Προς το περιεχόμενο

Οι νέες χρεώσεις των τραπεζών περιλαμβάνουν την αλλαγή pin αλλά και την εμφάνιση υπολοίπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, stud1118 είπε

Μέχρι πρόσφατα η Alpha χρέωνε 8€ για να αποκτήσεις το RSA token που ήταν απαραίτητο για να στέλνεις λεφτά! 

Θες να μου πεις ότι το έκοψε τώρα που εφτιαξε το RSA σε εφαρμογή ;

Πλέον απλά στέλνει sms χωρίς χρέωση. Το token έχει λογική να χρεώνεται. Έχει ένα αρχικό κόστος αλλά επίσης άμα χρεώνεται γίνεσαι πιο προσεκτικός με το που το αποθηκεύεις και δεν πας κάθε βδομάδα να ζητάς καινούργιο επειδή το έχασες ή επειδή το έφαγε ο σκύλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Στην Αγγλία πάντως μέχρι 10000 λίρες που δοκίμασα το tax income έβγαινε 0.

Απλά πληρώνεις 150 ευρώ national insurance.

Ορίστε ο wizard.

https://www.moneysavingexpert.com/tax-calculator/

12500 λίρες εισόδημα ,μέχρι εκεί είναι αφορολογητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Αν όμως είναι να με κλέβουν συνέχεια ρε συ, θα αναγκαστώ να το κάνω manually όπως λες, όπως κάναμε παλιά 

Sorry αλλά ήδη πολλούς νταβατζήδες πληρώνω για όλα... 

Το manually κοστίζει πολύ περισσότερο, σε κάτι που δεν το ξαναβρίσκεις. ΧΡΟΝΟ. 

Προσωπικά, ζω και αναπνέω για τη στιγμή που δεν θα χρειαστεί να ξαναπατήσω σε ΚΑΜΙΑ ΔΕΗ/ΕΦΟΡΙΑ και Δημόσια Υπηρεσία γενικότερα. Τώρα μας χαλάει γιατί μέχρι πρόσφατα ήταν όλα δωρεάν. Παρ'όλα αυτά πραγματικά αν κάποιος σκεφτεί τί χρόνο και ταλαιπωρία και ενέργεια γλιτώνει με το να τα κάνει ebanking και ας πληρώσει και 5€ μες το μήνα σύνολο οκ δε χάθηκε ο κόσμος πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Και μάντεψε ποιος χρεώθηκε για να ανακεφαλαιοποιηθουν οι κολοτραπεζες, που θα μας πειτε ότι το κόστος που έχουν τα μετρητά τα πληρώνουν αυτές.

Μάντεψε τι θα συνέβαινε αν δεν ανακεφαλαιωνόντουσαν οι τράπεζες.

Άτακτη χρεοκοπία λέγεται.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

12500 λίρες εισόδημα ,μέχρι εκεί είναι αφορολογητο.

Τωρα τι συγκριση ειναι αυτη; Και στην Σομαλια το αφορολογητο ειναι στα 1000€ αμα το παμε ετσι, οποτε η Ελλαδα παραδεισος ειναι σε αυτο τον τομεα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skiabox είπε

Πολύ λογικό όριο για αφορολόγητο.

Το οποίο από ότι έχω καταλάβει αυξάνει κάθε χρόνο.

Μόλις τώρα, aris1986 είπε

Τωρα τι συγκριση ειναι αυτη; Και στην Σομαλια το αφορολογητο ειναι στα 1000€ αμα το παμε ετσι, οποτε η Ελλαδα παραδεισος ειναι σε αυτο τον τομεα...

Είδες που απάντησα; Σε τι έκανα παράθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Στον ιδιωτικό τομέα δεν πρέπει να υπάρχει "too big to fail"  και οι τράπεζες πρέπει να τιμωρούνται, ο ξάδερφος μου που ήταν στην ηλεκτρονική Αθηνών  γιατί μπήκε στην ανεργία δηλαδή?, άσε που εάν ο άλλος δεν μπορεί να χειριστεί το app σου κάτι δεν κάνεις καλά.

Οι τράπεζες είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, έχουν ωστόσο θεσμικό ρόλο. Αν κλείσει μια τράπεζα θα συμπαρασύρει μαζί της τις μισές επιχειρήσεις της χώρας. Δεν θα την πληρώσει μόνο ο ξάδερφός σου όπως συνέβη με την Ηλεκτρονική.

Εδώ ολόκληρο δημόσιο και έχει εκχωρήσει σχεδόν όλες τις υπηρεσίες του στις τράπεζες, τι συγκρίνουμε ακριβώς, μήλα με πορτοκάλια?

Επεξ/σία από Zus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα είναι ότι για να έχουμε μείωση τιμών σε κάποιον τομέα στην Ελλάδα θέλουμε από 5 παίκτες και πάνω.

Δηλαδή για τις τράπεζες πρέπει να έρθουν να ανοίξουν καταστήματα και άλλες τράπεζες.

Η κινέζικη τράπεζα που είχε έρθει δραστηριοποιείται και στο retail;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Βέβαια και το σενάριο "προσπαθούμε" να βγάλουμε κέρδος από τεχνολογικά αναλφάβητους ή ηλικιωμένους, δεν τιμά και ιδιαίτερα τις τράπεζες! :) 

Τις τιμά όπως τιμά και οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρεία να χρεώνει κάποιον για την παροχή που προσφέρει.

