Προς το περιεχόμενο
Nero55

Editing Build(1100€)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1200€

Χρήση υπολογιστή : Video editing, ίσως gaming 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Adobe premiere Pro,after effects,lightroom, photoshop, ίσως μελλοντικά Davinci resolve

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? έχω LG 29' Ultrawide, στο μέλλον ίσως πάρω μια ίδια, ή μια 144hz για παιχνίδια, αν παίζω 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? έχω από ολα

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε: Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με ενδιαφέρει 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το κάνω εγώ.

Δεν έχω πάρει κομμάτια ακόμη γιατί περιμένω το black friday,μήπως παιχτεί κάποια όντως καλή προσφορά, για editing το θέλω και ίσως να παίξω κάποιο παιχνίδι μιας και σε αυτή την τιμή θα σηκώνει τα πάντα πιστεύω 

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι και εγώ για τέτοιο περίπου υπολογιστή, σχολιάζω.

Όπου να διαβάσεις για το Photoshop και επεξεργαστές ξεκαθαρίζει ότι δεν είναι τόσο απαιτητικό σε πολλούς πυρήνες. Είναι καλύτερα επεξεργαστής με υψηλότερη συχνότητα παρά με πολλούς πυρήνες. Βέβαια premiere & AE έχουν κι αυτά τρελές απαιτήσεις που σε φέρνει σε μια ισορροπία. 

Το θέμα του επεξεργαστή λοιπόν νομίζω πως πρέπει να τεθεί σε άλλη βάση.  Το ΤZ390 Chipset της Intel  είναι δύο χρόνων άντε να πάει άλλον ένα όπως μας έχει συνηθίσει η intel. Αντίθετα το AMD X570 είναι σχετικά νεότερο και όπως μας έχει συνηθίσει η AMD ίσως μας δώσει περισσότερα χρόνια για μια μελλοντική αναβάθμιση επεξεργαστή που δεν θα χρειαστεί αλλαγή στην μητρική και τις μνήμες.

Σε κάρτες γραφικών οι επιδόσεις είναι περίπου ίδιες και δεν θα πήγαινα σε κάτι περισσότερο από GeForce GTX 1660 Ti 6GB εκτός αν περίσσευαν χρήματα στο μπάτζετ και έφτανα την Radeon RX 5700 8GB

Μνήμη 32 ή ένα dimm 16 μέχρι να φτάσουν τα χρήματα για να το ζευγαρώσω.

Θα ήταν λοιπόν καλά να μας προτείνουν τα παιδιά μια καλή AMD μητρική για AMD Ryzen 7 2700X ή και ryzen 7 3700X αν φτάνει το μπάτζετ

SSD & κουτί είναι θέμα γούστου.

Δεν είμαι έμπειρος, διαβάζοντας έφτασα εδώ, ίσως να έχω κάνει και λάθη.

Κουτί :Cougar MX330-X                                         30 €

Μητρική Gigabyte X570 Gaming X                         172 €

Επεξεργαστής AMD Ryzen 7 2700X Box                        192 €   (ο 3700Χ  +142 € νομίζω πως δίνει 14% σε απόδοση )

Μνήμες G.Skill RipjawsV 32GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-32GVK)    140 €

SSD: INTEL 1TB 660P SERIES SSDPEKNW010T8X1 SOLID STATE DRIVE M.2 PCI-E SSD M.2         108.93 €

Κάρτα Γραφικών: Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti 6GB OC        290 €

Τροφοδοτικό: CORSAIR POWER SUPPLY 550W ATX 24 PIN TX550M CP-9020133-EU ACTIVE-PFC RETAIL                        72.07 €

Σύνολο 1005 € περισσεύουν και τα 200 € για έναν ακόμα μηχανικό σκληρό  και τυχόν καλύτερη ψύξη. Αν πας στον 3700Χ είσαι σφιχτά στα υπόλοιπα

και πάλι λέω ότι δεν είμαι ειδικός, μπορεί να έχω κάνει και λάθη

Επεξ/σία από lefta_yparxoun

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικες γραμμες εχω καταληξει και εγω σε παρομοιο build

Κουτί :Sharkoon Pure Steel White  56€

Μητρική Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming        136 €

Επεξεργαστής AMD Ryzen 7 2700X Box                        192 €   

Μνήμες G.Skill RipjawsV 32GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-32GVK) 138€

SSD: INTEL 1TB 660P SERIES SSDPEKNW010T8X1 SOLID STATE DRIVE M.2 PCI-E SSD M.2         108.93 €

Κάρτα Γραφικών: Sapphire Radeon RX 590 8GB Nitro+ Special Edition 227€

Τροφοδοτικό: Corsair TX-M Series TX550M (Gold).    65 €

Συνολο: 923 € 

θα περιμενω ομως το black friday αν παιξει σε προσφορα η 5700xt της sapphire, ή καποια αλλη αξιολογη προσφορα

