Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, ParhsG είπε

Hitachi νομιζω εχει τεχνογνωσία. Μπορεις να συγκρινεις τα χαρακτηριστικά τους βεβαια και βλεπεις. Αλλα αν εβαζα αντλια θα ηταν το τελευαταιο που θα με ανησυχούσε.

Η Hitachi έχει από πίσω την ABB και γι'αυτό εμπνέει και μεγάλη εμπιστοσύνη. Μου έκανε εντύπωση που δεν μου προτάθηκε με θέρμη η Mitsubishi και η Daikin. Για την πρώτη μου είπαν ότι δεν έχει καλή τεχνική υποστήριξη, για την δεύτερη μου είπαν ότι δεν την προτείνουν για αντλία θερμότητας γιατί είναι κορυφή σε κλιματιστικά και fan coil, αλλά εκεί χάνει. Εκεί σκάλωσα να σου πω την αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κανείς άποψη για τις αντλίες θερμότητας της LG; Είναι από τις λίγες με r32 ψυκτικό υγρό. Σίγουρα πολύ καλύτερη από τα κλιματιστικά LG που είναι κάτω του μετρίου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία ακούω πολύ καλά λόγια και για τις Panasonic. 

Εντάξει Daikin και Hitachi θεωρούνται από τις κορυφαίες στην Ελλάδα.

Επίσης είδα και Nibe που είναι σουηδικες και μου φάνηκαν καλές.

Ότι και να βάλεις πάντως θέλει καλό γνώστη να την ρυθμίσει σωστά. Αυτο μου φαίνεται και το πιο δύσκολο. Να βρεις αυτό τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StormGr είπε

Επίσης είδα και Nibe που είναι σουηδικες και μου φάνηκαν καλές.

Έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά και ότι είναι ψηλο-άπιαστες στο οικονομικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xronis είπε

Έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά και ότι είναι ψηλο-άπιαστες στο οικονομικό

Και όμως είναι λίγο πιο φτηνές από Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Προκειμένου να ολοκληρωθεί σαν θέμα αυτό που άνοιξα τον Οκτώβρη, να ενημερώσω όσους συμμετείχαν, τελικά με ρίσκο αποφάσισα να βάλω ενδοδαπέδια + F.C.U.(για το καλοκαίρι αντί για κλιματιστικά). Έχει μπει η εγκατάσταση για τα F.C.U. Όταν μπω στο σπίτι να μείνω (πριν τον Μάιο χλωμό) θα ελέγξω το καλοκαίρι πως πάει το πράγμα με τον δροσισμό της ενδοδαπέδιας κι αν δεν έχω το αποτέλεσμα που θέλω θα βάλω πάνω τα F.C και θα δουλεύω με αυτά το καλοκαίρι.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω (στο κομμάτι της θέρμανσης) γιατί σε σχέση με τα σώματα η ενδοδαπέδια θα κοστίσει περίπου ένα τάληρο παραπάνω. Δεν σας κρύβω ότι τρέμω το τι κατανάλωση θα έχω σε ρεύμα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με το καλό φίλε! Να χαρείς το σπιτικό σου!

Είμαι σε παρόμοιο δίλημμα...Βασικά ενδοδαπέδια, ή fan coils...και φαντάσου, είμαι και μηχανολόγος :)

Θα έβαζα αβλεπί μόνο fan coils, αλλά το σκέφτομαι κατά πόσο θα είναι ποιοτική η θέρμανση των fan coils σαν αίσθηση. Ο θόρυβος δεν με απασχολεί, θα διαστασιολογήσω με την απόδοση της χαμηλής ταχύτητας υπόψη, οπότε θα τον ελαχιστοποιήσω. Με την αίσθηση δεν ξέρω όμως, δεν έχω ζήσει ποτέ σε σπίτι με fcu και το φοβάμαι.

Με την ενδοδαπέδια έχω 2 θέματα, κόστος και ύψος, η κατοικία είναι χαμηλοτάβανη αν μειώσω και 15εκ το ύψος την κάτσαμε :) Εχω τεχνική πρόταση για αυτό αλλά με πολλές και σοβαρές επιφυλάξεις!

