Προς το περιεχόμενο

Οι νέες χρεώσεις των τραπεζών περιλαμβάνουν την αλλαγή pin αλλά και την εμφάνιση υπολοίπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, aypnia said:

Για να υπάρξει δεσμευτική προσφορά πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία των διαπραγματεύσεων.

Πχ η πρόταση των Vodafone/Wind ήταν δεσμευτική πριν ένα χρόνο κι έγινε δεσμευτική όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία των διαπραγματεύσεων με τη Nomura.

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1406868/desmeutiki-prosfora-giaforthnet-apo-vodafone-wind

Η πρόταση των Αντ1/Blackstone δεν ήταν δεσμευτική γιατί δεν είχαν φτάσει σε αυτό το σημείο οι διαπραγματεύσεις, πάγωσαν λόγω εκλογών.

Η Blackstone δεν είναι κανένα μαγαζάκι, ενδιάμεσα έχει αγοράσει ένα κάρο ξενοδοχεία, έχει πολύ χρήμα.

Αλλά παρακάπτουμε τη Nomura μετά τις εκλογές και τις διαπραγματεύσεις και πουλάμε απευθείας στην Alter Ego.

Sorry κιόλας αλλά περισσότερο με ανάθεση μου φέρνει όλο αυτό.

Δεν αναφέρει πόσα εκατ ήταν η προσφορά βέβαια...

Δεν είναι κάνα μαγαζάκι αλλά δεν είναι και βλάκες να δώσουν τόσα όσα θα θέλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση μίρλα σε τεχνολογικό forum?

Όλες οι συναλλαγές μέσω κινητού ή υπολογιστή και ας πάρουν τις προμήθειες από τους ηλεκτρονικά αναλφάβητους.

Εσείς τι κόπτεστε?

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Καλα να παθετε. E bank τωρα και αγιος ο θεος!

Εφοσον η ριμαδα η κριση κατηντησε τις τραπεζες ζομπι μονο για να παιρνει ο κοσμακης τις κουτσουρεμενες συνταξεις και του μισθους κτλπ.

ΤΙ ΘΕΛΟΥΝΕ; Λεφτα θελουν. Καντε μποϊκοταζ αι εσεις να απολυονται οι υπαλληλοι τους αμα δεν εχουν να τους πληρωσουν απο τα μετρα που πανε να βγαλουν να δειτε πως γυριζει το κλιμα.

Ολοι σε ενα μηχανημα, ουρα για πληρωμες και βρισιδια αυτο κανω εγω και κανουν οτι δεν ακουν!

 

Τρομερή λογική. Να στείλουμε καμιά 20αριά χιλιάδες στην ανεργία για να γλυτώσει ο μπάρμπας τα 3 ευρώ προμήθεια όταν χάνει το PIN του ή τα 20 λεπτά όταν ζητάει υπόλοιπο, επειδή δεν ξέρει να χειριστεί μια εφαρμογή στο κινητό.

  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ανακοινώσω ότι θα ιδρύσω μια νέα τράπεζα...

Θα δέχομαι μετρητά, επιταγές, θα δίνω κ λεφτά σε όσους μου το ζητάνε να κάνουν αναλήψεις.

Φυσικά θα έχω ευρύ δίκτυο καταστημάτων, (όχι μόνο στο νετ δλδ) κ θα έχω υπαλλήλους για αυτό.

Θα έχω παντού ΑΤΜ κ θα τα τροφοδοτώ με χρήμα για να μην μείνουν ποτέ απο ρευστό.

Θα δίνω κ δάνεια (με πολύ σφιχτά κριτήρια), αλλά δεν θα χρεώνω πάνω απο 0,5% τόκο, για να είμαι ελκυστικός.

Θα έχω σύγχρονα εργαλεία web banking, applications για να είμαι σύγχρονη κ να δίνω επιλογές στο κοινό.

Φυσικά για τα παραπάνω δεν θα χρεώνω τίποτα. Άλλωστε μου φτάνουν τα κέρδη που βγάζω απο τα δάνεια που δίνω, κ τα ομόλογα κ τα λοιπά προιόντα που αγοράζω.