σε x570 μητρικη δε βλεπω λογο ν παω, ιδιο socket με τις x470 εχουν οποτε δεν αλλαζει κατι, απο οσο ξερω, θα μπορουσε να μπει και b450 για ακομη πιο φτηνο build χωρις θεμα νομιζω

το ιδιο και με τον 7 3700χ, 142 ευρω για 14% διαφορα δεν ξερω αν τα αξιζει

τον μ2 ισως να αλλαξω και να βαλω 500αρη samsung που ειναι πραγματικο τερας, ιδια τιμη, εχω εξωτερικους σκληρους οποτε δεν εχω θεμα χωρου

Επεξ/σία από Nero55

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για την υλοποίηση της κάρτας έχω αντιρρήσεις, νομίζω από την αρχή μιλάμε για μεγαλύτερη ισχύ, τουλάχιστον θερμοκρασίες και θόρυβο.

Θα τα έδινα τα 50 ευρώ παραπάνω να πάρω σε 1660 100 watt χαμηλότερα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ισχυει, κατα 99% θα βαλω αλλη καρτα, απλα περιμενω να δω τις προσφορες του blackfriday, το κουτι το τσιμπησα πριν λιγο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Πάρτε άλλον δίσκο παιδιά,ο 660p είναι για τον πέοντα.

Ανάλογος με τι τον συγκρίνεις..?

Oσο για τον ts->

Video editing με ποιο πρόγραμμα και για τι συχνότητα(για χόμπυ η για δουλειά)?

Σαν τυφλοσουρτη θα είχα έναν 2700/2700x και min 32gb ram(αν και 64 θα ήταν προτιμοτερα) και 1 η 2 tb 660p.

Από κάρτα γραφικών δεν έχω καταλήξει και εγώ, αλλά εάν μιλάμε για 4κ μαλλων θα ήταν προτιμότερο να διαλέξεις κάποια κάρτα με 8gb μνήμη.

Για psu οποίο Corsair tx-m σε βολεύει στα watt.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
8 ώρες πριν, @topos είπε

Ανάλογος με τι τον συγκρίνεις..?

Oσο για τον ts->

Video editing με ποιο πρόγραμμα και για τι συχνότητα(για χόμπυ η για δουλειά)?

Σαν τυφλοσουρτη θα είχα έναν 2700/2700x και min 32gb ram(αν και 64 θα ήταν προτιμοτερα) και 1 η 2 tb 660p.

Από κάρτα γραφικών δεν έχω καταλήξει και εγώ, αλλά εάν μιλάμε για 4κ μαλλων θα ήταν προτιμότερο να διαλέξεις κάποια κάρτα με 8gb μνήμη.

Για psu οποίο Corsair tx-m σε βολεύει στα watt.

GTC Σετ Κατσαβίδια Ακριβείας Ωρολογοποιών 225301 10-1110 

Με κατι τετοιο θα εισαι κομπλε, πηγαινε σε ενα μαγαζι κοντα σου με διαφορα ειδη βεβαια δε χρειαζεται να το παραγγειλεις, θα εχει

• Confused 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
12 ώρες πριν, Deka013 είπε

Πάρτε άλλον δίσκο παιδιά,ο 660p είναι για τον πέοντα.

κάνε μια πρόταση όπου τον βρίσκω τα καλύτερα λένε 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

κακος δεν ειναι σε καμια περιπτωση, απλα υπαρχουν και οι samsung που ειναι κλασσεις ανωτεροι(ο 970 evo plus ειναι 49% πιο γρηγορος, αλλα και ακριβοτερος)

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
53 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

κάνε μια πρόταση όπου τον βρίσκω τα καλύτερα λένε 

Ακόμα και ο adata που κάνει 10 ευρώ παραπάνω είναι καλύτερος,δεν είναι ανάγκη να πάρεις τον evo pro.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Deka013 είπε

Ακόμα και ο adata που κάνει 10 ευρώ παραπάνω είναι καλύτερος,δεν είναι ανάγκη να πάρεις τον evo pro.

Νομίζω πως έχεις άδικο και η σύγκριση δεν είναι με τον light που κάνει ένα δεκάρικο πάνω αλλά με τον pro που κάνει 25 ευρώ πάνω

screenshot_20191010_190434.png.4809bb7dc6ce4ec551d97a483a060495.png

Επεξ/σία από lefta_yparxoun

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έστω 25,εγώ θα έλεγα ότι αξίζει.Δεν θέλω να παρεξηγηθούμε όμως,δεν προσπαθώ να κάνω τον κουβαρντά με ξένη τσέπη,για καλό το είπα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

δε μιλαει για τιμη καν μαν, σου δειχνει οτι ο ιντελ ειναι καλυτερος

και περα απο αυτο, στην τιμη του ειναι πολυ value for money ο ιντελ, αλλιως πας σε samsung απλο ssd που ειναι κατωτερος

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.