣΟΓΕΙΟΥ και 1ου ΟΡΟΦΟΥ με ΜΙΑ αντλία θερμότητας να εξυπηρετηθούν; Πού θα τοποθετηθεί η αντλία θερμότητας σε αυτή την περίπτωση (στο ισόγειο ή στον 1ο όροφο; )

7. Μπορεί η αντλία θερμότητας να τροφοδοτήσει υπάρχον διαμέρισμα με καλοριφέρ (που λειτουργούσε μέχρι τώρα με λέβητα πετρελαίου) ;

Σε ευχαριστώ πολύ

1.Ναι!!

2. Για εξοχική κατοικία ναι!

3. Βάλε δεν παίζει πρόβλημα.

4. Για εξοχική κατοικία και για 2 κατοστάρικα τον χρόνο κατανάλωση δεν θα κάνεις απόσβεση ποτέ.

5. Όχι είναι ειδικές οι γεωθερμικές αντλίες.

6, 7. Όχι η αντλία δεν μπορεί να δουλέψει και με ενδοδαπεδια και με καλοριφέρ την ίδια ώρα, στην ενδοδαπεδια θες πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, στο καλοριφέρ μέσες προς υψηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, απ' ό,τι καταλαβαίνω είσαι μηχανισμός (Mech-panos), οπότε θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που σε γνώρισα και μου απαντάς τις απορίες. Ευχαριστώ.

Έχω πολλές απορίες, αλλά είσαι γνώστης, επομένως "θα σε εκμεταλλευθώ" λίγο ακόμα:

 

1. Θα συνέστηνες να έκανα πρώτα επαύξηση ισχύος του υπάρχοντος ρεύματος από μονοφασικό σε τριφασικό και μετά να πάρω μια τριφασική αντλία θερμότητας. Ή να κουμπώσω κατευθείαν μια μονοφασική αντλία θερμότητας στο υπάρχον μονοφασικό ρεύμα που έχω;

2. Τι ιδιαίτερο έχει η ενδοδαπέδια ξηράς δόμησης (τι ιδιαίτερο πράγμα βάζουν ή δεν βάζουν) για να ξέρω. Συστήνεις όλοι που βάζουν ενδοδαπέδια να βάζουν "ξηράς δόμησης" πλέον, ώστε να αντιδρά γρήγορα το σύστημα;

3. Πόσο περίπου είναι το κόστος της γεωθερμίας, Πάνω από €5000 ; Αν είναι μέχρι εκεί το συζητάω. Υπάρχει περίπτωση να είναι περισσότερο;

4. Επειδή όπως λες δεν μπορεί να κουμπώσει ΜΙΑ ΜΟΝΟ αντλία θερμότητας σε δύο διαμερίσματα (που το ένα διαμέρισμα λειτουργεί με καλοριφέρ + λέβητα πετρελαίου και το άλλο διαμέρισμα λειτουργεί με ενδοδαπέδια) σκέφτομαι να αγοράσω δύο αντλίες θερμότητας μία χαμηλής θερμοκρασίας νερού (για την ενδοδαπέδια) και μια υψηλής θερμοκρασίας νερού (για το διαμέρισμα με τα καλοριφέρ).

5. Οι γεωθερμικές αντλίες παρέχουν καυτό νερό (υψηλών θερμοκρασιών) που χρειάζονται τα σώματα καλοριφέρ (που μέχρι σήμερα λειτουργούσαν με λέβητα πετρελαίου) ή μόνο νερό χλιαρό (αυτό που χρησιμοποιούν οι ενδοδαπέδιες); Μπορείς δηλαδή με γεωθερμίες να παράξεις καυτό νερό για καλοριφέρ (υψηλών θερμοκρασιών) ή όχι;

6. Εάν το διαμέρισμα του πρώτου ορόφου  θα λειτουργεί με ενδοδαπέδια, θα εισπράττει καθόλου θέρμανση αυτός που είναι στο κάτω όροφο (έστω και λίγο). Δηλαδή η ενδοδαπέδια βοηθάει καθόλου να θερμανθεί και αυτός που μένει από κάτω σου ή όχι;

Και πάλι thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, glenngould είπε

ΟΚ, απ' ό,τι καταλαβαίνω είσαι μηχανισμός (Mech-panos), οπότε θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που σε γνώρισα και μου απαντάς τις απορίες. Ευχαριστώ.

