Προς το περιεχόμενο

Γιατί τα παιχνίδια για macOS και iΟS είναι απογοήτευση;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/10/2019 στις 2:04 ΜΜ, maniacos93 είπε

Αφού δεν είσαι και τόσο gamer προτείνω να πάρεις μία κονσόλα για να ξεμπερδεύεις. Μην μπλέκεις καν με στησίματα PC κ.τ.λ. Όσον αφορά το mobile gaming σε iOS, αλλά και Android, μόνο για γέλια είναι.

Με Call of Duty, PUBG, NFS κλπ, μόνο για γέλια δεν το λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Με Call of Duty, PUBG, NFS κλπ, μόνο για γέλια δεν το λες!

Τα έχεις παίξει αυτά τα games όμως στο κινητό; Επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα, εκτός από το NFS, τα υπόλοιπα είναι τελείως της πλάκας. Ειδικά αν τα συγκρίνεις κιόλας με τις αντίστοιχες εκδόσεις στο PC ή κονσόλα, εκεί να δεις το χάος. Όπως έχω ξαναπεί, τα παιχνιδάκια στο κινητό είναι να περνάς την ώρα σου. Δεν είναι για σοβαρό gaming ή δεν είναι γι αυτούς που ασχολούντε σοβαρά με το gaming σε άλλες πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Τα έχεις παίξει αυτά τα games όμως στο κινητό; Επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα, εκτός από το NFS, τα υπόλοιπα είναι τελείως της πλάκας. Ειδικά αν τα συγκρίνεις κιόλας με τις αντίστοιχες εκδόσεις στο PC ή κονσόλα, εκεί να δεις το χάος. Όπως έχω ξαναπεί, τα παιχνιδάκια στο κινητό είναι να περνάς την ώρα σου. Δεν είναι για σοβαρό gaming ή δεν είναι γι αυτούς που ασχολούντε σοβαρά με το gaming σε άλλες πλατφόρμες.

Δεν είναι σε επίπεδο PC, αλλά είναι σαφώς καλύτερο το επίπεδο από αυτό του MacOS. Στην περίπτωση του pubg, η mobile έκδοση, είναι ίδια με τη lite που κυκλοφορεί για πιο αδύναμα PC. 

Anyway, το συμπέρασμα είναι οτι τα Mac έχουν μείνει πολύ πίσω στο gaming από επιλογή (της ξεροκέφαλης Apple) και δεν υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει κάτι σε αυτό (μιλώντας πάντα σαν παλιός Mac User). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, kostasSTi said:

Anyway, το συμπέρασμα είναι οτι τα Mac έχουν μείνει πολύ πίσω στο gaming από επιλογή (της ξεροκέφαλης Apple) και δεν υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει κάτι σε αυτό (μιλώντας πάντα σαν παλιός Mac User). 

το macOS από την φετινή έκδοση (Catalina) και μετά που κατήργησε το OpenGL και προχωράει με Metal είναι υπερβολικά κοντά στο DirectX και στο Vulcan. Οι devs λένε πως πλέον θα είναι πανεύκολα τα πορταρίσματα από Windows σε macOS γιατί θα εκτελείται σχεδόν ο ίδιος κώδικας. άρα σύντομα θα αρχίσουμε να βλέπουμε όλο και περισσότερους ΑΑΑ τίτλους στο Mac.

το βασικό πρόβλημα είναι πως ελάχιστα Mac έχουν αξιοπρεπές GPU για να ανταπεξέλθουν. αυτό λύνεται με Τ3 θυρες και eGPUs αλλά φυσικά είναι ακριβότερη λύση από ένα PC αν κάποιος ασχολείται με gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Snolly είπε

το βασικό πρόβλημα είναι πως ελάχιστα Mac έχουν αξιοπρεπές GPU για να ανταπεξέλθουν. αυτό λύνεται με Τ3 θυρες και eGPUs αλλά φυσικά είναι ακριβότερη λύση από ένα PC αν κάποιος ασχολείται με gaming.

Το 1996 είχα αγοράσει ένα mac clone, το Umax Apus 3000 (είχε δώσει άδειες σε κάποιες εταιρείες η Apple για κατασκευή desktop όπως η Umax η Power Computing και άλλες). Τα κουτιά τους ήταν συμβατικά pc cases και οι μητρικές επέτρεπαν τη χρήση οποιασδήποτε gpu. Το πρόβλημα ήταν πάλι η apple, η οποία υποστήριζε συγκεκριμένες ATI από τη μια και καθόλου gaming από την άλλη! Τώρα πια όπως είναι τα μηχανήματά της, δεν αξίζει να ασχοληθείς, έστω κι αν σου το επιτρέπει. Γιατί αν θες ένα 800αρι για eGPU, στήνεις δίπλα ένα PC ή μια κονσόλα και ξεμπερδεύεις. Βέβαια εγώ πλέον ασχολούμαι περισσότερο με pc και βρήκα την υγειά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...