Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Με την ενδοδαπέδια θέρμανση έχουμε πολύ μεγάλη επιφάνεια μετάδοσης θερμότητας και άρα μπορείς να επιτύχεις καλή θέρμανση με μικρή θερμοκρασία επιστροφής του νερού σε σχέση με τα καλοριφέρ. Για να το κάνεις αυτό στα καλοριφέρ θέλει υπερδιαστασιολόγιση των σωμάτων. Με την μικρή θερμοκρασία επιστροφής του νερού, πραγματικά μπορεί να λειτουργήσει η αυξημένη του απόδοση ένας λέβητας αερίου συμπύκνωσης. Όταν δεν υπάρχει χαμηλή θερμοκρασία επιστροφής είναι κοροϊδία να λένε μερικοί πωλητές και τεχνικοί αγόρασε λέβητα συμπύκνωσης για οικονομία στο φυσικό αέριο και ειδικά αν κάποιος δεν τον καίει συνεχόμενα.

 Για την αντλία θερμότητας δεν ξέρω αν έχει αυξημένη απόδοση δουλεύοντας την με χαμηλή θερμοκρασία στο νερό κυκλοφορίας. Πάντως σίγουρα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες έχουμε λιγότερη διάβρωση στα μεταλλικά μέρη και χαμηλότερη αυξομείωση πίεσης του νερού. Όμως αν γίνει καμιά διαρροή μέσα στην ενδοδαπέδια θέρμανση τότε είναι μεγάλος μπελάς.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άποψη μου.....

φυσικά και χρησιμοποιείς ενδοδαπέδια αλλά με λεβητάκι αερίου. Θα μπορούσες να έχεις δροσισμό, όπως είπες παραπάνω, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος για τα αποτελέσματα του.

Επίσης βάζεις και air condition για το καλοκαίρι όπου επιθυμείς.

Με αυτό τον τρόπο γλιτώνεις τα άσχημα από αισθητικής άποψης fancoils, και την πολύ πιο ακριβή σε σχέση με το λεβητάκι αερίου αντλία θερμότητας. Και σου περισσεύουν αρκετά ευρώ.

Κατά τα άλλα αν δε σου αρέσει ο παραπάνω τρόπος δε βλέπω το λόγο να βάλεις ενδοδαπέδια ΚΑΙ fancoils. Πεταμένα λεφτά για μένα. Βάλε ΜΟΝΟ fancoils.

Γενικά οτιδήποτε δουλεύει με ρεύμα στην Ελλάδα εγώ προσωπικά το θεωρώ ασύμφορο από οικονομικής άποψης (ακόμα και την Αντλία θερμότητας η οποία θα σου ανεβάζει τις κιλοβατώρες λογικά πάνω από τις 1200 και κατ΄επέκταση  θα αυξάνετε κατά πολύ η χρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, achilleashormovas said:

Γενικά οτιδήποτε δουλεύει με ρεύμα στην Ελλάδα εγώ προσωπικά το θεωρώ ασύμφορο από οικονομικής άποψης (ακόμα και την Αντλία θερμότητας η οποία θα σου ανεβάζει τις κιλοβατώρες λογικά πάνω από τις 1200 και κατ΄επέκταση  θα αυξάνετε κατά πολύ η χρέωση.

Και πάλι σε μελέτες του ΕΜΠ η Α/Θ έχει χαμηλότερο κόστος χρήσης από τον λέβητα ΦΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Και πάλι σε μελέτες του ΕΜΠ η Α/Θ έχει χαμηλότερο κόστος χρήσης από τον λέβητα ΦΑ.

Ο φιλος εννοεί, πως θα ανεβάζει συνολικά τις Kwh της οικίας, μιας και θα περιέχεται στον ίδιο λογαριασμό, συμπαρασύροντας τη χρεώση στην επόμενη βαθμίδα.

Δηλαδή τεχνηέντως υπολογίζεται με πχ 0.10ευρώ, διοτι αν περάσεις τις 1800 kwh ( αν δεν απατώμαι) αυξάνεται η χρέωση ( για τις εξτρά kwh).

