Προς το περιεχόμενο

Οι νέες χρεώσεις των τραπεζών περιλαμβάνουν την αλλαγή pin αλλά και την εμφάνιση υπολοίπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αντιγράφω από παραπάνω 

"Ο τεχνολογικά αναλφάβητος είναι βαρίδι πλέον και στην κοινωνία και παντού. Οι εποχές έχουν αλλάξει, και αν ο ηλικιωμένος έχει μία κάποια δικαιολογία το καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορεί μια ολόκληρη χώρα να πηγαίνει πίσω επειδή ο Έλληνας είναι 100% τεχνοφοβικός. "

Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω ένα  δισεκατομμύριο likes για αυτό το απόσπασμα.  Συμφωνώ μέχρι τελείας και πιστεύω οτι είναι από τους βασικότερους λόγους της κατάντιας μας σαν λαός. Πολύ περισσότερο όταν το συναντάς τόσο έντονα  σε νέους ανθρώπους...

 

 

 

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PiXel1225 είπε

Και έλεγα, δυο σελίδες σχόλια χωρίς ένα τσιτάτο των συνομοσιωλόγων...

Κ έλεγα κ εγώ δεν θα πεταχτεί κάνεις που ζει από τα χαζοκαναλα να πει ότι του λένε; φίλε τι δεν καταλαβαίνεις από τη φώτο η δεν στην έβγαλαν τα χαζοκαναλα να στην αναλύσουν κ δεν την καταλαβαίνεις;

 Απλά είναι τα πράγματα όσες κ συναλλαγές να κάνεις με μετρητά ή να ή αξία θα παραμείνει στο 100ε ως έχει ενώ με τις συναλλαγές μέσω τράπεζας θα σου κόβει για κάθε συναλλαγή κ ένα αντίτιμο δηλαδή τόσο δύσκολο είναι... Απίστευτο..

 Κατά τα άλλα οι συνομοσιολογοι σας μάραναν που ότι έχει ειπωθεί εδώ κ χρόνια εμφανίζεται, εντέλει η παραπληροφορηση των ΜΜΕ καλά κρατεί κ λίγα θα σας κάνουν. 

Επεξ/σία από akishellas1979
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει σωτηρια γενικα

Δουλευω σε τραπεζα οποτε εχω να πω

Επρεπε να μπουν capital controls για να μαθει ο Ελληνας τι ειναι η χρεωστικη καρτα κ οτι μπορει να ψωνιζει με αυτη

Εχουμε φτασει 2019 κ υπαρχει νεος κοσμος ακομα που φοβατε το ατμ

Ειμαστε στο 2019 κ πολλοι εχουν την απαιτηση να τους πληρωνει η τραπεζα την Δεη χωρις προμηθεια στο γκισε

Κ επισης ναι η προμηθεια επανεκδοσης καρτας κλπ εχει στοχο να μειωσει περιστατικα αλλαγης καρτας με το παραμικρο (αχ μου σκιστηκε,αχ μου κοπηκε,αχ την εχασα κ 15 φορες το μηνα επανεκδοση καρτας απο την κυρα Σουλα ξερω γω) κ μειωση του κοστους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Zus είπε

Μάντεψε τι θα συνέβαινε αν δεν ανακεφαλαιωνόντουσαν οι τράπεζες.

Άτακτη χρεοκοπία λέγεται.

Τσ Τσ Τσ συνομοσιολογε... Μη τα λες αυτά κ οι άνθρωποι που ενημερωνοντε καθημερινά από τα χαζοκουτια δεν το καταλάβουν διότι δεν τους το είπαν... Κ μαντέψτε με τι λεφτά... γινοντε οι ανακεφαλαιωποιησεις;... 

   Παντού συνομοσιολογοι ρε παιδί μου αν τους πεις κάτι διαφορετικό από τα χαζοκουτια των ΜΜΕ τους πιάνει ταρακουλο... Δεν μιλάω για τσιράκια ους αυτά υπάρχουν ΠΑΝΤΟΎ κυριολεκτικά για ένα χαρτχηλικι ξεπουλάνε... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, polaki είπε

Τις τιμά όπως τιμά και οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρεία να χρεώνει κάποιον για την παροχή που προσφέρει.

Ο τεχνολογικά αναλφάβητος είναι βαρίδι πλέον και στην κοινωνία και παντού. Οι εποχές έχουν αλλάξει, και αν ο ηλικιωμένος έχει μία κάποια δικαιολογία το καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορεί μια ολόκληρη χώρα να πηγαίνει πίσω επειδή ο Έλληνας είναι 100% τεχνοφοβικός. Να τσακιστεί να διαβάσει. Ο κόσμος λειτουργεί πλέον έτσι. Αν δεν μπορεί, ή αν δεν θέλει ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ για να κάνει τη δουλειά του. 22 χρονών παιδιά, που θα έπρεπε να παίζουν την τεχνολογία στα χέρια, σου λέει δεν έχω eBanking και στήνονται στην τράπεζα. Ή πάνε στο ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ για να βάλουν μονάδες στο κινητό... και κράζουν τον περιπτερά ότι παίρνει προμήθεια. Έλεος, δηλαδή, έλεος. 

