Προς το περιεχόμενο

Νέα Αναβάθμιση


ThanosR92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω το συγκεκριμένο Setup:

  • LG 23MP68VQ-P
  • Gigabyte GeForce GTX1060 3GB
  • Corsair Vangeance 8GB DDR3-1600MHz (CMZ8GX3M1A1600C10)
  • Western Digital Blue 3.5" 1TB (7200rpm)
  • Asrock Z87 Extreme3
  • Intel Core i7-4770 Box
  • Samsung 850 Evo 250GB

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση στα εξής:

  • AMD Ryzen 5 2600 Box ( Η θα λέγατε κάποιον άλλον; )
  • G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)
  • Samsung 860 Evo 1TB (Κάποια στιγμή δεν επείγει τώρα

Οπότε στην ουσία σκέφτομαι για τα 2 κομμάτια παραπάνω και θέλω να μου προτείνετε ένα vfm από τις μητρικές αυτές: https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/499829_706217/DDR4-Ryzen.html

Σκοπός είναι να παίζω τα νέα παιχνίδια χωρίς κάποιο πρόβλημα! Αξίζει η εν λόγο αναβάθμιση από το ήδη υπάρχον Setup ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβάθμιση χωρίς μεγάλο όφελος, ειδικά αν την κάνεις για gaming. Από τον 4770 δεν νομίζω ότι έχει νόημα να πας σε κάτι λιγότερο από τον 3600. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Αναβάθμιση χωρίς μεγάλο όφελος, ειδικά αν την κάνεις για gaming. Από τον 4770 δεν νομίζω ότι έχει νόημα να πας σε κάτι λιγότερο από τον 3600. 

Ποιον 3600 προτείνεις? Επίσης νομίζω πως θέλω και άλλη κάρτα γιατί τα 3GB με περιορίζουν. Σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμισε την κάρτα γραφικών μόνο και πρόσθεσε άλλα 8GB RAM. Για κάρτα κοιτάς σε RX 5700, αφού έχεις και freesync monitor. Toν 4770Κ ανέβασέ τον στα 4,2GHz που είναι συντηρητικό overclock, εφόσον φυσικά έχεις καλή ψύξη. Για 1080p 75Hz είναι μια χαρά ο επεξεργαστής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Αναβάθμισε την κάρτα γραφικών μόνο και πρόσθεσε άλλα 8GB RAM. Για κάρτα κοιτάς σε RX 5700, αφού έχεις και freesync monitor. Toν 4770Κ ανέβασέ τον στα 4,2GHz που είναι συντηρητικό overclock, εφόσον φυσικά έχεις καλή ψύξη. Για 1080p 75Hz είναι μια χαρά ο επεξεργαστής σου.

O 4770 δεν είναι ξεκλείδωτος, όποτε το oc δεν είναι τόσο ευκολο. Εκτος αν ξέχασε να το γράψει. 

Γενικά, αν είσαι απαιτητικός gamer και παίζεις βαρια παιχνίδια, εγώ θα τα άλλαζα όλα. Εξάλου το σύστημα σου λογικά θα πιάσει καλά λεφτά αν το πουλήσεις οπότε ένα μέρος της αναβαθμισης θα το βγάλεις. Ωστόσο αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά και η λύση που σου πρότεινε ο tanasen01 είναι μια χαρά. Αυτό που θα κάνει την μεγαλύτερη διαφορά είναι μια δυνατότερη κάρτα. 

Πιο πάνω αναφερόμουν στον Ryzen 5 3600. Σε 2600 από τον δικό σου επεξεργαστή δεν έχει νόημα να πας. O 4770 παρά τα χρόνια του είναι ακόμα αρκετά δυνατός επεξεργαστής.

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheMechanic1 είπε

O 4770 δεν είναι ξεκλείδωτος, όποτε το oc δεν είναι τόσο ευκολο. Εκτος αν ξέχασε να το γράψει. 

Γενικά, αν είσαι απαιτητικός gamer και παίζεις βαρια παιχνίδια, εγώ θα τα άλλαζα όλα. Εξάλου το σύστημα σου λογικά θα πιάσει καλά λεφτά αν το πουλήσεις οπότε ένα μέρος της αναβαθμισης θα το βγάλεις. Ωστόσο αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά και η λύση που σου πρότεινε ο tanasen01 είναι μια χαρά. Αυτό που θα κάνει την μεγαλύτερη διαφορά είναι μια δυνατότερη κάρτα. 

Πιο πάνω αναφερόμουν στον Ryzen 5 3600. Σε 2600 από τον δικό σου επεξεργαστή δεν έχει νόημα να πας. 

Πρέπει να ξέχασε να το γράψει γιατί στην υπογραφή τον έχει ως 4770Κ @ 3.5GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Αναβάθμισε την κάρτα γραφικών μόνο και πρόσθεσε άλλα 8GB RAM. Για κάρτα κοιτάς σε RX 5700, αφού έχεις και freesync monitor. Toν 4770Κ ανέβασέ τον στα 4,2GHz που είναι συντηρητικό overclock, εφόσον φυσικά έχεις καλή ψύξη. Για 1080p 75Hz είναι μια χαρά ο επεξεργαστής σου.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καλή ψύξη! Οπότε δεν το πειράζω κιόλας; Η κάρτα που λες φεύγει πάνω από 350 αν είδα καλά! Κάτι ποιο οικονομικό δεν παίζει;

12 ώρες πριν, TheMechanic1 είπε

O 4770 δεν είναι ξεκλείδωτος, όποτε το oc δεν είναι τόσο ευκολο. Εκτος αν ξέχασε να το γράψει. 

Γενικά, αν είσαι απαιτητικός gamer και παίζεις βαρια παιχνίδια, εγώ θα τα άλλαζα όλα. Εξάλου το σύστημα σου λογικά θα πιάσει καλά λεφτά αν το πουλήσεις οπότε ένα μέρος της αναβαθμισης θα το βγάλεις. Ωστόσο αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά και η λύση που σου πρότεινε ο tanasen01 είναι μια χαρά. Αυτό που θα κάνει την μεγαλύτερη διαφορά είναι μια δυνατότερη κάρτα. 

Πιο πάνω αναφερόμουν στον Ryzen 5 3600. Σε 2600 από τον δικό σου επεξεργαστή δεν έχει νόημα να πας. O 4770 παρά τα χρόνια του είναι ακόμα αρκετά δυνατός επεξεργαστής.

Αν έκανα σε όλα αλλαγή, πόσο πιστεύεις θα έπιαναν τα δικά μου πάνω κάτω;

Επίσης μπορείς να προτείνεις ένα ολοκληρωμένο Setup σε λογικά πλαίσια ; Δεν παίζω καμένα και ούτε κάθε μέρα, απλά όταν θα παίξω θέλω να το ευχαριστηθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThanosR92 είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καλή ψύξη! Οπότε δεν το πειράζω κιόλας; Η κάρτα που λες φεύγει πάνω από 350 αν είδα καλά! Κάτι ποιο οικονομικό δεν παίζει;

Αφού θα έδινες 300€ περίπου για αλλαγή cpu+mobo+ram. Anyway, σε πιο οικονομικό που να αξίζει κοιτάς σε 1660Ti ή Vega56. Kαι αν θες φθηνή ψύκτρα που να κάνει δουλειά τσέκαρε αυτή με 15€ απλά θα σου έρθει σε κάνα μήνα. Αν κάνεις το overclock θα δεις άλλον επεξεργαστή. Αναβαθμίζεις και τη μνήμη σου με μια όμοια με αυτή που έχεις και βάζεις και έναν μεγάλο ssd αργότερα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...