Προς το περιεχόμενο

Η HTC σχεδιάζει την μεγάλη επιστροφή της στην αγορά των high-end smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε καιρό να δούμε κάποια ενδιαφέρουσα κίνηση, τεχνολογία –ή προϊόν- από την HTC στην αγορά των smartphones το τελευταίο διάστημα.

Άλλωστε η εταιρεία από το 2016 (με το πρώτο Vive) δραστηριοποιείται κατά πρώτο λόγο στην αγορά των συσκευών εικονικής πραγματικότητας, και η τελευταία της δημιουργία έχει την ονομασία Vive Cosmos. Τα πράγματα δεν πήγαιναν και πολύ καλά τα τελευταία χρόνια για την HTC στην αγορά των smartphones όπως είναι γνωστό, όμως η εταιρεία ακόμα και σήμερα αρνείται να παραδώσει τα όπλα.

Παρόλο που ανακοίνωσε απώλειες για πέμπτο συνεχόμενο τρίμηνο στον συγκεκριμένο τομέα, παρόλο που απέλυσε μεγάλο μέρος του προσωπικού της και παρόλο που πούλησε μεγάλο μέρος της επιχείρησης κινητής τηλεφωνίας που διατηρεί στην Google –κάτι που ουσιαστικά την παρέλυσε στον συγκεκριμένο τομέα- η HTC, μέσω του νέου της CEO, Yves Maitre, που προέρχεται από την Orange, δηλώνει ότι έκανε λάθος εκτίμηση και πως δεν πρόκειται να παραδώσει τα όπλα. Αντίθετα, ετοιμάζεται να επιστρέψει στην κατασκευή high-end smartphones.   

Το μεγαλύτερο λάθος της HTC, σύμφωνα με τον Yves Maitre, ήταν ότι σταμάτησε να καινοτομεί στον χώρο των smartphones, ενώ παράλληλα έριξε το μεγαλύτερο βάρος στην πλατφόρμα εικονικής πραγματικότητας και επέτρεψε σε εταιρείες όπως η Huawei να την ξεπεράσουν. Ορισμένοι πάντως υποστηρίζουν ότι η HTC είχε σταματήσει να καινοτομεί αρκετό καιρό πριν κάνει γνωστά τα σχέδια της για την εικονική πραγματικότητα.

Ο Yves Maitre δήλωσε πρόσφατα ότι η HTC, την κατάλληλη στιγμή, θα επιστρέψει στην αγορά των high-end smartphones. Η εταιρεία δεν σκοπεύει να ανταγωνιστεί πάντως σε αγορές αναπτυσσόμενων χωρών, αλλά σε ώριμες αγορές με υψηλό ΑΕΠ.

SlashGear

TechCrunch


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ο Yves Maitre δήλωσε πρόσφατα ότι η HTC, την κατάλληλη στιγμή, θα επιστρέψει στην αγορά των high-end smartphones. Η εταιρεία δεν σκοπεύει να ανταγωνιστεί πάντως σε αγορές αναπτυσσόμενων χωρών, αλλά σε ώριμες αγορές με υψηλό ΑΕΠ.

 

Άσε φίλε, εκεί παίζει μπάλα η Apple ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχή της Xiaomi με τα δυνατά specs σε λογικές τιμές, της oneplus με την "διαστημική" ταχύτητα, της samsung που θα δώσει μέχρι φασματογράφο το 2020, και της apple που όπως και να το κάνουμε από επεξεργαστή και κάμερες είναι εξαιρετική, απορώ ποια θα είναι η θέση της htc... Μάλλον στην κατηγορία hmd global (nokia), lg και sony λογικά θα παίξει..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Αντίθετα, ετοιμάζεται να επιστρέψει στην κατασκευή high-end smartphones. "

Είναι δοκιμασμένη στρατηγική αυτή, από το 2012 την έκανε και απέδωσε εξαιρετικά 😂 Αλλά ξέρω, τώρα που έχει μείνει με υποπολλαπλάσια έσοδα και έχει διώξει κόσμο και κοσμάκη θα τα καταφέρει... Και λέει κιόλας πως θα μπει στις επιλογές των χρηστών στις χώρες με υψηλό ΑΕΠ που είναι ήδη Apple, Samsung, Huawei με πίεση από Xiaomi / Motorola / Nokia κλπ, με μεγάλα marketing budgets και εγχώριες ομάδες που θα κλείνουν συμφωνίες με δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και λιανική. 🤔

https://thetechpanda.com/htcs-pricing-strategy-is-wise-ignore-low-end-phones/2485/

Επεξ/σία από butters
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μέσα έχουμε καλύτερους business αναλυτές και από το bloomberg....Αποφάσισαν ήδη ότι δεν θα καταφέρει τίποτα η HTC. 

