Προς το περιεχόμενο

xiaomi Mi A3 ή Realme 3 pro;


theoilia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά και γέρνω περισσότερο προς το Realme 3 pro.Το καλό με το realme από αυτά που διάβασα είναι ανάμεσα στα άλλα και η εγγύησή του.Αυτό που με προβληματίζει στο Mi A3 είναι η οθόνη του και κυρίως για ανάγνωση το βράδυ χωρίς φως.Ποια η γνώμη σας για αυτά τα δύο κινητά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα σου πρότεινα αρχικά αν είχες την δυνατότητα να δεις το mi a3 από κοντά σε κάποιο κατάστημα (για να σου λυθεί η απορία με την οθόνη). Το a3 ξεκινώντας ειναι πιο όμορφο και έχει μεγαλύτερο αποθηκευτικό (σε παίρνει να πας στο 128gb και ταυτόχρονα να είσαι σε τιμή πιο κάτω από το realme). Επίσης είναι stock android. Από την άλλη όμως δεν έχει εγγύηση. Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά το a3 έχει καλύτερο επεξεργαστή. Τωρα σε μπαταρία είναι ίδια, με την μόνη διαφορά ότι το a3 έχει amoled οθόνη με χαμηλότερη ανάλυση που μάλλον θα έχει καλύτερη αυτονομία όχι τρελή διαφορά πιστεύω ότι πάλι θα βρίσκονται πολύ κοντά.

Αν δεν σε ενοχλεί η εγγύηση εγώ θα σου πρότεινα mi a3. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Φικε μου καλησπέρα. Τα εχω και τα δυο. Το realme ειναι σε ολα αρκετα καλύτερο. Μονο στο χερι και σε οι μορφια μ αρεσει τι α3 (λευκο) η καμερα του ε προ ειναι πολυ καλύτερη η οθινη επισης ο ηχος και στη μπαταρία ειναι στα ιδια. Realme... Πλα υποσχόμενη ανερχομενη δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν εκτενεστατα reviews για realme 3/5 pro και συγκρισεις με a3/redmi 8/note 8.

Τον ιδιο προβληματισμο εχω για τη νυχτερινη φωτεινοτητα του a3. Ακομα και απο κοντα να το δεις σε καταστημα, δεν θα βγαλεις συμπερασμα για το αν θα σε στραβωνει σε δωματιο χωρις φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mastros7 είπε

Φικε μου καλησπέρα. Τα εχω και τα δυο. Το realme ειναι σε ολα αρκετα καλύτερο. Μονο στο χερι και σε οι μορφια μ αρεσει τι α3 (λευκο) η καμερα του ε προ ειναι πολυ καλύτερη η οθινη επισης ο ηχος και στη μπαταρία ειναι στα ιδια. Realme... Πλα υποσχόμενη ανερχομενη δυναμη.

Είσαι σίγουρος ότι είναι καλύτερη η κάμερα του ; Το A3 φοράει το set up του mi 9 . Ορίστε κ ένα τεστ κάμερας κ ταχύτητας https://youtu.be/rgnFBSCiD44

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vargas είπε

Είσαι σίγουρος ότι είναι καλύτερη η κάμερα του ; Το A3 φοράει το set up του mi 9 . Ορίστε κ ένα τεστ κάμερας κ ταχύτητας https://youtu.be/rgnFBSCiD44

Ναι ναι ειναι. Σιγουρα καλυτερη τη νυχτα και σιγουρα η σελφι. Μερα δε ξερω ρε συ.. πλεον ολα καλα βγαζουν δυσκολα να ξεχωρίσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mastros7 είπε

Ναι ναι ειναι. Σιγουρα καλυτερη τη νυχτα και σιγουρα η σελφι. Μερα δε ξερω ρε συ.. πλεον ολα καλα βγαζουν δυσκολα να ξεχωρίσεις.. 

Εγώ ότι τεστ έχω δει βλεπω το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το μεγάλο πλεονέκτημα του realme που είναι η εγγύηση δεν υφισταται μιας και η εταιρία δεν πουλάει επίσημα στην Ελλάδα και έτσι βγαίνει εκτός κάδρου προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vargas είπε

Εγώ ότι τεστ έχω δει βλεπω το αντίθετο

Αναλογα τι ζηταει ο καθενας.. σε αλλους αρεσουν τα εντελώς φυσικα χρωματα σε αλλους τα υπερτονισμενα.. σε αλλους το καθαρο αντροιτ και σε αλλους να χει μέσα μπιχλιμπιδια.

