Προς το περιεχόμενο

Οι νέες χρεώσεις των τραπεζών περιλαμβάνουν την αλλαγή pin αλλά και την εμφάνιση υπολοίπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

μια χαρα ειναι τιμες,τι να πουμε και εμεις στο εξωτερικο που πληρωνουμε καθε μηνα 7ε,ετσι απλα επειδη εχουμε τον λογαριασμο + ολες τις παραπανω χρεωσεις που λεει το αρθρο εδω και χρονια,και οχι απο φετος!?!μια χαρα ειναι λοιπον!

Σε ποια χώρα γίνεται αυτό; Πραγματικά ρωτάω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Προσωπικά θα ήθελα απλά μια ανάλυση από την πλευρά των τραπεζών σχετικά με το πως προκύπτει το κάθε κόστος αυτών των υπηρεσιών. Πχ γιατί 4 ευρώ η προμήθεια στο έμβασμα και όχι 2 ή 3, γιατί «τόσο» η επανέκδοση της κάρτας (τι κόστος έχουν τα υλικά και η διαδικασία έκδοσης), γιατί «τόσο» η προμήθεια στην εξόφληση λογαριασμών ΔΕΚΟ, η ανάληψη από άλλο ΑΤΜ, η ερώτηση υπόλοιπου, κλπ κλπ. 
 

Αν είχαμε αυτές τις απλές πληροφορίες και είχαν όντως λογική και ανταποκρινόταν στα πραγματικά κόστη που προκύπτουν για την τράπεζα, κανεις δεν θα γκρίνιαζε... Γιατί και η τράπεζα, μια χαρά κερδίζει από τα χρήματα που της εμπιστευόμαστε αλλά δεν είδα να ξεσκίζεται στα επιτόκια καταθέσεων! :) 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nzeppos είπε

Όποιος έβαλε Revolut δεν ξανακοίταξε πίσω.

Δεν εχω καταλαβει κατι, σε ποιο ΑΤΜ κανεις καταθεση στη Revolut, πώς κανεις αναληψεις? Πρακτικα χρειαζεσαι ενα λογαριασμο σε φυσική τραπεζα για να εχεις Revolut, N26 κοκ, κανω λαθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προσωπικά θα ήθελα απλά μια ανάλυση από την πλευρά των τραπεζών σχετικά με το πως προκύπτει το κάθε κόστος αυτών των υπηρεσιών. Πχ γιατί 4 ευρώ η προμήθεια στο έμβασμα και όχι 2 ή 3, γιατί «τόσο» η επανέκδοση της κάρτας (τι κόστος έχουν τα υλικά και η διαδικασία έκδοσης), γιατί «τόσο» η προμήθεια στην εξόφληση λογαριασμών ΔΕΚΟ, η ανάληψη από άλλο ΑΤΜ, η ερώτηση υπόλοιπου, κλπ κλπ. 
 

Αν είχαμε αυτές τις απλές πληροφορίες και είχαν όντως λογική και ανταποκρινόταν στα πραγματικά κόστη που προκύπτουν για την τράπεζα, κανεις δεν θα γκρίνιαζε... Γιατί και η τράπεζα, μια χαρά κερδίζει από τα χρήματα που της εμπιστευόμαστε αλλά δεν είδα να ξεσκίζεται στα επιτόκια καταθέσεων! :) 

Τις υποχρεωτικές σε τράπεζα συναλλαγές με το δημόσιο που δεν φαίνονται και άμεσα αλλά μετά από μερικές μέρες πού τις βάζεις; 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Φοβερό μνημείο βλακείας και ίσως κάποτε καταλάβετε ότι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε όχι γιατί είμαστε χαζοί, αλλά γιατί νομίζουμε ότι είμαστε έξυπνοι

