Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, popopo είπε

Για το λόγο αυτόν το σκέφτομαι να μπορώ να λειτουργώ τα fcu συμπληρωματικά όταν απαιτείται.

Επίσης (επειδή δεν το γνωρίζω), φοβάμαι μήπως με την ενδοδαπέδια δεν μπορώ να ζεστάνω πάρα πολύ κάποιον χώρο εάν το θέλω (πχ παιδικό δωμάτιο) και στην περίπτωση αυτή να βοηθάει το fcu ώστε να ανέβει η θερμοκρασία εκεί που θέλω.

Διακοπτομενη λειτουργια, μονο σε περιπτωση διακοπης ρευματος αλλα παρα πολλες ωρες. Στις 3-4 ωρες δεν προλαβαινει να παγωσει το σπιτι. Μια φορα στα 5 χρονια, ειχαμε διακοπη 30 ωρες και οκ παγωσε, εκει εχει νοημα και μπορεις να το κανεις, δεν σε περιορίζει κάτι.  Μπορεις να ζεστανεις παρα πολυ ενα χωρο, στου μικρου το εχω 23,5 και θες κοντομανικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ενδοδαπέδια θέρμανση εγκαθίσταται και σε εγκαταστάσεις που μπορεί να έχουν περιοδική λειτουργία (πχ εξοχικές κατοικίες) μέσα σε μια περίοδο θέρμανσης

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε @nvel, στις ενδοδαπέδιες "ξηράς δόμησης" όπου δεν υπάρχει καθόλου θερμομπετόν, δεν είναι ελάχιστη και η αδράνεια, άρα και η απόκριση μικρή σε τυχόν διακοπτόμενη λειτουργία;
Το έχεις δουλέψει καθόλου αυτό το σύστημα;
Και γενικά, δεν συμφέρει αν κάποιος λείψει πχ για ΣΚ, να σβήσει την θέρμανση τελείως και να την ανάψει όταν γυρίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις εγκαταστάσεις που δουλεύουμε προδιαγράφουμε την κλασσική ενδοδαπέδια σε θέρμανση και μερικές φόρες δροσισμό. Όπου υπάρχει διακοπτόμενη λειτουργία συνήθως βάζουμε και fcu ή vrv και στην θέρμανση εκτός από τα λανθάνοντα φορτία στης ψύξης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, popopo είπε

Έστω ότι λείπω 15 μέρες το χειμώνα και τα έχω κλείσει όλα. Επιστρέφω στο σπίτι και ανοίγω θέρμανση. Επειδή αργεί να αποδώσει η ενδοδαπέδια, βάζω ταυτόχρονα σε λειτουργία και τα fan  coils.

Όταν όμως η θερμοκρασία του χώρου (λόγω του ζεστού αέρα από τα fan coils) ανέβει εκεί που το έχω ρυθμίσει, δεν θα κόψει η παροχή νερού και στην ενδοδαπέδια; Έτσι όμως πως θα καταφέρει να έρθει σε φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας το δάπεδο;

Υπάρχει κάποιου είδους αυτοματισμός που στην περίπτωση αυτή, πιάνοντας άμεσα τη θερμοκρασία από τα fan coils, τα απομονώνει, χωρίς όμως να σταματάει η κυκλοφορία στην ενδοδαπέδια;

Να τα παρουμε απο την αρχη. Ενδοδαπεδια για εξοχικο που λεει ο αποπανω το θεωρω τεραστια υπερβολη, το κοστος της ειναι μεγαλο και σε ενα σπιτι που πας ενα μηνα το χρονο δεν θα κανεις αποσβεση ποτε. Σε εξοχικο αν πηγαινα σε αντλια θα εβαζα μονο fc. Δευτερον, και να λειπω 15 μερες δεν την κλεινω, γιατι η λογικη του συστηματος ειναι να δουλευει συνεχεια.

Στην ερωτηση σου, δεν υπαρχει τετοιος αυτοματισμος, αλλα σκεψου οτι οσο δουλευουν τα πατωματα, ζεσταινουν και δωματια που δεν περναει ζεστο νερο. Μια ηλεκτροβανα μου ειχε κολλησει σε ενα δωματιο, αλλα το δωματιο ηταν ζεστο -22 βαθμους- επειδη ολο το σπιτι ηταν ζεστο, και τα πατωματα εκει μεσα ηταν παγωμενα.  

Και ειναι και λογικο τωρα που το σκεφτομαι να μην υπαρχει τετοιος αυτοματισμος, γιατι αν εσυ ορισεις 22 στα fc και 22 στο θερμοστατη της ενδοδαπεδιας, αν δουλευε οπως το λες, και κυκλοφορουσε ζεστο νερο, θα πηγαινε στους 23 το δωματιο, και οχι στους 22 που εχεις ορισει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδοδαπεδια σε εξοχικό = είτε έχεις πολλά € και δεν σε νοιάζει, είτε πας συνέχεια και αξίζει ώστε να κάνεις απόσβεση. 