Στο Χ Λονδίνο πληρώνουν με κινητό, apple watch κλπ το μετρό εδώ και χρόνια. Περνάς, ακουμπάς ρολοί και get the fuck out, χωρίς καμία απολύτως καθηστεριση πουθενά. Εδώ οι παράλυτοι εγκεφαλικά επιβάτες του μετρό (έστω το 80%, δεν μας τσουβαλιάζω όλους) κράζανε επί ΜΗΝΕΣ για το ηλεκτρονικό εισιτήριο ΠΡΙΝ βγει, ΠΡΙΝ δηλαδή εμφανιστούν τα αντικειμενικά προβλήματα, άπο άλλους εγκεφαλικά παράλυτους που σχεδίασαν μια τέτοια μετάβαση στο άρπα κόλλα, που αν εσύ και εγώ είχαμε σχεδιάσει στην εταιρεία που δουλεύαμε θα μας είχαν πετάξει έξω με τις κλωτσιές. Το οποίο ηλ. εισιτήριο δηλαδή ήταν ΧΑΡΤΙΝΟ, αλλά με άλλη υφή και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πράγμα που έκανε ήταν να ανοίγει την πόρτα. Δηλαδή μιλάμε για παγκόσμιο ινοβέσιο.

Τώρα προσωπικά κάτι αστειότητες τύπου ξαναφόρτισε το χαρτάκι 5x2cm εγώ απλά γελάω. Αν είναι να στηθώ ρε μάγκες για να ξαναφορτισω γειά σας βγάζω καινούριο και δεν με νοιάζει και το χάσω, κλαιν. Όταν βγάλουν κάτι σε APP, που όλος ο κόσμος έχει smartphone (και όποιος δεν έχει sorry αλλά είναι το βαρίδι που ανέφερα παραπάνω) και δεν πάμε ούτε στην τουαλέτα χωρίς να το πάρουμε μαζί, τότε ξανασυζητάμε για "επαναφορτιζόμενο", such innovation, much use, wow.

Ας αποφασίσουμε λοιπόν μέχρι ποια χρονιά (θέλω να πιστεύω εντός του 202x μην πάμε σε 203x κρίμα είναι) θα λέμε ότι είναι "οκ" να είσαι τεχνολογικά αναλφάβητος, και ας κάνουμε υπομονή μέχρι τότε, αλλιώς ας αφήσουμε το ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ forum insomnia και ας πάμε να διαβάζουμε "Αγαπητό Cosmopolitan".

Μπορείς να το επαναφορτίσεις μέσω app με όσες διαδρομές χρειάζεσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Δεν υπαρχει σωτηρια γενικα

Δουλευω σε τραπεζα οποτε εχω να πω

Επρεπε να μπουν capital controls για να μαθει ο Ελληνας τι ειναι η χρεωστικη καρτα κ οτι μπορει να ψωνιζει με αυτη

Εχουμε φτασει 2019 κ υπαρχει νεος κοσμος ακομα που φοβατε το ατμ

Ειμαστε στο 2019 κ πολλοι εχουν την απαιτηση να τους πληρωνει η τραπεζα την Δεη χωρις προμηθεια στο γκισε

Κ επισης ναι η προμηθεια επανεκδοσης καρτας κλπ εχει στοχο να μειωσει περιστατικα αλλαγης καρτας με το παραμικρο (αχ μου σκιστηκε,αχ μου κοπηκε,αχ την εχασα κ 15 φορες το μηνα επανεκδοση καρτας απο την κυρα Σουλα ξερω γω) κ μειωση του κοστους

Σε αυτούς που την χάνουν τους χάλασε κλπ που λες καλα θα κάνουν να τις χρεώνουν σε μένα που απλά λήγει επειδή η ίδια η τράπεζα έχει βάλει ημερ λήξης γτ να πληρώνω;;;;;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τι κάθεστε και μαλώνετε ρε παιδιά για τις τράπεζες ; 

Πάρτε το χαμπάρι, χρεώνουν ότι θέλουν γιατί μπορούν 

Σε όποιον δεν αρέσει ας κάνει αλλιώς

Κακά τα ψέματα, δυστυχώς το σύστημα είναι βασισμένο πάνω τους, οπότε δε γίνεται να κλείσουν 

Το ζήτημα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι γιατί δεν είναι φυλακή καμιά 10αριά χιλιάδες κόσμος, όποιος έχει διατελέσει διευθυντής καταστήματος και πάνω, από το 2000 (ίσως και πιο πριν) μέχρι το 2010 θα έπρεπε να είναι στον Κορυδαλλό, τώρα όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε 

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου, λέξη προς λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Όλα όσα γράφω, τα διάβασα στην εφημερίδα των συντακτών, ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΑ, και με ονοματεπώνυμο.

