Προς το περιεχόμενο

Κατεστραμμένο δέμα ΕΛΤΑ


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έστειλα ενα εύθραυστο συστημένο δέμα μεσώ ΕΛΤΑ απο Νάουσα Ημαθίας στα Λαγήνα Λαγκαδά του οποίου το περιεχόμενο ηταν κάποια βάζα μελί για πελάτη. Η συσκευασία ηταν γεμάτη ταινία "ΕΥΘΡΑΥΣΤΟΝ" τους το τόνισα κιόλας, και ειχαν συσκευαστεί με τέτοιο τρόπο που να έφταναν Αμερική να μην πάθαιναν τίποτα. Ο πελάτης το παρέλαβε και ηταν ολα διαλυμένα, οπως μου ειπε χαρακτηριστικα "λες και το πάτησε φορτηγό" και εκείνος απορούσε γιατι ειχαν συσκευαστεί άριστα και ηταν αδύνατον να σπάσουν... Έχασα ολη την αξία του προϊόντος + τα μεταφορικά και ο πελάτης δεν πήρε τίποτα στην  ουσία. Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτη την περίπτωση, καλύπτομαι απο κάπου η μπα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έπρεπε να τα δηλώσεις:

Δέμα Δηλωμένης Αξίας/Ασφαλισμένο: Με ελάχιστο όριο ασφάλισης τα 36 ευρώ και μέγιστο όριο ασφάλισης τα 30.000 ευρώ, ένα δέμα μπορεί να ασφαλιστεί και σε  περίπτωση απώλειας η βλάβης καταβάλλεται αποζημίωση.

+

Δέμα Ευαίσθητου Περιεχομένου ή Μεγάλου Μεγέθους: Αυτή η ειδική διαχείριση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δέματα με εύθραυστο η/και ευαίσθητο περιεχόμενο ή με διαστάσεις μεγαλύτερες των μέγιστων διαστάσεων και βάρος μεγαλύτερο του κανονικού. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν κάνα μήνα που έστειλα δέμα, τόσο στα Ελτα όσο και σε  μια άλλη μεταφορική που ρώτησα δεν υπάρχει υπηρεσία για «εύθραυστα» το στέλνεις με δική σου ευθύνη, έτσι μου είπαν.

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Οπότε μάθημα ζωής ποτε ξανά με ΕΛΤΑ αντικείμενο αξίας η εύθραυστο....

Μα και στις άλλες τις ιδιωτικές δεν έχουν υπηρεσία "εύθραυστα" το στέλνεις με δική σου ευθύνη, παλιά υπήρχε σε όλους.

Τώρα μόνο ίσως ασφάλιση υπάρχει.

"ΕΛΤΑ
Δέμα Δηλωμένης Αξίας/Ασφαλισμένο: Με ελάχιστο όριο ασφάλισης τα 36 ευρώ και μέγιστο όριο ασφάλισης τα 30.000 ευρώ, ένα δέμα μπορεί να ασφαλιστεί και σε  περίπτωση απώλειας η βλάβης καταβάλλεται αποζημίωση. "

 

βέβαια λέει και αυτό.....

" Δέμα Ευαίσθητου Περιεχομένου η Μεγάλου Μεγέθους: Αυτή η ειδική διαχείριση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δέματα με εύθραυστο η/και ευαίσθητο περιεχόμενο ή με διαστάσεις μεγαλύτερες των μέγιστων διαστάσεων και βάρος μεγαλύτερο του κανονικού.  "

Αλλά στο ταμείο των ΕΛΤΑ πριν κάνα μήνα μου είπαν ότι δεν υπάρχει πλέον τέτοια υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, flogerakos είπε

Η συσκευασία ηταν γεμάτη ταινία "ΕΥΘΡΑΥΣΤΟΝ" τους το τόνισα κιόλας

Κυριολεκτικα δεν τους απασχολει,συνηθως σου λενε οτι δεν υπαρχει καποιος τροπος να εξασφαλιστει.

Καθαρα δικη σου ευθυνη.

Απο τη δικη μου εμπειρια,τα ευθραυστα τα στελνουμε ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΤΕΛ.

Ναι,σας φαινεται αστειο,αλλα επειδη εχω δουλεψει στη Γενικη ( και μου εχουν σπασει πολλα ηλεκτρονικα ) και εχω δει πως φερονται στα δεματα,μακρια απο κουριερ και ΕΛΤΑ για τα ευθραστα.