Καλώς να ξαναφέρει προϊόντα, όσα περισσότερα τόσο καλύτερα και εμάς που αγοράζουμε. 

  • Like 23
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να επιστρέψει δυναμικά η HTC.

Το One m8 ήταν από τα καλύτερα και πιο όμορφα τηλέφωνα που πέρασαν από τα χέρια μου... Η επιτομή του ποιοτικού hardware τότε. Κάποιοι άλλοι έβγαζαν ακόμα πλαστικούρες και χαντζαπλάστ εκείνη την περίοδο...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 22
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επετρεψε στη Huawei να την ξεπερασει" λεει..Καθε επιτυχια ευχομαι αγαπητε κυριε νεε CEO, αλλος ενας παικτης στην αγορα μονο καλο μπορει να μας κανει. Αλλα οι Κινεζοι δεν θα ειχαν σταματησει την αναπτυξη, με η χωρις τη Huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, telis είπε

Εδώ μέσα έχουμε καλύτερους business αναλυτές και από το bloomberg....Αποφάσισαν ήδη ότι δεν θα καταφέρει τίποτα η HTC. 

Καλώς να ξαναφέρει προϊόντα, όσα περισσότερα τόσο καλύτερα και εμάς που αγοράζουμε. 

Δεν χρειάζεται καμία ανάλυση, η ιστορία μιλάει από μόνη της

 

Πρόκειται να το αλλάξει; Μακάρι, αλλά μέχρι τότε η όποια χλεύη είναι απόλυτα δικαιολογημένη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μανώλης με τα λόγια... Για να καινοτομήσεις χρειάζεται πακτωλός χρημάτων σε έμψυχο δυναμικό, έρευνα και ανάπτυξη κλπ. Μακάρι η ΗΤC να μας καταπλήξει, ευπρόσδεκτος ένας ακόμη παίκτης στον ανταγωνισμό, αλλά προσωπικά δεν τρέφω ελπίδες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως κάτοχος U12+ πιστεύω, κατά την προσωπική μου άποψη ότι κατέχω μια πολύ "σοβαρή" συσκευή.

Ναι, της λείπει η φωτεινότητα οθόνης που θα έπρεπε να έχει ένα τοπ κινητό και ενα "τσακ" περισσότερη μπαταρία για να έχω 100% μια ολόκληρη "βαριά" μέρα. Ισως και ενημερώσεις, έστω ας βάζει ζαχαρόνερο μέσα τους, για να νοιώθει ο κάτοχος ότι δεν είναι παραμελειμένος.

Ασφαλώς και τη θέλω τη HTC στο παιχνίδι. 

Marketing, να μην πάρει κουσούρια της μόδας, και 1,2 διορθώσεις χρειάζεται. Οχι κάτι ανέφικτο.

Οσον αφορά την τιμολόγηση, όσο πληγωμένη και να είναι δεν πιστεύω οτι θα ρίξει  τις τιμές της, τουλάχιστον όμως να μην ακολουθήσει την τρέλα Samsung, Huawei, Apple.

Επεξ/σία από eemix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, eemix είπε

Ως κάτοχος U12+ πιστεύω, κατά την προσωπική μου άποψη ότι κατέχω μια πολύ "σοβαρή" συσκευή.

Ναι, της λείπει η φωτεινότητα οθόνης που θα έπρεπε να έχει ένα τοπ κινητό και ενα "τσακ" περισσότερη μπαταρία για να έχω 100% μια ολόκληρη "βαριά" μέρα. Ισως και ενημερώσεις, έστω ας βάζει ζαχαρόνερο μέσα τους, για να νοιώθει ο κάτοχος ότι δεν είναι παραμελειμένος.

Ασφαλώς και τη θέλω τη HTC στο παιχνίδι. 

Marketing, να μην πάρει κουσούρια της μόδας, και 1,2 διορθώσεις χρειάζεται. Οχι κάτι ανέφικτο.

Οσον αφορά την τιμολόγηση, όσο πληγωμένη και να είναι δεν πιστεύω οτι θα ρίξει  τις τιμές της, τουλάχιστον όμως να μην ακολουθήσει την τρέλα Samsung, Huawei, Apple.

στο δικο μου λειπουν τα κανονικα κουμπια...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...