Αλλιως πεταμένα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας διαφεύγει το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υψηλά εισοδήματα και δεν τους ενδιαφέρει η απόσβεση των χρημάτων τους (γιατί τα βγάζουν πολύ γρήγορα) αλλά η θερμική άνεσή τους. Υπάρχουν εξοχικά παράγκες δεκάδων τμ αλλά και εξοχικά έκτασης χιλιάδων τμ.

Όσο για τους αυτοματισμούς φυσικά και υπάρχουν, όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το αντικείμενο τους γνωρίζουν, οι υπόλοιποι πληρώνουν αυτούς που γνωρίζουν αν θέλουν να τους έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nvel είπε

σας διαφεύγει το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υψηλά εισοδήματα και δεν τους ενδιαφέρει η απόσβεση των χρημάτων τους (γιατί τα βγάζουν πολύ γρήγορα) αλλά η θερμική άνεσή τους. Υπάρχουν εξοχικά παράγκες δεκάδων τμ αλλά και εξοχικά έκτασης χιλιάδων τμ.

Όσο για τους αυτοματισμούς φυσικά και υπάρχουν, όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με το αντικείμενο τους γνωρίζουν, οι υπόλοιποι πληρώνουν αυτούς που γνωρίζουν αν θέλουν να τους έχουν.

Μα το ιδιο λεει και ο αποπανω. Αν το φυσσας το μπικικινι, ναι το κανεις και στο εξοχικο, κανενα θεμα. 

Και σχετικά με τον αυτοματισμό, υπάρχει αυτό που ζητάει ο άνθρωπος; 

"Υπάρχει κάποιου είδους αυτοματισμός που στην περίπτωση αυτή, πιάνοντας άμεσα τη θερμοκρασία από τα fan coils, τα απομονώνει, χωρίς όμως να σταματάει η κυκλοφορία στην ενδοδαπέδια;"

Αν δεν σταματησει τη κυκλοφορια στα πατώματα, δεν θα ανεβει παραπάνω η θερμοκρασία; 

Δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με το κομματι, ρωταω καθαρά για ενημέρωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ροή στα κυκλώματα της ενδοδαπέδιας και των fcu  ελέγχεται σε σχέση με την θερμοκρασία του χώρου οπότε σταματώντας την ροή στα fcu, η ενδοδαπέδια συνεχίζει αυτή την θέρμανση του χώρου και κλείνει συμφωνά με την θερμοκρασία του, δεν μένει πάντα σε λειτουργία άρα δεν υπερθερμαίνει.

Άλλα για αυτό που θέλει δεν χρειάζονται fcu, αν είναι σωστά μελετημένα τα κυκλώματα του χώρου θα μπορουν να τον θερμάνουν μόνα τους, τα fcu δεν χρησιμοποιούνται προσθετικά στην θέρμανση αλλά μόνο εναλλακτικά, πριν την ενδοδαπέδια, προσθετικά χρησιμοποιούνται μόνο στην ψύξη όταν υπάρχει και ψυχρό νερό στην ενδοδαπέδια

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dakangr είπε

Μα το ιδιο λεει και ο αποπανω. Αν το φυσσας το μπικικινι, ναι το κανεις και στο εξοχικο, κανενα θεμα. 

Και σχετικά με τον αυτοματισμό, υπάρχει αυτό που ζητάει ο άνθρωπος; 

"Υπάρχει κάποιου είδους αυτοματισμός που στην περίπτωση αυτή, πιάνοντας άμεσα τη θερμοκρασία από τα fan coils, τα απομονώνει, χωρίς όμως να σταματάει η κυκλοφορία στην ενδοδαπέδια;"

Αν δεν σταματησει τη κυκλοφορια στα πατώματα, δεν θα ανεβει παραπάνω η θερμοκρασία; 

Δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με το κομματι, ρωταω καθαρά για ενημέρωση. 

Όπως το λέει ο nvel. Κλείνει το fcu και αναλαμβάνει η ενδοδαπέδια να κάνει συντήρηση.