Ειτε ετσι είτε αλλιως ειναι οικονομικότερη, σύμφωνα με τις μελέτες.

Υ.Γ. Αν το σπίτι μονωθεί όπως προβλέπεται, ολα αυτά εινια για λαική κατανάλωση...μιας και θα πέσει το κοστος θερμανσης, με οτι σύστημα και να επιλέξεις! Σίγουρα το καθαρότερο ειναι ο λεβητας αερίου και η Α/Θ (θα μου πει κανεις...το ρεύμα παράγεται eco friendly, αλλα παει αλλου η κουβέντα)

Υ.Γ.2 δεν υπάρχει περίπτωση σήμερα να έχεις διαρροή απο ενδοδαπέδια. Τα υλικα εχουν ξεφύγει, γίνεται δοκιμή πίεσης δικτύου πριν "τσιμεντωθεί" κτλ. Μόνο σε καποιο ακραίο φαινομενο, μπορει να κοπει η σωλήνα αυτή...τοσο ακραίο, που θαναι το τελευταίο που θα σε νοιάξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, kanesaxo said:

Ο φιλος εννοεί, πως θα ανεβάζει συνολικά τις Kwh της οικίας, μιας και θα περιέχεται στον ίδιο λογαριασμό, συμπαρασύροντας τη χρεώση στην επόμενη βαθμίδα.

Και πάλι το συνολικό κόστος θα είναι χαμηλότερο από το να πλήρωνε ρεύμα + λογαριασμό ΦΑ ή πετρελαίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Και πάλι το συνολικό κόστος θα είναι χαμηλότερο από το να πλήρωνε ρεύμα + λογαριασμό ΦΑ ή πετρελαίου...

δεν αντιλέγω. 

Ομως σε ενα κράτος με όλα να κυλούν υποκειμενικά, που ξέρει κανείς οτι το αέριο "αυριο" δε θα ναι πολύ φθηνότερο απ'το ρεύμα ή το αντίθετο...Δε βγαίνει άκρη.

Οπότε μπορούμε πάντα να μιλάμε για το "σήμερα" ή έστω για το αέριο που η τιμή του είναι σταθερή για κάποιο διάστημα που προσυμφωνείται. Αν δε κλείσει κάποιος καμμια κάνουλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δροσισμός απο το πατωμα μονο, χωρις fancoil δεν γινεται.

Το δοκιμασα σπιτι μου για μια εβδομαδα και το εσβησα γιατι αν και δεν υπηρχαν εμφανείς υγροποιήσεις, παρολα αυτα η σκονη κολλαγε στο πατωμα και λασπωνε σαν να ειχε να σφουγγαριστει κανα εξάμηνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Δροσισμός απο το πατωμα μονο, χωρις fancoil δεν γινεται.

Το δοκιμασα σπιτι μου για μια εβδομαδα και το εσβησα γιατι αν και δεν υπηρχαν εμφανείς υγροποιήσεις, παρολα αυτα η σκονη κολλαγε στο πατωμα και λασπωνε σαν να ειχε να σφουγγαριστει κανα εξάμηνο.

Αυτό που λέει ο Γιάννης. Ακόμα και αν δεν βλέπεις την υγρασία, είναι μια πολύ περίεργη αίσθηση αφενός, αφεταίρου οι υγρασίες υπάρχουν και αν δεν είναι σωστά μελετημένη η εγκατάσταση ενδεχομένως να έχεις μελλοντικά προβλήματα. Φυσικά παίζει ρόλο και η υγρασία της περιοχής που μένεις.  Οπότε για το καλοκαίρι, πάρε ένα κανονικό AC που και design-ατα είναι και ποιο εύκολη η εγκατάστασή τους.

Οσον αφορά την ζέστη, στα είπαν και άλλοι. Εγώ στέλνω απο το υπόγειο 31 βαθμούς νερό στον 2ο και έχω μόνιμα μέσα στο διαμέρισμα  25 βαθμούς. Εκτός απο κάτι μέρες με χιόνια και κρύα που πέφτει μεχρι τους 23. Το χειμώνα κυκλοφορώ με κοντομάνικο μέσα στο σπίτι και κοιμάμαι με μια ελαφριά πικέ κουβέρτα και σορτσάκι.

