Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αν είναι να βάλεις fan coil θα έχεις σημαντική οικονομία και στην θέρμανση, διότι θα έχεις μια αντλία η οποία θα δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες, ανεβάζοντας μεγαλύτερο COP (συντελεστή απόδοσης). Έως 25% εξοικονόμηση (από ~4->~5, σε ονομαστικές τιμές). Από εκεί και πέρα, το θέμα ποιότητας θέρμανσης με απασχολούσε κι εμένα, αλλά χθες βρέθηκα καλεσμένος σε κατοικία με fan coils, όπου ήταν μια χαρά. Μάλιστα, ο φίλος είχε χρησιμοποιήσει ΚΑΙ σώματα σε κάποια σημεία του σπιτιού λ.χ. διάδρομο, που δεν μπορούσε να βάλει fan coil, και έκανε μια χαρά δουλειά χωρίς να είναι τίποτα υπερ-υπερδιαστασιολογημένο...

Συνοψίζοντας, νομίζω κι εγώ ότι από την στιγμή που μπουν fan coil δεν έχει νόημα και σώματα. Νόημα θα είχε με την ενδοδαπέδια, όπου μόνη της δεν κάνει δροσισμό οπότε θες και fcu.

Άρα έχουμε και λέμε... 

Ψύξη+θέρμανση 

1:φαν κοιλ 

2:φαν κοιλ+ενδοδαπεδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, sacarelis22 είπε

Άρα έχουμε και λέμε... 

Ψύξη+θέρμανση 

1:φαν κοιλ 

2:φαν κοιλ+ενδοδαπεδια

Εγώ έχω επιλέξει το 2, και όταν το έλεγα στον τύπο που ανέλαβε την εγκατάσταση με κορόιδευε ότι θα πετάξω τα λεφτά μου και είπε χαρακτηριστικά "θα γελάει ο κόσμος". Δεν έχει τελειώσει το σπίτι για να σου πω αν είναι οκ ή όχι. Ενημερωτικά η ενδοδαπέδια κάνει δροσισμό.Απλά πιστεύω πως δεν θα με καλύπτει. Γι'αυτό έβαλα και fc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xronis είπε

Εγώ έχω επιλέξει το 2, και όταν το έλεγα στον τύπο που ανέλαβε την εγκατάσταση με κορόιδευε ότι θα πετάξω τα λεφτά μου και είπε χαρακτηριστικά "θα γελάει ο κόσμος". Δεν έχει τελειώσει το σπίτι για να σου πω αν είναι οκ ή όχι. Ενημερωτικά η ενδοδαπέδια κάνει δροσισμό.Απλά πιστεύω πως δεν θα με καλύπτει. Γι'αυτό έβαλα και fc

Στην δική μου περίπτωση αποκλείω την ενδοδαπέδια για τεχνικούς λόγους..... 

Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να έχω για θέρμανση σώματα  και για ψύξη φαν κοιλ.... Στο μυαλό μου φαντάζει ιδανικό (πολύ πιθανό να έχω λάθος) 

Επίσης μια άλλη απορία... 

Με ζεστό νερό χρήσης τι γίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sacarelis22 είπε

Στην δική μου περίπτωση αποκλείω την ενδοδαπέδια για τεχνικούς λόγους..... 

Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να έχω για θέρμανση σώματα  και για ψύξη φαν κοιλ.... Στο μυαλό μου φαντάζει ιδανικό (πολύ πιθανό να έχω λάθος) 

Επίσης μια άλλη απορία... 

Με ζεστό νερό χρήσης τι γίνεται? 

Είναι αν διαστασιολογησεις κατάλληλα τα σώματα αλλά υπερβολή. Με ΖΝΧ παίρνεις από την αντλία σε συνδυασμό και με ηλιακό αν θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Είναι αν διαστασιολογησεις κατάλληλα τα σώματα αλλά υπερβολή. Με ΖΝΧ παίρνεις από την αντλία σε συνδυασμό και με ηλιακό αν θες!

Δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sacarelis22 είπε

Στην δική μου περίπτωση αποκλείω την ενδοδαπέδια για τεχνικούς λόγους..... 

Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να έχω για θέρμανση σώματα  και για ψύξη φαν κοιλ.... Στο μυαλό μου φαντάζει ιδανικό (πολύ πιθανό να έχω λάθος) 

Επίσης μια άλλη απορία... 

Με ζεστό νερό χρήσης τι γίνεται? 

Οπως εγραψα και πριν, δε νομιζω οτι γινεται. Τα σωματα θελουν 70+ βαθμους, αρα πας σε υψηλων θερμοκρασιων αντλια. Εγω εχω χαμηλων, παει μεχρι 45 μεγιστο και εχω ψυξη με τα fc (παει μεχρι 7 νομιζω η χαμηλων). 