 

21 ώρες πριν, nvel είπε

στις εγκαταστάσεις που δουλεύουμε προδιαγράφουμε την κλασσική ενδοδαπέδια σε θέρμανση και μερικές φόρες δροσισμό. Όπου υπάρχει διακοπτόμενη λειτουργία συνήθως βάζουμε και fcu ή vrv και στην θέρμανση εκτός από τα λανθάνοντα φορτία στης ψύξης

Μάλιστα...Ευχαριστώ για το σχόλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ενδοδαπέδια και τα fcu  είναι σε διαφορετικά υδραυλικά κυκλώματα και λειτουργούν με διαφορετική επιθυμητή θερμοκρασία χώρου, αν η ρύθμιση της ενδοδαπέδιας είναι μεγαλύτερη από των fcu θα συνεχίζει αναγκαστικά να λειτουργεί με  ανοικτά ή κλειστά fcu που θα έχουν λίγο χαμηλότερη ρύθμιση. Όταν η ενδοδαπέδια φτάσει τον στόχο της τα fcu δεν θα λειτουργούν πια γιατί θα βλέπουν θερμοκρασία χώρου μεγαλύτερη από την ρύθμιση τους.

Επεξ/σία από nvel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και εγώ που βάζω ενδοδαπέδια στο σπίτι που ανακαινίζω, και ο κύριος λόγος είναι ότι μετά την μελέτη τα καλοριφέρ τοποθετούνταν σε πανακυρα σημεία και μας χαλούσαν το mojo. Επειδή το σπίτι έχει πολύ μεγάλα ανοίγματα 3 ανοίγματα από 3-4 μέτρα το καθένα, έπρεπε να μπούνε καλοριφέρ μπροστά από το παράθυρο για να "ρυθμίζονται" οι απώλειες.  

Το σπίτι δεν είναι εξοχικό μεν (είναι στο κέντρο της πόλης) αλλά εγώ θα πηγαίνω προς το παρόν αραιά και που, αν και στο μέλλον θα ζήσω μόνιμα. Υποθέτουμε ότι θέλω να πάω για μια εβδομάδα το χειμώνα, και το σύστημα είναι κλειστό. Πόσο θέλει να το ανοίξω μεσω internet πριν πάω? 2 μέρες?

Το σπίτι θα έχει και air condition και τζάκι αερίου για πιο άμεση θέρμανση. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex_000 είπε

Να ρωτήσω και εγώ που βάζω ενδοδαπέδια στο σπίτι που ανακαινίζω, και ο κύριος λόγος είναι ότι μετά την μελέτη τα καλοριφέρ τοποθετούνταν σε πανακυρα σημεία και μας χαλούσαν το mojo. Επειδή το σπίτι έχει πολύ μεγάλα ανοίγματα 3 ανοίγματα από 3-4 μέτρα το καθένα, έπρεπε να μπούνε καλοριφέρ μπροστά από το παράθυρο για να "ρυθμίζονται" οι απώλειες.  

Το σπίτι δεν είναι εξοχικό μεν (είναι στο κέντρο της πόλης) αλλά εγώ θα πηγαίνω προς το παρόν αραιά και που, αν και στο μέλλον θα ζήσω μόνιμα. Υποθέτουμε ότι θέλω να πάω για μια εβδομάδα το χειμώνα, και το σύστημα είναι κλειστό. Πόσο θέλει να το ανοίξω μεσω internet πριν πάω? 2 μέρες?

Το σπίτι θα έχει και air condition και τζάκι αερίου για πιο άμεση θέρμανση. 

Κανα 10ωρο εκτιμω. Οταν το ανοιγω τον Οκτωβριο, τοσο κανει να ζεστανει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 11:33 ΠΜ, alex_000 είπε

Να ρωτήσω και εγώ που βάζω ενδοδαπέδια στο σπίτι που ανακαινίζω, και ο κύριος λόγος είναι ότι μετά την μελέτη τα καλοριφέρ τοποθετούνταν σε πανακυρα σημεία και μας χαλούσαν το mojo. Επειδή το σπίτι έχει πολύ μεγάλα ανοίγματα 3 ανοίγματα από 3-4 μέτρα το καθένα, έπρεπε να μπούνε καλοριφέρ μπροστά από το παράθυρο για να "ρυθμίζονται" οι απώλειες.  

Το σπίτι δεν είναι εξοχικό μεν (είναι στο κέντρο της πόλης) αλλά εγώ θα πηγαίνω προς το παρόν αραιά και που, αν και στο μέλλον θα ζήσω μόνιμα. Υποθέτουμε ότι θέλω να πάω για μια εβδομάδα το χειμώνα, και το σύστημα είναι κλειστό. Πόσο θέλει να το ανοίξω μεσω internet πριν πάω? 2 μέρες?

Το σπίτι θα έχει και air condition και τζάκι αερίου για πιο άμεση θέρμανση. 