.........

Η Tora wallet & η Viva Wallet είναι κάτι σαν ηλεκτρονικές, ελληνικές τράπεζες, ή χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

Χρεώνουν προμήθειες αυτές? Λιγότερες ίσως κ είναι λογικό.

Γιατί ιδρύθηκαν? Ποιός είναι ο σκοπός ύπαρξης τους?

....

Τον παραπάνω ρόλο κανονικά, θα έπρεπε να το παίζει ΕΝΑΣ κ να είναι ενιαίος φορέας. Ιδιωτικός? Ιδιωτικός. Δημόσιος?Δημόσιος.

Θα μπαίνουν οι αμοιβές όλων των πολιτών εκεί. Ηλεκτρονικά ή/κ φυσικά. Δεν θα χρεώνει τίποτα γιατί πχ έχουμε την φορολογία που θα συντηρεί τους υπαλλήλους κ την απαραίτητη γραφειοκρατία/διαδικασία. Θα έχει καταστήματα, ΑΤΜ κ όλα τα λοιπά.

Αν όλες οι συναλλαγές των πολιτών γίνονται ηλεκτρονικά, ακόμη καλύτερα, θα είναι μικρότερο κ το κόστος που θα μετακυλίω στους πολίτες.

Εννοείται ότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές δε θα χρεώνονται, απλώς έτσι θα παταχθεί το μαύρο χρήμα.  POS παντού δίχως καμμία χρέωση.

...

Σκεφτείτε μια κοινωνία μόνο με μετρητά, χωρίς καμμία τράπεζα. Θα είχαμε τα χρήματα σπίτι μας πχ δεν θα φοβόμασταν αν κλαπούν όμως κτλ

Δοσοληψίες μόνο με μετρητά.

Τα μετρητά έχουν κόστος? Εκτύπωσης?Διανομής? Ποιός πρέπει να το πληρώνει αυτό το κόστος? Με την φορολογία οι πολίτες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zus είπε

Τόση μίρλα σε τεχνολογικό forum?

Όλες οι συναλλαγές μέσω κινητού ή υπολογιστή και ας πάρουν τις προμήθειες από τους ηλεκτρονικά αναλφάβητους.

Εσείς τι κόπτεστε?

Και όμως οι περισσότεροι μιλάνε σαν να είναι 80 χρονών τεχνολογικά αναλφάβητοι σε κάποιο καφενείο. Κάτι που δυστυχώς βλέπω και στην καθημερινότητα μου από άτομα που συναναστρέφομαι (~30 χρονών) και με λυπεί ιδιαίτερα καθώς πρόκειται για νέους που θα έπρεπε να παίζουν την τεχνολογία στα δάχτυλα. Πόσες φορές έχω μπει σε debate όταν ακούω "α εγώ με κάρτες με τίποτα" "e-banking? και τι αυτά βλέπουν πόσα έχεις στο λογαριασμό σου? απαπαπά" τα ίδια άτομα πληρώνονται ως επί το πλείστον με μαύρο χρήμα προσπαθούν να κλέψουν το κράτος από οτιδήποτε μπορούν και συνήθως εκφέρουν τόσο ισχυρή και απόλυτη άποψη που πραγματικά δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα. Πρόκειται για άτομα που πιστεύουν ότι έχουν βρει την κότα με τα χρυσά αυγά για εύκολο χρήμα και ως συνέπεια η αλαζονεία τους επειδή δεν την έχουν "πατήσει" ποτέ έχοντας την τύχη να ζουν στην Ελλάδα και νομίζοντας ότι έχουν "σπάσει τον κώδικα" έχει φτάσει σε απίστευτα επίπεδα.