Μάλλον εσύ θα πρέπει να αρχίσεις να ανοίγεις καμία εφημερίδα για να ενημερωθείς πριν κάνεις τον έξυπνο.

Και μάντεψε ποιος χρεώθηκε για να ανακεφαλαιοποιηθουν οι κολοτραπεζες, που θα μας πειτε ότι το κόστος που έχουν τα μετρητά τα πληρώνουν αυτές.

Και εφημερίδες διαβάζω και άλλα μέσα διαβάζω και ακούω. Και κριτική σκέψη έχω για να μπορώ να ξεχωρίσω την είδηση από την προπαγάνδα.

Και πριν σου κάνω τον έξυπνο έχω φροντίσει να μάθω ότι επιχειρηματίες και ελεύθεροι επαγγελματίες δεν έχουν αφορολόγητο εδώ και πολλά χρόνια. Επίσης έχω φροντίσει να μάθω τι είναι το ΑΕΠ ώστε να μπορώ να αξιολογήσω την αξιοπιστία και τις γνώσεις όποιου γράφει "το 82% του ΑΕΠ από τους μισθωτούς".

Επίσης ξέρω αρκετά καλά (για "απλό κόσμο") και πως έγινε η ανακεφαλαιοποίηση, και γιατί έγινε, και ποιός την πλήρωσε, και ποιός την χρωστάει.

Μια χαρά ξέρω και το κόστος των μετρητών. Πριν κάποια χρόνια η Visa το είχε υπολογίσει περίπου στο 2.5%. Λογικά το είχε "φουσκώσει" κάπως αλλά μας δίνει μια τάξη μεγέθους. Δεν έγραψα ότι δεν έχει κόστος η διακίνηση μετρητών. Έγραψα ότι μέχρι πρόσφατα αυτό το κόστος δεν το πλήρωνα εγώ, ούτε όταν με πλήρωναν, ούτε όταν πλήρωνα. Το πλήρωναν οι τράπεζες γιατί υπήρχε ανταγωνισμός, γιατί δεν υπήρχε καρτέλ, γιατί είχαμε και άλλες επιλογές, γιατί οι τράπεζες έβγαζαν τα κέρδη τους (όπως θα έπρεπε) από τα δάνεια, γιατί δεν μας υποχρέωναν "για το καλό μας" να είχαμε "νταβατζή" για τα λεφτά μας. Τώρα που όλα αυτά δεν υπάρχουν και οι κυβερνώντες μας έβαλαν υποχρεωτικά στο "μαντρί" τους, βγάζοντας νόμους που μας υποχρεώνουν να αγοράσουμε υπηρεσίες από τις τράπεζες, τώρα ήρθε η ώρα του "αρμέγματος". Τώρα χρεώνουν στο δεκαπλάσιο τη διακίνηση ηλεκτρονικού χρήματος που τους κοστίζει δέκα φορές λιγότερο από το τι τους κόστιζε κάποτε η διακίνηση φυσικού χρήματος.

Είναι κάτι που το επιθυμούσαν και το επιδίωκαν τόσα χρόνια μεθοδικά. Τώρα τα κατάφεραν. Και επειδή κάθε καλό παραμύθι για να πουληθεί πρέπει να έχει και έναν κακό, εδώ έρχεται ο υδραυλικός που δεν έκοψε απόδειξη για τη μπαταρία που άλλαξε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. Πόσοι από εσάς αλλάζουν pin από ATM άλλης τράπεζας; Μάλλον πόσοι από εσάς γνωρίζετε ότι μπορείτε να το κάνετε; 

 

Γιατί αν δεν κανω λάθος, οι νέες χρεώσεις της Εθνικής αφού από εκεί ξεκίνησε) αυτό αφορούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Δεν υπαρχει σωτηρια γενικα

Δουλευω σε τραπεζα οποτε εχω να πω

Επρεπε να μπουν capital controls για να μαθει ο Ελληνας τι ειναι η χρεωστικη καρτα κ οτι μπορει να ψωνιζει με αυτη

Εχουμε φτασει 2019 κ υπαρχει νεος κοσμος ακομα που φοβατε το ατμ

Ειμαστε στο 2019 κ πολλοι εχουν την απαιτηση να τους πληρωνει η τραπεζα την Δεη χωρις προμηθεια στο γκισε

Κ επισης ναι η προμηθεια επανεκδοσης καρτας κλπ εχει στοχο να μειωσει περιστατικα αλλαγης καρτας με το παραμικρο (αχ μου σκιστηκε,αχ μου κοπηκε,αχ την εχασα κ 15 φορες το μηνα επανεκδοση καρτας απο την κυρα Σουλα ξερω γω) κ μειωση του κοστους

Μαζί σου όταν από σφάλμα του πελάτη πρέπει να ξανά εκδοθεί κάρτα,όταν λήγει όμως γιατί να πρέπει να πληρώσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, klai9991 είπε

Μπορείς να το επαναφορτίσεις μέσω app με όσες διαδρομές χρειάζεσαι!