Κάπου εδώ σταμάτησα να διαβάζω

Άρα συμφωνείς ότι ο εξυπνάκιας με τα "μόνο μετρητά" και τα "μαύρα" νομίζει ότι είναι έξυπνος και για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Επίσης ότι ο φίλος (αν) δουλεύει σε τράπεζα δεν σημαίνει ότι είναι upper management και λειτουργεί με βάση το συμφέρον της τράπεζας έλεος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς θα θέλω να υπερασπιστώ τις ελληνικές τράπεζες που πάνε από το κακο στο χειρότερο και καρτελοποιούνται προφανώς σιγά σιγά,  το όλο άρθρο μου φαίνεται ότι έχει και δόσεις clikbait μέσα ... δλδ χρέωση για έμβασμα οκ πάντα υπήρχε, ακρίβυνε, χρέωση για απώλεια pin & κάρτας άντε ευθύνεσαι εσύ θα χρεωθείς, συνδρομή πιστωτικής υπήρχε και υπάρχει γενικά (οκ, εγώ έχω μια παλιά κάρτα της τότε αγροτικής που είχε όρο για δωρεάν εφόρου ζωής αλλά δεν θα παραξενευόμουν αν δεν ανανεωθεί ξανα), αλλά χρέωση για ανανέωση κάρτας που λήγει? Δλδ δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός ανάμεσα στις 4 συστεμικές? 'Αμα λήξει η κάρτα μου στην μία, να τα πάω όλα τα λεφτά στην άλλη που δεν έληξε ακόμα ας πουμε?

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, naimore είπε

δεν μιλαω για την θυριδα, αλλα για τις καταθεσεις, δεν καταλαβες 

Έρχεται και το αρνητικό επιτόκιο!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zus είπε

Οι τράπεζες είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, έχουν ωστόσο θεσμικό ρόλο. Αν κλείσει μια τράπεζα θα συμπαρασύρει μαζί της τις μισές επιχειρήσεις της χώρας.

Μάλλον ληστρικό ρόλο έχουν,και μίλησα για τιμωρία όχι κλείσιμο, μπορεί να τις παύσει η Τράπεζα της Ελλάδος από πιστωτικά ιδρύματα όπως έκανε με την αγροτική και να τις πουλήσει σε υγιείς Τράπεζες. 

Επεξ/σία από cpc464
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Mesqal said:

Πειτε μου κατι ρε παιδια, αυτο το sms που σου στελνουν με κωδικο οταν κανεις μια συναλλαγη με web banking, πλεον το χρεωνουν?

Στην Alpha τουλάχιστον όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, papadakn said:

φυσικά και το χρεώνει η Alpha, 1eur / μήνα

Sms για να σου στέλνει 6ψηφιο σαν "authenticator" ώστε να κάνεις συναλλαγές? Δεν νομίζω, εσύ λες για το sms ενημέρωση ότι χρησιμοποίησες την κάρτα και σήκωσες τόσα euro από το ΑΤΜ ή ξόδεψες τόσα euro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα κατω στο στρωμα τα λεφτα αλλα ελα που αλωνιζουν οι κλεφτες και θα σε φανε ζωντανο...

Γιατι απο επιτοκια ουτως ή αλλως δεν δινει η τραπεζα σχεδον τιποτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοεξευτελισμός λέγεται.. σε μια χρεοκοπημένη Χώρα το ακριβώς αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει. Οι τράπεζες πουλάνε χρήμα και κερδίζουν από αυτή την διαδικασία. Εάν δεν πουλάς με αντάλλαγμα αλλά κλέβεις από την διαχείριση του χρήματος δεν νομίζω ότι εισαι βιώσιμος ως τραπεζική επιχείρηση... Μια συμβουλή: όταν τελειώνει η πενταετία και πρέπει να πληρώσετε για την ανανέωση της χρεωστικής σας κάρτας να αλλάζετε τράπεζα προκειμένου να αντιληφθούν ότι έχουν iq ραδικιού...

Επεξ/σία από spirostolios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...