Το άρθρο δεν ξεκινάει καλά για μια αναπαραγωγή είδησης imo, με τη φράση "Δεν φτάνει που οι τράπεζες...." σίγουρα δεν επιδιώκει την αντικειμενική και ουδέτερη ενημέρωση γύρω από το ζήτημα αλλά μοιάζει με επίκληση στο συναίσθημα της αδικίας και εκμετάλλευσης, αυτό για εμένα είναι φάουλ του αρθρογράφου χωρίς να λέω ότι οι χρεώσεις αυτές είναι καλοδεχούμενες απλά δεν επηρεάζουν τόσο όσους είναι εξοικειωμένοι με ένα περιβάλλον ebanking/mobile που θα έπρεπε να είναι η πλειοψηφία ενός τεχνολογικού φόρουμ και γενικά νεότεροι σε ηλικία άνθρωποι.

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Zus είπε

Τόση μίρλα σε τεχνολογικό forum?

Όλες οι συναλλαγές μέσω κινητού ή υπολογιστή και ας πάρουν τις προμήθειες από τους ηλεκτρονικά αναλφάβητους.

Εσείς τι κόπτεστε?

Τρομερή λογική. Να στείλουμε καμιά 20αριά χιλιάδες στην ανεργία για να γλυτώσει ο μπάρμπας τα 3 ευρώ προμήθεια όταν χάνει το PIN του ή τα 20 λεπτά όταν ζητάει υπόλοιπο, επειδή δεν ξέρει να χειριστεί μια εφαρμογή στο κινητό.

Μακαρι οταν τρωγαν με χρυσα κουταλια ηταν καλυτερα;

Ηρθε το πληρωμα του χρονου και θα το βρουν μπροστα τους..

Εξαλλου και να μην φταινε αυτοι(οι εργαζομενοι) φταινε τα αφςντικα τους με τις γραβατες. Να εκαναν καλυτερη διαχειρηση. Η κριση δεν ηρθε απο τους νΕΦΕΛΙΜ...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, ADHD said:

Και όμως οι περισσότεροι μιλάνε σαν να είναι 80 χρονών τεχνολογικά αναλφάβητοι σε κάποιο καφενείο. Κάτι που δυστυχώς βλέπω και στην καθημερινότητα μου από άτομα που συναναστρέφομαι (~30 χρονών) και με λυπεί ιδιαίτερα καθώς πρόκειται για νέους που θα έπρεπε να παίζουν την τεχνολογία στα δάχτυλα. Πόσες φορές έχω μπει σε debate όταν ακούω "α εγώ με κάρτες με τίποτα" "e-banking? και τι αυτά βλέπουν πόσα έχεις στο λογαριασμό σου? απαπαπά" τα ίδια άτομα πληρώνονται ως επί το πλείστον με μαύρο χρήμα προσπαθούν να κλέψουν το κράτος από οτιδήποτε μπορούν και συνήθως εκφέρουν τόσο ισχυρή και απόλυτη άποψη που πραγματικά δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα. Πρόκειται για άτομα που πιστεύουν ότι έχουν βρει την κότα με τα χρυσά αυγά για εύκολο χρήμα και ως συνέπεια η αλαζονεία τους επειδή δεν την έχουν "πατήσει" ποτέ έχοντας την τύχη να ζουν στην Ελλάδα και νομίζοντας ότι έχουν "σπάσει τον κώδικα" έχει φτάσει σε απίστευτα επίπεδα.

Το άρθρο δεν ξεκινάει καλά για μια αναπαραγωγή είδησης imo, με τη φράση "Δεν φτάνει που οι τράπεζες...." σίγουρα δεν επιδιώκει την αντικειμενική και ουδέτερη ενημέρωση γύρω από το ζήτημα αλλά μοιάζει με επίκληση στο συναίσθημα της αδικίας και εκμετάλλευσης, αυτό για εμένα είναι φάουλ του αρθρογράφου χωρίς να λέω ότι οι χρεώσεις αυτές είναι καλοδεχούμενες απλά δεν επηρεάζουν τόσο όσους είναι εξοικειωμένοι με ένα περιβάλλον ebanking/mobile που θα έπρεπε να είναι η πλειοψηφία ενός τεχνολογικού φόρουμ και γενικά νεότεροι σε ηλικία άνθρωποι.