Με το ΚΤΕΛ δεν ειχα ΠΟΤΕ μα ποτε προβλημα.

Εαν ειναι μονοδρομος τα ΕΛΤΑ/Κουριερ τοτε υπερβολικα καλο πακεταρισμα ( και ας κοστισει λιγα ευρω παραπανω για τα υλικα ) .

Ιδανικα,ενα μεγαλο κουτι,μεσα φυσαλιδα,και μεσα στη φυσαλιδα μικροτερο κουτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν καμμιά 15ριά μέρες που έστειλα παρόμοιο δέμα μεγάλης αξίας με ΕΛΤΑ και παρόλο που το δήλωσα κανονικά και το ασφάλισα ήταν κατηγορηματικοί στο ότι δεν αποζημιώνουν σε περίπτωση ζημιάς αλλά μόνο για απώλεια.

Ήταν αποκλειστικά δική μου ευθύνη η συσκευασία και το αν θα κατόρθωνε να φτάσει ολόκληρο.
(ευτυχώς πήγε μια χαρά το πακέτο)

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, flogerakos είπε

Γεια σας, έστειλα ενα εύθραυστο συστημένο δέμα μεσώ ΕΛΤΑ απο Νάουσα Ημαθίας στα Λαγήνα Λαγκαδά του οποίου το περιεχόμενο ηταν κάποια βάζα μελί για πελάτη. Η συσκευασία ηταν γεμάτη ταινία "ΕΥΘΡΑΥΣΤΟΝ" τους το τόνισα κιόλας, και ειχαν συσκευαστεί με τέτοιο τρόπο που να έφταναν Αμερική να μην πάθαιναν τίποτα. Ο πελάτης το παρέλαβε και ηταν ολα διαλυμένα, οπως μου ειπε χαρακτηριστικα "λες και το πάτησε φορτηγό" και εκείνος απορούσε γιατι ειχαν συσκευαστεί άριστα και ηταν αδύνατον να σπάσουν... Έχασα ολη την αξία του προϊόντος + τα μεταφορικά και ο πελάτης δεν πήρε τίποτα στην  ουσία. Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτη την περίπτωση, καλύπτομαι απο κάπου η μπα? Ευχαριστώ.

To oτι το ειπες στο γκισε, δεν συνεπαγεται τιποτα απο οσα φαινεται οτι απαιτουσες. Δηλαδη:

1. Ο υπαλληλος του γκισε να το ακουσει και να προσεξει το δεμα σου

2. Ο υπαλληλος του γκισε να ειναι παρων κατα τη φορτωτικη του δεματος στο φορτηγο για να μεταφερει την απαιτηση σου στον φορτωτη

3. Οι φορτωτες/εκφορτωτες σε καθε σταση που κανει το δεμα σου να ανταλλαζουν την ιδια πληροφορια ο ενας στον αλλο, ειδικα για το δικο σου δεμα, μεχρι την τελικη διανομη στον αποδεκτη

Το οτι το γεμισες με ταινια "ΕΥΘΡΑΣΤΟΝ" επισης δε συνεπαγεται καμια υποχρεωση της μεταφορικης να διαχειρστει το δεμα σου στις φορτωσεις/εκφορτωσεις με διαφορετικο τροπο αποτι ολα τα υπολοιπα 1000δες δεματα. Για την ακριβεια ειναι αδυνατον και να προσεξουν την ταινια, αλλα και να το διαχειριστουν ως μοναδικο αναμεσα στα 1000δες, οπως θα ηθελες.

Και φυσικα αν κατι απο τα παραπανω δε γινει και το δεμα φτασει με κατεστραμενο το περιεχομενο, δεν μπορεις να αξιωσεις το παραμικρο. Το δεμα στελνεται με ευθυνη του αποστολεα. Ευθυνη της μεταφορικης ειναι να το παραδοσει και οχι να διατηρησει το "ευθραστο" περιεχομενο σε κατασταση καινουργιου.

Για το λογο αυτο, μπορεις να ασφαλιζεις το περιεχομενο του δεματος σου, ωστε σε περιπτωση ζημιας να υπαρχει η προβλεπομενη αποζημιωση.

Ειναι σημαντικο να καταλαβεις οτι τοσο η ταινια "ΕΥΘΡΑΣΤΟΝ" οσο και το "παρακαλω προσεξτε το" στο γκισε, ειναι παρακληση και οχι εντολη. Παρακληση σημαινει οτι ζητας κατι, χωρις να συνεπαγεται υποχρεωση της αλλης πλευρας.