Βεβαια είμαι Μοσχάτο και σε καλομονωμένο σπίτι.  Απλά θα πρέπει να την καις μέρα-νύχτα, δεν την κλείνεις ούτε όταν φεύγεις ΣΚ ούτε όταν κάνει ζέστη.  Πρέπει να συμφιλιωθείς με αυτό και να καταλάβεις ότι μακροπρόθεσμα σου δημιουργεί οικονομία και όχι σπατάλη. 

Στα θετικά που αναφέρθηκαν, η αίσθηση του να περπατάς ξυπόλυτος το χειμώνα, του να βγαίνεις απο την μπανιέρα και να είναι ζεστό το πάτωμα, η απίστευτα ομοιόμορφη θέρμοκρασία (πρόσεχε η εταιρεία που θα την εγκαταστήσει να είναι σοβαρή. Κοντά στα εξωτερικά τοιχώματα υπάρχει ξεχωριστό κύκλωμα με ταχύτερη κυκλοφορία του νερού). Επίσης όταν ανοίγει να αεριστεί το σπίτι και αυτό παραμένει αρκετά ζεστό όσο είναι το παράθυρο ανοικτό, και θερμαίνεται αμέσως μόλις κλέισεις το παράθυρο. 

Γενικά για την περιοχή που είσαι πιστεύω ότι είναι μια χαρά λύση. Ισως εδώ στο Μοσχάτο ήταν major overkill.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενδοδαπέδια σε συνδυασμό με αντλία είναι μια πάρα πολύ καλή λύση αρκεί το σπίτι να είναι πολύ καλά μονωμένο. Τον συνδυασμό αυτόν τον έχουν βάλει 2 πελάτες μου σε νέα σπίτια κατά ΚΕΝΑΚ και είναι πολύ ικανοποιημένοι. Και οι 2 έβαλαν πανάκριβες επώνυμες αντλίες, αλλά ο ένας που μπήκε το 2014 λογικά θα την έχει κάνει απόσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, μετέπειτα κι από το θεμιτό κράξιμο που δέχθηκα, έψαξα στον βαθμό που μπορούσα να ψάξω σε 24 ώρες. Τον μηχανικό που μου έβγαλε ενεργειακή κλάση ρώτησα, άλλους δύο μηχανικούς(σχετικούς) που συναναστρέφομαι, "εσάς", τον μάστορα που έχει αναλάβει το έργο...άκουσα πολλά και ενδιαφέροντα αλλά δυστυχώς δεν πήρα την απάντηση που γυρεύω στο αρχικό μου ερώτημα. Ή τουλάχιστον όχι στον βαθμό που εγώ θέλω.Δεν έχω αποφασίσει ακόμα για δύο λόγους: 1. Υπάρχουν δύο δωμάτια με παρκέ που το σκέφτομαι πολύ το να τα ξηλώσω 2. Αν και έχω καταλήξει στο ότι είναι πιο οικονομική λύση η ενδοδαπέδια σε σχέση με τα σώματα, θέλω ευελιξία στις αλλαγές θερμοκρασίας και στην αυτονομία των χώρων.  π.χ ένα βράδυ στο δωμάτιο να θέλω πιο πολύ ζέστη, εκεί που κοιμάμαι. Φαντάζομαι πως η ανταπόκριση της ενδοδαπέδιας δεν θα είναι άμεση κι ας δίνει αυτονομία στους χώρους. 

Πληροφορήθηκα κι αυτό με την υγρασία στο πάτωμα που αναφέρετε για το καλοκαίρι και είναι έξτρα ενδοιασμός.

Κλιματιστικό δεν θέλω να βάλω για να μην έχω τις εξωτερικές μονάδες σε μπαλκόνια κ.λ.π. η αντλία θα είναι στην ταράτσα 

Από θέμα ρεύματος, εργάζομαι σε έναν από τους ιδιώτες ηλεκτροπαραγωγούς οπότε και έχω σχετικά καλή έκπτωση και σταθερή χρέωση (+νυχτερινό) οπότε ευελπιστώ πως δεν θα μου φανεί η συνεχόμενη κατανάλωση. Αυτό θα δείξει στην πράξη ανάλογα και με την χρήση φαντάζομαι.

