Προς το περιεχόμενο

Ζητείται τηλεφωνική γραμμή στα άνω ιλισια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι φοιτητής στην πληροφορική στο ΕΚΠΑ ,νοίκιασα πρόσφατα διαμέρισμα στα άνω ιλισια και σε όλες τις εταιρίες σταθερής που πήγα με ενημέρωσαν πως είναι πολύ δύσκολο ,δεν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα για σύνδεση σταθερής και ίντερνετ στην περιοχή μου και θα πάρει πολύ καιρό και αν βρω.τα προγράμματα για ασύρματο δεν μου αρκουν.μηπως υπάρχει κάποιος φοιτητής η οτιδήποτε άλλο στην περιοχή που αποχωρεί και δεν χρειάζεται την σύνδεση του,και με το αζημιωτο .ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε καμπίνα υποστηρίζει πολλές πολυκατοικίες. Έλλειψη ακραίου δικτύου σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος, είτε (σπανιότερα) από το αστικό κέντρο ως την καμπίνα είτε (συνήθως) από την καμπίνα μέχρι την οικοδομή μας.

Αν σου δώσω εγώ την δικιά μου σύνδεση που είναι σε άλλη καμπίνα, πως θα συνδεθείς εσύ από την στιγμή που δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος;

Ακόμη και στην περίπτωση που οι πολυκατοικίες μας ανήκουν στην ίδια καμπίνα, αυτό θεωρείται μεταφορά και από την στιγμή που υπάρχει έλλειψη ζεύγους, θα το πάρει ο πρώτος στην υπάρχουσα λίστα αναμονής και όχι εσύ. Το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωση που εγώ κάνω μεταφορά της γραμμής, π.χ. να νοικιάσω και να έρθω στην δική σου πολυκατοικία.

Μόνη περίπτωση να γίνει αυτό που ζητάς, είναι με σύνδεση στην ίδια την οικοδομή, οπότε ουσιαστικά πρόκειται για μία απλή αλλαγή στον κεντρικό κατανεμητή αυτής, μεταξύ των καλωδίων υων 2 διαμερισμάτων και στην συνέχεια μεταβίβαση της γραμμής σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, axilleas65 said:

Είμαι φοιτητής στην πληροφορική στο ΕΚΠΑ ,νοίκιασα πρόσφατα διαμέρισμα στα άνω ιλισια και σε όλες τις εταιρίες σταθερής που πήγα με ενημέρωσαν πως είναι πολύ δύσκολο ,δεν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα για σύνδεση σταθερής και ίντερνετ στην περιοχή μου και θα πάρει πολύ καιρό και αν βρω.τα προγράμματα για ασύρματο δεν μου αρκουν.μηπως υπάρχει κάποιος φοιτητής η οτιδήποτε άλλο στην περιοχή που αποχωρεί και δεν χρειάζεται την σύνδεση του,και με το αζημιωτο .ευχαριστώ.

εκανες αιτηση και σου ειπαν για ελλειψη δικτυου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κάνεις μεταφορά γραμμής αν βρεις "γείτονα" που δεν το χρειάζεται. Οπότε η πόρτα συνεχίζει να είναι δεσμευμένη.

Εκ των υστέρων αλλάζεις όνομα.

 

Ποιό εύκολο είναι να ζητήσεις από κάποιον στην γειτονιά να μοιράζεσαι το ιντερνετ του ασύρματα.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει και το ποιο απλο απο ολα...βρισκεις εναν γειτονα στην ιδια πολυκατοικια, του λες ολο το προβλημα σου και του λες να μειραζεσteι το ιντερνετ με wifi και καθε μηνα να του δινεις τα μισα χρηματα..το εχω κανει και μια χαρα ολα...

Επεξ/σία από ronaldofenomeno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 12/10/2019 at 09:26, axilleas65 said:

Ναι σε όλες τις εταιρείες και από γνωστό μέσα στον ΟΤΕ μου είπε πολύ δυσκολα.

αν εχει βγει ελλειψη απερχομενου που ειναι το πιο πιθανο τοτε ναι δυσκολακι.κανεις αιτηση μπαινεις σε αναμονη αλλα η αιτηση ακυρωνεται μετα απο μερικους μηνες.εκει μονο καναδορυφορικο κανα 4g κτλ. η απο γειτονα ή απο κανα φιλο με link. εκτος αν υπαρχουν ζευγαρια που δεν εχουν τερματιστει και μπει στον κοπο ο οτε να τα τερματισει και να σου δωσει.που δυσκολακι και αυτο.

αν ηταν ελλειψη κεντρικου τοτε αν ειχες τα νεα Kv εβαζες vdsl και ησουν ετοιμος αλλα 99 τις 100 παντα ειναι ελλειψη απερχομενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...