Με τα ζνχ, μπορεις να το βαλεις σε συνδυασμο με τον ηλιακο, και οταν δεν εχει ηλιο, ζεσταινεται το νερο απο την αντλια. Πολυ ωραιος αυτοματισμος, τον εχω σπιτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, dakangr said:

Οπως εγραψα και πριν, δε νομιζω οτι γινεται. Τα σωματα θελουν 70+ βαθμους, αρα πας σε υψηλων θερμοκρασιων αντλια. Εγω εχω χαμηλων, παει μεχρι 45 μεγιστο και εχω ψυξη με τα fc (παει μεχρι 7 νομιζω η χαμηλων). 

Γίνεται, αλλά εκεί που θα θες σώματα πχ 10 θερμίδων στους 70 βαθμούς, θα βάλεις σώματα 50 θερμίδων και θα ρίξεις τη θερμοκρασία νερού (τυχαίοι αριθμοί). Οι μηχανολόγοι το λένε υπερδιαστασιολόγηση και δουλεύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο ThReSh. Για την ακρίβεια, δεν είναι υπερδιαστασιολόγηση...υπερδιαστασιολόγηση είναι πχ να πεις ότι χρειάζομαι αντλία 11kw, βάλε εκεί μια 16άρα να είμαστε μέσα. Γίνεται κατά κόρον τόσο για τους σωστούς όσο και για τους λάθος λόγους ενίοτε :) (σωστοί είναι όταν έχουμε να κάνουμε με ασφάλεια εγκαταστάσεων, λάθος είναι όταν δεν είμαστε σίγουροι για την μελέτη μας ή θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, μην γκρινιάζει ο πελάτης-λες και εμείς θα πληρώνουμε τον λογαριασμό λόγω υπερδιαστασιολόγησης;) ...
Αυτό που κάνεις είναι ότι λαμβάνοντας υπόψη ότι θα δουλέψεις με χαμηλές θερμοκρασίες, δεν επιλέγεις τις διαστάσεις των σωμάτων με βάση την θερμοκρασία των 70oC, αλλά τα διαστασιολογείς με βάση την θερμοκρασία 45oC. Θα βγάλεις μεγαλύτερα σώματα, για να μπορέσεις να αποδώσεις τις θερμίδες που ζητάει ο χώρος, σε σχέση με τις υψηλές θερμοκρασίες.

Σαν ποιότητα θέρμανσης εκτιμώ ότι θα έχεις καλύτερη, αν μπορούν τα οικονομικά σου να σηκώσουν και σώματα και fcu γιατί όχι...αλλά γιατί όχι και ενδοδαπέδια, τότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι υπερδιαστασιαλόγηση αλλά σωστή διαστασιολόγηση, η ισχύς ενός σώματος έχει ως παράμετρο και τις θερμοκρασίες εισόδου+εξόδου του νερού. Το 90-70-20 που έβαζαν κάποτε δεν ισχύει απαραίτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό που λέει ο ThReSh. Για την ακρίβεια, δεν είναι υπερδιαστασιολόγηση...υπερδιαστασιολόγηση είναι πχ να πεις ότι χρειάζομαι αντλία 11kw, βάλε εκεί μια 16άρα να είμαστε μέσα. Γίνεται κατά κόρον τόσο για τους σωστούς όσο και για τους λάθος λόγους ενίοτε :) (σωστοί είναι όταν έχουμε να κάνουμε με ασφάλεια εγκαταστάσεων, λάθος είναι όταν δεν είμαστε σίγουροι για την μελέτη μας ή θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, μην γκρινιάζει ο πελάτης-λες και εμείς θα πληρώνουμε τον λογαριασμό λόγω υπερδιαστασιολόγησης;) ...
Αυτό που κάνεις είναι ότι λαμβάνοντας υπόψη ότι θα δουλέψεις με χαμηλές θερμοκρασίες, δεν επιλέγεις τις διαστάσεις των σωμάτων με βάση την θερμοκρασία των 70oC, αλλά τα διαστασιολογείς με βάση την θερμοκρασία 45oC. Θα βγάλεις μεγαλύτερα σώματα, για να μπορέσεις να αποδώσεις τις θερμίδες που ζητάει ο χώρος, σε σχέση με τις υψηλές θερμοκρασίες.

Σαν ποιότητα θέρμανσης εκτιμώ ότι θα έχεις καλύτερη, αν μπορούν τα οικονομικά σου να σηκώσουν και σώματα και fcu γιατί όχι...αλλά γιατί όχι και ενδοδαπέδια, τότε...