Αν έχει κανένας fan coils σε θέρμανση, ας μας πει εντυπώσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2019 στις 11:16 ΠΜ, xronis είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Προκειμένου να ολοκληρωθεί σαν θέμα αυτό που άνοιξα τον Οκτώβρη, να ενημερώσω όσους συμμετείχαν, τελικά με ρίσκο αποφάσισα να βάλω ενδοδαπέδια + F.C.U.(για το καλοκαίρι αντί για κλιματιστικά). Έχει μπει η εγκατάσταση για τα F.C.U. Όταν μπω στο σπίτι να μείνω (πριν τον Μάιο χλωμό) θα ελέγξω το καλοκαίρι πως πάει το πράγμα με τον δροσισμό της ενδοδαπέδιας κι αν δεν έχω το αποτέλεσμα που θέλω θα βάλω πάνω τα F.C και θα δουλεύω με αυτά το καλοκαίρι.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω (στο κομμάτι της θέρμανσης) γιατί σε σχέση με τα σώματα η ενδοδαπέδια θα κοστίσει περίπου ένα τάληρο παραπάνω. Δεν σας κρύβω ότι τρέμω το τι κατανάλωση θα έχω σε ρεύμα

Δε θα το μετανιώσεις.

Σε μια νέα οικία με κενακ, με τις θερμομονώσεις που προβλέπονται (εφόσον κατασκευαστεί οπως προβλέπεται) θα εχεις προσαγωγή 35-40 βαθμών μαξ. Θα βαλεις και αντιστάθμιση.

Με λεβητα ΦΑ και 35-40 βαθμους νερό, μιλάμε για 105% αποδοση και πανω.

Με Α/Θ σοβαρή, μιλάμε για βαθμο αποδοσης 5 και πάνω. (ολα φυσικα εξαρτώνεται και απ'τη μεση εξωτερικη θερμοκρασία).

ΑΝ ξανάφτιαχνα σπίτι απο την αρχή, ενδοδαπεδια με χιλια.

Παράδειγμα συναδέλφου: 1ος οροφος ελευθερος απο ολες τις πλευρές με σκεπή. ΑΝΕΥ θερμοπρόσοψης, το κλασσικο διπλο τουβλο και 5ρα ενδιάμεσα. 130τμ με σταθερα 22 βαθμους +, ενδοδαπέδια, μόνο για την Α/Θ καίει περίπου 3000-4500 κιλοβατώρες ανάλογα το χειμώνα. 

3 τετράγωνα απόσταση εχουμε. Μονοκατοκια εγω,ελευθερη επισης, 100τμ με λεβητα υγραερίου, δώμα δυστυχώς, με εσωτερικα 5εκ μονωση και διπλο τοιχο με 5εκ μονωση, με 20.5-21 κι εχω κάψει σχεδόν 800ε υγραέριο. 

Βγάλε συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την εμπειρία μου. Νέα οικοδομή με κενακ 7 εκατοστά  μόνωση πάνω κάτω αριστερά δεξιά όχι θερμοπροσωψη, έβαλα κλασικά σώματα καλοριφέρ με αντλία θερμότητας. Γιατί όχι φαν κοιλ; Γιατί φοβήθηκα την ποιότητα ζέστης. Αντλία LG. Αν γυρνούσα πίσω θα πήγαινα σε φαν. Δεν μπορώ να πω ότι το μετανοιώσα αλλά θα είχα ένα κλικ καλύτερη οικονομία, πλήρως ανεξάρτητες θερμοκρασίες ανά δωμάτιο, ψύξη θέρμανση με μικρή σχετικά διαφορά στην τιμή..  Η αλήθεια είναι ότι η επιλογή ήταν σπαζο κεφάλια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προτείνω αντλία θερμότητας με σώματα και στο σαλόνι υπνοδωμάτια air-condition. 

Στο ρεύμα υπάρχει ανταγωνισμός και οι τιμές θα συμπιέζονται όπως και με τη κινητή τηλεφωνία, επίσης είναι ανεξάρτητο σύστημα και μπορείς να το ρυθμίζεις όπως θες. 

Να μη μπορείς να βάλεις χαλιά, να μη μπορείς να κάνεις εύκολες επιδιορθώσεις , να ζεσταίνεις χώρους χαμηλής επισκεψιμότητας είναι μια χασουρα από μόνο του. 

Έχω δει και σπίτια σε πλαγιά, καλά μονωμένα, να είναι μια χαρά με air-condition και θερμοπομπους πάνω από τα κρεβάτια. 

Επίσης μια άλλη λύση αν ανάβεις τζάκι είναι το ενεργειακό τζάκι. Αν είσαι χομπίστας της φωτιάς και θα το ανάβεις το χειμώνα έστω για να περνάς τη ώρα σου μπορεί να συμφέρει να βάλεις ενεργειακό 

 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dakonblackblade είπε

όπως και με τη κινητή τηλεφωνία,

Αυτο τωρα να το πω ανέκδοτο, γιατι οχι μονο δεν συμπιέζονται αλλα το καρτελ τις ανεβαζει συνεχώς.