Το μόνο που έχω καταλήξει είναι πως είτε πάω σε ενδοδαπέδια είτε καταλήξω σε σώματα (και τα δύο όπως έχω ξαναπει με αντλία θερμότητας), θα μπει εξ'αρχής η εγκατάσταση για τα fan coils (στα σημεία που θα μπουν δεν θα φαίνονται-σχετικά με ένα σχόλιο που διάβασα για την εμφάνιση από έναν φίλο πιο πάνω) και βλέποντας και κάνοντας.

15 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Λοιπόν επειδή και εγώ χτίζω το σπίτι μου ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα. Έκλεισα προς αντλία θερμότητας και σώματα. Αν θα πας εκεί να προσέξεις η αντλία να είναι υψηλών θερμοκρασιών. Τι εννοώ. Με την ενδοδαπεδια μπαίνει αντλία που βγάζει μαξ50 βαθμούς. Για σώματα θες αντλία που να πηγαίνει γύρο στους 65.

Μ'αρέσεις. Ο λόγος όμως ποιος είναι;

12 ώρες πριν, dakangr είπε

Εχω ακριβως το συστημα που λες.

Ειναι υπεροχο, η αισθηση της ζεστης που βγαζει δεν παιζεται.

Επισης πολυ καλη λυση τα fan coil, είτε για χειμωνα οταν φυγεις ταξιδι, για να ζεστανει το χωρο γρηγορα οταν επιστρεψεις, είτε για το καλοκαιρι για ψυξη. Η λυση δροσισμου με τα πατωματα ειναι δυσκολη και εχει κινδυνους, με υγρασιες που θα μείνουν στο σπιτι. Βαζεις αυτοματη ηλεκτροβανα οταν δουλευεις την ψυξη και κλεινει το κυκλωμα για τα πατωματα, και το καλοκαιρι δουλευουν μονο τα fan coil. 

Ενδοδαπέδια και fan coil ή σώματα και fan coil έχεις;

8 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Δροσισμός απο το πατωμα μονο, χωρις fancoil δεν γινεται.

Το δοκιμασα σπιτι μου για μια εβδομαδα και το εσβησα γιατι αν και δεν υπηρχαν εμφανείς υγροποιήσεις, παρολα αυτα η σκονη κολλαγε στο πατωμα και λασπωνε σαν να ειχε να σφουγγαριστει κανα εξάμηνο.

Το σχόλιο έγινε ήδη screenshot και θα το δείξω στην γυναίκα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xronis είπε

Ενδοδαπέδια και fan coil ή σώματα και fan coil έχεις;

Γιατί θέλεις να βάλεις δύο συστήματα θέρμανσης όταν μπορείς να έχεις ζέστη και ψύξη μόνο με fancoils, δεν το καταλαβαίνω, τα οποία θα σου δώσουν αυτονομία σε κάθε χώρο και θα τα αποσβέσεις γρηγορότερα, καθώς θα γλυτώσεις το κόστος της ενδοδαπέδιας και το ξήλωμα και τοποθέτηση των ξύλινων πατωμάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Γιατί θέλεις να βάλεις δύο συστήματα θέρμανσης όταν μπορείς να έχεις ζέστη και ψύξη μόνο με fancoils, δεν το καταλαβαίνω, τα οποία θα σου δώσουν αυτονομία σε κάθε χώρο και θα τα αποσβέσεις γρηγορότερα, καθώς θα γλυτώσεις το κόστος της ενδοδαπέδιας και το ξήλωμα και τοποθέτηση των ξύλινων πατωμάτων?

