Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα σε PC


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Τις τελευταίες μέρες αντιλήφθηκα ένα πρόβλημα στο pc.

Αν κατεβάω κάτι από το internet (όχι torrent) μου κολλάει πάρα πολύ το pc μέχρι να ολοκληρωθεί το download. Στη συνέχεια όλα καλά!

Το ίδιο μου το κάνει και όταν απλά δοκιμάσω το speedtest στην διαδικασία του download ενώ κατά το upload φτιάχνει και πάλι.

Το PC είναι I5 με 256gb SSD και 16gb RAM.

Η σύνδεση στο internet γίνεται ενσύρματα με powerline.

Τι λέτε μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κανει και σε άλλο pc  ''καθαρο" με συνδεση λαν  κοιταξε τη τρεχει σε defult στη διαχειρηση συσκευών αλλιως αν δεν τρεχει κατι περιεργο φταιει το λογισμικο  <ξαναπερνα windows> η συνδεση internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω με τον Κυριακο.Ισως να υπαρχει καποιο θεμα με το lan αλλα δεν νομιζω περισσοτερο για windows μου ακουγεται.Για να βεβαιωθεις δοκιμασε, εκτος απο αυτο που ειπε ο Κυριακος με το λαν σε αλλο pc , να βγαλεις το καλωδιο του ethernet να συνδεσεις το κινητο σου που θα πιανει wifi και να πας στις ρυθμισεις εκει που ειναι το hotspot να επιλεξεις ενα που λεγεται usb tethering που δινει ουσιαστικα ιντερνετ στο pc σου ενσυρματα μεσω του  usb που ειναι συνδεμενο με το υπολογιστη σου.Αν δουλευει κομπλε με αυτο το internet πολυ πιθανον να εχει θεμα η συνδεση lan της μητρικης σου

Επεξ/σία από Notis07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

το δοκίμασα απευθείας με tethering από το κινητό και σε αυτή την περίπτωση δεν κολλάει.

κάτι που σημαίνει ότι είναι (όπως καταλαβαίνω) :

είτε πρόβλημα hardware της μητρικής (αλλά λογικά αν είχε πρόβλημα hardware δεν θα λειτουργούσε καθόλου το ethernet)

είτε πρόβλημα software για το ethernet.

 

Καλά τα λέω ή μου διαφεύγει κάτι;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...