Βέβαια και το σενάριο "προσπαθούμε" να βγάλουμε κέρδος από τεχνολογικά αναλφάβητους ή ηλικιωμένους, δεν τιμά και ιδιαίτερα τις τράπεζες! :) 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έδιναν ανεμοδάνεια  οι τράπεζες και δεν τους ένοιαζε ήταν καλά, όταν πουλήθηκαν μόνο τα κερδοφόρα κομμάτια από την αγροτική τράπεζα, το ταμιευτήριο ,και τις άλλες κρατικές τράπεζες για ένα κομμάτι ψωμί και τα κόκκινα δάνεια τα φορτώθηκε ο φορολογούμενος ήταν πάλι καλά . Τώρα που είναι τα κριτήρια για δάνεια σφιχτά και η πωλήσεις προϊόντων δεν πάνε καλά  πρέπει να παρουσιάσουμε κερδοφορία, πώς?, μαδώντας τον καταθέτη.

47 λεπτά πριν, Zus είπε

Τόση μίρλα σε τεχνολογικό forum?

Όλες οι συναλλαγές μέσω κινητού ή υπολογιστή και ας πάρουν τις προμήθειες από τους ηλεκτρονικά αναλφάβητους.

Εσείς τι κόπτεστε?

Κόπτομαι γιατί και εκεί θα πέσει προμήθεια εάν δεν έχουν την απαιτούμενη κερδοφορία, ήδη τα ψιλικατζίδικα στην γειτονιά μου δεν δέχονται συναλλαγή μέσω pos για κάποια είδη όπως τα καπνά γιατί μπαίνουν μέσα. Επιπλέον και ο τεχνολογικά αναλφάβητος είναι πολίτης με ίδια δικαιώματα με εσένα,γιατί να χαρώ που πέθανε η κατσίκα του άλλου?.

 

47 λεπτά πριν, Zus είπε

Τρομερή λογική. Να στείλουμε καμιά 20αριά χιλιάδες στην ανεργία για να γλυτώσει ο μπάρμπας τα 3 ευρώ προμήθεια όταν χάνει το PIN του ή τα 20 λεπτά όταν ζητάει υπόλοιπο, επειδή δεν ξέρει να χειριστεί μια εφαρμογή στο κινητό.

Στον ιδιωτικό τομέα δεν πρέπει να υπάρχει "too big to fail"  και οι τράπεζες πρέπει να τιμωρούνται, ο ξάδερφος μου που ήταν στην ηλεκτρονική Αθηνών  γιατί μπήκε στην ανεργία δηλαδή?, άσε που εάν ο άλλος δεν μπορεί να χειριστεί το app σου κάτι δεν κάνεις καλά.

Επεξ/σία από cpc464
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mjaros said:

Λέγετε επιχείρηση και έχει σκοπό το κέρδος. 

Αλλιώς θα λεγόταν μη κερδοσκοπικός οργανισμός και θα ήταν μόνο για ξέπλυμα. 

@@ επιχειρηση είναι, εγώ ξέρω ότι τα μαγαζιά που τρώνε φαλιμεντο κλείνουν, δε τα σώζει κανείς. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν είχαν χαμηλότερες προσφορές, συγκεκριμένα του Ant1 και της Blackstone ήταν 100 εκατομύρια, όχι 40, και τότε η Forthnet δεν είχε άδεια MNVO, κάτι που ανεβάζει την αξία της.

https://www.media.gr/media/20496/ta-100-ek-tis-blackstone-gia-ti-forthnet-nova-kai-i-elleipsi-desmeyseon/

Και μιλάμε για τον Ιούνιο, λίγο πριν τις εκλογές, όχι χρόνια πριν.

Δεν υπήρχε ποτέ προσφορά στα χαρτιά,

Λογια ήταν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Βέβαια και το σενάριο "προσπαθούμε" να βγάλουμε κέρδος από τεχνολογικά αναλφάβητους ή ηλικιωμένους, δεν τιμά και ιδιαίτερα τις τράπεζες! :) 