Έχω πολλές απορίες, αλλά είσαι γνώστης, επομένως "θα σε εκμεταλλευθώ" λίγο ακόμα:

1. Θα συνέστηνες να έκανα πρώτα επαύξηση ισχύος του υπάρχοντος ρεύματος από μονοφασικό σε τριφασικό και μετά να πάρω μια τριφασική αντλία θερμότητας. Ή να κουμπώσω κατευθείαν μια μονοφασική αντλία θερμότητας στο υπάρχον μονοφασικό ρεύμα που έχω;

2. Τι ιδιαίτερο έχει η ενδοδαπέδια ξηράς δόμησης (τι ιδιαίτερο πράγμα βάζουν ή δεν βάζουν) για να ξέρω. Συστήνεις όλοι που βάζουν ενδοδαπέδια να βάζουν "ξηράς δόμησης" πλέον, ώστε να αντιδρά γρήγορα το σύστημα;

3. Πόσο περίπου είναι το κόστος της γεωθερμίας, Πάνω από €5000 ; Αν είναι μέχρι εκεί το συζητάω. Υπάρχει περίπτωση να είναι περισσότερο;

4. Επειδή όπως λες δεν μπορεί να κουμπώσει ΜΙΑ ΜΟΝΟ αντλία θερμότητας σε δύο διαμερίσματα (που το ένα διαμέρισμα λειτουργεί με καλοριφέρ + λέβητα πετρελαίου και το άλλο διαμέρισμα λειτουργεί με ενδοδαπέδια) σκέφτομαι να αγοράσω δύο αντλίες θερμότητας μία χαμηλής θερμοκρασίας νερού (για την ενδοδαπέδια) και μια υψηλής θερμοκρασίας νερού (για το διαμέρισμα με τα καλοριφέρ).

5. Οι γεωθερμικές αντλίες παρέχουν καυτό νερό (υψηλών θερμοκρασιών) που χρειάζονται τα σώματα καλοριφέρ (που μέχρι σήμερα λειτουργούσαν με λέβητα πετρελαίου) ή μόνο νερό χλιαρό (αυτό που χρησιμοποιούν οι ενδοδαπέδιες); Μπορείς δηλαδή με γεωθερμίες να παράξεις καυτό νερό για καλοριφέρ (υψηλών θερμοκρασιών) ή όχι;

6. Εάν το διαμέρισμα του πρώτου ορόφου  θα λειτουργεί με ενδοδαπέδια, θα εισπράττει καθόλου θέρμανση αυτός που είναι στο κάτω όροφο (έστω και λίγο). Δηλαδή η ενδοδαπέδια βοηθάει καθόλου να θερμανθεί και αυτός που μένει από κάτω σου ή όχι;

Και πάλι thanks

1. Καλύτερα 3Φ

2. Για εξοχικό μονόδρομος αλλιώς θα περιμένεις πολύ για να ζεστάνει. Αλλιώς δεν παίζει ρόλο από άποψης οικονομίας.

3. 5000 μπορεί να είναι μόνο οι εκσκαφές σου.

4. Ναι.

5. Δεν ξέρω, μπορεί κ να υπάρχουν. Αλλά θα κάνεις 2 εγκαταστάσεις γεωθερμίας;;δεν έχει νόημα.

6. Όχι!! Αν γίνει έτσι είναι αποτυχία και λάθος εγκατάσταση αφενός, η θερμότητα πηγαίνει προς τα πάνω αφετέρου.

Φέρε έναν καλό μηχανολόγο στο σπίτι να δεί και να σου προτείνει λύσεις μην ψάχνεις στα τυφλά και πελαγώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...