Αναφερόμουν στην πολύ προβληματική αρχή του, λόγω μετακόμισης γραφείου πλέον δεν έχω χρησιμοποιήσει τα μέσα περίπου 1.5 χρόνο.

Και εννοώ ότι αφού γίνεται που γίνεται μια αναβάθμιση, ας την κάνανε σωστά απ'την αρχή, και όχι να μας παρουσιάζουν ως εξελίξη κάτι που σε άλλες χώρες υπήρχε χρόνια πριν. Κάτι σαν την "εξέλιξη" του οτε με τις ISDN γραμμές (με διπλή κιολας χρέωση, μην ξεχνιόμαστε) την ίδια ακριβώς εποχή που ο υπόλοιπος κόσμος είχε aDSL και cable internet των 512 και 1mbps..

49 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εκει είναι το θέμα που με εκνευρίζει. 

Και εγω δεν έχω χρόνο, καθώς δουλεύω περίπου 10 με 13 ώρες την μέρα, αλλά το θέμα ποιο ειναι, ότι δώσε 5 ευρω εδώ δεν πειράζει, δωσε εκεί 10 ευρω, και αν τα βαλεις κάτω, το χρόνο δίνουμε καμία 1000αρια ευρώ σε αυτά τα "δεν χάθηκε ο κόσμος" 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ. 

Kαταλαβαίνω εννοείται, και δεν έχω κανένα φετίχ να πληρώνω τσάμπα.

Αλλά! Συγκρίνοντας το τί "κερδίζω" πληρώνοντας αυτά τα 5€, δεν θα γύριζα πίσω στη "χεράτη" πληρωμή της ΔΕΗ σε κάποιο ταχυδρομείο πχ. 

Να το θέσω αλλιώς.. αν πριν 15 χρόνια μας ρωτάγανε πόσα δίνεις σε έναν πιτσιρικά να τρέξει να πληρώσει τα πάντα αντί να στηθείς σε ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Vodafone, ΟΤΕ... πόσα θα έλεγες? :P Εγώ ένα 10αρικάκι σίγουρα του το έδινα του μικρού, και θα του έλεγα και 10 ευχαριστώ! :) 

E τώρα τη σκαπουλάρω με λιγότερα από 5.. ;) 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η χρέωση δεν είναι τίποτα. Πρόσφατα έκανα λογαριασμό μισθοδοσίας στην alpha και πλήρωσα 8 ευρώ το ebanking και 12 ευρώ την χρεωστική μου κάρτα! Σύνολο 20 ευρώ στην τράπεζα για υπηρεσίες που έπρεπε να κοστίζουν λιγότερο από 10 ευρώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, prometheas είπε

Αντιγράφω από παραπάνω 

"Ο τεχνολογικά αναλφάβητος είναι βαρίδι πλέον και στην κοινωνία και παντού. Οι εποχές έχουν αλλάξει, και αν ο ηλικιωμένος έχει μία κάποια δικαιολογία το καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορεί μια ολόκληρη χώρα να πηγαίνει πίσω επειδή ο Έλληνας είναι 100% τεχνοφοβικός. "

Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω ένα  δισεκατομμύριο likes για αυτό το απόσπασμα.  Συμφωνώ μέχρι τελείας και πιστεύω οτι είναι από τους βασικότερους λόγους της κατάντιας μας σαν λαός. Πολύ περισσότερο όταν το συναντάς τόσο έντονα  σε νέους ανθρώπους...

Φοβερό μνημείο βλακείας και ίσως κάποτε καταλάβετε ότι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε όχι γιατί είμαστε χαζοί, αλλά γιατί νομίζουμε ότι είμαστε έξυπνοι

46 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Δεν υπαρχει σωτηρια γενικα

Δουλευω σε τραπεζα 

Κάπου εδώ σταμάτησα να διαβάζω

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι τιμες,τι να πουμε και εμεις στο εξωτερικο που πληρωνουμε καθε μηνα 7ε,ετσι απλα επειδη εχουμε τον λογαριασμο + ολες τις παραπανω χρεωσεις που λεει το αρθρο εδω και χρονια,και οχι απο φετος!?!μια χαρα ειναι λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...