Η ενδοδαπέδια δεν βολεύει στην περίπτωση μου γιατί θα χρειαστεί να σηκωθεί πολύ το πάτωμα και δεν μας παίρνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacarelis22 είπε

Η ενδοδαπέδια δεν βολεύει στην περίπτωση μου γιατί θα χρειαστεί να σηκωθεί πολύ το πάτωμα και δεν μας παίρνει 

10 ποντους υπολογιζε συν. 

Αν σε παιρνει προχωρας.

Ειδαλλως μεγαλυτερα σωματα που λενε οι προηγουμενοι και εισαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dakangr είπε

10 ποντους υπολογιζε συν. 

Αν σε παιρνει προχωρας.

Ειδαλλως μεγαλυτερα σωματα που λενε οι προηγουμενοι και εισαι οκ. 

Αυτό υπολόγιζα κι εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2020 στις 11:26 ΠΜ, sacarelis22 είπε

Η ενδοδαπέδια δεν βολεύει στην περίπτωση μου γιατί θα χρειαστεί να σηκωθεί πολύ το πάτωμα και δεν μας παίρνει 

Μία από τις αστοχίες που επειδή δεν έχω ιδέα δεν το πήρα χαμπάρι .....και την παντρεύτηκα, το πάτωμα έχει ανέβει σε σχέση με πριν και τώρα ο ένας τα ρίχνει στον άλλο. Το συμπέρασμα είναι πως μάλλον ανέβηκε περισσότερο από όσο έπρεπε το θερμομπετό ή δεν μας έπαιρνε και δεν μου το είπαν για να βγει η δουλειά. Δεν θα το μάθω ποτέ, συμβιβάζομαι μ'αυτό που έχω τώρα και προχωράω με αυτό. Αναγκαστικά.

Κάτι πήρε το μάτι μου πιο πάνω... απ'ότι έχω καταλάβει, με τα σώματα παίρνεις μόνο ζέστη. Όχι ΚΑΙ ψύξη ή δροσισμό. 

Ρε παιδιά, ερώτηση γιατί κάτι είδα που γράψατε. Εγώ όπως έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα, έβαλα εν τέλει ενδοδαπέδια και fcu με αντλία θερμότητας.Να ενημερώσω πως έχω και ηλιακό. Ο οποίος χωροταξικά είναι πάρα πολύ κοντά στην αντλία. Να'χουν και 1,5 μέτρο απόσταση...

Γίνεται να συνδεθεί η αντλία και με την γραμμή του θερμοσίφωνα; Γιατί νομίζω δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xronis είπε

Μία από τις αστοχίες που επειδή δεν έχω ιδέα δεν το πήρα χαμπάρι .....και την παντρεύτηκα, το πάτωμα έχει ανέβει σε σχέση με πριν και τώρα ο ένας τα ρίχνει στον άλλο. Το συμπέρασμα είναι πως μάλλον ανέβηκε περισσότερο από όσο έπρεπε το θερμομπετό ή δεν μας έπαιρνε και δεν μου το είπαν για να βγει η δουλειά. Δεν θα το μάθω ποτέ, συμβιβάζομαι μ'αυτό που έχω τώρα και προχωράω με αυτό. Αναγκαστικά.

Κάτι πήρε το μάτι μου πιο πάνω... απ'ότι έχω καταλάβει, με τα σώματα παίρνεις μόνο ζέστη. Όχι ΚΑΙ ψύξη ή δροσισμό. 

Ρε παιδιά, ερώτηση γιατί κάτι είδα που γράψατε. Εγώ όπως έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα, έβαλα εν τέλει ενδοδαπέδια και fcu με αντλία θερμότητας.Να ενημερώσω πως έχω και ηλιακό. Ο οποίος χωροταξικά είναι πάρα πολύ κοντά στην αντλία. Να'χουν και 1,5 μέτρο απόσταση...

Γίνεται να συνδεθεί η αντλία και με την γραμμή του θερμοσίφωνα; Γιατί νομίζω δεν γίνεται

Αν εννοεις να δινει ζεστο νερο ο ηλιακος στα πατωματα, δε νομιζω να γινεται. Αλλα γινεται για ζεστα νερα χρησης, να δουλευουν παραλληλα αυτα τα 2 και οταν δεν εχει ηλιο, να ζεσταινει νερο η αντλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dakangr είπε

Αν εννοεις να δινει ζεστο νερο ο ηλιακος στα πατωματα, δε νομιζω να γινεται. Αλλα γινεται για ζεστα νερα χρησης, να δουλευουν παραλληλα αυτα τα 2 και οταν δεν εχει ηλιο, να ζεσταινει νερο η αντλια.

Το δεύτερο που λες,αυτό εννοώ.

Θέλω να.κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.Ενδοδαπεδια ξηράς δόμησης είναι καλύτερη από τις κλασσικές ενδοδαπεδιες;Ή παίζει να έχω προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...