Ο τεχνολογικά αναλφάβητος είναι βαρίδι πλέον και στην κοινωνία και παντού. Οι εποχές έχουν αλλάξει, και αν ο ηλικιωμένος έχει μία κάποια δικαιολογία το καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορεί μια ολόκληρη χώρα να πηγαίνει πίσω επειδή ο Έλληνας είναι 100% τεχνοφοβικός. Να τσακιστεί να διαβάσει. Ο κόσμος λειτουργεί πλέον έτσι. Αν δεν μπορεί, ή αν δεν θέλει ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ για να κάνει τη δουλειά του. 22 χρονών παιδιά, που θα έπρεπε να παίζουν την τεχνολογία στα χέρια, σου λέει δεν έχω eBanking και στήνονται στην τράπεζα. Ή πάνε στο ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ για να βάλουν μονάδες στο κινητό... και κράζουν τον περιπτερά ότι παίρνει προμήθεια. Έλεος, δηλαδή, έλεος. 

Στο Χ Λονδίνο πληρώνουν με κινητό, apple watch κλπ το μετρό εδώ και χρόνια. Περνάς, ακουμπάς ρολοί και get the fuck out, χωρίς καμία απολύτως καθηστεριση πουθενά. Εδώ οι παράλυτοι εγκεφαλικά επιβάτες του μετρό (έστω το 80%, δεν μας τσουβαλιάζω όλους) κράζανε επί ΜΗΝΕΣ για το ηλεκτρονικό εισιτήριο ΠΡΙΝ βγει, ΠΡΙΝ δηλαδή εμφανιστούν τα αντικειμενικά προβλήματα, άπο άλλους εγκεφαλικά παράλυτους που σχεδίασαν μια τέτοια μετάβαση στο άρπα κόλλα, που αν εσύ και εγώ είχαμε σχεδιάσει στην εταιρεία που δουλεύαμε θα μας είχαν πετάξει έξω με τις κλωτσιές. Το οποίο ηλ. εισιτήριο δηλαδή ήταν ΧΑΡΤΙΝΟ, αλλά με άλλη υφή και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πράγμα που έκανε ήταν να ανοίγει την πόρτα. Δηλαδή μιλάμε για παγκόσμιο ινοβέσιο.

Τώρα προσωπικά κάτι αστειότητες τύπου ξαναφόρτισε το χαρτάκι 5x2cm εγώ απλά γελάω. Αν είναι να στηθώ ρε μάγκες για να ξαναφορτισω γειά σας βγάζω καινούριο και δεν με νοιάζει και το χάσω, κλαιν. Όταν βγάλουν κάτι σε APP, που όλος ο κόσμος έχει smartphone (και όποιος δεν έχει sorry αλλά είναι το βαρίδι που ανέφερα παραπάνω) και δεν πάμε ούτε στην τουαλέτα χωρίς να το πάρουμε μαζί, τότε ξανασυζητάμε για "επαναφορτιζόμενο", such innovation, much use, wow.

Ας αποφασίσουμε λοιπόν μέχρι ποια χρονιά (θέλω να πιστεύω εντός του 202x μην πάμε σε 203x κρίμα είναι) θα λέμε ότι είναι "οκ" να είσαι τεχνολογικά αναλφάβητος, και ας κάνουμε υπομονή μέχρι τότε, αλλιώς ας αφήσουμε το ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ forum insomnia και ας πάμε να διαβάζουμε "Αγαπητό Cosmopolitan".

Επεξ/σία από polaki
  • Like 8
  • Thanks 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάθεστε και μαλώνετε ρε παιδιά για τις τράπεζες ; 

Πάρτε το χαμπάρι, χρεώνουν ότι θέλουν γιατί μπορούν 

Σε όποιον δεν αρέσει ας κάνει αλλιώς

Κακά τα ψέματα, δυστυχώς το σύστημα είναι βασισμένο πάνω τους, οπότε δε γίνεται να κλείσουν 

Το ζήτημα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι γιατί δεν είναι φυλακή καμιά 10αριά χιλιάδες κόσμος, όποιος έχει διατελέσει διευθυντής καταστήματος και πάνω, από το 2000 (ίσως και πιο πριν) μέχρι το 2010 θα έπρεπε να είναι στον Κορυδαλλό, τώρα όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το οποίο από ότι έχω καταλάβει αυξάνει κάθε χρόνο.

Είδες που απάντησα; Σε τι έκανα παράθεση;

To ξερω απλα τα κανω για τον φιλο μας τον skiabox που τρολαρει καθε φορα! Για να το δει βασικα γιατι με εχει κανει block!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, polaki είπε

Aς πληρώσει και 5€ μες το μήνα σύνολο οκ δε χάθηκε ο κόσμος πιστεύω. 

Εκει είναι το θέμα που με εκνευρίζει. 

Και εγω δεν έχω χρόνο, καθώς δουλεύω περίπου 10 με 13 ώρες την μέρα, αλλά το θέμα ποιο ειναι, ότι δώσε 5 ευρω εδώ δεν πειράζει, δωσε εκεί 10 ευρω, και αν τα βαλεις κάτω, το χρόνο δίνουμε καμία 1000αρια ευρώ σε αυτά τα "δεν χάθηκε ο κόσμος" 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...