Προσωπικα την καμερα του ρεαλμε τη βρισκω καλύτερη σε ολα.Οπως και το colorOS πολυ καλυτερο για μενα γιατι ειναι φουλ παραμετροποιησημο και χωρος κανενα μπαγκ ως τωρα.

Δε παίζει ρόλο μονο αν φορανε τους ιδιους σενσορες αλλαζουν πολλα αναλογα την εταιρία οσον αφορα τον προγραμματισμό τους.Ειχα το μι9 και δεν έχει ουδεμία σχεσηε το α3.

Το 3 προ φοραει ιδιο σενσορα με του 6τ μερα οπως ειπα ειναι στα ιδια αλλα νυχτα γβαζει καλυτερα απ το 6τ το ρεαλμε.

Ολα τα παραπανω τα συγκρινα στον υπολογιστή και οχι στις οθονες των κινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mastros7 είπε

Αναλογα τι ζηταει ο καθενας.. σε αλλους αρεσουν τα εντελώς φυσικα χρωματα σε αλλους τα υπερτονισμενα.. σε αλλους το καθαρο αντροιτ και σε αλλους να χει μέσα μπιχλιμπιδια.

Προσωπικα την καμερα του ρεαλμε τη βρισκω καλύτερη σε ολα.Οπως και το colorOS πολυ καλυτερο για μενα γιατι ειναι φουλ παραμετροποιησημο και χωρος κανενα μπαγκ ως τωρα.

Δε παίζει ρόλο μονο αν φορανε τους ιδιους σενσορες αλλαζουν πολλα αναλογα την εταιρία οσον αφορα τον προγραμματισμό τους.Ειχα το μι9 και δεν έχει ουδεμία σχεσηε το α3.

Το 3 προ φοραει ιδιο σενσορα με του 6τ μερα οπως ειπα ειναι στα ιδια αλλα νυχτα γβαζει καλυτερα απ το 6τ το ρεαλμε.

Ολα τα παραπανω τα συγκρινα στον υπολογιστή και οχι στις οθονες των κινητων.

Ε πώς γίνεται να μην εχουν σχέση όταν φοράνε τον ίδιο σενσορα με το ίδιο set up ; Ακόμα κ με gcam τα ίδια αποτελέσματα έχει . Btw μιλάμε για sony φακούς , δεν έχω ιδέα τι φοράει το real me .Στο δε λειτουργικό δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο από το stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vargas είπε

Ε πώς γίνεται να μην εχουν σχέση όταν φοράνε τον ίδιο σενσορα με το ίδιο set up ; Ακόμα κ με gcam τα ίδια αποτελέσματα έχει . Btw μιλάμε για sony φακούς , δεν έχω ιδέα τι φοράει το real me .Στο δε λειτουργικό δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο από το stock

Αλλο αλγοριθμοι στο ενα αλλοι στο αλλο.Ειναι κι ενας τροπος για να ξεχωρίζουν τα flag απο τα mid. Κι εμενα μ αρεσει το στοκ χωρις σκουπιδια μεσα αλλα στο κολορ μου αρεσε που μπορεις να βαλεις χερι σε πολλα πραματα!

Παντως ειναι πολυ τιμια επιλογη. Εμενα πιο πολυ μ ενδιαφέρει καμερα μπαταρια και ειμαι υπερ οκ.. (χωρις να βγαζω στην απ εξω και το α3 που ειναι επισης πολυ καλο σ αυτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, theoilia είπε

πάντως το μεγάλο πλεονέκτημα του realme που είναι η εγγύηση δεν υφισταται μιας και η εταιρία δεν πουλάει επίσημα στην Ελλάδα και έτσι βγαίνει εκτός κάδρου προς το παρόν

Από amazon θα το πάρεις, 7 ευρώ μεταφορικά.

Το όλο θέμα είναι πόσο σίγουρος είσαι ότι θα παίρνεις security updates για τα επόμενα 3 χρονια.

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...