Αυτο που τους κρατάει ακόμα στο ρεύμα είναι η δεη και ο δεδδηε, μόλις τους σουτάρουν θα γίνει της πιπιτσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2019 στις 10:48 ΜΜ, xronis είπε

Η Hitachi έχει από πίσω την ABB και γι'αυτό εμπνέει και μεγάλη εμπιστοσύνη. Μου έκανε εντύπωση που δεν μου προτάθηκε με θέρμη η Mitsubishi και η Daikin. Για την πρώτη μου είπαν ότι δεν έχει καλή τεχνική υποστήριξη, για την δεύτερη μου είπαν ότι δεν την προτείνουν για αντλία θερμότητας γιατί είναι κορυφή σε κλιματιστικά και fan coil, αλλά εκεί χάνει. Εκεί σκάλωσα να σου πω την αλήθεια

Ναι καλά..... Για την Daikin ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Ειναι καλή σε αντλίες θερμότητας και σε μονάδες υψηλής ισχύος ενώ σε κλιματιστικά split μικρης ισχύος έχει ανταγωνισμό από άλλες μάρκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, popopo είπε

Με ενδιαφέρει ακριβώς το setup που έχεις κι εσύ.

Θέλω το χειμώνα να έχω θέρμανση με ενδοδαπέδια και το καλοκαίρι με fcu.

Όμως, αφού θα έχω τα fcu, θέλω το χειμώνα να μπορώ συμπληρωματικά με την ενδοδαπέδια, να τα λειτουργώ κι αυτά όποτε θέλω (είτε για πιο άμεση θέρμανση, είτε για πιο γρήγορη).

Καταρχάς, η ενδοδαπέδια είναι ενιαίο σύστημα ή είναι αυτόνομο ανά χώρο; Μπορείς δηλαδή με την ενδοδαπέδια να ελέγχεις ξεχωριστά κάθε χώρο;

Έχω επίσης απορία για το πως ακριβώς λειτουργεί το πάντρεμα fcu και ενδοδαπέδιας στη λειτουργία θέρμανσης.

Υπάρχει θερμοστάτης σε κάθε δωμάτιο από τον οποίο επιλέγεις εάν θα λειτουργεί και το fcu μαζί με την ενδοδαπέδια για το χώρο αυτό; Ή υπάρχει κάποιου είδους αυτοματισμός ο οποίος ορίζει ότι μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στην επιθυμητή, θα δουλεύουν και τα 2 μαζί, και στη συνέχεια θα απενεργοποιεί τα fcu;

Κανενα νοημα για τη θερμανση με τα φαν κοιλ και την ενδοδαπεδια. Η ενδοδαπεδια δουλευει αργα, σταθερα και μονιμα. Το ανοιγεις Οκτωβρη, το κλεινεις Απριλιο. Μπορεις να ανοιξεις συμπληρωματικα τα fc αλλα δεν εχεις κανενα λογο.

Εχω κανει αυτονομια ανα δωματιο. Οτι θερμοκρασια θελω εχει το καθενα, και δουλευει πολυ καλα. Με θερμοστατες και ηλεκτροβανες.  

Για το παντρεμα σου απαντησα, αποπανω, απλα σκεψου οτι αν αναψεις fc και πιαστει η θερμοκρασια που εχεις ορισει στο δωματιο, κλεινει η ηλεκτροβανα και δεν στελνει ζεστα νερα στο χωρο. Αλλα ξαναλεω δεν εχεις κανενα λογο να το κανεις.  Δουλευοντας μονιμα η ενδοδαπεδια, αν εχεις ορισει πχ 23, αν πεσει 22,7 στο δωματιο ζεσταινοντα τα πατωματα και ξανανεβαινει. Δεν θα παει δηλαδη ποτε στους 18 για να χρειαστει να ανοιξει το fc και να ζεστανει γρηγορα το δωματιο.

Μα αυτη ειναι κ η μαγεια της ενδοδαπεδιας. Οριζεις τη θερμοκρασια ανα δωματιο , και δεν κανεις τπτ  αλλο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dakangr είπε

Κανενα νοημα για τη θερμανση με τα φαν κοιλ και την ενδοδαπεδια.

έχει το νόημα να θερμανθούν άμεσα οι χώροι πριν παραλάβει τα φορτία η ενδοδαπέδια όταν υπάρχει διακοπτόμενη  λειτουργία της εγκατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...