Για τους εξής λόγους: Όπως έχω ενημερωθεί, τα fan coil έχουν παρόμοια απόδοση με τα κλιματιστικά. Που σημαίνει πως όταν σβήσουν μετά από λίγο χάνεται και η θεμιτή θερμοκρασία. Ταυτόχρονα κάνουν έναν θόρυβο. Μικρός μεγάλος όλα είναι σχετικά. Τον χειμώνα που θα δουλεύουν κάθε τρεις και λίγο, δεν τον θέλω αυτόν τον θόρυβο. Το καλοκαίρι θα τα δουλεύω σαν να δουλεύω κλιματιστικά. Πολύ λίγο δηλαδή. Οπότε δεν θα είναι ενοχλητικός ο θόρυβος λόγω μικρής διάρκειας λειτουργίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω αντλία με φανκοιλ. Δεν ακούγεται τπτ από τα φανκοιλ, αφού δουλεύουν στη πρώτη σκάλα συνέχεια. Όπως θα σου πει και ο μηχανικός σου, σε ενδιαφέρει μονο η μικρή ταχύτητα που θα δουλεύει το 99%. Θα ήθελα πάντως την αίσθηση του ζεστού πατώματος όπως και την οικονομία με τη μικρότερη θερμοκρασία νερού. Αν σε παίρνει οικονομικά βαλε και τα 2 δεν ξέρω όμως αν μπορείς να χρησιμοποιείς και τα 2 ταυτόχρονα στη θερμανση. Ίσως και να μπορείς αλλά ανεβαίνει και αλλο το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που απέκλεισα την ενδοδαπεδια είναι για να μην ξήλωνω πάτωμα αν σκάσει. Συν το ότι δε με ενοχλεί αισθητικά το να έχω σώματα, και με παίρνουν οι χώροι μου. Και πιστεύω ότι έχουν πιο εύκολη συντήρηση. Ο λόγος που θες υψηλών θερμοκρασιών για τα σώματα είναι καθαρά λόγο απόδοσης. Σκέψου ότι τα σώματα με λέβητα που είναι παραδοσιακά λειτουργούν με θερμοκρασίες 70+ στο νερό. Οι 50 βαθμοί στην ενδοδαπεδια αποδίδουν, στα σώματα όχι τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, xronis είπε

Για τους εξής λόγους: Όπως έχω ενημερωθεί, τα fan coil έχουν παρόμοια απόδοση με τα κλιματιστικά. Που σημαίνει πως όταν σβήσουν μετά από λίγο χάνεται και η θεμιτή θερμοκρασία. Ταυτόχρονα κάνουν έναν θόρυβο. Μικρός μεγάλος όλα είναι σχετικά. Τον χειμώνα που θα δουλεύουν κάθε τρεις και λίγο, δεν τον θέλω αυτόν τον θόρυβο. Το καλοκαίρι θα τα δουλεύω σαν να δουλεύω κλιματιστικά. Πολύ λίγο δηλαδή. Οπότε δεν θα είναι ενοχλητικός ο θόρυβος λόγω μικρής διάρκειας λειτουργίας

Ακριβως οπως το λες ειναι. Ειναι αστειο, αν μπορεις να βαλεις ενδοδαπεδια, να πληρωσεις αντλια θερμοτητας για τα fancoil. Ενδοδαπεδια και fan εχω εγω. Η λυση ειναι υπεροχη σου ξαναλεω.

Αυτο που ρωτησες ανα δωματιο, εχω βαλει ξεχωριστο θερμοστατη ανα δωματιο, γιατι στο δωματιο του μωρου πχ θελω παραπανω ζεστη. Αλλα ΑΠΟΤΟΜΗ αλλαγη θερμοκρασιας (που δεν καταλαβαινω που χρειαζεται) θα το καταφερεις με τα fan coil. Θα τα εχεις δηλαδη για το καλοκαιρι, και για το χειμωνα είτε αν θες να ζεστανεις ενα δωματιο σε γρηγορο χρονο ή αν φυγεις ταξιδι 2 βδομαδες (για λιγοτερο δεν εχει νοημα θεωρω) να ζεστανεις το σπιτι γρηγορα γιατι η ενδοδαπεδια εμενα θελει κανα 10ωρο να ξεκινησει να το ζεσταινει. 

Αν πας σε σωματα, αναγκαστικα υψηλών θερμοκρασιων, δεν μπορουν να ζεστανουν το χωρο με 35-40 βαθμους νερο. 

Τα παρκε πρεπει να ξηλωθουν αν πας σε ενδοδαπεδια.

Επεξ/σία από dakangr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...