Σαφώς, δεν είμαι "υπέρμαχος" των τραπεζών και γενικά των χρεώσεων κανείς δεν είναι αν είναι δυνατόν. Απλά θα με ενοχλούσε περισσότερο το αντίστροφο, ο κόσμος γενικά πάει μπροστά αν χρειαστεί κάποια στιγμή να ξεφορτωθούμε αναχρονιστικές μεθόδους πληρωμών και όχι μόνο καλό θα ήταν το κόστος να το επωμιστεί αυτός ο οποίος για δικούς του λόγους εμμένει σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στην Αγγλία οι τράπεζες κάνουν και ένα σοβαρό έργο υποδομής πχ σήραγγα της Μάγχης, εδώ στην Ελλάδα τι κάνουν;

Εκτός απο το να τρώνε και να πίνουν εις υγείαν των κορόιδων οεο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, neo80 είπε

Στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στην Αγγλία οι τράπεζες κάνουν και ένα σοβαρό έργο υποδομής πχ σήραγγα της Μάγχης, εδώ στην Ελλάδα τι κάνουν;

Εκτός απο το να τρώνε και να πίνουν εις υγείαν των κορόιδων οεο.

οι τραπεζες εκαναν μαγκες τους ελληναρες που παιρνανε τα δανεια για πλακα, που αγοραζαν νεα αμαξια και εκαναν μοστρα. Αυτο εχει κοστος μεγαλυτερο απο την συραγγα σου.

Ποιος νομιζεις οτι θα πληρωσει τα 100 ΔΙΣ των κοκκινων δανειων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, george1807 είπε

Ποια τράπεζα το έκανε αυτό; Σε alpha και Eurobank δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Μέχρι πρόσφατα η Alpha χρέωνε 8€ για να αποκτήσεις το RSA token που ήταν απαραίτητο για να στέλνεις λεφτά! 

Θες να μου πεις ότι το έκοψε τώρα που εφτιαξε το RSA σε εφαρμογή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vasilk είπε

Έχουν 8000€ αφορολόγητο (ή γενικώς αφορολόγητο) οι "μικροεπιχειρηματίες" στην Ελλάδα; Υπάρχει καμιά έγκυρη πηγή για αυτά που γράφεις;

Έχεις κανένα παραπάνω στοιχείο να μας παραθέσεις για αυτό (ότι το 82% του ΑΕΠ, 165δισ. δηλαδή, είναι εισοδήματα μισθωτών); Καμιά πηγή; Μήπως να βάλουμε και τη λογική να δουλέψει πριν γράψουμε κάτι;

Τα μετρητά είχαν και έχουν κόστος, αλλά για τις τράπεζες, όχι για εμάς. Εγώ σαν "απλώς κόσμος" δεν είχα ποτέ κανένα "νταβατζή" όταν πληρωνόμουν με μετρητά ή πλήρωνα με μετρητά. Δεν μου έλειψε ποτέ σεντ όταν πληρωνόμουν, δεν πλήρωσα ποτέ κανένα παραπάνω σεντ όταν αγόραζα κάτι.

Αντιθέτως από τότε που με υποχρεώνουν να πληρώνομαι και να πληρώνω με ηλεκτρονικό χρήμα έχω πάντα τουλάχιστον ένα "νταβατζή" από πάνω. Πάντα πληρώνομαι λιγότερα και πληρώνω περισσότερα. Αν γίνεται "για το καλό μου" πρέπει κάποιος να μου το εξηγήσει γιατί μέχρι τώρα ούτε έχω δει και ούτε έχω καταλάβει "το κάλο μου".

Όλα όσα γράφω, τα διάβασα στην εφημερίδα των συντακτών, ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΑ, και με ονοματεπώνυμο.

Μάλλον εσύ θα πρέπει να αρχίσεις να ανοίγεις καμία εφημερίδα για να ενημερωθείς πριν κάνεις τον έξυπνο.

Και μάντεψε ποιος χρεώθηκε για να ανακεφαλαιοποιηθουν οι κολοτραπεζες, που θα μας πειτε ότι το κόστος που έχουν τα μετρητά τα πληρώνουν αυτές.

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία πάντως μέχρι 10000 λίρες που δοκίμασα το tax income έβγαινε 0.

Απλά πληρώνεις 150 ευρώ national insurance.

Ορίστε ο wizard.

https://www.moneysavingexpert.com/tax-calculator/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...