Λοιπόν άκου. Παίζει ρόλο το είδος της ενδοδαπέδιας. Εγώ που έβαλα τώρα,δεν την έχω δουλέψει ακόμα,δεν έχω μπει στο σπίτι. Αλλά, μίλησα με τα μαστόρια που την τοποθετήσανε και θα σου πω δικά τους λόγια. Αλήθεια ψέμματα, δεν ξέρω. Εμένα είναι ξηράς δόμησης. Αν κατάλαβα σωστά είναι αν όχι ο πιο καινούριος τύπος ενδοδαπέδιας, από τα πιο καινούρια στυλ να το πω έτσι. Είπαν ότι πάνω από 4 ώρες για πρώτο άναμα-να πιάσει θερμοκρασίες, δεν θα χρειάζεται. Μετά το αφήνεις και δουλεύει. Τώρα αν το θες για τύπου εξοχικό μέσα στην πόλη αν κατάλαβα καλά, βάλτο από την προηγούμενη που θα πας να είσαι καλυμένος. Στην τύχη στο λέω όμως και με κάθε επιφύλαξη

Λοιπόν παιδιά από την κουβέντα εδώ μέσα, από το ψάξιμο που έκανα γενικότερα και από τις κουβέντες που έκανα με κάμποσους μηχανικούς αλλά και τα μαστόρια που αναλάβανε την εγκατάσταση στο σπίτι μου, κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

Γίνεται να δουλεύεις ταυτόχρονα ενδοδαπέδια και FCU αλλά επειδή δουλεύουν σε διαφορετικές θερμοκρασίες μεταξύ τους, δεν έχεις το αποτέλεσμα που νομίζεις ότι θα έχεις αφου η θερμοκρασία για την ενδοδαπέδια είναι γύρω στους 40 βαθμούς και για τα FC γύρω στους 70.Και έχεις μόνο μία πηγή, άρα δεν μπορεί να στέλνει 2 διαφορετικές θερμοκρασίες από την ίδια γραμμή. Και προφανώς το σετάρισμα έιναι τετοιο που να μην "κάψεις" την εγκατάσταση. Όποια κι αν είναι αυτή. Άρα θα παίζει στα χαμηλά για ενδοδαπέδια.Άρα δεν θα αποδίδουν ουσιαστικά τα FC.

Ο μόνος τρόπος να δουλεύουν τα δύο συστήματα ταυτόχρονα και να αποδίδουν εξίσου, είναι να έχεις δύο πηγές.Δύο αντλίες δηλαδή. Ολίγον τι υπερβολικό..εως πολύ.

Υπάρχει δυνατότητα αυτονομίας και στην ενδοδαπέδια, μόνο που επειδή χρειάζεται περισσότερο χρόνο στο να ανταποκριθεί σε σχέση με σώματα ή FU ως προς το να πιάσει τις θερμοκρασίες που θέλουμε, είναι ψηλο δώρον-άδωρο και δεν προτείνεται ιδιαίτερα. Ή βαριόντουσταν να το κάνουν σε μένα και άρχισαν τις δικαιολογίες. (θυμίζω ήταν ο βασικός λόγος που σκεφτόμουν για σώματα). Εν τέλει δεν θα βάλω αυτονομία στους χώρους. Θα μπορώ με τα fc αλλά πιο πολύ για καλοκαίρι τα προορίζω

Ότι είδος θέρμανσης και να έχεις, τα πάντα εξαρτώνται από την μόνωση. Δεν πα να έχεις δικό σου μαγαζί παραγωγής ρεύματος,αερίου,πετρελαίου και το καύσιμο να είναι τζάμπα, δεν πα να έχεις βάλει ότι πιο δυνατό υπάρχει στην αγορά, αν μπάζει το σπίτι,κλάφτα. Εκτός του οικονομικού, δεν θα κάνεις σωστή δουλειά. Εγώ δεν γνωρίζω τι παίζει με την μόνωση στο σπίτι, καθώς ήταν μισοτελειωμένο αλλά είναι 20ετίας σαν κατασκευή. Ο μηχανικός ζήτησε να κάνει μελέτη και κόλωσα προκειμένου να τα δώσω αλλού.Θα δείξει 

Θέλω γνώμες τι αντλία να βάλω. Δεν βγάζω άκρη

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xronis είπε

 Ο μηχανικός ζήτησε να κάνει μελέτη και κόλωσα προκειμένου να τα δώσω αλλού.Θα δείξει 

Θέλω γνώμες τι αντλία να βάλω. Δεν βγάζω άκρη

Το μεγαλύτερο λάθος σου. Χωρίς μελέτη πως θα ξέρεις τι απώλειες έχεις και τι μοντέλα να κοιτάς? Πως θα υπολογίσει με βάση αυτά που έχεις κάνει τι θερμίδες μπορεί να δώσει το σύστημα σε χαμηλούς βαθμούς, για να πετύχεις την οικονομία που θες, άρα και πόσα kw αντλία πρέπει να μπει. Οπωσδήποτε μελέτη για εμένα και μετά όλα τα άλλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...