Προς το περιεχόμενο

υποκατάστατο ζάχαρης


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από 3 κουταλιές ζάχαρη στον καφέ το έχω μειώσει σε 1 κοφτή καστανή ζάχαρη. Δεν πάει λιγότερο...

Επειδή όμως πίνω 2-3 καφέδες την μέρα θελω τουλάχιστον τον ένα καφέ να τον πίνω με κάποιο υποκατάστατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το γνωριζω αλλα απο τοτε που ξεκινησα την στεβια το ζαχαρο μου ειναι 0.85 με 0.90 μαξιμουμ ενω με την ζαχαρη εφτανε 1.15 με 1.20 ενω το οριο ειναι 1.10.Σαν ποσοτητα καταναλωνω την ιδια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, challenger_4 είπε

Αυτό κάνω... αλλά η απορία μου είναι κατά πόσο η εριθρυτόλη που περιέχει η στέβια, μπορεί να είναι καρκινογόνος.

 

Οχι δεν ειναι,ουτε βεβαια κανενα αλλο συνθετικο γλυκαντικο εχει  βρεθει καρκινογονο μεχρι τωρα.

 

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μελέτες που συνδέουν την ζαχαρίνη και την ασπαρτάμη με την εμφάνιση καρκίνου. 
Δεν έχω βρει κάτι για την εριθρυτόλη. Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τελευταια φτιαχνω το παγωτο αυτο και μου φαινεται πολυ ευκολο και ωραιο και γλυκο.

Δεν εχω μετρηθει ομως μετα να δω τι γινεται στην πραξη 

 

PAGWTA-723X453.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2021 στις 7:39 ΜΜ, challenger_4 είπε

Υπάρχουν μελέτες που συνδέουν την ζαχαρίνη και την ασπαρτάμη με την εμφάνιση καρκίνου. 
Δεν έχω βρει κάτι για την εριθρυτόλη. Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας πει.

Ολα τα γλυκαντικα πλην στεβιας ειναι επικινδυνα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rus είπε

Ολα τα γλυκαντικα πλην στεβιας ειναι επικινδυνα.

Η στέβια δεν είναι επικίνδυνη; 

Το DeligioStevia στα συστατικά λέει: Γλυκαντικά: ερυθριτόλη, γλυκοζίτες στεβιόλης 0.5% (από εκχύλισμα του φυτού Στέβια).

Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι το 0.5% προέρχεται από το φυτό στέβια και το υπολοιπο 99.5% είναι ερυθριτόλη. Το διαβάζω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, challenger_4 είπε

Η στέβια δεν είναι επικίνδυνη; 

Το DeligioStevia στα συστατικά λέει: Γλυκαντικά: ερυθριτόλη, γλυκοζίτες στεβιόλης 0.5% (από εκχύλισμα του φυτού Στέβια).

Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι το 0.5% προέρχεται από το φυτό στέβια και το υπολοιπο 99.5% είναι ερυθριτόλη. Το διαβάζω λάθος;

Σωστα διαβαζεις. Ακινδυνο σκευασμα κατα 0.5% 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο παθολος μου ειπε στεβια

Η ενδικρινολογος  Αγάβη , Ζαχαρη καρυδας ή Φρουκτοζη πορτοκαλιου

Δεν ξέρω γιατί διαφωνούν 

Προβλημα με σακχαρο

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο παθολος μου ειπε στεβια

Η ενδικρινολογος  Αγάβη , Ζαχαρη καρυδας ή Φρουκτοζη πορτοκαλιου

Δεν ξέρω γιατί διαφωνούν 

Προβλημα με σακχαρο

Καλυτερα παρε και αλλη γνωμη, απο τα λιγα που εχω διαβασει η στεβια μαλλον ειναι προτιμοτερο αλλα η δικη μου γνωμη δεν παιζει ρολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο παθολος μου ειπε στεβια

Η ενδικρινολογος  Αγάβη , Ζαχαρη καρυδας ή Φρουκτοζη πορτοκαλιου

Δεν ξέρω γιατί διαφωνούν 

Προβλημα με σακχαρο

  Στέβια και από εμένα, απλά βρες ένα προϊόν το οποίο να μην είναι γεμάτο άλλες γλυκαντικές ουσίες μέσα. Φυσικά και κάτι πρόσθετο θα έχει, γιατί η στέβια από μόνη της δεν μπορεί να καταναλωθεί, αλλά να δεις σε τι ποσοστό έχει τι. Αλλιώς είναι να έχει πχ 70% στέβια 30% σουκραλόζη, και αλλιώς 50%σουκραλόζη 40%ασπαρτάμη και 10% στέβια. Και τα δυο προϊόντα στέβια είναι αλλά το 2ο είναι χειρότερο κατα πολύ. 
  Δεν μπορώ να σκεφτώ ποιος γιατρός προτείνει άγαβη και φρουκτόζη-που είναι χειρότερη από την απλή ζάχαρη-, πιθανόν γιατρός κάποιας άλλης εποχής. Από εκεί και έπειτα αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας που να μην στο επιτρέπει και  θες να δεις άμεσα αλλαγές,  κόψε οτιδήποτε έχει αλεύρι/ζάχαρη/σπορέλαια και συνδύασε το με διαλειμματική νηστεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, G.bar είπε

  Στέβια και από εμένα, απλά βρες ένα προϊόν το οποίο να μην είναι γεμάτο άλλες γλυκαντικές ουσίες μέσα. Φυσικά και κάτι πρόσθετο θα έχει, γιατί η στέβια από μόνη της δεν μπορεί να καταναλωθεί, αλλά να δεις σε τι ποσοστό έχει τι. Αλλιώς είναι να έχει πχ 70% στέβια 30% σουκραλόζη, και αλλιώς 50%σουκραλόζη 40%ασπαρτάμη και 10% στέβια. Και τα δυο προϊόντα στέβια είναι αλλά το 2ο είναι χειρότερο κατα πολύ. 
  Δεν μπορώ να σκεφτώ ποιος γιατρός προτείνει άγαβη και φρουκτόζη-που είναι χειρότερη από την απλή ζάχαρη-, πιθανόν γιατρός κάποιας άλλης εποχής. Από εκεί και έπειτα αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας που να μην στο επιτρέπει και  θες να δεις άμεσα αλλαγές,  κόψε οτιδήποτε έχει αλεύρι/ζάχαρη/σπορέλαια και συνδύασε το με διαλειμματική νηστεία. 

Ενδοκρινολογος 47 ετων .

20220630_131528.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...