ΥΓ. Αμφιβαλλω αν δικαιουσαι να στελνεις μελι με ΕΛΤΑ...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, όποιος έχει εργαστεί σε τέτοια εταιρία ή έχει τύχει να βρεθεί σε κατάστημα την ώρα που φορτώνουν/ξεφορτώνουν (ειδικά μαζικές αποστολές, λ.χ. συμβόλαια για μεταφορά/διανομή αποκωδικοποιητών) παύει να τρέφει αυταπάτες για το τι γίνεται με τα δέματα.

Πρόσφατα σχετικά ήμουν σε κατάστημα τέτοιας εταιρίας και, μπροστά σε 3 πελάτες, έπαιζαν κανονικά ποδόσφαιρο με τα κουτιά των αποκωδικοποιητών που είχαν πέσει/δεν χωρούσαν στην κλούβα.

Κλοτσίδια, και δεν τους ένοιαζε τίποτε.

Μου το έλεγαν φίλοι και δεν το πίστευα, μέχρι που το είδα να συμβαίνει μπροστά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Snoob είπε

Γενικά, όποιος έχει εργαστεί σε τέτοια εταιρία ή έχει τύχει να βρεθεί σε κατάστημα την ώρα που φορτώνουν/ξεφορτώνουν (ειδικά μαζικές αποστολές, λ.χ. συμβόλαια για μεταφορά/διανομή αποκωδικοποιητών) παύει να τρέφει αυταπάτες για το τι γίνεται με τα δέματα.

Πρόσφατα σχετικά ήμουν σε κατάστημα τέτοιας εταιρίας και, μπροστά σε 3 πελάτες, έπαιζαν κανονικά ποδόσφαιρο με τα κουτιά των αποκωδικοποιητών που είχαν πέσει/δεν χωρούσαν στην κλούβα.

Κλοτσίδια, και δεν τους ένοιαζε τίποτε.

Μου το έλεγαν φίλοι και δεν το πίστευα, μέχρι που το είδα να συμβαίνει μπροστά μου.

Kαι πληρώνονται αυτοι οι ''κυριοι'' απο εμας για τις δηθεν υπηρεσιες που μας παρεχουν.Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στα αεροδρομια.Το λιγοτερο απαράδεκτοι.

Δεν σεβονται τον εαυτο τους ,την εταιρια που τους παρέχει εργασία και τον πελάτη-καταναλωτή .Οι οποιοί με την σειρά τους ειναι και αυτοι πελάτες και οταν λαμβανουν υπηρεσίες απαιτούν Α ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφορικές, ελτα, κούριερ όλοι ίδιοι είναι. Σταμάτησα να ανησυχώ για τις ζημιές που προκαλούν όταν άρχισα να χρησιμοποιώ διπλά χαρτοκιβώτια και πολλαπλές στρώσεις από φελιζολ, αεροπλάστ, χαρτιά, «γαριδάκι» κ.α. ανάλογα με την περίπτωση.

Από τότε με βρίζουν όλοι για το χρόνο που θέλουν να ανοίξουν τη «μπαμπουσκα» που παραλαμβάνουν αλλά σταμάτησαν να με βρίζουν επειδή έφτανε στα χέρια τους διαλυμένη.

Εγγυημένο αποτέλεσμα. Προσεχώς θα δοκιμάσω και με ταχυδρομικό περιστέρι, μείνετε συντονισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, A10B είπε

Σταμάτησα να ανησυχώ για τις ζημιές που προκαλούν όταν άρχισα να χρησιμοποιώ διπλά χαρτοκιβώτια και πολλαπλές στρώσεις από φελιζολ, αεροπλάστ, χαρτιά, «γαριδάκι» κ.α. ανάλογα με την περίπτωση.

Από τότε με βρίζουν όλοι για το χρόνο που θέλουν να ανοίξουν τη «μπαμπουσκα» που παραλαμβάνουν αλλά σταμάτησαν να με βρίζουν επειδή έφτανε στα χέρια τους διαλυμένη.

Αυτο ακριβως κανω και εγω,το εχω αναφερει και πιο πανω.

2 κουτια,μπαμπουσκα,ετσι ακριβως.

Πιο ασφαλης τροπος αποστολης,οπως προειπα,τα ΚΤΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...